ombun

FOCUS Fan Club

Recommended Posts

Buna ziua domnule pohariu. V-am tot vazut prin oras cu focus-ul si cu geanta din dotare de pe portbagaj si chiar eram curios ce model de focus este. Foarte practic in oras. Sa-l stapaniti sanatos. In curand imi fac si eu aparitia prin oras calare pe un focus.

Salut, as dori sa achizitionez si eu o bicicleta Focus si am fost directionat pe threadul asta. Ce parere aveti de Bicicleta Focus Highland Peak 2010-MTB Hardtail , Preturi Bicicleta Focus Highland Peak 2010 , Magazin online MTB Hardtail si as vrea sa stiu deasemenea daca exista o diferenta intre aceasta si cea din 2009 Bicicleta FOCUS Highland Peak 2009-MTB Hardtail , Preturi Bicicleta FOCUS Highland Peak 2009 , Magazin online MTB Hardtail. Nu intentionez sa o folosesc pentru off-road, (poate ocazional) ci doar in oras. Ideea este ca vreau sa imi reziste la gropile din Romania, o bordura sau doua in plus si sa ma simt totodata confortabil pe ea.

In bugetul asta s-ar putea sa mai gasesti kona fire mountain. Este pe site-ul bikexpert.ro redusa de la 1900 la 1500 lei.Vezi ce marime iti trebuie si suna sa vezi ce marimi au pe stoc. Ca echipare e asemanatoare cu focus-urile dar are furca mai buna butuci mai buni si frane pe disc care isi fac treaba in oras si jantele cred ca-s mai bune.

In bugetul asta s-ar putea sa mai gasesti kona fire mountain. Este pe site-ul bikexpert.ro redusa de la 1900 la 1500 lei.Vezi ce marime iti trebuie si suna sa vezi ce marimi au pe stoc. Ca echipare e asemanatoare cu focus-urile dar are furca mai buna butuci mai buni si frane pe disc care isi fac treaba in oras si jantele cred ca-s mai bune.

Nu pot sa intru pe site-ul ala ca e plin de virusi si troiane.

Atunci uite un test. Review Kona Fire Mountain 2009/2010

Cei de aici sunt obiectivi in efectuarea testelor si rezultatele acopera cam orice nedumerire a celui care vrea sa afle ceva despre respectivul produs.

;) :)) :)) :)) :))

:)) :)) :)) :)) :))

Cei de la freerider sunt OBIECTIVI ? De cand ? De cinci minute ? Dupa articolul lor cu Leonte agitandu-si bicicleta in mijlocul soselei, pot spune cu siguranta ca NU SUNT obiectivi.

Crasher323, nu sunt un cunoscator... Dar inteleg ca nici tu nu esti. De aceea iti recomand sa cumperi ceva care te tine sau la care poti umbla/regla fara sa ai cunostinte prea mari in domeniu.

Eu cand mi-am luat bicicleta am urmarit sa aiba cat mai multe componente Deore. Iti recomand, de asemenea, sa investesti in frane pe disc si furca de 100 mm. 27 de viteze, de preferat.

La aceste dotari, poate o sa mai gasesti si alte biciclete la aceeasi bani cu Focusul (cu toate ca nu cred :) ), dar aceasta este mult mai usoara decat altele cu aceleasi dotari.

Nu stiu la ce articol cu Leonte te referi ombun, dar in majoritatea testelor sunt obiectivi. Spun asta pt. ca am folosit produse testate de ei si am observat ce au zis si ei. Nu mi s-a parut ca ar lauda prea mult anumite firme sau ca incearca sa faca reclama la anumite magazine. Oricum discutia asta nu are legatura cu fan clubul focus deci...

Tocmai in vederea alegerii unei biciclete fiabile (la care sa aiba putin de reglat, reparat, intretinut) i-am recomandat lui crasher323 kona fire mountain. Furca o sa se defecteze mai greu decat Suntour XCT sau XCC care prind joc destul de repede sau il au deja cand sunt noi. Butuci forumula sau shimano sunt de asemenea de preferat in fata unor butuci "Aluminiu, Quick Release". Poti avea deore pe bicicleta dar in segmentul asta de pret biciclete cu echipari deore pierd la alte capitole(furca, roti sau frane). Ca si greutate, kona are 15 kg ceea ce nu e putin, dar e si mai solida. Nici alegerea bicicletei nu are legatura cu fan clubul dar fiind vorba de bicicleta focus se poate face o legatura cat de cat. Nu am vrut sa-i spun lui Crasher323 ia focus ca focus am si eu, ci am incercat sa fac o comparatie, sa dau exemple, sa argumentez de ce ar fi mai buna kona.

