Guest

Planificator ture pe langa Sibiu

Recommended Posts

Ati auzit ca intre anumite ore si Muzeul in aer liber Astra este deschis biciclistilor. E un inceput, dar as vrea sa avem pista pe malul Cibinului - poate il si curatam cu aceasta ocazie si o pista de cel putin 20 km care sa faca legatura intre Sibiu, Cisnadioara si zona Curmatura, tot separata de drum.

Ce spuneti daca la sfarsit de saptamana s-ar face curse speciale pentru cei care vor sa mearga intr-o zona amenajata special pentru picnicuri sau poate mai multe zone in jurul Sibiului, cu mici terenuri de fotbal/ multifunctionale?

Asa poate am mai lasa masinile acasa .

salutare si bun venit pe forum. Miscarea pe bicicleta in grup masiv se repeta la fiecare masa critica care se organizeaza, respectiv in fiecare ultima vineri a lunii la ora 6 in piata mica. Consider ca e suficient pt a sensibiliza populatia. Te asteptam acolo. Parerea mea e ca ce e prea mult strica si lumea se va plictisi, asta pe langa faptul ca nu o sa se stranga multa lume daca e des. Unii au lucru, altii vor sa se mai si dea, asa ca masa critica ramane cea mai buna solutie. Spor la pedalat

• Upvote 1

Ieri, 04-mai-2012, fiind in trecere prin Giurgiu, am zis ca nu pot rata ocazia de a iesii la o tura cu cel care m-a initiat in tinuturile offroad din nordul Bulgariei, @rock adica Cezar Jipa si asa ca am facut un traseu foarte frumos pe malul Dunarii, o bucata din EUROVELO 6, impreuna cu un alt iubitor al naturii si al pedalatului din Bucuresti, dar mult mai incet fata de noi. .

Traseul a fost asta.

Si aici cateva poze din tura.

• Upvote 1

He,he,he...Sopinele te mutasi dupa sectiunea muntenia. La o vizita prin zona Sibiului,ne dam pe acolo,tu pe post de ghid,vad eu daca imi convine sau nu.

Duminica 13 mai o tura offroad prin imprejurimi.

Detalii aici

• Upvote 1

La solicitarea unor prieteni va propun sa incepem miscarea pe 2 roti impreuna deja incepand cu data de 15 mai 2012.

Duminica asta se anunta o tura de la Clubul Biciclistilor - Sibiu

Program propus:

10.00 - 10.30 Intalnire in fata Salii Transilvania

10.30 - 18.00 Strabaterea traseului propus de 51 de kilometri: http://www.bikemap.net/route/1560468?133641938359716

Vom face pauze de odihna de cate ori este nevoie, urmand ca repaousul cel mare sa-l facem sus pe baraj.

event facebuc: https://www.facebook.com/events/225457750898674/227835743994208/?notif_t=plan_mall_activity

Sambata 11 mai o tura frumoasa "Sibiu - Cristian -Orlat - Sibiel - Saliste - Crint" alaturi de Marius si de Werner.

Cateva poze aici

Imagine postată

Postez si aici deoarece sper ca acest topic sa fie mai vizualizat decat cel pe care l-a deschis Radiohead si invit pe aceasta cale pe toti cursieristii dar si mtbistii la o iesire,cred ca e prima defel,pentru a urca la Balea Lac sau oricat este posibil de urcat...Ideea cea mai buna ar fi Duminica de la ora 9 dimineata, pe dn1 fiind TIR-uri putine in aceasta zi si vremea se anunta favorabila.Ma astept la cat mai multe raspunsuri deoarece cu totii cred ca suntem nerabtarori sa urcam pentru prima oara anul acesta pe "The best road in the world"

Pana una alta,maine de la ora 9.30, 10 fara 10 cel tarziu,plecam pe tura Sibiu-Barghis-Medias ca sa ajungem sa vedem finishul Maratonului de la Medias.Tura are 80 km.Va asteptam pe toti cei care vreti sa ne insotiti

Din pacate sunt plecat din localitate.

Aaa.corect danygrama...Locul de intalnire ptr sambata este In sensul giratoriu de la podul din broscarie (Viaduct V. Aaron) ,la iesire din Sibiu catre Agnita.

OK , ne vedem acolo la 9:45

Stie cineva joi, cam pe la ce ora ajunge Turul Ciclist Romaniei la Sibiu?

Duminica, 10-05-2012 se organizeaza o tura interesanta Sibiu-Rasinari-Paltinis -Cheile Cibinului -Baraj Gura Raului-Gura Raului-Poplaca-Sibiu.

Punct intalnire sala Transilvania orele 10-1030.

Mai multe detalii aici.

Mare grija la portiunea "CHEILE CIBINULUI". Am fost luni pe traseul Gura Raului-cabana Cheile Cibinului si dupa 2 kilometri de la cabana, drumul devine foarte greu abordabil (noroi si santuri destul de adanci). Nu recomand decat cu bicicleta MTB si putina experienta. Scopul meu nu este de a demoraliza pe nimeni, ci numai de a atentiona. S-ar putea sa ne vedem duminica. Mult succes !

@sopinel, te rog o corectura : duminica este 10.06 2012 si nu 10.05.2012

@danygrama multumim pentru informare asupra traseului si asa este, 10.06.2012 si nu 10.05.2012

Astazi la ora 16.15 minute,merg la o tura de Agnita.Ii astept pe cei care vor sa vina pe pod in Broscarie vis-a-vis de benzinarie.Viteza medie nu va fi prea mare ~27 kmh deoarece vin dupa 2 zile de pauza totala...Daca e sa intervina ceva de forta majora sa nu mai pot veni, voi anunta tot aici pe forum cu 1 ora jumatate inainte ;)

Sambata am urcat singur pe Santa pana la Paltinis, a fost superb.

Duminica am urca cu gasca pe sosea la Paltinis numai ca pe platou a fost "un bombardament" cu bucati de gheata cat oul de gaina si ne-a cam stricat socotelile, vroiam sa coboram pe Cheile Cibinului.

Duminica asta cred ca vom merge pe Magura.

miercuri sau joi de la ora 17 as pleca la magura sau la paltinis-offroad prin santa....este cineva doritor sa ma insoteasca?