Guest

Planificator ture pe langa Sibiu

Recommended Posts

Salutare, este cineva interesat de o tura scurta in zilele de 31-1? In functie si de cum se mai schimba vremea, ma gândesc sa mă dau pe sosea intre Mohu-Cisnadie-Cisnadioara-Dumbrava-Sibiu dar nu ma opun la orice alta idee de traseu relativ plat si rulaj lejer avand in vedere temperatura. Sunt pe cursiera. Lasati va rog mesaj.

Impreuna cu un amic, ne-am propus pentru luna viitoare sa parcurgem drumul de la Raul Sadului la Transalpina, via Lacul Negovan (106P si 106N). Aveti idee cum se prezinta drumul? Stiu doar ca e neasfaltat, atat. Poate fi abordat cu bicle hibride?

Eu l-am făcut în vara lui 2014 de la Râul Sadului la Paltinis, pe 106P și apoi 106N.

Partea spre transalpina nu am facut-o. Atunci drumul era bun.

Nu stiu cum arată după 2 ani și mai ales cum arată după toată ploaia de anul asta.

Sent from my ONE E1003 using Tapatalk

Aha, deci ai facut cam primii 14 km din ce mi-am propus eu, apoi ai bagat dreapta spre Paltinis. :) Pentru mine aia 14 km sunt cei mai importanti pt ca-s pe urcare si cu diferenta de nivel cea mai importanta din segmentul vizat (40 km). Cand l-ai facut tu, cum se prezenta drumul pe bucata aia de 14 km: era de pamant, pietris, bolovani etc? Te intreb pt ca ma gandesc sa nu am probleme de aderenta la urcare, avand si ceva bagaje iar amicul care intentioneaza sa vina cu mine are anvelope relativ inguste, de 700x28c.

LE: ai ceva poze facute pe aia 14 km (106P)?

Pamant si ceva bolovani pe ici pe colo, din ce imi aduc aminte.

Cred că se poate urca si cu profilul ala pe cauciucuri.

O poza am găsit rapid pe pagina mea. Nu stiu daca mai am altele pe acasă.

0fbde3b4504829cb97ffc7b2bf6708a0.jpg

O să încerc să aflu daca au mai fost prieteni mai recent pe acolo.

Voi când vreți să mergeți?

Sent from my ONE E1003 using Tapatalk

Salutare

Daca ii sa mergeti luna viitoare, va recomand ca bicicletele voastre sa fie incaltate cu cauciucuri cu balonaj de minim 1.75, model pentru noroi. Sunt sanse mici sa pedalati fara a a fi patati ca dalmatienii. Dupa cei 14 km (ultimii 3 kilometri bolovanosi), urmeaza vreo 10-12 km de drum plin de mici sleauri, baltit. Ultima portiune, Valea Frumoasei, de pana la bifurcatia cu Transalplina, este cea mai confortabila....

Foarte fain traseul, dar luna cam neconforma :)

Pamant si ceva bolovani pe ici pe colo, din ce imi aduc aminte.

Cred că se poate urca si cu profilul ala pe cauciucuri.

O poza am găsit rapid pe pagina mea. Nu stiu daca mai am altele pe acasă.

(...)

Daca asa va arata drumul in cea mai mare parte a sa, cum e la tine in poza, va fi parfum! <:-P

(...) O să încerc să aflu daca au mai fost prieteni mai recent pe acolo.

Voi când vreți să mergeți? (...)

Ar fi ideal ceva informatii la zi, nu numai pt mine, ci si pt alti amatori. Noi am vorbit ca dupa 1 iunie sa mergem, in functie de cum se termina perioada asta ploioasa. Eu as vrea ca cel tarziu pe 15 iunie sa o luam din loc, insa, nu e sigur... amicul meu mai are si el doua prioritati de rezolvat, asa ca trebuie sa gasim un numitor comun. In cel mai rau caz, sper ca la sfarsitul lui iunie sa trec pe acolo, cu sau fara insotitor, imi doresc prea mult sa merg prin zona respectiva, de prea multi ani! :X

Daca te intereseaza, cand se lamuresc lucrurile la mine iti dau un PM, poate te alaturi macar pe un segment. Daca ar fi sa ajung singur pe drumul respectiv, cu siguranta un tovaras de drum mi-ar prinde bine.

Salutare

Daca ii sa mergeti luna viitoare, va recomand ca bicicletele voastre sa fie incaltate cu cauciucuri cu balonaj de minim 1.75, model pentru noroi. Sunt sanse mici sa pedalati fara a a fi patati ca dalmatienii. Dupa cei 14 km (ultimii 3 kilometri bolovanosi), urmeaza vreo 10-12 km de drum plin de mici sleauri, baltit. Ultima portiune, Valea Frumoasei, de pana la bifurcatia cu Transalplina, este cea mai confortabila....

