Le_Cube

DHS Fan Club

Recommended Posts

Guest davay

..eu o tin in casa si in iarna asta nu am iesit nu ea ;))

Si atunci de ce-ai luat-o?

Guest davay

..eu o tin in casa si in iarna asta nu am iesit nu ea ;))

;)) frate in Bucuresti daca iesi cu bicicleta in 200 m esti plin de noroi +ca nu ai voie sa mergi cand ninge:P

;)) frate in Bucuresti daca iesi cu bicicleta in 200 m esti plin de noroi +ca nu ai voie sa mergi cand ninge:P

Guest davay

Mda...asta cam asa e.Bine,nici eu nu am iesit iarna daca era carosabilul inzapezit dara daca era ud...ieseam.Acum in primavara se cunoaste antrenamentul din timpul iernii:D...gata,deja ne-am abatut de la subiect:D

Guest davay

Mda...asta cam asa e.Bine,nici eu nu am iesit iarna daca era carosabilul inzapezit dara daca era ud...ieseam.Acum in primavara se cunoaste antrenamentul din timpul iernii:D...gata,deja ne-am abatut de la subiect:D

Si cand ningea gen zapada ? :P In parcuri cu drumurile curatăte sau bătatorite de la utilaje ... Ce fel mergea vai vai . Pana acolo push the bike ;))

Si cand ningea gen zapada ? :P In parcuri cu drumurile curatăte sau bătatorite de la utilaje ... Ce fel mergea vai vai . Pana acolo push the bike ;))

am si eu un 2771, si am urcat la balea anul trecut de 4ori, paltinisul ...nu mai tin numaratoarea, chiar si la oasa pe valea sebesului de 3 ori, si ...probleme...o pana de cauciuc...in rest , mai reglez la ea, dar e ok.....la 500lei e buna....bineinteles acum ca vreau sa fac timpi mai buni, am inceput sa caut ceva mai bun.....dar eu zic ca nu-s asa rele cum zice lumea

eu mi-am luat Neuzer de curand,am avut pana acum ...de fapt mai am inca,un DHS KREATIV,m-au lasat diverse chestii la ea,dar am mai mesterit-o si cat de cat e ok.Totusi ,diferenta fata Neuzer e evidenta(nu in bine)

Am DHS-ul asta DHS Eurosport numai ca e galbena cu nergu , l-am primit gratis de la un amic care si-a luat ceva mai bun si de vreo 2 ani o calaresc fara nici un fel de problema. Nu am schimbat decat deraiorul, i-am pus Alivio, pentru ca am cazut si s-a bulit, in rest nimic....pana cand a dat o vaca cu masina peste mine si de atunci sta in boxa...o sa ma apuc sa o repar numai ca nu prea ma pricep si nici nu vreau sa bag bani multi in ea. O sa pun si niste poze reale cu "motorul"

Salut,

Am implinit ieri 30 de ani si am primit cadou de la colegi o bicileta DHS Matrix.

Nu mai stiam nimic despre biciclete, nu mai mersesem pe una de 15 ani cred, de cand am avut Pegas cu "sa scurta" .

Sunt genul care se duce si la piata cu masina si am fost foarte entuziasmat de cadou :)), pana am ajuns aici pe forum..

La ce sa ma astept de la bicileta asta? Sa-i pice lantul din mers, sa raman cu ghidonul in mana, sa raman fara frane? In ce conditii se poate folosi in "siguranta", sa nu se strice prea repede.. Pot s-o plimb pe la munte si sa ma intorc cu ea intreaga?

Pentru mers prin parc cu ea, e ok?

Merci.

Intai de toate, strag=nge toate suruburile. Apoi regleaza franele daca poti (astea vor fi probabil primele pe care vei dori sa le schimbi, la cele 2 DHS-uri cu care m-am plimbat eu franele erau o gluma proasta).

Mai departe vezi tu ce pica sau se deregleaza si le mai faci pe parcurs - fara investitii majore, ca nu merita.

Pentru parc sau teren putin accidentat nu o sa ai probleme.

Ar fi bine sa o duci la un atelier specializat pentru o verificare amanuntita.

Roaga-i pe mecanici sa regleze tot ce se poate regla - frane, schimbatoare, butuci, jante...

Abia apoi poti sa te plimbi cu ea. Fara sporturi extreme!

P.S. - Colegii tai nu se pricep la biciclete. Spune-le sa se inscrie pe forum.

