Le_Cube

DHS Fan Club

Recommended Posts

Referitor la problema de rezistenta materialelor descrisa:

1. Daca tu poti sa impingi in pedale, stand pe sa, cu o forta mai mare decat greutatea ta, esti tare, jos palaria!

2. Marindu-se masa bicicletei, energia cinetica necesara pentru a ii schimba viteza este mai mare, deci fortele care se transmit prin lant devin mai mari, acesta uzandu-se mai repede in concluzie cand biciclistul este mai greu.

3. Imagineaza-ti urmatoarea situatie: pedalele la orizontala, tii franele apasate si impingi in pedale(in special cea din fata), sari pe ele, etc. Nu se transmit fortele in lant?

4. Pedalatul in forta deja suna a "competitie" :))) la standardele DHS. Am patit si eu de suficiente ori cu lanturile originale si cred ca din cauza ca fortam nota.

Gandeste-te altfel, unei masini ii pui un motor de 2 ori mai puternic, o incarci sa fie foarte grea si ii lasi aceiasi cutie de viteze :> :> :>

Motorul am zis sa fie mai puternic pt ca sa fie mentinut acelasi regim de turatie la greutatea crescuta.

1. Daca tu poti sa impingi in pedale, stand pe sa, cu o forta mai mare decat greutatea ta, esti tare, jos palaria!

Pedale cu prinderi SPD.

Ca sa nu discut de faptul ca in momentul in care stai in picioare pe podea si sari, te impingi in picioare cu o forta mai mare decat greutatea ta. Fa analogia cu pedalatul ridicat din sa.

Altfel, nu contest ca nu exista o legatura intre fortele din lant si greutatea ciclistului, dar nu cred ca scrie in manualul de utilizare ca limita de greutate intervine din cauza lantului. Limita de greutate intervine din cauza ca furca e praf, ca suspensia din cadru e praf si ca rotile sunt praf. Oricum, toate rotile au o oarecare limita de greutate, la fel si cauciucurile, dar si limitele alea depind de utilizarea bicicletei.

4. Pedalatul in forta deja suna a "competitie" :))) la standardele DHS. Am patit si eu de suficiente ori cu lanturile originale si cred ca din cauza ca fortam nota.

Gandeste-te altfel, unei masini ii pui un motor de 2 ori mai puternic, o incarci sa fie foarte grea si ii lasi aceiasi cutie de viteze :> :> :>

Motorul am zis sa fie mai puternic pt ca sa fie mentinut acelasi regim de turatie la greutatea crescuta.

Tocmai despre asta vorbesc. Eu ma astept de la bicicleta mea sa nu se strice din simplul fapt ca pedalez. In momentul in care trebuie sa ai grija sa nu pedalezi prea tare sau sa nu cumva sa intri intr-o groapa cu bicicleta teoretic conceputa pentru offroad, inseamna ca ceva ii complet gresit in conceptia / realizarea bicicletei respective.

Oricum, discutia cu lantul e un pic offtopic. In principiu nu-i un capat de tara sa cumperi un lant KMC de 7-8 viteze ca sa inlocuiesti chinezaria care vine pe un DHS. Nu ca nu m-ar tine tot ~1000 km un lant KMC de 8 viteze inainte sa se alungeasca suficient cat sa inceapa sa uzeze prematur pinioanele. Dar de aici incepe un cerc vicios care inseamna bani aruncati aiurea pe componente care puteau veni din start pe bicicleta.

• Upvote 1

Hai să presupunem că Argentus, Magnum etc. sunt biciclete ok... nu vor ajuta cu nimic imaginea DHS. Care e trasă în jos de celelalte 'jde mii de modele proaste, pe care ei continuă să le fabrice. Ce folos sunt 2-3 modele scumpe decente în condiţiile astea?

Au foarte multe probleme şi ca să-şi revină ar trebui făcute multe:

* Să-şi instruiască mai bine mâna de lucru la fabrică => produse bine construite şi reglate.

* Să renunţe la reţeaua de distribuţie offline. Să vândă online, şi prin magazinele altor comercianţi. => economii enorme.

* Să iasă cu modele mai puţine, cu nume omeneşti (nu B12873), din toate segmentele de preţ. => ofertă realmente nouă.

