Leviathan

SPECIALIZED Fan Club

Recommended Posts

Specialized Bicycle Components, cunoscut mai mult sub numele de Specialized, este unul dintre celi mai importanti producatori de biciclete. Sediul principal se afla in Morgan Hill, California. Fondatorul acestei marci este Mike Sinyard, care i-a pus bazele in 1974.

Poate putini stiu, dar Specialized a produs in 1981, primul mountain bike de productie in masa, Stumpjumper:

Imagine postată

Modelul original este pastrat astazi in Institutul Smithsonian.

Acest model inca se mai fabrica, dar bineinteles, el a evoluat:

Imagine postată

Specialized produce peste 25 de modele de biciclete in diverse echipari, dar si piese, imbracaminte si casti.

De asemenea, producatorul este renumit pentru faptul ca prefera sa echipeze multe din bicicletele sale cu piese proprii, neapeland la alti producatori.

In 2010, Specialized este furnizorul de biciclete pentru Team Saxo Bank si Team Astana din UCI Pro Tour.

De asemenea, a sprijinit cativa rutieri din Turul Frantei: Tom Boonen, Fabian Cancellara, Cadel Evans dar si mountain bikeri: Sam Hill, Darren Berrecloth, Brendan Fairclough. Graeme Obree, legendarul ciclist scotian care a batut recordul de o ora pe velodrom de doua ori, a beneficiat de roti Specialized in incercarile sale.

Eu detin un model Specialized Rockhopper, un entry-level care totusi isi arata valoarea! De altfel, Specialized nu a produs niciodata modele slabe. Motto-ul lor este "Innovate or die!"

Site-uri utile: http://www.specialized.com/

Specialized Romania: http://www.specialized-bikes.ro/

• Upvote 2

Leviathan, nu esti singur :)

Am ales si eu tot Specialized dupa multe framantari, si nu regret deloc decizia!

E un Rockhopper Pro 2009 la care am inlocuit pedalele cu niste SPD-uri(Shimano M520), iar luna asta(reducerile ;) ) si furca cu o Reba SL si saua cu SDG Bel-Air RL, la cea veche am reusit sa indoi sinele :(

Pun o poza mai veche(ochii de pisica au disparut de mult ;) )

[ATTACH=CONFIG]15270[/ATTACH]

Edited by B.D.
Am reusit sa pun poza!

Mandru detinator de Specialized Hardrock Sport '06.Momentan stock dar urmeaza niste upgrade`uri.Schimbat doar derarior spate de la SRAM sx4 la x7.;)>-[ATTACH=CONFIG]15281[/ATTACH]

B.D., presupun ca ai frane hidraulice, nu?

Da, Avid Juicy 3... cam zgomotoase!

in ce sens zgomotoase? cand franezi iti scartaie discul? adica frecarea aia dintre placutele de frana si disc produce zgomotul? te intreb pentru ca de multe ori si eu am problema asta. am in schimb frane mecanice pe disc Avid BB5 - foarte multumit de ele. doar ca scartaie din cand in cand frana fata. de multe ori face un zgomot asa puternic incat se sperie trecatorii.

P.S ce furca ai, velsatis?

La franari puternice cu fata apare un zgomot de frecventa mai joasa decat scartaitul obisnuit al franelor pe disc si care se aude intrerupt, asa numitul 'turkey gobble'... care chiar ca seamana cu croncanitul unui curcan!

incearca sa degresezi discul cu alcool menajer. la mine a functionat asa si n-a reaparut sunetul decat dupa multe folosiri.

P.S ce furca ai, velsatis?

Ma bag si eu in seama.. e o furca RST, dar pare-mi-se ca e putin stricata in momentul de fata.

Super! :|/ finally avem si noi un fan club SPECIALIZED ! :D

Revin cu o poza si eu!:D

Specialized GF 08 Hardrock Disc

Imagine postată

Edited by LucianTheOne

Ma bag si eu in seama.. e o furca RST, dar pare-mi-se ca e putin stricata in momentul de fata.

Leviathan, da e o furca RST Gila Plus T8, rupta momentan in urma unei cazaturi mai zdravene, dar pentru ca nu dispun de fonduri momentan o sa mai ramana asa inca o vreme. :|

evita atasamentele deocamdata... incerca sa pui poza doar pe imageshack apoi o pui aici intre si

velsatis, sper ca n-ai patit nimic de la cazatura. furca, da-o naibii

[off]nu am patit nimic, dar cum e foarte firava s-a fisurat si apoi s-a rupt.recunosc ca si eu m-am dat cam tare pentru ce putea sa suporte furca. :)

P.1 AllMountain -proaspat achizitionat.

Noroc.

Imagine postată

asta e.

vrem poze :)

[ATTACH=CONFIG]15355[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]15356[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]15357[/ATTACH]

Deocamdata e la iernat :)

imi place la nebunie combinatia de culori! presupun ca ai luat-o noua, asa-i? de unde? cum se descurca franele mecanice? te multumesc?

Nu ma pot pronunta, ca pe langa ca sunt si incepator :) este si abia luata si nu am apucat sa vad ce si cum, la ce zapezi si geruri sunt.

No apai bine dragilor, ca mai sunt si altii pe aici la care le place Speshalaizd. Daca cineva vrea sa-si ia Stumpjumper sau Epic Brains si au intrebari, voi incerca sa le raspund eu avand experiente si fiind mandru proprietar al modelelor enumerate. La ora actuala am pastrat doar Epic Brain- e atat de minunat bike-ul, incat m-am despartit de al meu XC Marathon MTB, Stumpjumperul.

niste poze se poate domnu' "carari alpine"? :D

bine ai venit!

Edited by Leviathan
sunt prea prost la ora asta ca sa scriu ce vreau de la prima editare...

Subscriu si eu cu un Stumpjumper construit de mine.

Cadru Stumpjumper HT 2008 only disc

Roti Fulcrum 5

Furca Dart3

Frane Magura Julie

Deraioare si pinioane XT

Shiftere Deore

Angrenaj Truvativ Firex