DaniNadal

Giro 2010

Cine credeti ca va castiga Il Giro?  

4 members have voted

1. 1. Cine credeti ca va castiga Il Giro?

• Cadel Evans
      17
    • Ivan Basso
      7
    • Bradley Wiggins
      0
    • Alexandre Vinokurov
      8
    • Carlos Sastre
      5
    • Michele Scarponi
      0
    • Stefano Garzelli
      0
    • Domenica Pozzovivo
      2
    • Christian Vande Velde
      1
    • Altul
      0

Recommended Posts

Maine e o etapa foarte importanta deoarece vine dupa acest TT foarte solicitant si cred ca se pot face diferente.De ex. de la Evans in jos se poate intampla orice.Scarponi poate sa-l depaseasca si pe Sastre maine deoarece e mai putin de un minut intre ei.Evans probabil il va depasi pe Porte si sper sa se mai apropie de Basso.Daca i-ar lua 20 de sec pe sosea si inca vreo 8 de la bonificatii(maine cred ca va castiga un om din evadare)ar fi perfect pt el fiindca la ultimul TT ii da sigur alea 12 secunde care l-ar mai desparte de Basso.Singura problema e sa nu piarda timp in etapele 19 si 20 deoarece astea sunt 2 etape infernale.Un om gen Porte pierde minim 30 de minute in aceste 2 etape.

Lupta e foarte incinsa la varf,sa vedem ce va fi maine.Daca Basso castiga 1 minut in fata spaniolului e bine

Acuma sa fim seriosi...sansele lui Arroyo pt castigarea Giro sunt aproape nule...in etapa cu Mortirolo el va pierde tricoul roz la sigur...adevaratul duel este intre Evans si Basso...maine nu vor fi schimbari in GC si nici poimaine, dar de vineri incep lucrurile serioase...totusi dupa coborarea de dupa Mortirolo urmeaza o catarare nu prea violenta si nu cred ca Basso va reusi sa castige timp fata de Cadel...in schimb sambata se va decide daca australianul va mai avea sau nu vreo sansa intrucat duminica este un TT in care Evans poate castiga vreo 40-50 secundein fata de Ivan(in prolog a pus 21 secunde)...

Evans daca asteapta ultimul TT ca sa-i dea alea 40 de secunde lui Basso e cam nasol.Arroyo probabil va pierde si maine 1 minut fata de Basso si Cadel.Oricum maine sunt sigur ca vor fi ceva diferente intre favoriti mai ales cum am spus mai devreme intre locurile 5-8 unde daca unul are o zi proasta e mancat.Cel care cred ca va cadea maine e Sastre.Nici pe Vino nu-l vad bine in duelul sau cu Scarponi.

bai deci cum alerga mecanicul lui arroyo pe langa el:)))arroyo se tine inca bine dar dupa etapa cu mortirolo va ramane totusi fara maglia rosa.nici richie porte n-a mers rau.o sa ramana si el in primii 10.

garzelli merita o mare victorie.pacat ca simoni n-a castigat nimic.sper sa mai incerce macar.

victoria totala ma incapatanez sa cred ca se va da intre favoritii vechi,in special

intre primii doi:

2.Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo 0:02:27

4.Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:03:09(+42)

6.Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 0:04:53(+2:26)

7.Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 0:05:12(+2:45)

8.Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli 0:05:25(+2:58)

deci maine vino si scarponi sigur vor incerca ceva.va fi interesant si daca va incerca liquigas sa scape de arroyo,timp nu prea mai e.

Azi Arroyo pierde sigur ceva timp.Pore va face rocada cu Evans,iar Scarponi cred ca-l va depasi pe Vino.Nibali are si el sanse sa-l depaseasca pe Sastre.Eu unul sper sa fie o etapa spectaculoasa.

Castiga Monier de la Cofidis.Eu unul nu mai inteleg nimic din turul asta.Favoritii intr-o etapa plata ataca in masa si fura ceva secunde plutonului,iar intr-o etapa valonata cum a fost cea de azi stau toti acolo fara sa faca nimic.

Toata stima pentru MONIER,aflat la prima sa victorie din cariera.In ritmul asta spaniolul nici nu trebuie sa forteze ca sa fie campion,findca favoritii stau si lancezesc

Arroyo nu prea mai poate pierde maglia rosa pentru ca in etapele de la Aprica si Passo del Tonale finalurile nu sunt in catarari prea mari,doar sa treaca impreuna cu favoriti peste Mortirolo si Passo Gavia iar la contratimp nu va pierde prea mult timp.

La contratimpul de la Verona pierde cel putin 1 min fata de Evans, in prologul de la Amsterdam a pierdut pe distanta de 8,4 KM 58 de s, iar in 15 km o sa piarda 1 min, problema estesa il indeparteze pe Mortirolo si Passo Gavia.

Pai Arroyo daca pierde atat cat a pirerdut pe Monte Grappa de ex e de ajuns deoarece in ultimul TT atat Evans cat si Basso il vor invinge.Si pe Passo Gavia va fi indepartat mai mult ca sigur.

astazi au stat sa se odihneasca, sa nu credeti ca nu a fost greu chiar si pentru ei etapa de ieri, stiu si ei bine ca urmeaza 2 etape de munte foarte grele , nu avea rost sa atace si azi, iar apoi sa ramana de ceruta vineri sau sambata.......nu sunt chiar supermeni nici ei, si sigur se bazeaza pe cele doua etape de munte unde sunt siguri ca trec de Arroyo, si daca nu se desprinde Basso prea mult de Evans, o sa avem si un TT foarte fain........aceste curse nu trebuie "intelese", ci doar privite, si astfel cu, aceste surprize , fac aceste curse mai interesante pentru noi spectatorii.

Sa speram ca macar azi, Andre Greipel sa castige etapa. Probabil doar pentru etapa asta a mai ramas in pluton.

Referitor la Arroyo, eu nu l-as ingropa inca. A dovedit pana acum ca nu e chiar asa slab cum se credea pe munte. Cred ca inca are sanse mari la victorie.

Oricum, sper sa avem parte de spectacol in continuare.

Poate va castiga Greipel,si astfel Cavendish nu va sta nici el linistit,doarece nu a facut nimic special ,in afara casticarii unei etape in TURUL CALIFORNIEI

Castiga Greipel in sfarsit o etapa. Acum urmeaza balul, ultimele 3 etape, si speram sa fie cat mai spectaculoase.

GREIPEL a castigat categoric sprintul,desi nu era ajutat de nimeni,depasindui net pe cei de la SKY care aveau vreo 3 oameni in fata.Ca fapt divesr spre final BROWN ia dat cateva coate lui POZATTO

Azi e o etapa frumoasa... Sa vedem daca vor fi si diferente...

LE: Liquigas are echipa... Cum ii scutura unul cate unul pe munte pe urmaritori....