RadioMike

Folding Bikes Fan Club

Recommended Posts

Daca tot se poarta Cluburile <)@-) ... initial m-am gandit numai la Dahon, dar pasiunea pentru pliabile are in vedere si marci mai scumpe, si mai ieftine, gandite sa ne faca viata mai usoara pe unde ne poarta treburile...

Pegas Practic se pune?

Orice pliabila, fara discriminari de rasa, "secs" sau ... religie:D ! Am avut un astfel de Pegas (o caruta de bani nou) si am ramas fara el pe vremea mineriadelor:((.

Am si eu o intrebare . Ati vazut pe undeva doar un cadru pliabil de vanzare ?

Cadru de seosea indiferent ca este pentru roti de 26 sau 622/700

Cand ajung acasa o sa verific starea Pegasului; eventual o sa vad daca il pot tarai pana in Iasi. Cat m-am plimbat cu el... si totusi am uitat si cum arata exact.

Apropo, majoritatea fanilor de pliabile cred ca sunt indragostitide Pegas. Cred ca e unul din putinele lucruri comuniste facute cu bun simt si care aratau bine. Cred ca si in ziua de azi designul lor poate fi considerat unul reusit.

Vreau sa-mi iau un Dahon Briza D3. Are cineva? Ce parere aveti despre ea???

E o bicicleta haioasa de "lifestyle" , single speed ; la un asemenea producator nu vad cu ce ai gresi, daca o iei cu garantie totul e in regula ; conteaza mai mult la ce o vei folosi - daca nu e pentru mers zi de zi la birou in jungla bucuresteana, ci doar pentru plimbari ocazionale prin parc, sau cumparaturi din cand in cand, cred ca va rezista zeci de ani daca e intretinuta corespunzator; problematic la bicicletele cu roti mici e capacitatea scazuta de trecere peste obstacole de genul bordurilor sau gropilor deci va trebui sa ai presiunea buna in cauciucuri mai tot timpul , altfel vei indoi jentile; asta pateam si eu acum 15 ani pe vremea cand aveam o MIFA plianta, pana sa apara primele mountain bike-uri;

so.. enjoy riding, spring is coming !

Nu speria fata :) ... Tehnologiile au mai evoluat, totusi ; acum si pliabilele de calitate au jenti duble (Glide, Jetstream ,Ciao) ,poti sa pui anvelope foarte "balonate" dar si slick-uri... Dahon briza are trei viteze in butuc, nu este single speed iar rotile sunt de 24". Acum depinde la ce doreste sa o utilizeze. Probabil o Vitesse este mai practica de luat in autobuz sau depozitat in masina. Pentru cine vrea sa se joace cu bordurile si mai serios, se pot pune roti de BMX (jenti se gasesc peste tot). Chinezariile care se vand cu reclama "similare Dahon" nu le recomand. Ca peste tot, este valabila treaba : "cat dai, atata te tine".

Si de incheiere, pentru cine isi doreste o plabila, concurs maree;) :

Metropotam La zi Update: Votezi la Metropofest si pleci acasa cu o super bicicleta Grabiti-va !

Dahon Briza D3 e o bicicleta perfecta pentru o fata.

Singurul lucru care nu-mi place sunt jantele simple din aluminiu si lipsa unui coş pe ghidon. Coşul se poate monta usor, mai greu cu jantele. Dar la asfalt vor rezista mult si bine, mai grav doar daca dai prin gropi.

De asemenea ii mai trebuie si niste stopuri, far si sonerie.

Imagine postată

Bicicleta Briza D3 are 3 viteze in butuc (SRAM). In scurt timp primim modele de Briza 2010 cu 7 viteze si culoare rosie. Vor fi adaugate in Veloteca la sectiunea biciclete pliabile.

E o bicicleta haioasa de "lifestyle" , single speed ...

Dahon Briza D3 e o bicicleta perfecta pentru o fata.

Singurul lucru care nu-mi place sunt jantele simple din aluminiu si lipsa unui coş pe ghidon. Coşul se poate monta usor, mai greu cu jantele. Dar la asfalt vor rezista mult si bine, mai grav doar daca dai prin gropi.

De asemenea ii mai trebuie si niste stopuri, far si sonerie.

Excelente recomandarile, felicitari!

Atentie la cosurile de ghidon: desi sunt foarte cautate, greutatea lor destabilizeaza putin bicicleta si suportul cosului poate incurca la pliere. Alegeti cu grija modelul!

Revenind la topic, noi am organizat asta toamna prima intalnire a clubului Brompton Romania. Desi vremea nu a fost favorabila, am organizat o mica plimbare, am dat un grog si am organizat un concurs de pliere cu premii.

Ne gandim ca anul acesta sa marim clubul, extinzand-ul la toti posesorii de biciclete pliabile, chiar daca nu le-au cumparat din Veloteca. Ce parere aveti?

Pentru noutati in acest sens urmariti blog-ul.

Ne gandim ca anul acesta sa marim clubul, extinzand-ul la toti posesorii de biciclete pliabile, chiar daca nu le-au cumparat din Veloteca. Ce parere aveti?

Am o parere foarte buna. Ne anunti tu aici cand se fac aceste intalniri?

eu ma inscriu cu un dahon jetstream pe care am pus foarte multe......pedalier gossamer fsa, suruburi kcnc, cabluri nokon, frane xt....etc......o sa fac cateva poze sa vedeti minunatia

Bravo ! Eu nu am modificata decat linia Sram pe Jetstream : acum am deraior Deore XT, lant XT si schimbator Deore. A, si mansoanele ... ergo.

Salutare,

Am și eu o întrebare... de ieri am rămas cu gâtul strâmb, de când am văzut trecând pe lângă mine un tandem făcut din 2 biciclete pliabile... e pe aici pe forum cel care le-a îmbinat?

Ma inscriu si eu pe aici cu un Dahon Vitesse D7HG(2008) care este bicicleta mea de Bucuresti . Pana acum nu pot sa zic ca sunt foarte multumit de bicicleta(1900 km facuti in 1 an jumate) dar in ultimii 700 km parca si-a mai revenit in sensul ca nu mai am probleme mecanice.

Poate ar trebui sa facem o intalnire cu toate bicicletele astea :) . Sunt curios sa vad si eu un Dahon Matrix sau un Speed ProTT sa nu mai zic de Birdy si Brompton.

PS : Un tandem din biciclete din astea nu prea face sens :) in afara de latura estetica. Bike Friday aveau asa ceva dar trebuia demontat deci nu mai e bicicleta plianta e bicicleta care se poate separa.