Foarte fain traseul, dar luna cam neconforma :)

Salutare! Eu asa as vrea, sa merg in iunie, ramane sa vad insa cum se aliniaza astrele. Anvelopele mele sunt de 1.6 cu ceva santuri de "evacuare" a noroiului, le-am testat luna trecuta prin noroaie serioase de campie si s-au descurcat decent. Nu mi-e de murdarit hainele cat imi e de impins bicla prin noroaie! Nu suport sa imping bicla prin noroi! :D Din ce-ai spus tu, sectorul ala de 10-12 km cu sleauri va fi provocarea intregului traseu, de la Raul Sadului si pana la bifurcatia cu Transalpina. Pana atunci, sper la muuuult soareeee!!! (*)

La cum arata drumul in poza mea si la cata ploaie a fosr pana acum cred ca poate fi considerata poza de motivare mai mult decat de informare.

Ma indoiesc ca drumul va arata asa, din pacate. Mai ales daca e sa fie curand tripul.

Da un semn cand va(te) hotarati sa mergeti. Daca sunt prin zona poate incerc sa dau join pentru o portiune

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

Merci mult amandurora pt informatii! Daca nu se va-ndrepta vremea in perioada urmatoare, poate voi face tura la inceput de iulie... vedem...

Cu placere !

Din experienta ultimilor 11 ani, intervalul 15 iulie-20 septembrie ar fi cel mai indicat.

Oricum, va doresc sa pedalati prin microcosmosul nostru ! :)

Pentru nimic. Sper sa ajute cumva.

Și eu tot prin luna septembrie am făcut zonele alea, de fiecare dată

Sent from my 1+X

@@Poseidon drumul Raul Sadului pana la intersectia unde faci dreapta spre Paltinis via lacul Negovanul arata muuult mai rau decat in poza lui @@EyesOnly, sunt zone cu noroi gros, cleios, si in rest bolovani dislocati mai mari sau mai mici dar marea majoritate cu muchii taioase si nu recomand cauciucuri cu balonaj sub 2, drumul este foarte mult circulat de camioanele care coboara cu material lemnos si deci prezinta sleauri mai mari sau mai mici.

De la intersectia cu drumul care face la dreapta spre Paltinis si pana la Transalpina drumul este cam la fel de pietros dar in plus sunt si resturi lemnoase de la defrisarile masive din zona, eu am rupt cateva crampoane si o taietura laterala la un Nobby Nic Evo 2.25 snakeskin pe acest traseu, in general nu sunt multe zone cu noroi, care se pot ocoli, pentru ca regiunea este foarte stancoasa.

Traseul face "toti banii" si merita facut oricum.

Bafta.

@@sopinel: Avand in vedere ca se anunta in continuare ploi serioase prin zona, cred ca voi lasa tura dupa 1 iulie, in speranta ca se va mai usca ceva si voi putea face slalom printre baltile existente. Desi am un set de anvelope de 2.2/2.0, le voi folosi totusi pe cele de 1.6, deoarece segmentul asta face parte dintr-o tura ceva mai lunga, in care asfaltul va fi predominant. Mai nasol va fi de amicul meu, el avand o bicla de fitness cu anvelope inguste...

Oricum, multumesc de informatii sopinel iar daca se-ntampla sa mai treci p-acolo pana-n iulie, ai chef si ceva timp la dispozitie, poate ne mai dai ceva noutati. Merci! :)

Salutare

Maine vreau sa fac o tura pe sosea cu plecare din Sibiu la orele 10:00 de la hotel Park. Tura va fi  Sibiu-Cisnadie-Sadu-Talmaciu-Avrig-Sacadate-Nucet-Cornatel-Sibiu. Cine este interesat ne vedem la 09:50 la hotel park 

Salutare

Pe sosea - cu bicicleta de sosea? "Contra-timp" sau plimbare?

Sent from my 1+X

O plimbare contra-timp pe sosea. :)

:)))) bine punctat. Tot timpul plimbările sunt contra-timp

Întrebam ca să încerc sa îmi fac idee de plan și daca ma pot tine sau nu.

Sent from my 1+X

Salutare

Sambata  20.06.2016 vreau sa fac o tura plecare din Sibiu la orele 09:00 de la hotel Park. Tura va fi  Sibiu-Cisnadie-Sadu-Valea Sadului- Rozdesti-Oncesti-Santa-Rasinari-Sibiu. Cine este interesat ne vedem la 08:50 la hotel Parck.

Salut, cine este  interesat  de o tura in Cindrel sambata  in 09.07.2016.

Traseul  ar fi astfel Sibiu-Cisnadie-Sadu-ValeaSadului- Saua Steflesti-Vf.Cindrel-Iezere Cindrelului-Niculesti-Rau Mare-Cheile Cibinului - Gura Riului -Sibiu