Guest

Planificator ture pe langa Sibiu

Recommended Posts

Sambata o tura frumoasa la fosta cabana Fantanele la 1257m.

47121124.jpg

91329630.jpg

Multe alte fotografii gasiti aici

Azi, dupa tura de +300km, o urcare usoara spre Paltinis bineinteles pe Santa, unde am plecat pe soare, pe ultima bucata a plouat, apoi o ora de plaja la telescaunul Paltinis, dupa care coborare cu vant fata, ca altfel nu se putea, pe sosea, iar de la iesirea din Rasinari ploaie pana acasa.

Superb.

Cu putin inainte de tabara Santa:

67623015.jpg

Inainte de iesirea la sosea:

47820684.jpg

Ceva mai jos de parcul Arka:

75371483.jpg

• Upvote 1

Masa critica va avea loc de la ora 18.00 ?

Ieri, impreuna cu Florin, o urcare la Balea Lac. Vama Cucului - Balea Lac 1h:52m.

15w9.jpg

9jxg.jpg

dnu8.jpg

Azi, o urcare de placere la Paltinis in compania lui @@majikstone si a lui @@iacobdoc (tatal lui @@majikstone), o reala placere si le multumesc pentru aceasta zi frumoasa. Daca nu mergam saptamana trecuta la Balea sigur mergeam cu ei maine, dar prea mult asfalt pentru mine.

• Upvote 1

Ieri o tura pe Negoiu, deocamdata pana la cabana, data viitoare pana sus pe varf.

1z18.jpg

v97o.jpg

Cascada Serbota

p0m2.jpg

sus la cabana

b6gr.jpg

pentru mai multe poze aici

• Upvote 1

A aparut o stire pe "Turnul Sfatului" despre un biciclist accidentat mortal pe drumul spre Paltinis. Are cineva mai multe amanunte ?

E vorba de Gheorghe Cismas, membru al grupuui de pe facebook CicloSibiu, de 54 ani. Dumnezeu sa-l aiba in paza.

Este pur si simplu incredibil ce se intampla in orasul asazis "bike friendly" Sibiu si imprejurimile lui :(

Sibianul a intrat pe contrasens, în zona serpentinelor care coboară de la Păltiniș și a intrat într-un Mercedes de fabricație veche care circula regulamentar.

R.I.P.  @};-

Edited by a_mic

Alt deces la voi ? Mai a fost unul anul trecut. Dar ce se intampla pe acolo ?

Alt deces la voi ? Mai a fost unul anul trecut. Dar ce se intampla pe acolo ?

Este al treilea si toate in decurs de 5 luni, cum am zis mai sus, intr-un oras asazis "bike friendly".

Imi pare rau de cele ce le aud/citesc... R.I.P.  @};-

Este al treilea si toate in decurs de 5 luni, cum am zis mai sus, intr-un oras asazis "bike friendly".

deci daca sibiul e bike friendly atunci, pentru un trafic civilizat, mai e nevoie doar de biciclisti "traffic friendly"

Nu e chiar asa... de fapt primul a fost in Sibiu iar urmatoarele 2 au fost in zona Poplaca-Rasinari iar acolo oamenii (copii, femei, batrani si restul) sunt "orice NON-friendly"

Buna, as vrea sa va intreb cum si unde as putea posta un anunt pe site-ul acesta,un furt de o cursiera Bianchi Sempre Pro.

Va rog daca ma puteti ajuta.

Va multumesc.

Salut,

Stiti vreun centru de inchiriere mountain bike (decente) in sibiu?

Ma intereseaza date de contact (website, telefon). Vrea sa inchiriez 4-5 biciclete sambata urmatoare.

Multumesc!

Nu uitati, azi masa critica ora 18:00, Piata Mica

Ieri, o zi foarte frumoasa de toamna, am facut urcarea la Paltinis pe Santa sa surprind cateva imagini din anotimpul schimbarii.

3cxw.jpg

ws07.jpg

lhbu.jpg

cvab.jpg

7xov.jpg

restul pozelor aici.

• Upvote 1

Salutare!

Planuiesc sa dau o fuga prin zona Sibiului si m-ar interesa starea drumului dintre Barajul Sadului (Gatul Berbecului am inteles ca-i mai spune) si Paltinis. Voi merge cu MTB-ul, deci lipsa asfaltului nu poate decat sa ma bucure, insa as dori sa stiu daca are zone de push-bike obligatoriu :).

Multumesc anticipat pentru informatii ;)

De la hidrocentrala 5 (rau sadului) pana la baraj ai aproximativ 14 kilometri, din care ultimii 8 urcare cu panta medie, pe alocuri peste medie. De la baraj pana la bifurcatia paltinis-serbanei, 15-17 kilometri, in mare plat...

De la bifurcatie pana la Paltinis, 16 kilometri, primii 11 urcare peste medie. Deloc asfalt

Sanatate