Guest

Planificator ture pe langa Sibiu

Recommended Posts

Speram sa fim cat mai multi. In alta ordine de idei, daca e cineva interesat sa cumpere ceva de pe www.bike-discount.de, intentionez sa fac o comanda la inceputul saptamanii viitoare (doar din SIBIU).

Ce ti-ai comandat? Eu stiam ca bike-discount nu vand si nu trimit in Romania. Sau ai tu o varianta?

Aici gasesti comenzi si discutii de 2 ani de zile de pe bike-discount.de.

Mersi, frumoasa tura ai dat azi. Ai facut alegerea potrivita, ca maine se anunta ploaie.

Are cineva drum prin Bucuresti si la intoarcere poate aduce o bicicleta?

[-O<

Eu trebuie sa ajung la Bucuresti in urmatoarele doua saptamani, dar, din pacate nu cred ca voi merge cu masina.

Azi impreuna cu @pretender si un coleg de serviciu am urcat la Paltinis pe Santa, am coborat pe Cheile Cibinului, am facut o vizita bradului de 500 de ani, si am revenit in Sibiu prin Gura Raului, 83km si o mica cazatura pe coborarea de pe Cheile Cibinului, ca de trebuia sa-mi aduc aminte cum e cu batman.

42263109.jpg

59347807.jpg

26282184.jpg

restul pozelor le gasiti aici

Eu trebuie sa ajung la Bucuresti in urmatoarele doua saptamani, dar, din pacate nu cred ca voi merge cu masina.

Am rezolvat, multumesc! Azi incep sa descopar Cindrelul.

Inteleg ca-s enervante bornele cand urci spre Paltinis dar, nici sa dai cu spray pe ele nu-i ok. Ce oameni  :-J

Sambata 27-04-2013 fac urmatorul traseu:
http://www.bikemap.net/route/2071744?136657402186032#lat=45.683260574528&lng=24.036225&zoom=11&maptype=ts_terrain
Daca mai doreste cineva sa mearga astept in fata intrarii in stadion din parcul Sub Arini, langa panoul cu traseul Emil Cioran de la ora 11:00 la 11:10.

"Drumul" de la Paltinis la intersectia soselei Gura Raului - Rasinari e marcat? Sau macar e o poteca pe care nu te ratacesti?

Te referi la drumul care coboara de la Paltinis prin Santa la Rasinari? ca nu prea inteleg la ce drum te referi.

Da. Eu acum descopar mtii Cindrel si tot dau numai peste drumuri forestiere(mai mult pietruite) de ma violeaza saua. Vreau poteci :-<

Drumul ce coboara de la Paltinis prin satul Santa la Rasinari este foarte accidentat, poate fi coborat ridicat din sa si cauciucuri mai desumflate (balonaj 2.1 sau 2.25 si presiune 2 - 3atm in functie de greutatea ta si de modul in care cobori, mai agresiv sau mai pasnic) destul de soft, eu am urcat / coborat pe acest traseu de multe ori, peisajul este superb, poteci line asa cum vrei tu nu prea sunt in zona asta.

Stie careva la ce ora e Masa Critica astazi ?

Ieri, o tura foarte frumoasa avand ca cel mai inalt punct vf.Oncesti 1730m, cu urcare la Paltinis pe Santa si coborare pe la Gatul Berbecului - Sadu.

Traseul a fost asta.

din urcarea pe Santa:

71765673.jpg

98063405.jpg

88838125.jpg

spre vf.Oncesti

36386874.jpg

barajul de la lacul Negovanu:

36070157.jpg

spre Sadu:

43051192.jpg

pentru restul pozelor aici.

Biciclist lovit grav la iesirea din poplaca spre rasinari de o masina. Se pare ca masina a taiat curba. Biciclistul e in coma. Parea pana in 30 de ani, echipat profi, bicla alb cu verde n.am retinut marca. Il cunoaste cineva?

Sa-i fie tarana usoara. 

La fiecare iesire(fara exagerare) patesc sa trebuiasca sa ma opresc din pedalat, sa trag pe dreapta, ca sa dau prioritate aluia din sens opus ce a intrat in depasire uitandu-se la mine. Sambata cand veneam spre Sibiu din Poplaca, la fel. M-am oprit pe iarba ca sa ii dau prioritate unuia ce a taiat curba cu toata masina pe contrasens. Educatia rutiera e foarte proasta in Romania. Inteleg ca nu avem autostrazi dar, anumite fapte ale conducatorilor auto sunt incalificabile. Ar trebui puse indicatoare rutiere cu "Biciclisti", cel putin inspre Rasinari, Cisnadioara, Poplaca, Cornatel. Linia continua in curbe, zimtata, ca marcajul pentru banda de urgenta pe autostrada, ca sa auda desteptul care conduce ca nu e bine sa o incalce, ca poate doar faptul ca o vede nu e de ajuns. Pacat, sunt 2 iubitori ai bicicletei pe care i-am pierdut doar in luna Aprilie.

Biciclist lovit grav la iesirea din poplaca spre rasinari de o masina. Se pare ca masina a taiat curba. Biciclistul e in coma. Parea pana in 30 de ani, echipat profi, bicla alb cu verde n.am retinut marca. Il cunoaste cineva?

Salut! Poti sa imi spui exact unde era locul? Era un coleg si un bun prieten, doresc sa merg sa pun o lumanare in memoria lui. Multumesc 

Ieri, impreuna cu doi amici Florin si Francesco am facut un traseu superb, de parca ar fi vreun traseu urat :).

Sibiu - urcare pe Santa - coborare pe Tomnatec (coborare traseul lung Geiger) - Apa Cumpanita - Rasinari - Sibiu

Cei doi amici

31235797.jpg

17955251.jpg

Locul unde un om a ales sa traiasca rupt de sec. XXI

49873158.jpg

In fata se vede Vf. Magura

62065459.jpg

Pentru mai multe fotografii aici si aici

• Upvote 2

Merge cineva la Prima evadare si la intoarcere are un loc liber in masina? Poate chiar si un support deasupra? [-O<

Ieri o tura foarte frumoasa cu mult soare pe traseul Santa - Paltinis - Vf. Oncesti - Gatul Berbecului - Sadu - Cisnadie - Cisnadioara - Sibiu

Cateva poze:

undeva pe Santa

94880559.jpg

62813524.jpg

undeva sus pe Santa aproape de iesirea spre sosea

65019898.jpg

restul pozelor aici

Salut 

Stie cineva daca este practicabil Trans-ul ? 

Multumesc