RadioMike

Folding Bikes Fan Club

Recommended Posts

De la Ciclissimo :

In fiecare zi de sambata, la ora 11 am, pe pista de biciclete din fata magazinului Ciclissimo, ii invitam pe toti posesorii de Brompton si ai altor biciclete pliabile, la o intalnire pentru:

- incurajarea mersului pe bicicleta

- promovarea bicicletelor pliabile

- formarea unei comunitati a celor care merg pe biciclete pliabile

Calendarul intalnirilor:

1. 23 apr 2011 – Intalnirea Ciclissimo nr.1 – ora 11:00 am

Traseu: Magazinul Ciclissimo – Piata Victoriei – Sos. Kiseleff – Parcul Herastrau – Magazinul Ciclissimo

Participantii se pot inscrie si la o tombola care are ca premiu un tricou original Brompton!

astazi o sa pun cateva poze cu dahon jetstream cu foarte multe modificari prin care as enumera cablu frana si schimbator nokon gold, schimbator spate sram xo, shifter x9, pedalier fsa gossamer, etc. la care se adauga un birdy city premium cu multe imbunatatiri culoare black

Ma inscriu si eu aici cu Dahon-ul Vitesse D7HG meu model 2008. Initial il luasem cand stateam in garsoniera si nu aveam loc de bike normal (dupa furtul DHS-ului).Era ultima solutie la lipsa de spatiu si pericolul de furt.

Acum a cam stat pliat 6 luni si doar recent l-am delegat ca bike de distante scurte (3km pana in parc si inapoi). Din cand in cand merg si la serviciu dar pentru ca am spatiu prefer rotile de 28 pentru denivelari si rularea pe bulevarde relativ rapid si constant.

In seara asta am intalnit un Brompton in trafic :). Chiar l-am depasit (rula destul de repede) dar posesorul m-a prins din urma si m-a depasit la randul lui :). E uimitor ce se poate scoate dintr-un Brompton cu roti de 16 daca posesorul chiar vrea. Eu eram in cautare de MTB-uri cu care sa ma alerg(si de la care sa mananc bataie) pana la tura mea de IOR (jogging).

Acum cateva zile am intalnit un alt ciclist cu Dahon Vitesse D7HG la universitate .. deci bicicletele astea chiar prind intr-un mediu destul de neprielnic : traficul bucurestean.

Si cand ma gandesc ca in seara asta in IOR cativa oameni se alergau cu cursierele .. oameni buni iesiti pe sosea mai ales daca nu e trafic nu printre oameni aglomerati in parc.

Readuc la viata un topic foarte vechi. Mi-am luat si eu un Dahon Vitesse i7, model 2017. Cred ca e adus de Veloteca, eu l-am luat prin Trisport. Imi puteti spune ce verificari trebuiesc facute inainte de prima tura? Aici ma refer si la balamale, inchizatori etc. Imi place tare mult bicicleta si n-as vrea sa ma trezesc ci defecte la ea. Multumesc.

@Veloteca, poate imi dati un sfat? As veni pe la voi pe la.mla.magazon dar programul nu-nu-mi permite. 

Ar trebui ca balamalele să fie cele mai fiabile componente de pe bicicletă, nu cred că necesită vreo atenție specială de noi. În principiu, dacă sistemul de închidere opune cât de cât rezistență și nu ai joc, totul e în regulă.

Verifică periodic (de fiecare dată, la primele 3-4 ieșiri) șuruburile de la brațele pedalierului - dacă mergi cu șurubul slăbit se deformează pătratul și trebuie înlocuit tot brațul. De asemenea, verifică să nu-și facă joc headset-ul (mișcă de ghidon față-spate cu frâna față acționată).

• Upvote 1

Multumesc frumos de sfaturi. Asa voi face.