Leviathan

SPECIALIZED Fan Club

Recommended Posts

Nu stiu de ce nu am facut asta pana acum, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.Va prezint mica mea bucurie:

Cadru:Specialized Rockhopper SL 2010

Furca: Fox F100RLC

Cuvete FSA

Pipa/ghidon Ritchey / Pro

Sa Scope

Angrenaj Shimano LX hollowtech 2

Pedale Crank Brothers

Frane Shimano br-583

Schimbatoare shimano xt fata+spate

Manete Shimano lx

Lant/pinioane KMC X9 / Caseta 9 pinioane xt

Butuci Novatec D712 / Novatec D711

Jante Sun-Ringle DS2-XC

Cauciucuri Speed King/Maxxis Medusa/Mountain King/CST 1.5

Urmeaza upgrade la pipa/ghidon/tija sa frane.

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Nu stiu de ce nu am facut asta pana acum, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.Va prezint mica mea bucurie:

Cadru:Specialized Rockhopper SL 2010

Furca: Fox F100RLC

Cuvete FSA

Pipa/ghidon Ritchey / Pro

Sa Scope

Angrenaj Shimano LX hollowtech 2

Pedale Crank Brothers

Frane Shimano br-583

Schimbatoare shimano xt fata+spate

Manete Shimano lx

Lant/pinioane KMC X9 / Caseta 9 pinioane xt

Butuci Novatec D712 / Novatec D711

Jante Sun-Ringle DS2-XC

Cauciucuri Speed King/Maxxis Medusa/Mountain King/CST 1.5

Urmeaza upgrade la pipa/ghidon/tija sa frane.

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

frumoasa

tu esti cel cu accidentul? esti bine?

Desi sunt mai vechi pe forum, acum am descoperit existenta acestui post. Motivul meu de mandrie este un Specialized Rockhopper M4, linie XT, frane Avid Elyxir CR, Manitou R7, cabluri Nokon etc.

De cateva luni fac si eu parte din Fun Club-ul Specialized cu un S-Works Venge..

Imagine postată

mai ai specializedul?

Da, este. 1100 km anul asta :)

salut. ma adaug si eu cu specialized crosstrail disc 2011 bej. o super bicicleta 29er.

detalii aici pana la poze noi: http://www.specialized.com/us/en/bikes/archive/2011/crosstrail/ctcrosstraildisc#specs

Acum astept anotimpul cald pt a o pune la incercare..... dar zapada nu se lasa.

FRAMESpecialized A1 Premium Aluminium w/ smooth welding, w/ fender and rack braze-ons, forged drop outs w/ kickstand mountREAR SHOCK---FORKSR SunTour SF11-NVX-DS, alloy lower, 28mm stanchions, coil springHEADSETAhead, loose ball, Cr-Mo cups, 25.5mm stackSTEMMelt-forged alloy, 20 degree rise, 25.4mm clampHANDLEBARSHi-Ten riser bar, 25.4mm, 32mm rise, 640mm wide, 8 degree back sweep, 6 degree upGRIPSBG Contour, closed end, 132mmFRONT BRAKETektro mechanical disc brakeREAR BRAKETektro mechanical disc brakeBRAKE LEVERSDisc leverFRONT DERAILLEURShimano FD-TX51, 31.8mm clamp, top swing, dual pullREAR DERAILLEURShimano Altus, 7-speedSHIFT LEVERSShimano, SL-M310, 7-speed rapid fireCASSETTE SRAM PG-730, 7-speed, 12-32tCHAINKMC Z7CRANKSETSR SunTour Square taper spline, replaceable outer ring, w/ chainguardCHAINRINGS48 x38 x 28T w/ chainguardBOTTOM BRACKET Cartridge bearing, square spindle with crank stop right side and capless boltsPEDALSComposite plastic body, loose ball w/ reflectorsRIMSAlloy double wall, pinned, disc, 32hFRONT HUBDouble sealed, ground race, dual lock nuts w/ 17mm contact side, 5mm QR, round disc mount onlyREAR HUBDouble sealed, ground race, dual lock nuts w/ 19mm contact side, 5mm QR, round disc mount onlySPOKES2mm (14g) stainlessFRONT TIRESpecialized Borough XC Sport, 700x45c, 60TPI, wire beadREAR TIRESpecialized Borough XC Sport, 700x45c, 60TPI, wire beadINNER TUBESSchraeder valveSADDLESpecialized XC, Body Geometry, 143mm width, front and rear bumpersSEATPOSTAlloy, 2-bolt head, 12.5mm offset, 27.2mmSEAT BINDERForged alloyNOTESChain stay protector, derailleur hanger, clear coat, owners manual

salut

observ ca nimeni nu mai posteaza nimic asa ca va intreb eu: ce kilometraj aveti si ce recomandati? ceva ieftin, fara prea multe pretentii

salut observ ca nimeni nu mai posteaza nimic asa ca va intreb eu: ce kilometraj aveti si ce recomandati? ceva ieftin, fara prea multe pretentii

Mai bine mai tarziu decat niciodata :)

Daca nu ti-ai luat inca iti poti alege de aici - http://dx.com/c/sports-outdoors-1699/cycling-1607/bike-computer-1645?sort=price&sortType=asc

Vin in aprox. 20-30 zile, free shipping in RO, etc.

