Recommended Posts

am si eu o intrebare despre manetele de schimbat viteza. Deci eu am o bicicleta cu bloc de pinioane de 9 si urmeaza sa cumpar un schimbator de 9 . Manetele obijnuite asigura schimbarea celor 9 trepte ,sau numai ergopowerul poate face acest lucru.

http://www.thefind.com/sports/info-downtube-shifters

Poti folosi Ergopower (Campagnolo), STI (Shimano) sau manete pe tub. Manetele pe tub pot fi indexate pe 9 viteze (adica sunt de 7, 8, 9 sau 10 viteze si fac un "click" la fiecare pozitie), ori pot fi cu frecare.

Cele cu frecare, asa cum sunt cele originale de pe acel Colnago, este posibil sa schimbe toate 9 vitezele daca permit o cursa suficienta a cablului de actionare.

Incercarea moarte n-are si in plus e cea mai ieftina solutie de a folosi bicicleta pana la un upgrade ulterior cu manete integrate, care-s scumpe rau.

Dar la ce tip de bicicleta te referi? Manetele obisnuite sunt indexate ?

Ca idee generala numarul vitezelor cat si pasul dintre viteze este in maneta de actionare.

Daca tot vorbim de schimbatoare si nu il deranjeaza pe initiatorul topicului,am si eu cateva intrebari:

-ce inseamna schimbator cu "brazed on"?

-pentru ca o sa pun un angrenaj cu foaia mare de 52T,actualul schimbator(care merge pe max 48T)nu mai este bun.Ma gandeam sa iau un Ultegra FD-6703 http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=11664;group=39;page=3;pid=24;menuid1=4;menuid2=0;mid=0;pgc=0 pentru ca o sa am trei foi.Intrebarea este,se potriveste schimbatorul asta cu manetele dual control XT tot pentru 3 foi?

-daca acolo scrie ca e pentru 10 viteze poate sa fie folosit si pe 9 ?

Brazed On e un tip de schimbatoare de foi fara colier care se prind direct pe cadru cu un surub. Daca e de 10 merge si pentru 9. Teoretic ar trebui sa se potriveasca cu manetele XT, dar nu stiu sigur. Poate cineva a folosit si ne lamureste.

Imagine postată

Brazed on - schimbatorul nu face corp comun cu colierul de strangere.La unele cadre suportul ptr schimbator este pe cadru (braze -on) si nu mei e nevoie de colier.La cele care nu au se monteaza un colier pe care se pune schimbatorul.

Cel de 10 e mai ingust ,asa ca lantul de 9 posibil sa atinga cand este la extremitati.

...Cel de 10 e mai ingust ,asa ca lantul de 9 posibil sa atinga cand este la extremitati.

Probat si merge, dar asa cum zice si Maus, e mai ingust. Eu trebuie sa actionez si schimbatorul de foi un "click mic" in sus sau in jos pentru anumite combinatii de foi-pinioane, inca sanatoase (adica nu mai departe de jumatea corecta a casetei).

http://www.thefind.com/sports/info-downtube-shifters

Poti folosi Ergopower (Campagnolo), STI (Shimano) sau manete pe tub. Manetele pe tub pot fi indexate pe 9 viteze (adica sunt de 7, 8, 9 sau 10 viteze si fac un "click" la fiecare pozitie), ori pot fi cu frecare.

Cele cu frecare, asa cum sunt cele originale de pe acel Colnago, este posibil sa schimbe toate 9 vitezele daca permit o cursa suficienta a cablului de actionare.

Incercarea moarte n-are si in plus e cea mai ieftina solutie de a folosi bicicleta pana la un upgrade ulterior cu manete integrate, care-s scumpe rau.

da multumesc pentru raspuns. Eu am manete shimano 105 ,ele fac 6 clicuri si dupa acea mai are cursa da nu mai face nici un clic. Bicicleta originala este pe 9 viteze si are ergopower ,dar portofelul find suptire o sa incerc sa rezolv cu aceste manete daca o merge

[ATTACH=CONFIG]15285[/ATTACH]iata si o poza cu manetele

[ATTACH=CONFIG]15286[/ATTACH] o poza sper mai buna

[ATTACH=CONFIG]15287[/ATTACH] si asa arata momentan bicicleta ,iar din lipsa de money stau deocamdata pe stand by

Edited by maus

Daca manetele schimbatoare ("shiftere") fac 6 clickuri, atunci nu cred ca merg folosite pe 9 pinioane. Ramane solutia ieftina de a cauta schimbatoare de cadru ("downtube shifters") indexate pe 9 sau neindexate de loc cu functionare prin frecare. Solutia cea mai buna si eleganta este totusi o pereche de Ergopower Campa Mirage la 390lei http://www.bikexpert.ro/catalog/mirage-ep6mi9c-p-163.html. Suma nu-i tocmai subtire, e mai bun pretul decat la Shimano si e oarecum necesar a folosi Campagnolo cu pinioane Campa si derailleur Campa. Poate vanzand manetele schimbatoare 105 si manetele de frana, se mai atenueaza din gaura in buget pe care o produce perechea aceasta de manete.

