rans

Nu imi mai tine Frana pe Disc

Recommended Posts

Daca erau Shimano ambele puteai sa le comuti. Uita-te pe ce cod au si daca sunt compatibile.

Daca sunt Std sau PM

As vrea sa pun discuri Shimano XT,  ambele de 180

Parerea mea e sa nu mergi pe discuri de acelasi diametru. 180F cu 160S e perfect. E doar o parere.

Discurile şimano nu sunt grozave. Îţi recomand mai degrabă Ashima AR sau Magura.

Bine ca am intrebat , am inteles ca discurile shimano nu se pupa franele de la avid , mai ales cu placutele de la avid care au piciorusele alea iesite

Am montat discul vechi de pe fata G2 de 185 pe spate , deci acum am Quaxar 180 pe fata si Avid G2 185 pe spate, dumnezeu cu mila , trebuie sa vad ce tip de placute am pe spate ca am o vaga impresie ca si aici e buba

Am departat un pic si manetele de ghidon , cine stie, poate aveau cursa prea mica

Radu, credeam ca discurile shimano XT  sunt mai tapane avand miezul acela mai tare

ma gandeam ca dc tot o sa am probleme cu franarea sa iau frane SLX (de aici si ideea cu discurile XT)

O sa mai pedalez ca sa vad cum sta treaba, am facut azi o tura prin bucuresti dar cred ca acum trebuie sa se toceasca placutele pe forma discului spate

A, chiar, mie-mi atingea spiderul de pe discul XT de 160 in etrierul de Elixir si nu se invartea roata ;))

Discurile şimano nu sunt grozave. Îţi recomand mai degrabă Ashima AR sau Magura.

???

Explica!

Care modele nu-s? De ce nu?

Din ce-am testat eu, cel puţin modelele de până acum doi ani aveau probleme la disipat căldura şi produceau sunete ciudate. Eu am nişte frâne XTR 975, model 2010 parcă, de care sunt extrem de mulţumit, dar discurile originale erau sub orice critică.

Am înţeles din ce se scrie pe bikeradar et co că în ultima generaţie le-au mai îmbunătăţit dar tot nu sunt fantastice.

Are ceva dc pui doua frane diferite ? :)

am gasit pe RCZ XT(spate) si XTR (fata), cred ca sunt modele mai vechi?

Nu acum dar ma gandesc la achizite pentru viitor

Eu am folosit XTR RT-97M si nu am avut nici un fel de problema, niciodata cu ele.

La toate capitolele s-au comportat exemplar. Cu multe peste discurile de Formula.

12012011146.jpg

Am folosit mult timp RT-75. Am avut o pereche de 160mm şi 2 perechi de 203mm.

Nu am avut niciodată probleme care să fie cauzate de discuri şi nu am simţit nevoia să trec pe ceva mai nou. (perechile de 203 le mai am şi acuma)

Am avut şi discuri de la Formula (venite cu Oro Puro) şi nu mi-au plăcut. Deatunci evit să folosesc discuri care au suprafaţă unde calcă plăcuţele mai mică sau prea decupată.

Încet încet ajungem la concluzia că şi discurile de frână sunt o problemă la fel de subiectivă ca şi şeile :))

Are ceva dc pui doua frane diferite ? :)

Daca, de exemplu, poti s-alergi cu un papuc de casa-ntr-un picior si cu o cizma de cauciuc in celalalt, probabil ca la frane diferite te vei descurca.

Încet încet ajungem la concluzia că şi discurile de frână sunt o problemă la fel de subiectivă ca şi şeile :))

Dap şi nu numai.

Daca, de exemplu, poti s-alergi cu un papuc de casa-ntr-un picior si cu o cizma de cauciuc in celalalt, probabil ca la frane diferite te vei descurca.

Exact ca şi atunci când ai mărimi diferite la discuri. ;)

XTR-urile le am şi eu şi sunt foarte bune, dar trebuie îngrijite, mai ales curăţate des.

Vezi aici:

http://www.marosbike.ro/frane-pe-disc/frana-hidraulica-disc-fata-shimano-deore-xt-2008.html

Dacă vrei să-ţi faci o pereche la fel...

Am vazut ca topicul acesta a fost printre cele mai active la capitolul frane,asa ca va intreb aici.

Pe scurt:sunt in cautarea unui nou set de frane.Bugetul alocat este 800 lei plus/minus 10%.

