ombun

FOCUS Fan Club

Recommended Posts

Ma alatur si eu fan club-ului Focus cu proaspata achizitie: Black Hills 2008. Am plimbat-o pana acum pe traseul de la PE, unde s-a comportat admirabil uimindu-ma ca n-a strans prea mult noroi pe roti si deloc pe angrenaj. Pe drum drept / asfalt merge mai bine decat Trek-ul la care am roti de 28. Am dus-o si la o mica revizie si se misca chiar mai bine, i-am luat si pedale noi (mai aderente) si ma simt excelent pe ea. :X

Revin cu poze dupa ce o conving sa-mi fie model ;))

I-ai luat pedale noi ? Pai alea ce aveau, ca erau noi ?! :) Si sunt mai bune decat ce am eu pe noul Focus ! ;))

Eu am ramas in club. :X Noua mea bicla este un Black Forest Expert 2009. Dupa doua zile la munte, m-am obisnuit cu ea si (cred ca) am inceput sa simt diferenta in calitatea pieselor. :)

Pai pedalele alea erau mici, usoare si sexy, mie imi trebuiau unele grele si aderente, sa fie safe pe coborari si sa lase profil frumos in tibie. Deci am ales niste d'astea cu pini ascutiti (serios, mie in general imi cam sar picioarele de pe pedale de la tehnica lipsa, solutia cu d'astea mai agresive mi se potriveste). Daca le vrei pe alea ti le fac cadou pe cele vechi, nu cred ca o sa le simt lipsa prea curand :X. I-am mai reglat butucul spate care avea joc in urma plimbarii de pe traseul PE.

Fain rau Black Forest Expert-ul. Ce marime ai luat-o, peste un an iti propui sa o schimbi? ;))

imi trebuiau unele grele si aderente, sa fie safe pe coborari si sa lase profil frumos in tibie.

Atunci, ai luat ce aveai nevoie ! ;))

Le vreau pe cele "vechi". Una era indoita cand am lovit o buturuga la PE. :) Era sa zbor... :X

Expertul, deocamdata, este ceea ce imi doream. In doua zile, au salivat multi pe langa ea... In special pe langa furca (manitou 7). Cica e o furca tare. Asa o fi. Dar ca intreg (frane, furca, geometrie cadru) bicicleta s-a comportat admirabil. Inclin sa cred ca datorita ei am avut curaj sa cobor niste pante pe care inainte nu aveam curaj sa le abordez. Pentru ca de asta toamna, n-am mai facut alte coborari... Sunt primele mele coborari serioase.

Vesti bune: marimea cadrului este S. M era prea mare, pentru munte, dar ar fi fost perfect pentru sosea. Acum o sa trebuiasca sa ma dau doar la munte :)

Daca ai nevoie de ele pana la Medias facem cumva sa ti le dau zilele astea, daca abia la Medias ramane sa ti le dau acolo.

Si eu salivez de mult dupa un Black Forest Expert 2009 Nu stiu cum o sa evolueze modelul pe viitor. Cel din 2009 era foarte reusit din multe puncte de vedere, dar mai ales pretul raportat la dotari. Furca si franele sunt piesele de rezistenta.

Salut de curand am achitionat si eu un Focus Culebro 2008 marimea xl echipat Sram Rival si vreau sa il vada toata lumea pt intrebari sweet_djbobo sau mail Mulumesc si scz ca am deschis inca un topic dar nu l-am vaz pe acesta:dpost-4850-045850300 1277502451_thumb.jpg

Salut de curand am achitionat si eu un Focus Culebro 2008 marimea xl echipat Sram Rival si vreau sa il vada toata lumea pt intrebari sweet_djbobo sau mail Mulumesc si scz ca am deschis inca un topic dar nu l-am vaz pe acesta:dpost-4850-045850300 1277502451_thumb.jpg

post-4850-035534300 1277502341_thumb.jpg

Si eu, si eu :D. Tot Fatboy 2010, abia il adusesem acasa. Acum e incaltat cu niste Schwalbe Supreme pt oras. Scuze pt calitate, poza e facuta cu mobilu'.

post-6969-006051200 1278695201_thumb.jpg

(Mandru) Posesor de Focus Cypress

Cel mai multumit sunt de schimbator si de furca, insa alt avantaj, zic eu, e foarte usoara

Intru si eu in club cu un Focus custom, cadrul e sh restul e complet nou, cumparat de mine si montat azi-noapte. Are cadru de Black Forest, pret sub Black Hills si echipare undeva intre ele - peste Black Hills dar nu se compara inca cu Black Forest. Deocamdata e echipat de oras cu cauciucuri slick si frana fata v-brake (spatele are deja disc, pe fata nu are montura furca), pe viitor cred ca pun o furca mai buna si disc (butucul e pentru disc).

salut

intrebare: cadrele lor se fac in germania sau numai stickerele cu "german engineering" ?

pt liv4inter: din ce an? am si eu tot cypress si banuiesc ca e 2007 pt ca mare lucru nu se gaseste pe net si am observat ca inca se mai fac si in 2010.

ms

Intru si eu in club cu un Focus custom, cadrul e sh restul e complet nou, cumparat de mine si montat azi-noapte. Are cadru de Black Forest, pret sub Black Hills si echipare undeva intre ele - peste Black Hills dar nu se compara inca cu Black Forest. Deocamdata e echipat de oras cu cauciucuri slick si frana fata v-brake (spatele are deja disc, pe fata nu are montura furca), pe viitor cred ca pun o furca mai buna si disc (butucul e pentru disc).

Niste poze se poate?

Sigur, incerc dimineata daca apuc sa fac niste poze. Intre timp vad ca are joc in cuvetarie, sa vad de la ce - e montata la bicishop si tipul de acolo mi se pare ca stie ce face si are si sculele.

salut

intrebare: cadrele lor se fac in germania sau numai stickerele cu "german engineering" ?

pt liv4inter: din ce an? am si eu tot cypress si banuiesc ca e 2007 pt ca mare lucru nu se gaseste pe net si am observat ca inca se mai fac si in 2010.

ms

2007 da

pai jocul in cuvete nu poate fi decat din surubul de sus care face preload la rulmenti. daca nici de acolo nu se rezolva probabil jocul e in bratele furcii http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Jocul sigur e in cuvetarie, nu in bratele furcii: axul furcii joaca in gatul cadrului, se vede mai pronuntat in partea de sus. O sa verific care e problema, dar nu la ora asta.

se vede? :blink:

jocul in cuvete de obicei il simti la deget, daca e vizibil ceva e very wrong :o

ma bag si eu in miniclubul asta cu un Focus Variado Compact 2008 cumparat in 2009.

Excelent pana acum, echipare splendida/pret, 4500km fara necazuri, mai putin cele 7 pene de anul trecut.

Totusi, ma asteptam in afara discutiilor despre preturi si echipari, pe care, de altfel, le gasim si in alte parti, la o prezentare a marcii, a realizarilor marcii, sau macar despre ce smecherie stie sa faca Focus si altii nu fac!

Pedalare usoara

Unele cadre sunt "made in taiwan" (se observă uşor că-s cadre OEM care apar şi sub alte branduri) iar dacă ar fi să ghicesc, aş spune că Focus-urile sunt doar vopsite în nemţia

Iar aia cu "german engeneering" se referă la concept şi design.

Salutari posesorilor de FOCUS. ;)

Postez si eu cursiera FOCUS.

Cadru FOCUS IZALCO carbon.

Linie SHIMANO ULTEGRA.

Angrenaj TRUVATIV ROULEUR.

Roti MAVIC KSIRIUM EQUIPE.