LucianTheOne

Tips & Tricks

Recommended Posts

Mda, schimbator de 5 lei...

Sper ca n-ai dat mai mult de 100 lei pe bicla...

Vin si eu cu o imbunatatire care la unii li se va parea utila. Sunteti faliliarizati cu saboti de genu saboti nu? Eu nu prea dar sunt avantaje cand folosesti. Decat sa comand pe net o pereche si sa dau 56 de lei cu tot cu transport am luat un cutter si i-am decupat usor pe cei actuali. Nu am poza dar voi face una in paint: Imagine postată .

Daca aveti frane mai scumpe si nu folositi saboti mai normali nu cred ca are rost sa-i taiati neaparat. Solutia asta va ajuta foarte mult pe trasee umede si/sau pline de noroi. Sabotul va indeparta apa si noroiul de pe janta. Eu am facut asta la sabotii de pe frana de pe spate, este frana cum se foloseste la MBX mai nou dar este foarte buna(nu suporta cadrul V-brake). Sabotii nu sunt de firma. Frana nu scartaie cand janta este uda si performantele franei s-au imbunatatit in conditii grele. Nu stiu ce impact are asta in viata sabotului, cand imi cedeaza din cauza ca l-am taiat voi posta.

La drumuri lungi cred ca se cam satura lumea sa auda cum scartie roata cand pui frana pe vremea umeda sau nu prinde bine frana.

Data viitoare poti incerca sa tai camera unde e gaurita...faci cate un nod la ambele capete si apoi o umfli din nou.

O sa fie plimbarea putin mai schiopatata, dar macar te mai duce nitel.

aveam cauciucul varza pe fata la o cursiera mica de 24 , acum vreo 10 ani buni si am facut explozie in curmatura , inainte de urcarea in paltinis , eram 3 baieti si o fata . vroiam neaparata sa urcam pana sus , neavand cauciuc si camere de reverva , am ales varianta zdrentelor , am gasit pe marginea drumului haine aruncate , am desfacut cauciucul si am indesat zdrente in el cat a incaput . Dupa cativa km am mai bagat o tura de zdrente ca acelea s-au micsorat . Si uite asa ma facut paltinisul cu zdrente in loc de camera pe roata fata .:)

Cred ca vroia sa se documenteze in timp ce lucreaza ca,din cate vad eu,era deschis pe ciclism.ro :))

Pentru cei care nu au găurele în cadru pentru suport de apă, aceștia se pot monta pe cadru folosind bandă izolatoare sau și mai bine duck-tape rezistent la apă!

bikepacking-hacks-tape-cages-01.jpg

bikepacking-hacks-tape-cages-02.jpg

Nu, nu este bicicleta mea, aș vrea eu... :P

• Upvote 1