ombun

FOCUS Fan Club

Recommended Posts

Este modelul Planet 8 2011, pe lant. Aici gasiti si specificatiile: http://www.focus-bik...planet-8-6.html

Ca prime impresii dupa aproximativ 130 de km prin oras, este foarta comoda, ghidonul si pipa o fac extrem de manevrabila, incomparabil cu multe biciclete single/fixed gear care aveau ghidonul prea plat pentru gustul meu. Butucul Alfine este de vis, desi am mers mult prin oras pe single speed, acum am regasit placerea de a ajusta cat mai bine vitezele, fara a mai ma ridica din sa. Furca si partea din fata mi se par rigide, desi nu imi dau seama daca e corect sau nu ce simt, n-am termen de comparatie cu alte biciclete de gen.

Singura piesa accesoriu cu care a venit a fost o sonerie, i-am mai adaugat eu un suport de bidon Focus din fibra de carbon, un licurici de fata Skully, un stop Cateye Opticube si un bidon branduit Focus si Marosbike (total neinspirat), asa ca sunt si in cautarea unui bidon care sa arate cat mai simplu, preferabil negru/gri din aluminiu anodizat.

Imi place lantul alb,se potriveste foarte bine cu bicicleta.

P.S.:unele dintre poze sunt facute langa skate park,Tineretului,nu? :P

Imi place lantul alb,se potriveste foarte bine cu bicicleta. :P

Alb nu e, in sensul de vopsit, e tot de un gri mat, insa ceva mai deschis, in realitate nu prea se observa, in poze se vede asa din cauza luminii.

P.S.:unele dintre poze sunt facute langa skate park,Tineretului,nu? :P

Da

@Steve Mcqueen: Felicitari pentru pictorial! :)

Postez si eu cateva poze dupa ce am schimbat furca si angrenajul

Imagine postatăImagine postată

Noile roti sunt aproape gata dupa care vor urma franele, pedalele, saua, etc

• Upvote 1

Mandru pedalator unui Focus Black Forest 4.0 2011 :D

Revin cu poze...

Salut!

Detin si eu un Focus Highland Peak 2010 cu care am facut aproximativ 1000-1500 km. I-am schimbat franele pe spate si i-am pus Shimano si niste cauciucuri mai de oras. Am gasit pe cineva care ar fi interesat sa o cumpere, insa nu stiu care ar fi pretul corect pe care as putea sa il cer. Ma gandesc sa mai pun eu ceva si sa iau un model mai nou, cred ca tot Focus.

Ma puteti ajuta cu o parere in asa fel incat nici eu si nici el sa nu ne simtim pacaliti?

Multumesc!

Este 1350 Ron in magazin. Deci tinand cont ca ai mers destul de putin cu ea si presupun ca uzura este minima cred ca 1100 Ron este un pret corect.

Salutare :P Si eu posesor de Foccus Whistler model 2011 Dar cumparat in Iunie 2012 nou Maros. :)

A suferit cateva modificari :

Angrenaj Deore Hallowtech II

Pedale keo Look 

Pipa- Truvativ stylo Race 

Ghidon Truvativ styloe race

Jante Dt Swiss (butuci originali , urmeaza schimbati si ei )

Mansoane Lock-on 

Cam atat si poza (facuta cu telefonul,dar nu a iesit foarte clara. [8mpx] )

enjoy

post-3838-0-01241300-1362431646_thumb.jpg

Salutare. As dori sa fac si eu un upgrade la MTB meu Focus Highland Peak 2010, si anume sa trec de la Suntour XCT  pe patrat , la Alivio pe octalink + inca ceva piese. Acum vine intrebarea: ce dimensiune am nevoie la butucul pedalier pe octalink ? (cadrul e marimea L, daca are vreo importanta).

de la patrat la octalink nu e upgrade, treci la deore hollowtech2 sau lasa asa.

• Upvote 1

Intru si eu in Fan clubul Focus cu un Whistler 27R 3.0 Granite Grey Matt, model 201513771005cfc478f641de015c7a9b6824.jpg753fcb6afb62cb31d4542dfdd6d0dfe4.jpg86d5bcdf9ba7acfb4f0c3469448e9224.jpg704d337f366400bfaf9699f4d7bdf99d.jpg