Cika

Cu bicicleta pe trotuar

Recommended Posts

Sunt de acord ca locul nostru e pe drum , dar daca e zapada ce ne facem? Mergem pe jos sau cu autobuzul (sau mai rau, cu masina)? Sau mergem in continuare cu bicicleta (pe trotuar, unde e mai putin periculos)?

Pai cam asa gandesc si eu, si am ajuns la concluzia ca decat sa inghet in statie asteptand dupa autobuz sau sa-mi pierd juma de ora sa scot masina din parcare si sa caut loc de parcare, mai bine o iau frumos cu bicicleta pe trotuar. Bineinteles, acord prioritate pietonilor, daca ajung in vreo zona aglomerata (de ex statie de autobuz) cobor frumos si merg pe langa bicicleta pana trec de zona aglomerata. E drept ca-mi ia mai mult timp decat daca as merge pe drum, dar sansele sa fiu calcat sunt aproape 0 si oricum ajung mai repede decat cu autobusul/masina (luati in calcul si cat asteptati dupa autobus si cat va ia sa scoateti masina din nameti :()

Bineinteles, cand pe drum nu va mai fi gheata si zapada voi reveni pe drum (chiar daca va fi noroi, dar sa nu fie gheata).

inca un topic de facut posturi pe forum.

ps: ce doamne iarta-ma sa cauti pe trotuar cu bicicleta? eu cobor de pe bicicleta cand merg pe trotuare. mi se pare de bun simt. iar la treaba cu zapada cred ca este clar pe unde se poate merge: pe carosabil este curatata zapada iar pe trotuar nu. cel putin in bucuresti asta e situatia.

Da e câte un "deştept" pe care-l trage capul dintr-o parte în alta, de parcă e beat. Ăla te încurcă şi dacă mergi pe jos într-un ritm altert ...

eu cobor de pe bicicleta cand merg pe trotuare. mi se pare de bun simt.

Nu vreau să mă pun acuma în contradicţie cu tine. :)

Dar observ această mentalitate ca foarte răspândită.

Mie şi probabil altor câţiva ne pare absurd să consideri ”de bun simţ” să te dai jos de pe bicicletă unde-i mai aglomerat. Că-i trotuar sau carosabil sau poteca din spatele latrinei.

Pentru simplul motiv că ocupi o lățime, cel puţin dublă, din spaţiul de deplasare.

Eu îmi tot amintesc că, într-o zi frumoasă de vară, pe când aveam doar 14 anişori, veneam de undeva cu un amplificator audio foarte masiv şi greu, frumos pus întrun fel de sacoşă mai solidă.

Mergeam pe jos, cu aceasă sacoşă foarte evidentă ca fiind grea şi colţuroasă.

Un grup de tinerei pietoni, se deplasau în vechea ”masă compactă de ciumeţi”. Unul din e a considerat că ar fi haios să dea un picior sacoşei mele aşa că se uită atent la mine, la şacoşă, iar în momentul în care trece pe lângă mine se preface că nu vede si... poc.

Evident, nici sacoşa, nici fierătania din ea nu au clintit. :( şi doar eu am avut motiv de râs.

Nu chiar la fel dar similară, văd şi situaţia cu bicicleta.

Mergănd pe lângă ea, cineva se poate considera ofensat de faptul că ocupi cu 100% mai mult spaţiu din trotuar.

Poate va împinge răutăcios în ghidon, sau poate va lua o pedală în tibie. Cum necum, dar aprox. 120cm îmi par mai mulţi decât aprox. 60cm.

Nu stiu cum sta treaba in bucuresti dar in Mures e mai bine sa te dai pe totuar :)

yo6ial: mai gândeşte şi-n altă direcţie ...

Te dai jos de pe bicicletă pentru că viteza cu care te poţi deplasa e foarte mică. Unde e aglomerat e de prost gust să faci slalom printre pietoni, în plus, ai şanse mari să agheţi vreunul, mai ales că mulţi merg haotic, dintr-o parte în alta. Mentalitatea asta a ta mi se pare absurdă, dacă a noastră e prea răspândită. Arată-mi un trotuar în România, pe care se merge umăr la umăr astfel încât dacă mergi pe lângă bicicletă faci mai mult rău decât dacă mergi pe ea.

Si in Iasi cam iti iei injuraturi daca mergi pe trotuar calare pe bicicleta. Multi le zic in mintea lor insa le cam citesti si tu din ochii lor.