Va salut! Sper ca postez unde trebuie... am si eu o bicla specialized, si trebuie sa schimb bratul pedalier si foile aferente (strong arm ii). Exista vreun magazin in romania distribuitor de piese specialized? Multumesc.

Va salut! Sper ca postez unde trebuie... am si eu o bicla specialized, si trebuie sa schimb bratul pedalier si foile aferente (strong arm ii). Exista vreun magazin in romania distribuitor de piese specialized? Multumesc.

Ce model de bicicleta sau ce Angrenaj are ?

Stumjumper m4 (model 2002-2003). Bratele pedaliere sunt Strong arm II. Foile cred ca sunt in pachet cu bratele. Monoblocul nu stiu.

Poti sa pui orice tip de angrenaj, nu trebuie sa fie obligatoriu de la Specialized. In general angrenajele vin cu monobloc cu tot cand le cumperi de noi. Poti lua Shimano, FSA, sau Truvativ de la orice magazin de specialitate

Din câte am văzut ai BB-up pe 68 cu lungimea de 117 mm, cred ca octalink, poți pune linistit orice angrenaj, dar atenție la monobloc sa fie compatibil. Recomandarea mea este sa schimbi si monoblocul si sa iei ceva cu rulmenti externi, Deore ar fi o recomandare buna de buget, daca te țin buzunarele ia XT :)

@@eugdumi, @@purix: multumesc pentru sfaturi... desi am vrut sa raman cat se poate pe componentele originale (specialized), cred ca voi opta pe un shimano la monobloc si pedalier. :)

tocmai ce am achizitionat un specializat din asta ca cel de la postul

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3829-specialized-fan-club/page-3#entry563040

modelul vechi bineinteles.

destinatia sa va fi o parte din naveta catre munca, va fi lasat peste zi in parcarea de biciclete asa ca imi trebuia ceva mai putin batator la ochi.

momentan oscilez intre a repara schimbatorul spate si o conversie la SSP facilitata si de dropout-urile semiorizontale.

poze cand ii fac, dar e aproape identica cu cea de sus :)

Salut,

Mi-am luat de vreo 2 zile jucaria asta: asta

Considerentele sunt urmatoarele:

- am nevoie de ea pentru mers la birou zi de zi

- am de gand sa o folosesc si din cand in cand la iesiri pe dealuri cu prietenii

Ca urmare pe langa cauciucurile de dirt am luat si un set mai subtiri pentru oras.

in juma de ora pot sa-i schimb utilizarea din un tip de bicicleta in altul.

Insa problema e ca la birou merg de obicei un pic mai ferches imbracat. In situatia in care e ud pe jos sau dau de vreo balta, ma fac tot o cacao asa cum e echipata acum bicicleta.

Asa ca vreau sa-i pun si niste aparatori. Partea proasta e ca nu stiu cum sa le leg de cadru. M-am tot uitat la tot felul de modele si habar n-am cum sa le pun pe cadru. Pe partea din fata as putea sa o prind de furca doar deasupra. la butuc n-am absolut nici un loc pentru suruburi. nu pot sa prind nimic de furca.

la fel si pe partea din spate. n-am absolut nici un o gaura suplimentara la nivelul butucului de care sa pot prinde o aparatoare.

Stiti cumva de ceva aparatoare, in afara de alea scurte sport (care is doar de decor), pe care sa le pot prinde pe cadrul meu in orice fel (fara sa ma apuc sa dau gauri in cadru)?

Sau exista ceva suporturi sau adaptoare cu gauri suplimentare ca sa-mi pot prinde aparatorile de ele?

Multumesc!

Ca urmare pe langa cauciucurile de dirt am luat si un set mai subtiri pentru oras.

Daca sunt suficient de subtiri (700cx35mm) poti cauta modelul de apartori Speedez Hybrid de la Planet Bike. Daca nu, poti lua niste aparatori cu prinderi clasice si sa improvizezi niste urechi dintr-un platband nu prea gos din aluminiu sau o tabla subtire, pentru ambele furci. Nu mai gasesc poze sa iti exemplific concret.

@@skittulici

Nicolai_H-CC%20017.jpg

Doar ca pentru ce iti trebuie tie, cea din spate se regleaza cu extremitatea mai ridicata fata de roata, ca sa opreasca stropii, iar pe fata sub potcoava furcii ca in imaginile din postul asta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/5000-nicolai-fan-club/?view=findpost&p=498892

Ce am eu sunt SKS Shockblade Set 26

Tie iti trebuie un set similar, de preferat dedicat 29-ere si ti-l pot recomanda pe acesta, de la acest comerciant sau prin comanda online.

Nu-i ieftin dar e ce trebuie.

Tie iti trebuie un set similar, de preferat dedicat 29-ere si ti-l pot recomanda pe acesta, de la acest comerciant sau prin comanda online. Nu-i ieftin dar e ce trebuie.

Confirm si eu ca e ce trebuie, e un set excelent pentru un MTB. Am setul de 26 si stropitul nu mai e o problema.

14187636541_b5dd32abae_c.jpg

Luate de aici (aveau si de 29er): http://bicishop.ro/prod-TOPEAK-214/