Salut,

La ce sa ma astept de la bicileta asta? Sa-i pice lantul din mers, sa raman cu ghidonul in mana, sa raman fara frane? In ce conditii se poate folosi in "siguranta", sa nu se strice prea repede.. Pot s-o plimb pe la munte si sa ma intorc cu ea intreaga?

Pentru mers prin parc cu ea, e ok?

Merci.

Prima dată să te duci cu ea, dacă zici că mergi doar cu maşina :)

Apoi, nu e nici asta de plastic.

După ce m-am plimbat 7 ani cu un first bike prin jurul blocului şi pe la ţară, l-am scos şi eu în "lume" să-i arăt frumuseţea pădurilor. A strâns 2000 de km şi am făcut o singură pană cu ea (pusesem cauciuc nou, presiune mai mare, camera veche înţepată de spiţele care ieşeau puţin pe interiorul jante, cum am băgat presiune mai mare, s-a spart în timp ...). Astea nu-s biciclete de mers prin pădure doar în cazul în care te deranjează banii în buzunar. Dacă nu ai altceva, e bună şi asta ;)

Sfatul meu e să nu te urci pe o bicicletă, să-i zicem "adevărată" :) O să te gândeşti doar la ea, la cât de bine şi uşor merge în comporaţie cu a ta şi o să ţi se pară dupaia greu şi nasol să mai pedalezi pe DHS :)

salut,

am si eu o poveste asemanatoare cu a lui cristiv... am primit cadou un dhs adventure.

este reglata, cu toate suruburile stranse, schimba bine nu am reprosuri la adresa ei.

nu sunt biciclista inraita, ies cu ea in parc duminica ...

intrebarea mea este urmatoarea, ce cadru mi s-ar potrivi mai bine avand 1.65m?

dhs are masura universala :P, la ei nu s-a auzit inca de "bike fit".

din masuratorile mele adventure ar fi cam 22" ceea ce e mare pentru mine...

multumesc anticipat pentru orice fel de sfaturi si timpul petrecut citind intrebari puse de amatoriO:-)

salut,

am si eu o poveste asemanatoare cu a lui cristiv... am primit cadou un dhs adventure.

este reglata, cu toate suruburile stranse, schimba bine nu am reprosuri la adresa ei.

nu sunt biciclista inraita, ies cu ea in parc duminica ...

intrebarea mea este urmatoarea, ce cadru mi s-ar potrivi mai bine avand 1.65m?

dhs are masura universala :P, la ei nu s-a auzit inca de "bike fit".

din masuratorile mele adventure ar fi cam 22" ceea ce e mare pentru mine...

multumesc anticipat pentru orice fel de sfaturi si timpul petrecut citind intrebari puse de amatoriO:-)

la dhs marimea cadrului depinde de model..ti-ar trebui un cadru de mtb "chuper " sau "silver" 16" si respectiv 17 "

foxxbiker, decanu multumesc.

o voi "marita" si apoi voi alege altceva pe masura mea :)

E o porcarie. Nu exista bicicleta cu suspensie spate buna la mai putin de 2500 de lei. Nici macar una de 2500 nu e o bicicleta chiar buna.

Am avut si eu un 2771 cumparat in toamna anului trecut. Pt. 500 de lei e oarecum ok insa eu n-am putut sa trec peste problema franelor la aceasta bicicleta. Si pt. ca n-am gasit clesti buni cu reach de peste 60 mm la un pret decent am ales solutia a doua si anume am vandut-o cu 400 lei am mai pus niste bani si am luat un mtb sh.

Salutare,

Eu am un First Bike cu cadru de aluminiu cu roti de 26. L-am cumparat in 2005 pentru ca la vremea aia nu prea stiam eu de branduri mai serioase. Dar de atunci si pana acum, am fost destul de multumit de aceasta bicicleta. Una peste alta, vorba unui antevorbitor, cat dai atata face . E drept, nu mai schimba toata gama de viteze, franele sunt varza(chiar daca i-am pus saboti Shimano), cablurile de comanda pentru schimbatoare s-au dus toate, schimbatorul de foi a trebuit sa-l tai cu bomfaierul ca se blocase de tot.Insa,de ce sa mint, la pedalat este foarte buna, este rigida pe teren accidentat, jantele nu s-au strambat(inca!!).

Acuma insa cred ca a venit timpul pentru o schimbare .Tot imi face cu ochiul o bicicleta TREK 7200.