DaniNadal

Giro 2010

Cine credeti ca va castiga Il Giro?  

4 members have voted

1. 1. Cine credeti ca va castiga Il Giro?

• Cadel Evans
      17
    • Ivan Basso
      7
    • Bradley Wiggins
      0
    • Alexandre Vinokurov
      8
    • Carlos Sastre
      5
    • Michele Scarponi
      0
    • Stefano Garzelli
      0
    • Domenica Pozzovivo
      2
    • Christian Vande Velde
      1
    • Altul
      0

Recommended Posts

TSCHOOP a castigat intr-o etapa care la un moment dat a ajuns la peste 2600m,cu nameti inalti de 2 m.Plutonul a mers agale,fiind animat doar in ultimii 3 km de atacul lui CADEL.SIMONI a iesit pe locul doi la CIMA COPPI

nu a trecut peste porte

1 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo 87:23:00

2 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne 0:01:15

3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 0:02:56

4 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli 0:02:57

5 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:03:47

6 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 0:07:25

7 Alexander Vinokourov (Kaz) Astana 0:07:31

8 Carlos Sastre (Spa) Cervelo TestTeam 0:08:55

Mi-a placut mult Cadel ieri.Atacul sau a destramat tot plutonul dar tot degeaba daca nu a castigat etapa.Azi cred ca va castiga unul din Evans,Nibali sau Vino.L-as pune si pe Wiggins dar e acea catarare unde cred ca o sa piarda timp bun fata de cei 3.Sper ca Evans sa treaca de Scarponi si sa mai urce un loc in clasament.

Cadel trebuia sa atace mai devreme ieri pentru a mai avea sanse la podium, asa ii este aproape imposibil sa urce acolo. Podiumul aproape se stie, nu cred ca se mai schimba ceva, iar lupta va fi pentru victoria de etapa. Alta miza nu vad pentru etapa aceasta. Clasamentul general e batut in cuie in primii zece.

Nu e batut in cuie clasamentul in primii 10.De ex.Evans il poate depasi pe Scarponi care e praf la TT,iar Vino poate sa ii dea alea 6 secunde lui Porte.Arroyo pana la urma termina pe 2.Excelent tur pt spaniol din pacate pt el la Caisse d'Epargne sunt acolo Valverde,L.L.Sanchez si Cobo care dupa parerea mea sunt mai buni decat el mai ales primii 2.

Larsson a mers excelent.Nush dc dar cred ca va castiga azi.Wiggins a mers destul de slabut.

A fost si acea catarare care l-a ajutat. Oricum australienii au dat lovitura, 2 etape + tricourile secundare. Acum asteptam TdF sa fie anuntati dopatii din Giro :))

Excelent turul facut de Arroyo. Nu e de colo sa termini pe 2 un mare tur (ai sanse chiar la locul 1, daca apare ulterior vreo surpriza :)) )

Liquigas, de departe, cea mai buna echipa a turului.

Din pacate pentru Sandu si Cadel, nu au avut echipe sa ii ajute si asta s-a vazut pana la urma.

Sa vina Turul acum...

Scarponi e chiar prea de tot.Dupa ce a fost extraordinar pe toate catararile(lucru care nu se intampla)a mai venit si in primii 10 la TT.Basso mi se pare foarte bun sper doar sa nu fi facut aceeiasi prostie din 2006 dar nu prea cred.Arroyo a fost excelent in tur,la fel si Porte si Kiserlovski.Gadret e alt om care mi-a placut mult.D'abia astept Tour de France.

Arroyo a avut noroc ca si PORTE de altfel ca au fost in evadare.Spaniolul nu merita sa fie pe podium,in primii 10 da.IN schimb PORTE nu ma impresionat cu absolut nimic

Arroyo a avut noroc ca si PORTE de altfel ca au fost in evadare.Spaniolul nu merita sa fie pe podium,in primii 10 da.IN schimb PORTE nu ma impresionat cu absolut nimic

De aceea Turul Italiei e atat de spectculos...pentru ca e atat de imprevizibil si pentru ca face parte din fenomenul numit SPORT.

Porte a castigat in clasamentul tinerilor DETASAT...doar Mollema dintre tineri a mers mai bine, dar doar in munti, atat.Kiserlovski a fost si el in evadare, dar e trebuit sa traga apoi pt Basso si a pierdut sansele la castigarea acestui trofeu.

Arroyo merita pe deplin locul 2...dar aici Basso merita mult mai mult locul 1 caci a dominat acest giro in saptamana lui finala.

