Le_Cube

DHS Fan Club

Recommended Posts

Uite si DHS-ul meu.Sincer nu's zooper multumit deoarece puteam gasi ceva putin mai ok sh dar e okey si asa.O voi schimba cat de curand din cauza greutatii prea mari dar...merge...a mers,ma rog

Imagine postată

davay, ai primit de la clubul sportiv o bicicleta pt antrenament ??

Trei DHS-uri am si eu dintre care doar unul mai functioneaza. Acesta l-am upgradat bine de a mai ramas doar cadru si furca de DHS.

Am facut de cateva ori turul tarii cu DHS, si a fost super, macar nu-mi furau banditii bicicleta.

Nu mi-e rusine ca am pedalat enorm cu astfel de biciclete.

Uite si DHS-ul meu.Sincer nu's zooper multumit deoarece puteam gasi ceva putin mai ok sh dar e okey si asa.O voi schimba cat de curand din cauza greutatii prea mari dar...merge...a mers,ma rog

Imagine postată

Ce greutate are?

Eu am un Adventure si pot zice ca pe distante lungi nu e asa rea, doar ca trebuie sa porti o pereche de colanti (ca si la celelalte bicicleta)

Edited by LucianTheOne
Dublu post

[ATTACH]15508[/ATTACH]

Asta-i ruseasca...ARDIS=))

Daca s-ar produce un DHS cu cadrul de aluminiu, furca de aluuminiu, geometrie clasica, rigida, full shimano tourney, la 300-350 lei eu zic ca ar fi o alegere buna la banii aia. Exista vreun model asa?

Exista, doar ca are furca de otel, si rigida si cu suspensii.

Nu stiu cum se numeste, dar am vazut.

Şi eu sunt un ex. posesor de DHS. Echipată din fabrică cu Shimano (low level) totuşi am fost destul de mulţumit de ea ptr 4 ani jumate, până mi-am luat acidul.

Imagine postată

Aripi pe negru nu au existat la modelul acesta, fapt ptr care n-am avut încotro :(

vaaai, arata splendid :))

Cadrele astea cred ca sunt importate de DHS; am vazut niste biciclete Atala parca cu astfel de cadru.

@vera - :)) sincer îţi spun că n-am avut nici cea mai mică jenă cu bicla asta. Puteam foarte bine să pun alt sticker cu un brand de renume, dar nu, am lăsat-o aşa, altfel şi-ar fi pierdut farmecul :)

@Drysna - la momentul achiziţionării biclei din magazin, mi s-a spus că acest cadru ar fi fost turnat în Italia şi că în compoziţia lui ar fi şi nu ştiu cât la sută carbon. Întradevăr, modelul ăsta de la DHS a fost unul extrem de limitat! În decursul anilor (till today) am mai văzut încă două: pe galben şi negru

Atala e din Italia, daca in compozitie este carbon inseamna ca e un aliaj de aluminiu mai diferit. Arata bine ce-i drept, cel mai mult imi place bratul spate, doar la unele fullie vezi asa ceva. Daca s-ar incadra macar sub 2.3 kg si eu m-as plimba cu asa cadru :))

:)) cine ştie ce combinaţii a avut patronul arab DHS pe România cu cei din Italia?! :) Cert e că mi-a plăcut bicicleta. Chiar îmi pusesem în cap să o upgradez cu piese mult mai noi, roti etc dar întro zi pe când mă aflam pe Pantelimon, am intrat la bikexpert îndrăgostindu-mă pe loc de Cube Acid :)

Extremule, mai ai DHS-ul ala?

Inca nu am vazut asa cadru. Mi-ar placea sa recoditionez asa ceva. Pot sa fac din ea ceva mai tare decat Cubul tau:P

Daca s-ar produce un DHS cu cadrul de aluminiu, furca de aluuminiu, geometrie clasica, rigida, full shimano tourney, la 300-350 lei eu zic ca ar fi o alegere buna la banii aia. Exista vreun model asa?

Cred ca-i zice DHS Silver si e vreo 400 de lei.