Ok dar stii daca exista ceva diferente intre cea din 2010 si cea din 2009 ? Eu nu ma pricep la specificatiile tehnice aproape deloc si nici nu stiu foarte multe despre firmele care produc piesele, deci ca urmare nu cred ca mai schimb ceva la ea vreodata in cazul in care o cumpar. Am vreo cateva zile de cand caut pe net o bicicleta de entry level si acesta de la Focus mi se pare cea mai ok pana acum dar daca mai stie cineva ceva si mai atragator in acelasi price range as vrea sa aflu.

15 kg !!!! Daca mai pui aripi, un ciclocomputer, o sa cu gel, niste lumini, un claxon... ajunge mai grea decat un DH !

Pana acum n-am vazut biciclete cu dotari asemanatoare cu focusul care sa aiba pret mai bun... Eu, cand am ales aceasta marca, am facut-o din cauza bugetului. Toate celelelate firme mi-au spus ca nu imi pot oferi dotarile pe care le-am cerut decat la preturi de peste 2500 lei. In conditiile in care erau grele (15 kg). Acum am o bicicleta buna (acceptabila) la o greutate rezonabila. (sub 14 kg cu toate accesoriile pe ea).

Eu am dat 2000 lei pe a mea... (am cumparat doua si mi s-a oferit reducere).

Pai da. In general Focus-ul ofera biciclete ce depasesc ca echipari alte biciclete din acelasi buget. Daca fire mountain nu ar fi fost la reducere avea un pret de minim 17 mil ceea ce nu mai era ok pt dotarile sale.

Pai da. In general Focus-ul ofera biciclete ce depasesc ca echipari alte biciclete din acelasi buget. Daca fire mountain nu ar fi fost la reducere avea un pret de minim 17 mil ceea ce nu mai era ok pt dotarile sale.

M-am uitat si la Kona fire mountain dar am observat ca nu au decat marimile 18" si 22" iar mie imi trebe de 21". Am 1.87 cm. Nu stiu cat de mult influenteaza mersul pe bicicleta marimea corecta a bicicletei dar banuiesc ca acest lucru conteaza destul de mult. Din cate am inteles la 1.87 cm ar trebuie sa fie de 21". Merci mult pentru sfaturi, sunt binevenite.

Influenteaza extraordinar de mult. Orice unghi, orice centimetru in plus influenteaza mersul pe bicicleta. Eu am mers cu o kona fire mountain de 20".Am 1.90 si imi era foarte buna. Pt. inaltimea de 1.87 este recomandat la limita 20" pt biciclete MTB sport si 21" pt touring. Ia de 20" ca nu o sa ai probleme. Regleaza bine saua (inaltime si distanta fata de ghidon) si o sa fie ok. Ghidonul se simte cam ciudat la mersul in picioare dar geometria cadrului ofera o pozitie asemanatoare cu cea de pe biciclete de oras. Ghidonul este destul de sus, saua este moale, stai cu spatele drept cand mergi, deci o pozitie foarte comoda. Daca nu gasesti cadru de 20" nicaieri (incearca la hyper sport sau bikexpert) nu stiu ce sa spun. Cred ca si 18" este ok daca ridici saua dar cel mai bine ar fi sa te duci sa probezi intr-un magazin. Daca vrei mai multe detalii putem vorbi prin mail sau pe PM ca sa nu incarcam topicul.

Buna ziua domnule pohariu. V-am tot vazut prin oras cu focus-ul si cu geanta din dotare de pe portbagaj si chiar eram curios ce model de focus este. Foarte practic in oras. Sa-l stapaniti sanatos. In curand imi fac si eu aparitia prin oras calare pe un focus.

Buna ziua domnule hegoat! Ma bucur ca v-am cunoscut pe acest forum al iubitorilor mersului pe doua roti, mai ales ca sunteti din acelasi oras cu mine. Eu mi-am cumparat aceasta bicicleta pentru a face cicloturism si pentru a ma deplasa la serviciu cu ea (masina de serviciu a sta in parcare de aprox. 1 an). Geanta imi este necesara pentru deplasarea la serviciu si am cumparat-o asta vara din Amsterdam cand am fost in concediu. Va doresc sa deveniti posesor de bicicleta cat mai curand si cine stie poate facem si o tura impreuna! Pana acum am facut ture alaturi de vechiul meu coleg BigMig si mai nou alaturi de cativa dintre colegii mei de serviciu pe care i-am convertit la biciclism.