Sunt de acord cu han, din respect ar trebui or sa evitem trotuarul, ori sa mergem pe langa; mai incalc si eu regula ce e drept(trotuarul pe Copou cred ca are 4-5 m latime, e loc pentru toti).

@yo6al Daca e aglomerat, clar ca mergi pe langa, ai fost si tu de acord. Daca nu e aglomerat nu incurci lumea daca mergi pe langa bicicleta, nu stiu ce te chinui sa demontrezi; din moment ce 60 cm in plus sunt o problema e clar ca intra la categoria aglomerat, unde nu se mai discuta.

Daca un trotuar are minim 3 metri latime, nu cred ca ar fi o lipsa de respect atat de mare pentru pietoni cu conditia sa nu mergi repede.

yo6ial: mai gândeşte şi-n altă direcţie ...

Te dai jos de pe bicicletă pentru că viteza cu care te poţi deplasa e foarte mică. Unde e aglomerat e de prost gust să faci slalom printre pietoni, în plus, ai şanse mari să agheţi vreunul, mai ales că mulţi merg haotic, dintr-o parte în alta. Mentalitatea asta a ta mi se pare absurdă, dacă a noastră e prea răspândită. Arată-mi un trotuar în România, pe care se merge umăr la umăr astfel încât dacă mergi pe lângă bicicletă faci mai mult rău decât dacă mergi pe ea.

Se poate continua mersul pe bicicletă şi cu 1-2km/h sau pur şi simplu cu picioarele pe pământ nu numai pe pedale. :)

Asta vroiam să o precizez, să fie împăcată şi capra şi varza :)

Totuşi, de dragul discuţiei :Dm îmi poţi arăta un trotuar în care ar fi necesară circularea pe bicicletă şi nu pe lângă, datorită spaţiului ocupat de biciclist + bicicletă?

Imagine postată

Sau...

Imagine postată

Cert este că nu avem voie pe trotuar. Excepţia fiind pista pentru biciclete de pe trotuar.

Cred că tastez în araba. Iar am uitat layout-ul pe AR? :-?

Când este aglomerat, este mai de bun simţ să te dai jos de pe bicicletă şi să începi să împaţi bar-end-uri, pedale şi grip-uri celor ce trec pe lângă tine??? :)

E ca şi cum ai merge pe stradă, pe jos, cu mâinile în buzunare dar coatele larg răsfirate în stânga şi-n dreapta. Sau îs io chiar dus cu pluta şi aşa era normal?

Stiu ca nu avem voie pe trotuar, am clarificat deja asta. Dar (inttodeauna este un dar) eu vreu sa vin cu bicileta la lucru (sau altundeva...) si ce fac, vin pe trotuar. Drumul nu e curatat ca lumea, mai este si noroi si din cauza asta vin pe trotuar. Evit zonele aglomerate si franez cand trec pe langa pietoni :) Am mai intalnit si oameni de treaba care imi fac loc daca nu este destul loc :-? Pe mine nu ma deranjeaza biciclistii pe trotuar (cand sunt pieton) daca nu trec pe langa mine foarte aproape si cu viteza mare :)

Oricum cu 4-5Km/h se merge si pe pistele de bicla alea de pe trotuar, sunt pline de oameni,(mai adaug si masini) unii chiar nu au habar la ce foloseste aceea delimitare.

Readuc subiectul in discutie.

De pe un alt topic unde m-am contrat putin cu Frank ;;)

Ca sa n-o lungim mai mult:

- cu bicicleta n-ai ce cauta pe trotuar (indiferent ca deranjezi sau nu)

Daca vrei sa fi respectat in trafic trebuie sa respecti si tu pe ceilalti participanti la trafic, e foarte simplu. Daca vrei sa-i intelegi pe ceilalti schimbati ochelarii de biciclist pentru citeva zile cu niste ochelari de pieton si de sofer.

Vrem sa fim si noi mai cizelati si sa respectam pietonii/legea. Ok, in cazul de mai jos, cum procedam.? :D

Si tot aici as vrea sa-l intreb pe Frank ce-i de facut

[ATTACH=CONFIG]16944[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16945[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16946[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]16932[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16933[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]16934[/ATTACH]

PS - nu am nimic cu Frank, vreau doar o parere, amicala :)

Ce-mi plac mie soferii romani.. te injura cand mergi pe sosea, te injura cand ai pretentia sa nu iti ocupe spatiul rezervat tie. Nu reactionez pentru ca "nu e frumos", dar de multe ori imi vine sa le rup oglinzile.