Concluzie:

ieftin: - manete neindexate prin frecare, dar care sa traga destul cablu cat sa plibme derailleurul de la un capat la altul al cursei pe 9 pinioane (e aceeasi distanta pentru 8,9,10 si 11).

scump: - Ergopower Mirage de 9 viteze care au tot ce trebuie.

Eventual daca gasiti pe cineva care are cursiera pe 6 viteze cu manete neindexate, poate merge un schimb si toata lumea e fericita. Evident, proband ca merg manetele cum trebuie la ambii parteneri ai schimbului. Aceasta este solutia "gratis".

Toate bune!

LE:

Daca face 6 click-uri e pentru 7 pinioane.

Cata neatentie din partea mea! Intr-adevar de 7. Scuze!

la cat am cheltuit o sa aleg varianta cea scumpa [ergopower mirage] Macar sa iasa cum am vazut bike pe net. VA multumesc tuturor pentru amabilitatea si sper sa castig la 6 din 49 ,ca sa pot pune bicicleta la punct. Glumesc de sigur ,dar in orice caz ca sa ai o bicicleta mai simpatica ,FRATILOR COSTA AL DRACULUI DE SCUMP.:)

Cu placere! Problema unei biciclete bune nu o reprezinta cat de scumpa e ea, ci cat de ieftin este salariul :) . Cel putin asa-i in cazul meu: preturi corecte, dar salariul prea ieftin ca sa pot cumpara.

La concluzia asta am ajuns dupa ce am vazut ca obiecte cu un singur pret, au valori diferite pentru oameni cu salarii diferite. Si eu imi doresc unul diferit in sus.

Am fost candva in DUBAI si acolo la un magazin de articole sportive ,ii spun vanzatoarei ,de ce sunt asa de scumpe aceste articole[era vorba de o racheta de tenis] Raspunsul scurt al vanzatoarei a fost urmatorul . Domnule la noi mancare si alte lucruri strict necesare sunt ieftine ,tot ce apartine de hobiuri sunt scumpe. Dar ce ne facem draga LE CUBE ca la noi in ROMANIA .... TOTUL ESTE HOBY MULTA SANATATE SI INCA ODATA MERSI

Intrebare:Vreau sa cumpar chestia asta si are descrierea in germana,stie cineva sa imi spuna daca scrie acolo ca e cu tragere pe sus?

Shimano ULTEGRA FD-6603 Umwerfer Zug von unten 3 x 10

34,9 mm Schellendurchmesser

!!! NEU und UNBENUTZT !!!

Geliefert wird ein Ultegra Umwerfer FD-6603 für 3-fach Kettenblätter, 10-fach kompatibel

kompatibel mit SG-X Kettenblättern

Verbreiterter Querschnitt, schnelleres Schalten durch erhöhte Verwindungssteifigkeit

DUAL SIS mit Indexschaltung auch vorne

Kapazität 22 Zähne

Gewicht nur 127 g

Din cate stiu, toate schimbatoarele de foi pentru cursiera, au tragere pe jos. Poate or fi si exceptii, dar 6603 nu e.

Imagine postată

Pai inseamna ca nu am nici o sansa sa pun schimbatoru asta,sau oricare altul pentru angrenaj mai mare de 48T,pe cadrul meu MTB care are tragere pe sus.Nu exista un adaptor ceva?

Exista adaptor.

E o rotiţă prinsa pe cadru, in partea de spate a seat tubului. Rotita se pozitioneaza mai jos decat parghia schimbatorului. Are un canal pe mijloc pe care sta cablul, ca sa nu sara. Cablul vine de sus, trece pe sub rotiţa, apoi urca pana la schimbator.

Eu am vazut rotita aia prinsa direct de cadru, fara colier.

Ai putea da o gaura in cadru si sa o prinzi cu un surub lung si piulita pe partea cealalta.

Dar pentru cateva grame nu cred ca merita.

Am comandat-o pe wiggle.com,16 lire cu transport.

Scump sa faci un custom bike...

Unde as putea gasi si eu in Bucuresti un schimbator fata Shimano pentru 9 viteze si 3 foi, pe lift (parca asa ii zice, se prinde de o urechiusa pe cadru si nu cu colier)

Va multumesc si astept cu interes!

Merci frumos de informatie! @LucianTheOne

Unde as putea gasi si eu in Bucuresti un schimbator fata Shimano pentru 9 viteze si 3 foi, cu prindere Brazed-On?

Va multumesc si astept cu interes!

Difera lungimea tragerii de cablu (cable pull) dintre cursiera si mtb (diferenta data de manetele schimbatoare in concordanta cu derailleurul fata). Nu stiu ce ai tu neviue, cursiera tripple sau mtb tripple brazed-on.