După ce gura lumii ar vedea că TOT ce oferă s-a schimbat şi e într-adevăr ok, atunci ar fi o chestie. Aşa... numai cu 2-3 flori nu se face primăvară.

Exact de aceeasi parere sunt si eu. Intr-adevar au scos doua modele (argentus si magnum) care sunt mountain-bike-uri in adevaratul sens al cuvantului, dar zecile de modele din trecut si chiar si din prezent pe care inca le mai fabrica, ii trag foarte mult in jos la imaginea brandului. Daca ar fi proportia invers sau aproape invers, si anume : 2-5 modele foarte ieftine si restul de 20 sau cate or avea, de la mid-level in sus, ar fi fost alta mancare de peste.

Citind testul acela de la freerider cu privire la Magnum, s-a dovedit lipsa de experienta a baietilor de la DHS cu privire la fabricarea cadrelor de carbon. Lipsa de tehnologii face ca acest cadru sa nu fie la fel de confortabil ca si celelalte. Practic DHS a folosit carbonul doar in scopul reducerii greutatii. Nu au profitat si de celelalte avantaje care le confera acest material. Stai jos ! Nota 4 DHS! Este foarte mare pacat mai ales cand vezi ca vecinii nostri bulgari pot si inca foarte bine. SIncer, apreciez foarte mult brandul RAM. Au plecat de jos, au si biciclete entry-level ( dar in adevaratul sens al cuvantului. a nu se intelege low-end), si mid-level si chiar si high-end. Daca ar fi sa fie sa aleg intre aceste doua branduri, cu siguranta as alege RAM. Si acesta e doar un exemplu. Mai sunt destule branduri care nu au un renume mare, dar prin prisma faptului ca bicicletele sunt putin gandite cu privire la scopul lor, alegerea pieselor se gandeste in prealabil, montarea lor este corespunzatoare, nu se furnizeaza informatii false doar in ideea vanzarii produsului ( adica prosteala pe fata. Vanzatorii profita ori de cate ori prind ocazia ca un potential client sa nu fie informat si ii baga pe gat un city-bike full suspension in ideea practicarii all-mountain-ului), prin aceste detalii ceilalti si-au construit un nume in domeniu, pe cand DHS nu. Ba din contra si-a atras antipatia multora. Sper ca am fost destul de obiectiv mai ales ca, ironia face sa fiu posesor de DHS de o luna, culmea fiind ca rezista mai mult decat acceptabil pana acuma.

• Upvote 1

Cadrul nu este fabricat de DHS. Ar fi chiar interesant sa vedem adevaratul producator al cadrului. Sunt cateva marci care-si fabrica singure cadrele. Cadrul magnumului mie personal (1.85m) mi se pare destul de confortabil. Problema este lungimea foarte mare a pipei pe care o poti schimba oricand. De fapt eu am un cube de 20 si primul lucru pe care l-am facut cand am luat-o a fost sa-i schimb aceasta piesa. Nu mi se pare un capat de tara.

De fapt sunt extrem de putine biciclete in comert acum pe care as putea spune ca ma sui si rup orice drum cu ea fara sa-i fac nici cea mai mica modificare.

Probabilitatea tinde spre zero, aş zice. Nu prea are cum să te nimerească niciun producător cu fix toate piesele la dimensiunile ideale.

Consider ca cei de la Freerider au facut un comentariu prea decent. Protectia pe bara dintre gat furca si ax pedalier este fundamentala la un cadru de carbon. Faptul ca nu se cunoaste tipul de carbon este de neiertat. Vor sa intre pe o piata in care nu stiu cum sa se comporte. Faptul ca aduci o bicicleta in fata clientului cu o echipare ce trebuie modificata iarasi este un mare minus (latime ghidon si lungime pipa). Modificarile necesare denota lipsa de testare a bicicletelor. Alt amanunt deranjant este faptul ca nu ai decat o dimensiune disponibila.

Revin la parerea mea cu riscul de a ma repeta. DHS este in mare deficit de imagine dar si de personal calificat.

Fabrica de la Deva ar trebui sa isi deschida ptin portile si sa arate si liniile de fabricare a cadrelor nu numai liniile de asamblare. Nu cred ca avem inca o bicicleta fabricata la Deva ci doar o bicicleta asamblata de DHS.

