DaniNadal

Giro 2010

Cine credeti ca va castiga Il Giro?  

4 members have voted

1. 1. Cine credeti ca va castiga Il Giro?

• Cadel Evans
      17
    • Ivan Basso
      7
    • Bradley Wiggins
      0
    • Alexandre Vinokurov
      8
    • Carlos Sastre
      5
    • Michele Scarponi
      0
    • Stefano Garzelli
      0
    • Domenica Pozzovivo
      2
    • Christian Vande Velde
      1
    • Altul
      0

Recommended Posts

Si by the way. Cine va castiga prologul? Miller oare?

Ai sa ramai uimit dar eu sunt de parere ca Saxo Bank chiar si in absenta lu Cancellara va pune mana pe tricoul roz dupa contratimpul de maine. Gustav Larsson pare sa fie asul din maneca celor de la Saxo, al 2`lea in spatele coechipierului Cancellara la olimpiada si la cele mai recente campionate mondiale il fac sa fie un favorit cert Si daca nu le iese cu Larsson il au si pe Riche Porte -cu o performanta notabila in acest sezon.

Favoriti: Gustav Larsson, Pinotti, Millar,Wiggins(in forma slaba) chia si Vino care e in mare "TT form" precum in TDF 2007 si chiar Pinotti a declarat ca il vede favorit inaintea sa.

Outsideri:Richie Porte,Paul Voss,Ignatas Konovalovas(de urmarit)

Ai sa ramai uimit dar eu sunt de parere ca Saxo Bank chiar si in absenta lu Cancellara va pune mana pe tricoul roz dupa contratimpul de maine. Gustav Larsson pare sa fie asul din maneca celor de la Saxo, al 2`lea in spatele coechipierului Cancellara la olimpiada si la cele mai recente campionate mondiale il fac sa fie un favorit cert Si daca nu le iese cu Larsson il au si pe Riche Porte -cu o performanta notabila in acest sezon.

Nu stiu ce se intampla cu Larsson,dar el merge bine la TT doar la campionatele mondiale,olimpiada etc. Mai degraba il vad pe Porte care ia startul ultimul de la Saxo

Si eu merg tot pe mana lui Richie Porte astazi, mi se pare excelent la contratimp; de asemenea, sunt curios de ce va face Jack Bobridge, campionul mondial. In ceea ce il priveste pe Vino cred ca este supra apreciat, eu cred ca va capota dupa cel mult doua etape de munte. Asta in cazul in care nu il vor descoperi din nou. Oricum, astept cu nerabdare startul, pentru mine Giro de anul acesta este mai frumos decat Le Tour, chiar daca nu are toate numele mari. Sastre si Basso, poate si Nibali mi se par cei mai puternici. Daca va castiga Cadel va fi o mare surpriza. Stiu, puteti zice ca nu sunt normal, ca e principal favorit, dar nu e genul de om care sa reziste trei saptamani intr-un tur atat de dificil. Daca ma voi insela, greseala mea. Si ar mai fi ceva: cine se mai inscrie in liga de pe velogames? Haideti, suntem deja 11 echipe si cu cat mai multe, cu atat mai bine. Mai sunt doar doua ore.

Interesant Jack Bobridge, un australian venit din track cycling, are 20 de ani, a semnat cu Garmin anul trecut si este intradevar campion mondial U23 o cursa castigata mai mult decat lejer -19' avans fata de locul 2 pe 32 km.Un ciclist de TT foarte /foarte promitator. Garmin il are in echipa pana in 2012. Merci ca l-ai pomenit Reubens, am sa-l urmaresc azi .

Porte e de viitor,dar victoria sa de la Moudon din Turul Romandiei a fost cam ciudata,pana si el s-a mirat cum de a putut recupera peste o jumatate de minut fata de toata lumea in a doua parte a traseului. A fost din cauza vremii. Puneti-l si pe Cameron Meyer langa astia doi.