Trebuie să ne spună Frank că putem suna la poliţie?

Suni şi evident nu o să se întâmple nimic ...

Mai trece alt biciclist prin acel loc, sună şi el.

Treci mai departe, te împiedici iar de obstacole şi iar suni la poliţie.

Mai e mult până ne învăţăm drepturile, să ştim că nu suntem obligaţi să-l ascultăm pe x înjurând pe stradă, pe y ascultând muzica tare sau pe z dând găuri cu bord-maşina în zilele de duminică.

Vrem sa fim si noi mai cizelati si sa respectam pietonii/legea. Ok, in cazul de mai jos, cum procedam.? :-bd

Si tot aici as vrea sa-l intreb pe Frank ce-i de facut

asta e de facut ;)):D

Se intampla doar in tara noastra.....Am vazut aseara pe Discovery cum semnalizeaza americanii gropile unde se lucreaza....

odata, trecand pe langa un echipaj de politie, unul dintre agenti mi-a zis sa merg cu bicicleta pe trotuar si nu pe strada =)) din mers i-am zis ca nu am voie si mi-am vazut de drumul meu, pe sosea. el a mai bolborosit ceva dar nu l-am auzit.

cand m-am hotarat sa imi iau bicicleta, nici prin gand nu mi-a trecut ca sunt atatea probleme si semne de intrebare gen :trotuar vs carosabil, ce fac cu cainii, de ce nu avem piste, avem voie in parc?eu vedeam doar partea frumoasa a momentului.

totusi, intotdeauna m-am gandit ca in bucuresti (oriunde ar zice legea ca e locul biciclistilor) este foarte periculos pe strada. eu fac o combinatie mai mereu, fie merg pe trotuar cand e liber si nu deranjez pe nimeni, fie pe strada (unde trebuie sa fiu de 100 ori mai atenta).

Cu toate ca nu merg pe bicicleta pe trotuar, ci pe langa ea si de asemenea consider esentiala egalitatea in calitati, aptitudini, drepturi si obligatii, eu nu ma pot supara si condamna o doamna sau domnisoara care mai evita din trafic mergand pe trotuarul gol sau cu mare atentie. Si spun asta nu pentru ca n-as fi convins ca femeile sunt cel putin la fel de atente ca si barbatii, ci pentru ca sunt adeptul expresiei "ladies first" in care acorzi intaietate, spatiu, confort si mai multa siguranta persoanelor de gen feminin. De asemenea, ma tem ca in situatia nefericita a unei cazaturi sau accident, urmarile sunt in general putin mai grave la femei datorita structurii osoase putin mai firave si acoperite in general de muschi mai mici in dimensiuni care sa atenueze impactul.

Concluzia mea este ca orice femeie doreste sa mearga pe trotuar cu bicicleta atunci cand nu se simte in siguranta pe strada (sau poate merge mai repede evitand traficul) are doua voturi pro de la mine.

Sa fiti iubite!

Eu merg pe trotuar pe strazile intens circulate si bulevarde dar la noi exista indicatoare care permit folosirea trotuarului, arata cam asa

Imagine postată

pe carosabil te sperie bau bau sau hau hau pe trotuar iti cade un ghiveci in cap. mai bine ne aruncam de la etajul 1 direct in piscina. :-??

LOCUL BICICLISTULUI ESTE PE CAROSABIL. prticipant la trafic cu drepturi si obligatii.

Eu merg peste tot:parc,trotuar,sosea.Daca imi plateste cineva seturile de roti voi merge numai pe sosea.

...LOCUL BICICLISTULUI ESTE PE CAROSABIL. prticipant la trafic cu drepturi si obligatii.

Imi permit totusi sa te contrazic. Locul biciclistului este in Olanda, Austria, Germania, Ungaria si aproape oriunde altundeva. Problema nu o reprezinta in mod direct legile, drepturile si obligatiile, ci tocmai majoritatea cetatenilor care nu repecta nimic, pe nimeni si nici macar pe ei insisi. Un procent destul de mare de concetateni iti vor spune ca locul biciclistului este la spitalul de nebuni si restul sunt de parere ca la cimitir, iar dintre acestia, unii chiar incearca sa te trimita acolo. Pe propria piele inclin sa-i cred pe "restul".

Cam asta este realitatea in prezent dincolo de dorintele si asteptarile noastre, cu tot cu drepturile si obligatiile pe care e normal sa le cerem.