Guest

Planificator ture pe langa Sibiu

Recommended Posts

Salut, daca se poate posta poze cu ciclisti pe cursiere si cateva detalii despre etapele parcurse nu cred ca trebuie sters nimic! Am admirat vineri dupa amiaza 7 ciclisti,iar in 5 minute urmand inca 2 prin fata hotelului Select! Din pacate la noi in oras cam a preluat facebook-ul conducerea in favoarea forumului, dar consider ca este mai important forumul. Imi cer scuze daca am postat intr-un loc gresit si rog mutarea acestui topic. Multumesc si felicitari ciclistiilor din Sibiu care dadeau pedale pe curse!

Nu stiu ce sa zic. Toate grupurile s-au cizelat, toate turele sunt programate, nimeni nu mai da niciun semn pe aici. Niciun "merg pe acolo in ziua X", niciun "cine se alatura la tura y", nimic. Si asta de cel putin un an de zile.

Asa sunt sibienii ... antisociali.

Nu cred, sunt convins ca se organizeaza iesiri pe grupuri, dar deja oamenii se cunosc si de cele mai multe ori isi programeaza turele pe alte cai de comunicare, cum ar fi pe facebook. 

Organizarea si promovarea de evenimente (fie ele si niste intalniri periodice intre biciclistii dintr-o anumita zona) sunt mai bine "acoperite" de formatul fb. E o realitate, nu neaparat neplacuta, pentru ca vorbim de 2 interfete complet diferite). FB functioneaza ca un canal de stiri care-ti trimite din cand in cand cate un "memento" despre evenimentele la care ai aderat intr-un anumit fel. Si mai functioneaza si ca mesagerie instant. Povesti de tura nu suporta intr-un format ca lumea, precum pe un forum sau un blog. Si nici evaluari ale unor produse specifice pe categorii, din viata reala. Avantaje si dezavantaje.

Si pe alte meleaguri e la fel (pe forumurile MTBR, de ex, organizarea de ture tinde la zero). 

In plus, mai depinde si cati utilizatori frecventi ai forumului sunt intr-o anumita zona.

Sambata inainte de Paste am facut ultima oara traseul Sibiu - Sebes,

Partea care se suprapune cu traseul tau Saliste - Sasciori este OK, fara probleme. Recomand ceva mai multa atentie la coborarea spre Dobra(curbe stranse, panta marisoara si ceva pietre mai mari sau mai mici pe asfalt).

La iesirea din Tilisca parca, in dreptul unei exploatari de ceva pamant sunt cativa catei carora le place sa alerge dupa bicicleta, dar se plictisesc repede si, in afara de galagia facuta, eu nu am avut niciodata probleme - putina vigilenta si aici poate nu strica

Restul traseului de la Sasciori nu l-am mai facut de ceva vreme astfel ca nu pot furniza detalii care sa te ajute. 

Vant din spate!

• Upvote 1

Multumesc, @@EyesOnly !

M-am uitat mai atent pe Streetview si am observat ca pe traseul meu, dupa Miercurea Sibiului nu mai este asfalt, asa ca voi merge pe drumul european.

Cand treci prin Calnic, ia-ti jumatate de ora pauza sa vezi cetatea. Poti sa iei cu tine bicicleta in curtea interioara. E posibil sa fie nevoie sa te documentezi un pic inainte si sa afli un numar de telefon al persoanei care se ocupa de cetate. Din cate tin minte noi am gasit-o inchisa si a trebuit sa ne ducem acasa la persoana respectiva sa ii cerem sa ne deschida (era imediat langa cetate, dar nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp).

http://www.uncover-romania.com/photos-romania/calnic-unesco-heritage.html

• Upvote 1

Intre Nou Roman si Sacadate nu cred ca este asfalt

Varianta propusa de mine:

Iesi in E81 de la Cartisoara si mergi pe ea pana la Avrig, cam 10km, pe urma o iei spre Marsa apoi Racovita spre Talmaciu, treci peste European si o iei spre Sadu, Cisnadie, Sibiu, garantat asfalt bun.

Da, asfaltul e rezonabil pe varianta asta, am folosit-o si eu ca sa evit europeanul. Desi, avand banda aia laterala, portiunea asta mi s-a parut acceptabila pentru situatiile cand vrei sa parcurgi rapid ruta Cartisoara-Sibiu.

Merci mai oameni buni! :) Ghidat de informatiile primite, am reschitat traseul pe Cartisoara - Talmaciu - Poplaca - Saliste, evitand intrarea in Sibiu (oras frumos dar l-am vazut de multe ori), de la Cisnadie trasand spre Poplaca via Cisnadioara - Rasinari. Acum intra in discutie bucata Cisandie - Poplaca (cam 26km) - e asfaltata? Daca nu, o iau prin Sibiu cum a zis sopinel.

Nu-mi place E81 pt ca e galagie prea mare...

E asfaltata si fara probleme. O mica catarare la ieairea din Cisnadioara. Inca una la Rasinari spre Poplaca. In rest...vant din spate

Cisnadie - Poplaca e asfaltata in intregime, si chiar asfalt foarte bun. 

Salutare! Am vazut destul de multi pasionati de sosea prin Sibiu, care pedalau singuri. La randul meu si eu ies tot singur. Detin o cursiera de otel, nu am viteze medii ametitoare. Daca cineva e interesat sa aiba un partener de pedala, mi-ar face placere!

Salut, 

Duminica vreau sa fac o tura astfel  

Sibiu-Poplaca-Orlat-Sibiel - Schitul Sibiel - Crint - Sub Dus - lacul de la Gura Riului- Poplaca - Sibiu

Daca sunt amatori interesati duminica la orele  08:20 ne intilnim la Stadionul Municipal Sibiu la 08:30  e plecarea 

A fost cineva in ultima vreme pe Paltinis - Tomnatec - Apa cumpanita - Rasinari?

Cum se prezinta traseul? Sunt ceva stane pe drum?