Daca si-a regasit forma din inceputul ultimelor doua sezoane,cand a umilit pe toata lumea in Murcia la TT,merg pe mana lui Frantisek Rabon. Problema sa este insa ca nu prea reuseste sa confirme in prologurile si contratimpurile din marile tururi,desi e mereu vazut printre favoriti.

Frantisek Rabon chiar si-a facut treaba in ultimii 2 ani si nu mai e doar o speranta ci chiar o certitudine. Amintesc numai locul 2 overall in Criterium International anul trecut. Problema pt el ca si pt multi altii e ca sunt doar 8.4 km. Avem o ingramadeala de favoriti insa pe o distanta asa scurta si nici macar tehnica orice se poate intampla

Un inceput de Giro cu probleme, ploua si e innorat la Amsterdam. Multi rutieri au avut probleme pana acum si ploaia va juca un rol important in stabilirea castigatorului. Daca nu se opreste, cine stie ce surprize acem. Pana una alta, Robbie McEwen a pierdut 15 secunde, deoarece imediat cum a luat startul a avut probleme cu cureaua de la pedala, iar Domenico Pozzovivo a cazut intr-un viraj cand mai erau doar 4 kilometri.

Rabon a venit slab, la 35s de cel mai bun de pana acum, Grivko de la Astana. Pacat de Pozzovivo care deja este la 50s de Grivko.

Clasament Final dupa Etapa 1

1 Bradley Wiggins (Sky Professional Cycling Team) 0:10:18

2 Brent Bookwalter (BMC Racing Team) 0:00:02

3 Cadel Evans (BMC Racing Team)

4 Alexandre Vinokourov (Astana) 0:00:05

5 Gregory Henderson (Sky Professional Cycling Team)

6 Richie Porte (Team Saxo Bank)

7 David Millar (Garmin - Transitions) 0:00:06

8 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank) 0:00:07

9 Jos Van Emden (Rabobank) 0:00:09

10 Marco Pinotti (HTC-Columbia)

Edited by polist4ever lance

Ma asteptam ca Rabon sa vina atat de slab. Cat despre Pozzovivo a declarat ca nu este nimic grav. Ar fi si pact sa fie nevoit sa abandoneze dupa un prolog. Eu imi pun mari sperante in el si il vad cu sane mari de a face o figura frumoasa. Mai risc un pronostic: Bradley Wiggins nu castiga astazi, poate un top 3, in cel mai bun caz, desi sunt circumspect si in privinta asta.

O prima surpriza, conduce necunoscutul Brent Bookwalter de la BMC. Pe 2 e Henderson de la Sky si pe 3 Larsson de la Saxo.

Previzoriu:

1 Bradley Wiggins (Sky Professional Cycling Team) 0:10:18

2 Brent Bookwalter (BMC Racing Team) 0:00:02

3 Cadel Evans (BMC Racing Team)

4 Alexandre Vinokourov (Astana) 0:00:05

5 Gregory Henderson (Sky Professional Cycling Team)

6 David Millar (Garmin - Transitions) 0:00:06

7 Gustav Erik Larsson (Saxo Bank) 0:00:07

8 Jos Van Emden (Rabobank) 0:00:09

9 Marco Pinotti (HTC-Columbia)

10 Vincenzo Nibali (Liquigas-Doimo) 0:00:10

Nu ar fi prea multe de spus dupa aceasta etapa. Rezultat asteptat. Mi se pare interesant Greipel, care a sosit cu o intarziere de doar 18 secunde. Castiga maine, devine lider. Dintre tinerii amintiti mai sus, doar Richie Porte a confirmat. Basso si Sastre in nota lor, rezultat rezonabil. Vino suspect de bun. Cadel si el acolo in fata. Cunego invizibil. Nu a fost o etapa prea atragatoare. Sper ca maine la sprint sa vedem mai multe, desi nici aici nu sunt nume mari. Petacchi, Greipel, McEwen, Henderson sau Modolo. Cam atat, Pozzato nu m-a convins deloc sezonul acesta.

