danyakuza

TREK Fan Club

Recommended Posts

Hai sa incep eu..

Trek 6500 din 2005.

- Roti WTB Speed disc cu butuci Shimano Deore - cu astea a venit bicicleta - multumit de ele. Nici prea grele, dar nici prea usoare, dar destul de rezistentente.

- Cauciucuri Michelin Country trail de 1.9 pt oras si padure si Continental Mountain King 2.2 pt munte

- Frane Hayes Stroker Ryde

- Sea WTB Pure V

- Tija de sa si pipa Bontrager Clasic - cu astea a venit bicicleta

- Ghidon Flat Bontrager Race Lite

- Shiftere si schimbator foi Deore

- Schimbator spate Deore XT

- Foi Shimano Deore Hollowtech

- Lant Sram PC 991

- Pinioane Sram PG970

Planuri pt 2010:

- Furca Rock Shox Reba Sl 2009 Dual Air cu ax de 20mm care o am (ultimele poze) dar inca este nemontata pt ca trebuie sa mai cumpar butuc pt acest ax. Momentan merg cu un Spinner Grind http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

- Schimbator fata xt, schimbator spate Sram X9 si gripshifturi X0

- Pedale spd, dar inca nu m-am hotarat la un model anumte.

Mai jos cateva poze cu bicicleta din 2009.

Furca neagra era un Marzocchi Corsa LT 2008, iar cea gri XC600 TST2

cadru trek 311 fabricat in 1983, tuburi ishiwata magny x, cromoli, dualcontrolere microshift pe 9 viteze, schimbatoare dura ace, pinioane deore 11.32, foi shimano sante 52,39, roti mavic cxp 11, cauciucuri continental de 37,cadrul permite cauciucuri mai groase.

am restaurat cadrul revopsindu-l si am pus aceasta echipare in ideea unui hibrid cu care se poate merge si pe drumuri mai denivelate, sa zicem ca este un fel de ciclocros doar ca are frane de cursiera. am folosit bicicleta la antrenamente si la cateva plimbari prin tara. acum o rulez pe trainer cu cauciuc slik.

Eu am un Trek 4400 din 2007 cu un amestec de componente Avid, Syntace, Race Face, Bontrager, Shimano, furca Magura si nipluri (mov!) DT Swiss.

Nu stiu daca se pune si LeMond Buenos Aires din 2001; tot de Trek sunt facute.

Asa arata inainte de Magura.

Imagine postată

Trekul meu 2300 ... am fost foarte multumit de el. Este usor, mi-a placut si forma cadrului. Acum am un scott, dar mai folosesc si trekul ;;)

Imagine postată

salutare,

am si eu un trek

Imagine postată

e un 4500 nu stiu din ce an

suspensie marzocchi MZ race

roti Mavic

butuci XT

schimbatoare XT

frane XT

manete XT

pedalier XT

si cam atat :-J

Sint posesor al unei biciclete Trek FX3, model 2008 de care sint multumit deocamdata. O folosesc la ture prin tara si probabil si peste hotare anul acesta !

Trek 6000 din 2009.

Schimbate: saua (Fi:zi:k Gobi XM) si furca (Manitou R7).

Urmeaza pedalier, schimbatoare, pinioane, lant si manete XT, roti XTR, frane Magura Louise BAT 2010. Cand oi avea timp sa le montez :D

Nu am avut rabdare sa stau sa fac rost de bani si sa cumpar ce imi mai trebuia (pipa,sa si tija de sa) si le-am luat pe cele de pe Trek-ul vechi si am montat pe cadrul asta (mersi Hipopotamu'). De rezultat sunt foarte mandru si desi nu e o bicicleta usoara (cadrul ,cauciucurile si saua sunt foarte grele ) cred ca e rezistenta si ca ma pot baza pe ea la cele 90 kg ale mele. Nu folosesc pedalele din poza,le-am pus doar pentru cateva ture de proba ,in mod normal merg cu niste SPD-uri (M520)

[ATTACH]16694[/ATTACH][ATTACH]16695[/ATTACH]

cadru : Trek 4300 ,21" marime (2150 gr cu cuvete si colier de strans tija de sa)

furca : Manitou R7 (1545 gr cu tija netaiata)

roti : AlexRims XD Lite cu butuci XT (1950 gr cu QR)

frane : SLX (cca 300 gr/buc fara rotoare)

rotoare : XT (180 fata/160 spate-nu mai stiu greutatea dar sunt destul de grele ,vreo 150 gr cel de 180)

angrenaj : SLX (800 gr cu BB)

lant : XT cu powerlink SRAM (gold)

manete : XT

schimb. : XT shadow spate /XT fata

pedale : Shimano M520 (380 gr)

sa : WTB PureV ( 360 gr)

tija de sa : RaceFace Ride

ghidon : PRO Koryak (flatbar,600 mm)

pipa : FSA OS190 (120 mm)

grip+coarne : Ergon R2Magnesium

Tocmai scriam ce am pe ea cand ai postat tu. Nu,franele sunt SLX.

Asta e alt cadru. Am si bicicleta veche ,dar deocamdata e descompletata (sa,tija de sa si pipa). Am pormit de la ideea de a schimba la cea veche furca si vroiam sa-i pun si frane pe disc si am ajuns sa mai fac (aproape) inca o bicicleta completa.

Am si eu un Trek 3700 dar am modificat echiparea in ceea ce priveste sistemul de agrenare si rotile. La cadru insa vreau sa ma refer. Am mai calarit si alte bicle insa pe Trek ma simt cel mai bine, este confortabil chiar si la drumuri foarte lungi. Are o geometrie foarte buna si este usor. Mentionez ca ghidonul, pipa, saua, anvelopele si furca si franele sunt cele originale. Chiar daca mai am si alta bicla sunt fan Trek (inca).

Nu am decat 3 iesiri scurte cu bicicleta(cam 30 km in total) ,deci nu stiu daca se mai schimba comportamentul lor,dar pana acum merita fiecare banut. Este exact aceeasi tehnologie ca la XT (ServoWave) dar cu 2 diferente ce tin de constructie : la XT e un reglaj (free-stroke) pe care SLX-ul nu il are si etrierul la XT este facut dintr-o bucata (e mai rigid), pe cand la SLX e din 2 bucati. Am considerat ca nu merita diferenta de pret (de vreo 150 lei /frana) si bine am facut. Ramane sa vad cum se comporta la coborari lungi ,cand se incinge discul.

Trek 6500 din 2005 full LX asamblata de mine bucata cu bucata . Foarte buna geometrie a acestui cadru pentru teren , stabil , rapid , manevrabil .

Poza e facuta nu cu un bun aparat : [ATTACH=CONFIG]17823[/ATTACH]

Si va mai prezint o bicla, sper sa nu se supere Adriana ca postez in locul ei :

Trek 6300 model 2009 :

http://picasaweb.google.com/viorelmicu72/20100321Dambovicioara#5451145231531825986

http://picasaweb.google.com/viorelmicu72/PromoArgesSpringRaceByTutankhamon#5453420609982154850

http://picasaweb.google.ro/robynarcys/ArgesSpringRace2010#5461596915557208130

Furca Fox talas 100/120/140, echipata XT/XTR cu shiftere dualcontrol, roti DT Swiss 1450, ghidon, pipa si tija sa FSA din carbon.

Edited by VIOREL