Guest

Planificator ture pe langa Sibiu

Recommended Posts

...daca ramane pe sambata...drum bun si pedala usoara.( nu am slipul pt. sambata , doar cel pt. duminica :) ) .

PS ... astept un tel. cand va intoarceti , ca daca cumva e vremea ok vin la intampinare...:o

Maine sunt in Sibiu intre 15:00 si 19:30. As baga un Paltinis sa vad si eu catararea asta de la King of Beer...aaa Mountain ;). O sa fiu pe un mtb rigid cu semislickuri sau slickuri (nush daca apuc sa le schimb) da am bagat ceva anu asta si nici nu ma supar daca ma lasa in urma ceva cursieristi antrenati ;)) Scrieti aici daca va bagati si eventual o sa va las celor doritori numaru de mobil pe privat. Maine pe la 12 verific ultima data forumu ca dupa o iau spre Sibiu. Salutare

Am gasit pana la urma si singur drumul :)). La iesire din Rasinari, pe la 4, eram ud leoarca dar pe urcare a iesit soarele si cand am ajuns in varf eram uscat. Foarte abrupta prima parte, dar distanta de la Curmatura pana la telescaun nu s-a apropiat de 18,5 km cat stiam ca tre' sa aiba, de pe thred-ul "King of the Mountain". Am inregistrat aprox 15 km:-??Ezista vreo ezplicatie?

Salut.

Eu am vazut mesajul tau tarziu. Am iesit la ora 10 si am ajuns acasa pe la 15.00

Am facut si eu traseul cu gps-ul si sunt 15,5 km.

Eu calculam dupa borna kilometrica care se afla la curmatura si pe care scrie 17 km.

La cat m-a plouat ieri, ai ales ora mai buna clar. As fi plecat si eu mai repede, dar nu am putut. Si nici nu am ocazia sa-l urc cand vreau...asa ca, chiar murat de ploaie, a fost fain :)

Sambata, 30.05.2009, se pleaca la o tura Sibiu-Sighisoara.Loc de intalnire: Parcare Teatru. ora 9.00.

Si ce s-a ales de tura planificata ?

Frank, la cum a plouat in 30 mai in toata tara, era o tura buna pt hidrobiciclete :D

Cam asa ceva!

A plouat asa ca am lasat acea tura pe alta data.

Schönwetterradler :-? :-SS ;))

Pt. sambata sunt urmatoarele variante de mers incolo:

Mersul trenurilor

Haine groase, manusi cu degete, caciuli si ceva "intaritor" ajuta.

Noi (eu si doamna mea) plecam cu cel de 5.05, sosire la 06.08 in Scoreiu fiindca urcam incet. La vale venim mai repede ca sa apucam sa ciocnim cu maus si basso o bere in cartisoara.

Variante de intors: Mersul trenurilor

Se mai anunta cineva?

Salutari sibienilor, de partea estica a DN1 cine cunoaste cararile de MTB? Ma refer la zona Mohu-Nocrich-Bungard catre N sau de-a lungul Hartibaciului catre E, de genul asta. Sa zicem pe o raza de 30-40 km, banuiesc ca nu exista marcaje turistice si in consecinta nici harti, dar empiric aveti ceva de recomandat? Am fost primavara asta pe Dealul Mohului pe jos, m-am uitat in jur si mi-am zis ca trebuie sa explorez zona pe bicicleta ca merge mai repede. Sadu, Paltinis, muntii Cindrel si Lotrului e alta poveste, alta tura mai ampla, pe care o am in vizor, dar acum vreau sa aflu despre delusoarele din est. Ma poate ajuta cineva?

Salut sibieni. Vrea cineva sa vina zilnic la o tura prin imprejurimi? Maxim 3 ore cu 18 average; sunt pe trekking (roti de 28). Prefer sa iesim pe la 10-11 sau chiar mai devreme dar ma pliez pe orice program.

Eu ies singur si m-am plictisit; as vrea sa merg alaturi de un amic de pedala.

Salut sibieni. Vrea cineva sa vina zilnic la o tura prin imprejurimi? Maxim 3 ore cu 18 average; sunt pe trekking (roti de 28). Prefer sa iesim pe la 10-11 sau chiar mai devreme dar ma pliez pe orice program.

Eu ies singur si m-am plictisit; as vrea sa merg alaturi de un amic de pedala.

Sambata si Duminica (20-21 iunie) mergem pe Balea, cazare la Cartisoara (partea dinspre nord). Profitati de ocazie si de vremea buna.

Venim si noi din Bucuresti. Daca sambata dam o fuga la concursul de maraton de la Medias, sigur Duminica facem impreuna o urcare pana la Balea.

Ora de intalnire/plecare este 10.00 din centrul Cartisoarei pentru catarare pe Balea.

la asa tura nu comentati nimic ?^:)^

hai cu pozele;)

Din pacate fotograful nu a fost pe faza sa prinda cazatura la 50 km la ora:D

Eu sunt norocosul. Ranile se vindeca...noroc ca bicicleta e intreaga>:))

De la nisipul pacatos din curbe? Bine ca nu a patit bicla nimic :)) =)) Daca sunt doar julituri alea trec repede.

...Am avut un week-end plin de pedale...dupa caldura de la maraton , ne-am racorit putin pe Balea :) .

PS: coane basso vreau revansaaa >:):-J

...ce roti ai pe mtb ? am o pereche Ritchey cu butuci XT(negre)putin folosite de mine, pe v-brake , daca te intereseaza ... for you e lesne pretul ;)

mare boier Tase asta domneB-)

pai revansa nu se acorda,pt ca o sa va caftesc din nou=))

ai uitat coane ?eu aveam de luat revansa,suntem chit;)

mai degraba o revansa la bere,acolo aveti ceva minusuri :P

iar cu MTB-ul.....are roti Mavic cu butuci XT,cam grele e adevarat,Insa ii schimb cate ceva cand se rupe,probabil de asta ma lasa pe la concursuri>:)

De la nisipul pacatos din curbe? Bine ca nu a patit bicla nimic :)) :D Daca sunt doar julituri alea trec repede.

mai degraba de la taiat curbele pe contrasens si retrageri brutale din fata masinilor care Indrazneau sa urce pe sensul lor de mers:))

la ce viteza a fost si mai ales ca era pe iesierea din curba unde exista riscul enorm sa te lovesti de stanci la o eventuala iesire in decor,trebuie sa ai ceva stapanire de sine si experienta sa scapi cu doua zgarieturi =D>

vad ca sibienii nu mai posteaza nimic pe aici... trebuie sa vina timisorenii sa "revergoreze" si threadul asta "ici-sa"

pentru inceput, niste poze din Muntii Cindrelului, sambata 27 iunie, 150 km:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Din pacate Nicu, cel in negru din poza asta - in prim-plan - a cazut pe coborarea de la Paltinis (pe la 11 noaptea si 50 la ora) si si-a fracturat clavicula. Insanatosire grabnica!!!!!

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Povestea si alte poze in curand pe blogul Hoinarii, pentru ca Alex le zice mai bine