Final Results:

1 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:10:18

2 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:02

3 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team

4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 0:00:05

5 Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cyling Team

6 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank a

7 David Millar (GBr) Garmin-Transitions 0:00:06

8 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:00:07

9 Jos Van Emden (Ned) Rabobank 0:00:09

10 Marco Pinotti (Ita) Team HTC-Columbia

Porte excelent, sa continue tot asa, poate o ia pe urmele lui Rogers. Era culmea sa castige Brent Bookwalter.

1.Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:10:18

3.Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:02

4.Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 0:00:05

11.Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 0:00:10

30.Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 0:00:20

33.Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli 0:00:21

35.Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 0:00:22

37.Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo 0:00:23

42.Carlos Sastre Candil (Spa) Cervelo Test Team 0:00:25

45.Christian Vandevelde (USA) Garmin - Transitions 0:00:26

84.Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne 0:00:39

144.Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:51

156.Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:56

180.Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:01:02

cam asa arata favoritii dupa etapa de astazi.

m-a surprins placut bookwalter si m-a mirat cat de prost a mers bruseghin.

sastre arata foarte bine,chiar nu ma asteptam.basso a scapat de pellizotti si a dat de nibali,sunt curios de tactica celor de la liquigas.vino e acolo plus ca astana a mers bine,3 in primii 20.

Concluziile zilei de azi ar fi descoperirea acestui Brent Bookwalter de catre fanii ciclismului - campion U 23 al Statelor Unite in anul 2006 dar cu nimic notabil de atunci , curios este ca anul trecut a participat la campionatele mondiale in cursa de sosea si nu in cea de TT si tot in 2009 in Dophine Libere 2009. Iarasi ceva ciudat - in 2010 il gasim in clasica Liege -Bastogne -Liege deci se pare ca cei de la BMC incercau sa ii gaseasca adevarata vocatie si rolul sau in echipa. Daca de la Richie Porte ne asteptam sa faca o figura frumoasa o alta surpriza notabila este clasarea neozeelandezului Greg Henderson in top 5, omul asta desi a inceput cariera pe velodrom si a cochetat in urma cu 5 ani si cu rezultate in TT este de cativa ani buni un sprinter cu rezultate noabile In La Vuelta . Paris Nice etc... Ma felicit ca il am in echipa la velogames dar ma asteptam sa imi aduca puncte in etapele de sprint, sper sa nu fi dat totul astazi si sa il vedem si de maine la sprinturile finale. Mai notez si ca Gustav Larsson a fost dezavantajat de pozitia de start si de faptul ca soseaua era umeda atunci cand acesta a plecat, asta ca sa ii gasesc o scuza si sa imi acopar pronosticul initial. Mergem inainte cu Jan si Manolo si poate nu ar fi rau ca Dl Jan sa ne mai lase cu atatea date tehnice si cu favoritii pe care cu toti ii stim si despre care cu toti ne-am documentat inainte de cursa sa ne mai lase cu angrenaje si pinioane - macar aberatiile lu Manolo mai anima comentariul si asa anost a celor doi. Mi-l si imaginez pe Banciu ca ne-ar fi spus azi in deschiderea cursei - "Dragi prieteni vreme urata si mohorata la Amsterdam - fanii veniti sa vada cursa sau sa isi sutina favoritii stau chititi sub umbrele iar cei care mai stiu din geografia locului sunt refugiati prin cafenele unde pe langa traditionalul capucino se indoapa cu brownies si space cakes luand-o apoi anapoda pe cele peste 99 de poduri in cautarea Red Light District. Au revoir....a dimanche"

Pentru niste amarati de 400m nu am avut prolog ci etapa de contratimp, italienii(daca ei or fi asigurat transmisia - au dezamagit), favoritii sunt acolo- asta daca nu il punem pe bunicul simoni care a reusit contraperformanta de a pierde 50'' iar Pozzovivo a avut un nefericit accident. Abia astept ca plutonul sa ajunga in italia acolo e farmecul Il Giro - da si ce ne-a fost dat sa auzim azi - Il Giro 2012 cu plecare din Washington USA- haha.