Am vazut o "oferta" buna,zic eu pe bike-components:http://www.bike-components.de/products/info/p36163_MT4-Carbotecture--v-h-Set-Scheibenbremse---Werkstattverpackung-.html?xtcr=2&xtmcl=

Ce parere aveti?Merita cumparate aceste frane din punct de vedere calitate/pret.M-am interesat  putin pe internet si par a fi ok ca si modulatie,putere de franare,etc.

Multumesc anticipat!

A,si mai ceva.La ce anume se refera "Workshop Package"? Aveti alte recomandari?Eventual ceva reduceri la seturi de frane. 

Am impresia că înseamnă că nu e în pachet deăla frumos de magazin, ci într-o pungă :)

Ca idee, Magura face frâne bune şi foarte bune. Nu cred că astea ar fi o excepţie de la regulă.

Îţi recomand să-ţi iei şi ulei şi kitul de aerisire.

inseamna ca nu sunt asamblate ai sa le poti monta direct.

Asa am cumparat eu bicla..nemontata,,da' mi-a aratat: ete aici: 2 roti, un cadru, o furca, un ghidon, o sa, bla bla..pricepi tu..

Am vazut ca topicul acesta a fost printre cele mai active la capitolul frane,asa ca va intreb aici.

Pe scurt:sunt in cautarea unui nou set de frane.Bugetul alocat este 800 lei plus/minus 10%.

Am vazut o "oferta" buna,zic eu pe bike-components:http://www.bike-components.de/products/info/p36163_MT4-Carbotecture--v-h-Set-Scheibenbremse---Werkstattverpackung-.html?xtcr=2&xtmcl=

Ce parere aveti?Merita cumparate aceste frane din punct de vedere calitate/pret.M-am interesat  putin pe internet si par a fi ok ca si modulatie,putere de franare,etc.

Multumesc anticipat!

Eu am MT6 şi în 90% din timp am fost mulţumit de ele. La mine se mai strâmbau discurile uneori dar nu-i mare bai, se îndreaptă uşor. Ține cont totuşi că eu am Storm SL, mai aerisite. De întreţinut se întreţin uşor, aerisirea e floare la ureche şi oferă şi putere de frânare bună. Până acum n-am picat niciodată din cauza frânelor, asta ca să-ti faci o idee despre ele.

Totuşi, eu nu pot să zic că e o super ofertă aia, eu am prins MT6 la aceeaşi bani, dar de pe RCZ. Iar despre "Workshop package", în mod cert îţi vin direct într-o cutie, fără ambalaj special, fără stickere, fără olive, fără fiting-uri. Dacă vrei să le scurtezi trebuie să le cumperi separat.

Dar treaba asta " 2 x disc brake Magura MT4 BAT, ready filled and vented (front and rear)"  este valabila?

A,si inca ceva.M-am uitat si pe RCZ si am vazut ca au niste preturi foarte bune in general.In special la frane.Am gasit Elixir 7 cu 85 de euro,deci cu 170 as lua fata+sapte.Pretul este o idee mai bun decat la Magura.Ar merita sa dau banii astia pe Elixir 7?

http://www.rczbikeshop.com/romania/avid-2013-disc-brake-elixir-7-180-is-front-grey.html

Eu rar văd lume care să fie prea încântată de Elixir. Pe oriunde mă uit la review-uri toţi plâng de zgomote şi vibraţii...Exemple: http://www.mtbr.com/cat/brakes/disc-brake-system/avid/elixir-7/prd_464961_1507crx.aspx

" 2 x disc brake Magura MT4 BAT, ready filled and vented (front and rear)"

În mod cert e valabilă, dar sunt şi 100% sigur că trebuie să le scurtezi tu ulterior. Deci o să mai ai nevoie de 2 olive, 2 înserţii conductă şi o aerisire faţă/spate. Nu-ţi sugerez să-ţi faci singur scurtarea, pe mine m-a costat 140€ încercarea deoarece am stricat o maneta atunci...

Componentele pentru scurtat sunt incluse în livrare.

Şi eu sugeram mai sus să-şi ia şi ulei şi kit de aerisire.

• Upvote 1

Ah da, eu m-am uitat la poză...Atunci da, un kit din ăla la 23€ îi trebuie pentru aerisire. Uleiul e suficient.