Cei din conducerea acestei promisiuni de fabrica ar trebui sa dea macar putin la pedale pentru a intelege cu ce se mananca produsul pe care il comercializeaza. Numai punandu-te in pielea unui biciclist ii intelegi nevoile. Daca gandesti numai din punct de vedere economic, ajungi sa castigi numai pe hartie.

O sa scot de la naftalina topicul DHS spunandu-va ca sunt noul posesor al unui DHS Chuper model 2013

Am prins-o la o promotie cu 900 de lei. Inainte am avut un DHS pliabil cu roti de 20" primit cadou, asa ca trecerea la un MTB se simte din plin.

Bugetul era de maxim 1000 ron, consider ca am luat o decizie buna si voi reveni in timp cu pareri pro si contra. Deocamdata ciclocomputerul arata doar 8,5 km :). Am cumparat-o pentru plimbari prin parcuri si prin oras, nu cred ca voi ajunge vreodata sa cobor dealul cu ea.

Vreau sa merg la un service sa se uite la ea, sa-mi spuna daca ar trebui reglate franele sau furca. Bicicleta a venit sigilata in pachetul original si s-ar putea sa aibe nevoie de anumite reglaje.

Felicitari si s-o stapanesti sanatos! Din punctul meu de vedere DHS-ul asta arata perfect si e bun la pretul asta.

In urma cu 10 ani faceam turul tarii cu un jaf de DHS care arata ingrozitor fata de acesta achizitionat de tine.

Ma bucur ca cei de la DHS au progresat enorm si usor se apropie de marii producatori de biciclete din strainatate.

Se pare ca o sa devin fan DHS si o sa-mi iau si eu una noua! Inca mai posed un DHS vechi.

Cu siguranta trebuie verificate franele si schimbatoarele, de asemeni headsetul, si butucii. De obicei conurile butucilor sunt stranse mai tare decat trebuie ceea ce duce la uzura prematura.

Furca aia nu are reglaje.

Inca nu am vazut frane Winzip prin Europa, desi caut de mult. E un model foarte bun la care ambele placute se misca simultan spre disc. 

Poate imi recomanda cineva un service/ mecanic si imi spune si un pret aproximativ.

Ma asteptam ca franele sa nu fie la fel de "prompte" ca cele in V si intr-adevar nu sunt :) Daca la cele din urma puteam sa inghet rotile instant, la asta zici ca au ABS. Dar poate nu-s bine reglate.

Bicicleta a venit prin curier de la Cluj, in cutie, ce mi se pare ciudat e ca pe eticheta de pe cutie scria Focus Highland Peak 24G. Nu cred ca DHS are astfel de cutii, probabil cei de la magazin au gasit o cutie cu aceleasi dimensiuni.

Franele sunt bune, dar trebuie reglate cu mare atentie, Winzip sunt cam pretentioase. In plus e nevoie de o perioada de rodaj, ca placutele sa se aseze bine pe disc.

Cutia e de la alta bicicleta, deci deducem ca DHS nu are cutii.

Iar franele pe disc trebuiesc rodate, asa fac toate cand sunt noi - franeaza foarte greu. Ca idee orientativa ar trebui sa-si dea drumul dupa 30 de franari sanatoase de la 30km/h. Sau un deal mai mare coborat cu franele trase.

Salut.Sunt nou pe forum dar am citit cateva topicuri cu fancluburi.

Sunt din Piatra Neamt,am 14 ani si am destule cunostinte despre biciclete si masini vechi (modele,specificatii etc.)

De ce am postat aici ? Am postat aici pentru ca detin ,din 29 august 2009,un DHS mtb (nu stiu sigur ce model ... probabil 2447),pe 26" ,cu care imi fac treaba aproape zilnic.

Este o bicicleta buna in oras,insa am mers si in excursii cu ea.

Din pacate,din cauza utilizarii zilnice (aproape) mereu trebuie carpita.Ba s-au spart rulmentii (chinezesti bineinteles) la butuc si daca nu aveam scule nu mai ajungeam acasa,ba mi s-au rupt pinioanele si m-a lasat cand mi-era lumea mai draga.De,ca o Dacie din Lotul 1.