Cu stima,

Lucian Pohariu

Tot in ideea practicarii cicloturismului mi-am achizitionat si eu un cadru focus. Model de xc (modelul northern lite mai exact), cu posibilitatea de a-i atasa portbagaj. Cu portbagajul e mai complicat ca-mi trebuie un model pt. biciclete cu frane pe disc si nu prea am gasit prin tara. In rest dupa ce termin cu BAC-ul si admiterea sunt gata de drum. Pana acum am folosit o Skarpea dirt modificata (am schimbat cauciucurile, angrenajul, lantul , pinioanele, butucii, saua, spitele). Rolul bicicletei a fost de mijloc de transport, oricand si oriunde (fie plaoie, fie vant) si ocazional am mai fost pe la munte dar nu cat mi-as fi dorit, din lipsa companiei si a suportului tehnic. Cum cadrul imi era prea mic si bicicleta prea greoaie pt. oras sau plimbari, am decis sa schimb si cadrul si furca. In mod normal maine ar trebui sa primesc noul asamblu, din bicicleta originala ramanand doar jantele, ghidonul, pipa, tot sitemul de schimbat viteze (shiftere, deraioare) si franele.

In rest dupa ce termin cu BAC-ul si admiterea sunt gata de drum.

Iti doresc mult succes la BAC si apoi la admitere! Ma bucur cand vad ca mai exista inca tineri care gandesc sanatos. Cand doresti sa ai companie putem aranja aceasta pe privat.

Sper sa fiu scuzat pentru mesajul acesta care nu se mai incadreaza in topic.

Ma bucur cand vad ca mai exista inca tineri care gandesc sanatos.

Eu nu ma bucur din cauza ca nu sunt destui. In fiecare grup sunt vazut ca obsedatul de munte, salbaticie si biciclete, sarantocul care vine cu bicicleta oriunde, ciudatul care are permis de conducere si merge pe bicicleta la -10 grade sau pe ploaie. Dar mie-mi convine :).

Gata cu mesajele offtopic.

salutare, de aproximativ o saptamana sunt mandru posesor de Focus, mai exact Focus Black Forest Expert.poze inca nu i-am facut.

Acum vazui si eu aces topic despre FOCUS. Eu sunt posesor de Focus BLACK HILLS 2009 din toamna anului trecut, deci sunt junior deocamdata, dar nu prea am apucat s-o folosesc. Sper sa recuperez anul acesta. La prima impresie sunt multumit de bicicleta (nu exista comparatie cu vechiul Pegas de acum 15...20 ani). Sper sa ma tina cat mai multi KM, pacat ca putin lume foloseste bicicleta, mai ales in oras. Parca ne-am nascut toti in masini. Revenind la subiect, am ales Focus dupa indelungi consultari cu cineva in domeniu de la mine din oras, i-am explicat ce doresc de la o bicicleta si am ajuns la Focus (nu mai zic ca era sa-mi cumpar FirstBike cu o zi in urma). Per ansamblu se merita o bicicleta cat de cat de calitate asta ca sa nu ai probleme cu ea prea des. Bafta...si KM ca mai multi !

De vreo saptamana ma numar si eu printre posesorii unui Focus, mai precis Focus Highland peak 2010. Nu pot sa spun prea multe intrucat e prima bicla si nu am mai mers pe altceva. Dar prima impresie e foarte buna. De altfel si masina e tot Focus, Ford Focus.

Bine v-am gasit! De cateva luni sunt fericitul posesor al unei biciclete Focus Highland Peak 2009. Pana acum am facut vreo 200km si sunt multumit de cum merge. Nu are componente de top, dar pentru un incepator ca mine e suficient. Ce ma deranjeaza e ca nu se poate regla inaltimea ghidonului decat prin schimbarea pipei. Oricum o recomand cu incredere!

Salut.

Mi-am achizitionat si eu o bicicleta Focus Highland Peak 2010 ( http://www.focus-bikes.com/br/en/bikes/bikes-2010/category/mtb-hardtail/subcategory/sport/model/highland-peak.html). Am si eu o mare rugaminte, la cine are un asemenea model sau cine stie mai multe despre biciclete ca mine ( eu sunt la inceput), caut un :site, tutorial , carte, brosura, video etc despre intretinearea, repararea, folosirea optima a acestui model in limba ROMANA sau in cel mai rau caz in engleza.

Multumesc.

Te pot ajuta cu un pdf Focus Instruction manual, care este general dar are si informatii utile, gen revizii si ce operatii se fac. Eu am primit-o si tiparita cand am cumparat bicicleta.

Pe forum gasesti foarte multe informatii utile, mai ales in sectiunile Ciclistul incepator si Centru tehnic. Daca vrei sa afli ceva punctual foloseste functia search care este foarte buna.

Pe net gasesti filmulete online, de exemplu http://bicycletutor.com/guide/, dar sunt multe alte site-uri interesante precum http://sheldonbrown.com/

Succes!