Am avut si eu un dhs Diamont:D.... Mi la dat un nene mai batran care nu o mai folosea...... Dar nu mia placut cum merge si am Upgradat-o cu shimano..... Am facut cu ea 3000 km :D.... si acum zace pringarasj :D..... PS:am urcat cu ea Transfagarasanul.... in 2009 la intalnirea de la cartisoara.... Este bun si DHS dar face cat dai :D... Ceau...

[ATTACH=CONFIG]16998[/ATTACH]

Am fost zilele astea undeva la munte si aveau acolo biciclete , niste mai multe cam vro 10 ?! DHS Silver . Silver scria pe cadru pe partea de sus . Pun si o poza . Bicicleta uzata evident , ca o masina de inchiriat , dar macar alea cred ca le mai ia cineva in service , astea mai mult decat o spalare cu furtunul cred ca nu vedeau . Nu schimba viteza bine , furca , defapt toate furcile nu amortizau de loc . Rugina pe lant ( yes please ) . Dar si-a facut treaba , am facut cu ea un mic downhill , adica in niste chei cam periculoase cu un zid din care cadeau pietre in partea dreapta si o groapa de ~1.5 metri pe unde trecea un rau in stanga am mers la vale pe un asfalt care era de fapt un ciment gaurit cu gropi cu apa sau gheata , fara sa folosesc frana . A facut urat dar nu s-a dezmembrat :D

[ATTACH=CONFIG]16999[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]16998[/ATTACH]

Am fost zilele astea undeva la munte si aveau acolo biciclete , niste mai multe cam vro 10 ?! DHS Silver . Silver scria pe cadru pe partea de sus . Pun si o poza . Bicicleta uzata evident , ca o masina de inchiriat , dar macar alea cred ca le mai ia cineva in service , astea mai mult decat o spalare cu furtunul cred ca nu vedeau . Nu schimba viteza bine , furca , defapt toate furcile nu amortizau de loc . Rugina pe lant ( yes please ) . Dar si-a facut treaba , am facut cu ea un mic downhill , adica in niste chei cam periculoase cu un zid din care cadeau pietre in partea dreapta si o groapa de ~1.5 metri pe unde trecea un rau in stanga am mers la vale pe un asfalt care era de fapt un ciment gaurit cu gropi cu apa sau gheata , fara sa folosesc frana . A facut urat dar nu s-a dezmembrat :D

[ATTACH=CONFIG]16999[/ATTACH]

E rezistenta silver-ul si eu am abuzat vreo 2 ani de un silver, si cu investitii minime o poti pastra functional :D

E rezistenta silver-ul si eu am abuzat vreo 2 ani de un silver, si cu investitii minime o poti pastra functional :D

Am un DHS 2771 de aproape un an ,am mers cu el vreo 600-700 km ,nu m-a lasat decat o data in drum (o pana..),merge bine ,pentru 450 de lei eu zic ca am facut alegerea potrivita . Imagine postată (nu mai are aripile si cricul ) :>

"Brandul" DHS este cam ca si tigarile Carpati acum peste 20 de ani; autohton, foarte raspandit mai ales in mediul rural, ieftin, un pericol pentru sanatate cand se face abuz

;))

Am un DHS 2771 de aproape un an ,am mers cu el vreo 600-700 km ,nu m-a lasat decat o data in drum (o pana..),merge bine ,pentru 450 de lei eu zic ca am facut alegerea potrivita . Imagine postată (nu mai are aripile si cricul ) :>

"Brandul" DHS este cam ca si tigarile Carpati acum peste 20 de ani; autohton, foarte raspandit mai ales in mediul rural, ieftin, un pericol pentru sanatate cand se face abuz

;))

Guest davay

DHS 2771...am exploatat-o la maxim adica...in 6 luni aprox 3000 km si...m-a dezamagit.

In raport caliate pret e okey dar as fi fost mult mai multumit de o cursiera mana a2-a la banii aia,cel putin nu-i rugineau majoritatea pieselor cum s-a intamplat cu DHS-ul:|

Guest davay

DHS 2771...am exploatat-o la maxim adica...in 6 luni aprox 3000 km si...m-a dezamagit.

In raport caliate pret e okey dar as fi fost mult mai multumit de o cursiera mana a2-a la banii aia,cel putin nu-i rugineau majoritatea pieselor cum s-a intamplat cu DHS-ul:|