Am instalat pe dansa o instalatie electrica (concept propriu),are consta in : baterie de 9 volti,fire,"planseul de bord"

si becul verde din planseu.

A fost intretinuta bine,as zice,atata ca nu mai e spalata de vreu 3-4 luni,frane reglate cu patentul pe drumuri si alte românizări facute de mine.

Am schimbat,fata de original :

-manete schimbatoare

-cauciucuri

-vopsea furca si structura spate

-sea.

Acuma ma gandesc sa caut un Sputnik sau vre-un Pegas sau Tohan ori alta marca de asa ceva.

Poze :

abq1d0cz.jpg acuNeI2I.jpg addFQ5BS.jpg abx6X8cg.jpg acksYuZb.jpg abqCJzag.jpg abcSQgDX.jpg

am destule cunostinte despre masini vechi (modele,specificatii etc.)

Si eu am dar nu m-au ajutat deloc pana acum.

Apropo,bine ai venit! :)

Multumesc mult,Madalin !

Astazi s-a scos tot ce inseamna ansamblul axului pedalier,care trebuie schimbat,pentru ca aproape toate componentele sunt rupte/indoite ireversibil.Maine merg sa cumpar tot ansamblul (care sper sa nu sara de 50 de lei) si apoi o pun pe banc si reglez ce este de reglat.

Urmeaza sa-i fac un soi de "reconditionare timpurie",pentru ca daca asta vara m-a tinut pana pe Ceahlau si inapoi,ma va tine si anul asta.Sau asa sper =)) .

Bine,ca acum este si cu scoala,debea am dat tezele,ca trebuie sa ma bat cu fiarele sa iau si un amarat de premiu 3,dar asta e alta poveste,nu marita discutat acum.

Stiu ca pare taranism,dar eu mi-am facut un proiect pentru un portbagaj de aluminiu in spate,cu o borseta sub sea,in care sa-mi tin niste scule,in caz de nevoie.Borseta a stat oleaca pe bicicleta,dar am dat-o jos,pentru ca era fixata cu sarma si atarna ciudat.

*Scuzati de dublu-post ...

Astazi am inlocuit tot ansamblul axului pedalier,cu ax si cuvete.M-a intrebat cel de la care am cumparat de ce nu am cumparat monoblocul si i-am spus ca nu o sa mai folosesc mai mult de 3-4 saptamani obiectul,deci...

Am pus rulmentii in pozitia care trebuie,am strans totul cat trebuie (sper) si totul merge "aproape" bine."Aproape"=o mica scrasnitura care pare a fi de la schimbatorul spate,dar e reglat,deci nu stiu sigur de unde vine.Voi vedea deseara.

Tschuss !

Nu stiu daca se pune ,am un DHS pentru nevasta :) am dat 140 lei pe el ,merge bine prin parc .

Deci sunt membru?

Cred ca inchei sezonul cu 2000 km si sunt multumit de plimbarile pe care le-am facut 90% pe sosea si 10% offroad.

Am schimbat doar frana fata si maneta frana fata cu BB7/Speed Dial 7 (mai mult un moft), in rest s-a descurcat bine cu tot ce are pe ea. Am impresia ca butucul ar putea avea o problema, in sensul ca atunci cand pedalez parca a inceput sa se auda un mic zgomot (s-ar putea sa fie de la un incident) dar in rest sunt multumit. Cauciucurile Kenda cu profil de oras si crampoane lateral nu imi par deloc tocite, mai tin cel putin inca pe atat.

Cred ca este randul meu sa scot de la naftalina topicul DHS...:) Se pare ca vor urma niste schimbari in ceea ce priveste gama entry-level a DHS-ului  http://www.freerider.ro/noutati/gama-dhs-2015-suflu-nou-cuplat-cu-preturi-tentante-75307.html  Trebuie studiata cu atentie echiparea bicicletelor (cand va fi disponibila) dar la prima vedere cred ca vor fi competitorii directi a bicicletelor entry-level de la Decathlon ( Fit 300, Riverside 3 , Riverside 1 - ma rog, modelul asta pare a fi disparut din oferta Decathlon,la fel ca si bicicletele de ciclocross, Elops )

• Upvote 1