Sastre se pare ca a concurat accidentat la spate dupa cazatura din primele etape din Olanda... http://www.cyclingnews.com/news/sastre-reveals-his-giro-was-ruined-by-a-back-injury

Cat despre Arroyo, nu cred ca a fost vorba de noroc, a stiut cand sa atace in etapa de la Aguila si apoi a fost in stare sa se tina dupa favoriti, astfel incat sa nu piarda mai mult decat era necesar pentru a isi pastra locul 2 (desi sunt convins ca el ar fi vrut sa pastreze tricoul roz) :)

bai deci merita sa scriu cate ceva despre acest fantastic il giro 2010.momentele impresionante/emotionante pentru mine,au fost destule:

-masacrul din olanda,tensiunea din pluton era la cote alarmante,se simtea parca si prin ecran,strigatele comentatorilor italieni "caduta,caduta,caduta!!!" au venit inevitabil.

-Vino in contratimpul pe echipe,macelarindu-si astana si racnind la bietul stangelj care era mort.unul dintre multele momente,in care pe cazac poti ori sa-l urasti ori sa-l iubesti. -etapa epica de la montalcino,liquigas de la extaz la agonie.evans,cunego si vino au pus in scena una dintre cele mai mari batalii din ciclismul ultimilor ani.cred ca expresia de pe fata lui vino de la minutul 1:40 spune totul:

http://www.youtube.com/watch?v=uxdg41QEQyU&feature=related

-etapa de la l'aquila-o desfasurare absolut incredibila,ceva ce se intampla extrem de rar.56 de oameni in evadare!

-victoria lui belletti la cesenatico,acasa la marco pantani

-evans facand implozie pe zoncolan in roata lui basso.

-coborarea lui arroyo de pe mortirolo.

-costumatia de gala purtata pe sub echipament de simoni in contratimpul de la verona.o cariera de vis s-a incheiat.Gibo,grazie!

a fost cu siguranta unul dintre cele mai frumoase mari tururi din ultimii 10-15 ani,poate si mai si.

-victoria lui belletti la cesenatico,acasa la marco pantani

vrei sa zici victoria lui Belletti de la el de acasa Cesenatico fiind la vre 15 km de Cessena orasul lui natal

pentru Belletti era nevoie si pentru ciclism in general ca nu se intampla in fiecare zi sa castigi o etapa intr-un mare tur acasa la tine

Edited by suiram

Ba, sa dea D-zeu sa fie si TdF macar pe jumate ca spectacol ca giro de anu' asta. N-a fost etapa fara surprize sau evenimente misto. Mi-e teama insa ca in Franta se va rula mai rezervat, miza fiind un pic mai mare si mai multe nume cu pretentii. Oricum, subscriu si eu:

GRATIE, GIRO !

Cred ca in TdF singura etapa mai spectaculoasa ar putea fi cea cu parti de pavate.In rest etapele de plat pt Cavendish vor fi controlate la perfectie de Columbia nu ca in Giro, iar restul evadari,cea de pe Tourmalet castigata de AC.In Franta se ruleaza mai repede dar etapele sunt controlate de echipele puternice, nu vom avea in TdF niciodata o etapa ca cea de la L'Aquila

Giro de 2-3 ani e cu mult peste TdF.In turul asta Contador va face recital pe Tourmalet la fel cum a facut anul trecut pe Verbier.Mark va lua zic eu 6-7 etape,Cancellara va castiga ambele TT-uri,oameni de la echipele franceze vor fi in fiecare zi cate unul in evadare ca de fiecare data.Anul trecut TdF a avut cel mai slab traseu,iar anul asta se intampla la fel.Giro mi se pare din toate punctele de vedere peste TdF.Vuelta are an de an un traseu extraordinar dar din pacate nu prea vin oameni puternici.

Giro mi se pare cel mai spectaculos tur,iar echipe continentale italiene cum ar fi Acqua&Sapone sau CFS-Colnago mi se pare mult mai ambitioase decat celelalte echipe continentale.

Coppi,de ce ti se pare ca Evans a facut implozie pe Zoncolan in roata lui Basso?

Evans chiar a limitat pierderile foarte bine turul asta inafara de etapa de pe Mortirilo unde a fost de nerecunoscut.A fost practic penibil acolo.In rest chiar a mers binisor si sa nu uitam ca el si-a mai pastrat si ceva resurse pt TdF.Basso anul asta dupa castigarea Giro posibil sa nici nu-l mai intereseze clasamentul in TdF si doar sa-la ajute pe Kreuziger care eu sper sa fie in forma maxima deoarece mie imi place mult.