Guest

Planificator ture pe langa Sibiu

Recommended Posts

Sambata am sarbatorit prima zi calendaristica de toamna cu o tura superba pana la lacul Oasa, adica asta.

O zi superba cu multe urcari si la fel de multe coborari.

Am taiat Nobby nic-ul in doua locuri, am rupt 3 crampoane dar a fost superb, mai ales pe coborari.

Plecat la 930 din Sibiu si intrat pe usa la casa la 2030.

frumos!

cati km mai sunt din paltinis pana la lac si in cat timp sunt realizabili pentru cineva cu un nivel de antrenament mediu?

frumos!

cati km mai sunt din paltinis pana la lac si in cat timp sunt realizabili pentru cineva cu un nivel de antrenament mediu?

43km si sunt realizabili in ~3 ore, mai putin la dus pentru ca esti mai fresh si mai mult la intors, pentru ca esti mai obosit, daca preferi sa te intorci tot pe acolo, eu nu am mai apucat sa fac traseul pe care l-am facut pe bikemap din aprilie: Sibiu - Paltinis - Lacul Oasa - coborat pe TransAlpina - Dobra - urcat la Jina - Poiana Sibiului - Saliste - Sibiel - Orlat - Poplaca - Sibiu tura relizabila numai intr-o zi de vara ca sa ajungi acasa pe lumina.

Mai fratilor , tot utmaresc topicul asta doar-doar mai organizeaza cineva o tura mai serioasa ... de o luna pauza... Astept cu interes o Tura in Natura : ) Hai , nu mai dormiti ca vine frigul peste noi in curand!

• Upvote 1

Mai fratilor , tot utmaresc topicul asta doar-doar mai organizeaza cineva o tura mai serioasa ... de o luna pauza... Astept cu interes o Tura in Natura : ) Hai , nu mai dormiti ca vine frigul peste noi in curand!

Apropo de Tură în Natură, sambata asta va asteptam la Lansarea oficiala a traseului cicloturistic Emil Cioran

• Upvote 2

Apropo de Tură în Natură, sambata asta va asteptam la Lansarea oficiala a traseului cicloturistic Emil Cioran

O realizare foarte frumoasa si demna de luat in seama pentru toti cei care au posibilitati dar prefera sa nu faca nimic din comoditate sau alte cauze.

Felicitari celor de la "Tura in natura":

Pacat ca a fost cam inorat, altfel cred ca renuntau mai multi la masini si participau la eveniment.

A facut cineva urcarea de la Tranalpina (Dobra) la Jina cu GPS ? Urcam eu linistit si mi s-a parut ca dau cam greu la pedale (32 x 24) si asa ca m-am oprit sa vad ce este, pana, descentrata si freaca sabotii, etc., si cand colo ce sa vezi, o frumusete de panta. Asa ca sunt curios cam ce am urcat mai ales cele 3 (daca am numarat bine) ace de par care au fost pur si simplu mortale.

A facut cineva urcarea de la Tranalpina (Dobra) la Jina ?...si cand colo ce sa vezi, o frumusete de panta. Asa ca sunt curios cam ce am urcat mai ales cele 3 (daca am numarat bine) ace de par care au fost pur si simplu mortale.

Nu am urcat cu GPS-ul dar pot sa-ti zic ca n-am pedalat pe vre-o panta mai grea(cred ca si-au spus cuvantul si km facuti pana la Dobra).

In alta ordine de idei, coborarea pe acele pante de 10-15% a fost acompaniata de un scartait care ma speria produs de discuri, dar adrenalina si-a facut treaba:P

De la Dobra la Jina sunt cam 400-450 m diferenta de nivel in 5-5,5 km si maxim ai poate in acele de par 11-12%, in rest e 8-10 si pe la mijlocul catararii 6-7 %. E frumoasa ca e noua si peisajul e ok, nemaivorbind de faptul ca nu intalnesti nici un Schumacher [-X

Sambata 20 oct urcare pe Magura cu coborare pe la Sadu.

Plecare din parcul de joaca de pe bld. M.Viteazu orele 900 am.

Alte detalii aici.

Pentru masa critica de vineri cred ca trebuie sa ne intalnim la ora 1700.

Pentru diminica 11-11-2012 se propune urmatoarea tura pana la satul cu un singur locuitor Mighindoala, detali aici http://www.facebook.com/events/555138857836344/permalink/555311051152458/?comment_id=555348414482055&offset=0&total_comments=1

Cum am propus si pe facebook plecarea la ora 9 am, locatia sa o stabileasca altii.

