ombun

FOCUS Fan Club

Recommended Posts

Sunt doar topicuri ale celor care au asa ceva, vor asa ceva sau doar le place asa ceva. Nici o obligatie, doar discutii despre marca respectiva.

Nu trebuie neaparat sa fii fan si sa ai acasa postere pe pereti, nu te controleaza nimeni daca stii adresa firmei, numele celor din consiliul director, lista de preturi din ultimii 5 ani si toate campionatele si rezultatele in ultimii 20 de ani, totul din memorie. E o discutie dedicata unei firme sau alta.

Cum e Focus-ul tau? Zici ca nu esti fan, ce nu te multumeste la bicicleta aia?

sa ai acasa postere pe pereti, nu te controleaza nimeni daca stii adresa firmei, numele celor din consiliul director, lista de preturi din ultimii 5 ani si toate campionatele si rezultatele in ultimii 20 de ani, totul din memorie.

Asta-i o destul de bună descriere a unui "fan".

Cum e Focus-ul tau? Zici ca nu esti fan, ce nu te multumeste la bicicleta aia?

N-am spus că nu-s mulţumit, doar că nu-s fan. Am luat cadrul deoarece mi-a plăcut cum îi plasat şocul.

N-am spus că nu-s mulţumit, doar că nu-s fan. Am luat cadrul deoarece mi-a plăcut cum îi plasat şocul.

Chiar ca este ingenios plasat. Am stat mai bine de juamte de minut sa ma prind cum si unde este incastrat. Ce cursa are ?

Chiar ca este ingenios plasat. Am stat mai bine de juamte de minut sa ma prind cum si unde este incastrat. Ce cursa are ?

Are cursa de 100mm, iar varianta mai nouă, de plastic, are cursa de 115mm (şi shock-ul plasat mai accesibil)

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Salut pe aceasta cale admiratorii brandului sus amintit iar cu voia voastra ma alatur si eu grupului fiind proaspat posesor de Focus , model Blue Ridge 2010 .

Ne vedem pe pedale :)

biker78

Am facut poze, dar cam din acelasi unghi asa ca nu pun decat una:[...]

Frana disc pe spate ai avut din fabrica sau ai pus ulterior?Daca ai pus separat cam cat te-a costat?

45 de euro, Avid BB7 de 160mm, www.bike-components.de. Nu a avut din fabrica, am cumparat doar un cadru, tija de sea si furca sh si restul de piese noi si am montat-o eu.

Nu era mai eficienta o frana pe fata decat una pe spate..?In rest e faina bicla:)

Si ma bag si eu cu una bucata Focus Black Hills model 2009 cred..echipare standard, dar vreau sa-i schimb furca pentru ca ma imi scoate peri albi:P

post-4567-068145200 1286215827_thumb.jpg

Era mai eficient cu frana pe disc si pe fata si pe spate :), dar furca fata nu are montura de etrier de nici un fel. Daca vreodata schimb furca schimb si frana, primul pas e deja facut: butucul e cu prindere de disc. Dar in acel caz o sa pun frana de pe spate pe fata si pe spate pun Magura Julie HP (model 2009-2010) hidraulica, e mai comoda pe coborari mai lungi. Si in plus BB7 necesita reglaj de fiecare data cand umbli la roata, e un pic cam incomod.

Hop si eu proaspat posesor de Black Hills 2010 cu un mic upgrade la Deore 2010 Shadow M592. Prima bicla dupa 10-15 ani in care am renuntat la pedalat.

Imagine postată

Imagine postată

Edited by E-1
Data viitoare redimensionezi imaginile, sau se sterge postul :-)

Prezint si eu un Focus Arriba, model 2006.. un fel de, bicla de antrenament, bicla de oras, bicla de sosea, bicla de munte, bicla de curse, bicla pentru plimbari, bicla de ciclocross si bicla pentru cicloturism ..

Echipata cu Shimano Tiagra si Sora, si prevazuta cu un ghidon plat, e un fel de All Road Bike.. Ce va deveni la anu, dupa mine, un cicloturism perfect..

Nu era mai eficienta o frana pe fata decat una pe spate..?In rest e faina bicla:)

Si ma bag si eu cu una bucata Focus Black Hills model 2009 cred..echipare standard, dar vreau sa-i schimb furca pentru ca ma imi scoate peri albi:P

radule ce se mai aude de furca aia, ca de mult te tot lauzi.... Reba...Reba...

Imi amintesc ca acum doi ani Florin(Zabriskie) a facut o tura d-asta in insorita Italie, peste 300km intr-o zi dar numai sosea si destul de plat traseul.Nu cred ca este posibil deoarece noaptea se circula destul de greu, plus ca daca ai nesansa sa te ploua portiuni de drum ai sfeclit-o.Si daca ai reusi sa zicem sa o faci in 24 de ore care ar fi satisfactia? Alergi ca dementul sa ce? Un IBO iti da o satisfactie, dar asa alergarea ca racketa pe sosea crezi ca-ti va implini vreo emotie?Nu stiu de ce dar genul asta de incercari cred ca sunt apanajul lui FL care vrea permanent sa dovedeasca ceva, cuiva.

uitati ce mi-a iesit!noua mea bicla:D happy!

03.10.2010 la Pitesti. Un cadru pe care m-am simtit foarte bine.

Salut tuturor.

Desi m-am inscris in urma cu cateva luni pe acest forum, am preferat ca mai intai sa citesc cu aplecare marea majoritate a celor scrise. Descoperind si aceasta sectiune, intr-o oarecare relatie si cu mine, am decis sa-mi fac simtita prezenta si dincolo de calitatea pasiva de cititor.

Deci: am fost "fan-posesor" al mai multor tipuri de biciclete, dupa cum urmeaza: Pionier (1/2), urmata de un Zil rusesc (3/4), continuand cu un Tohan (in sfarsit 1/1) si sfarsind cu o hand-made ungureasca cu roti de...29" (careia i-as putea spune...5/4?). Dupa o pauza de (ufff) sa zicem 25 de ani, mi-a intrat in cap sa mai si cobor din masina, devenind posesor al unui Focus Cypress din august 2010. Nu am parcurs decat in jur de 650 km (din noiembrie sta proptita in sufragerie) drept pentru care nu pot avea decat opinii superficiale ce nu merita a fi prezentate. Ceea ce pot spune este ca ma simt foarte bine redescoperindu-mi parte din deprinderile pe care le socoteam pierdute si, deasemenea, ca voi incerca sa-mi construiesc un "jurnal de bord" daca mi se va si permite acest lucru intr-o sectiune dedicata.

Drept pentru care, ma bucur sa va spun "bine v-am gasit" si ca aveti inca un membru al fan-clubului de proprietari

• Upvote 2

Iar aici, il puteti vedea pe...Adolf !

post-7734-0-51366600-1300048324_thumb.jpg

Unele cadre sunt "made in taiwan" (se observă uşor că-s cadre OEM care apar şi sub alte branduri) iar dacă ar fi să ghicesc, aş spune că Focus-urile sunt doar vopsite în nemţia

Iar aia cu "german engeneering" se referă la concept şi design.

unde sunt vopsite?

Salutare,

Am achizitionat si eu un Focus Whistler 2011 si as putea zice ca sunt multumit de el dar este foarte grea bicla. Cei care ati mai avut ce ati facut in aceasta privinta?

Eu ma gandesc sa schimb furca si angrenajul si pe urma mai vad. Acum imi este cam greu sa o ridic daca vrea sa sar o groapa. Astept pareri