Pentru maine merg pe Greipel iar ca outsideri ii aleg pe Graeme Brown si Greg Henderson( in 2007 acestia doi s-au batut la sprint in etapa inaugurala din Turul Californiei( hehe - nici o legatura dar era interesant de remarcat). Numai bine- hEHE Intradevar - Remarca cea mai interesanta si mai amuzanta a zilei o atribui userului -Coppi - care a postat mai sus- "basso a scapat de pellizotti si a dat de nibali". Pe maine

Edited by Amado

Azi toata lumea asteapta lupta Columbia-Lampre intre Greipel si Petacchi. Eu il vad si pe Tyler Farrar,care si i-a adus aici cu el pe Murilo Fischer si Julian Dean sa-l lanseze pe ultimii metri. Plus ca nu e asa departe de Wiggins,niste secunde luate azi,cateva maine,l-ar plasa excelent pentru tricoul roz inaintea TTT-ului de la Cuneo.

Sunt destui sprinteri cunoscuti,sa vedem daca nume mai putin sonore precum Alberto Loddo sau Fabio Sabatini se amesteca pe final.

Un outsider ceva mai periculos cred ca e Wouter Weylandt de la Quick Step.

[ATTACH]19287[/ATTACH]

asta e profilul etapei^^^

personal sper sa castige petacchi sau mcewen.de urmarit:henderson si graeme brown.

cred ca ieri a fost prima data cand wiggins n-a dat un interviu de gaozar.a fost ok ce a zis.

Coppi, am tot vrut sa te intreb, dar am uitat: wiggins e cel mai arogant,prost crescut,ipocrit si dobitoc ciclist din plutonul profesionist la ora actuala.adica dupa ce a zis de di luca,de baietii de la

diquigiovanni,o sa se aleaga cu o gramada de flegme in etapele montane.acum s-a luat si de saracul frei.are un caracter de gunoi. Asta ai scris tu in urma cu doua saptamani si vroiam sa te rog sa ma lamuresti si pe mine, deoarece nu sunt la curent cu subiectul asta, cumva mi-a scapat.

Se transmite LIVE etapa de astazi..? daca da,pe ce post ? multumesc

Asa ca o analogie. Wiggins si de ceva timp si Linus Gerdeman si mai sunt si altii se comporta ca niste pitipoance din mondenitatea mioritica . Alea de le vezi inghitind 5 morcovi pe la emisiuni de dupa miezul noptii ce pozeaza in dive sexy si defapt sunt ultimele panarame dar nu se opresc aici ci arunca cu gunoi in altele care vezi doamne ar fi inferioare lor. Asa si cu baietii astia "vegetarienii" marilor tururi care in loc sa stea in banca lor arunca cu noroi in altii. Wiggins daca era baiat destept si isi tinea gura inchisa nu-si cauta laudatori si fani pozand in "victima sistemului ticalosit" . A fost mai tehnic si mai rapid in viraje - soseaua era uscata pe final. Atata tot. 8.4 km amice - sa te vedem in ultima etapa

Edited by Amado

Wiggins si de ceva timp si Linus Gerdeman si mai sunt si altii se comporta ca niste pitipoancele din mondenitatea mioritica . Alea de le vezi inghitind 5 morcovi pe la emisiuni de dupa miezul noptii ce pozeaza in dive sexy si defapt sunt ultimele panarame

nu puteam s-o zic mai bine:)

rapsohigh83,etapa e live de la 16:00 pe eurosport.

rapsohigh83,etapa e live de la 16:00 pe eurosport

mersi de info Coppi