Azi pe urcarea Calugarul - traseul lung Geiger

Imagine postată

Am creat un logo pentru "Masa Critica Sibiu", pentru ca era pacat sa nu avem si noi o grafica. De asemenea am printat si cateva autocolante (abtipilduri) sa le lipim pe biciclete. Pentru doritori o sa aduc cateva la intalnirea de luna asta, care nu prea am inteles bine cand este, maine la 16, sau duminica la 14:30, si care o sa le dau gratis, pentru ceilalti care nu o sa vina la Masa Critica si o sa vrea autocolante o sa fie contracost.

Imagine postată

Salutare,

Am si eu o intrebare pt cei care bat cararile si drumurile de pe langa sibiu. In toamna asta am descoperit ca pe drumul ce duce spre Mohu pe la statia de epurare a sibiului a aparut un marcaj turistic pe stalpi si pomi de tipul "bulina rosie". Drumumul ales pt ziua aia a fost sa merg prin mohu si apoi sa ies spre casolt pe valea hartibaciului si mai departe pe dealul daii spre sibiu. pe tot parcursul drumului am fost "insotit" de acest marcaj. Curiozitatea m-a impins sa il urmez sa vad unde duce. la un mom dat chiar la intrarea in casolt de pe valea hartibaciului marcajul m-a dus in dreapta de unde am trecut un pod.La capatul podului mai era un marcaj dar  dupa acel pod era o mare pajiste. am incercat sa gasesc urmatorul marcaj ca sa vad unde continua traseul dar dupa vro cateva incercari nereusite de a gasi marcajul si deoarece apusul era aproape am hotarat sa imi continui drumul spre casa cu promisiunea sa ma intorc in alta zi si sa cercetez mai atent pajistea sa vad daca gasesc urmatorul marcaj si sa continui pe acel traseu. Din pacate nu am mai reusit sa ajung anul asta. 

Intrebarea mea este: Stie cineva ce este cu acest traseu si unde duce?

Va multumesc

Salu Eric

Nu am facut traseul de care vorbesti deci nu am vazut indicatoarele de tipul "bulina rosie", se poate sa fi mai explicit cum aratau acele indicatoare ?

Oricum traseul pare interesant, cu prima ocazie poate il facem impreuna.

ca sa va lamuresc, acel marcaj este de o dunga visinie intre doua albe si incepe imediat dupa autostrada cand faci dreapta spre statia de apa, de acolo se continua pe V Hartibaciului pana in Casolt unde face dreapta spre satul Nucet

stiu foarte bine pt ca pana in Casolt chiar eu am marcat traseul, impreuna cu presedintele de la Mioritics, cand a avut o activitate de marcare a unor trasee din zona Hartibaciului pana la Sighisoara  cu niste francezi din mai anul acesta

Multumim Dani pentru lamuriri.

Ieri am facut traseul "Emil Cioran" in varianta alba, ciclabil prin padre pana aproape de iesirea dinspre manastire, aprox 300m am mers pe langa, nu reuseam sa tin urma facuta de cei cu atv sau enduro, si zapada era mai mare asa ca ma afundam cu pedalele in ea.

A fost o tura superba, pacat ca se incalzeste in urmatoarele zile.

Pentru vineri 28-12-2012 ultima vineri din luna si din an, haideti sa ne intalnim in Piata Mica pe la ora 1500 sa schimbam ultimile impresii pe anul asta, sa punem tara la cale, etc, si bineinteles o tura prin oras ca se anunta temperaturi cu +.

• Upvote 1

Masa critica 28 dec 2012

dsc4900.jpg

Cam putini, nu credeti, in momentul in care afara erau +3oC si fara vant.

Sunt curios cati s-au in Targu Mures sau Timisoara.

Azi am plecat cu gandul ca ma duc pe Calugarul sa ma omor prin zapada, cand colo nici urma de zapada, doar ici colo cateva palcuri, parca venea primavara, din departare semanand cu palcuri de ghiocei.

75536370.jpg

54762830.jpg

49907949.jpg

71378511.jpg

86536045.jpg

• Upvote 3

Azi, prin paduri si peste dealuri pe langa casa.

71158490.jpg

30934854.jpg

45776423.jpg

49103496.jpg

19794973.jpg

La multi ani tuturor Sibienilor ciclisti si sa aveti un an nou plin de km si pe orizontala si pe verticala.

• Upvote 3

Primii 30km in noul an.

La multi ani.

92828802.jpg

13649338.jpg

• Upvote 1