Le_Cube

DHS Fan Club

Recommended Posts

Pai parerile nu prea au mare valoare daca vin din partea unora care nu folosesc MTBul pt mountain biking macar o data pe saptamana.

Prin mountain biking ma refer la un maraton XC maxim.

Ala il schimbi o data cu cadrul, e parte din el, e vorba de locul in care se monteaza monoblocul - are 2 fileti care se duc si o gaura care se ovalizeaza sau se rupe. Monoblocul e consumabil si e 30 de lei daca e din ala care tine de la magazin pana acasa (exagerez, normal), altfel e de 2-3 ori mai scump.

aaa scuze. inseamna ca am gresit. eu am crezut ca bottom bracket inseamna monobloc. scuze inca o data. eu la monobloc ma refeream dar mi-a fost lene sa scriu "monobloc" si am scris "BB". eu am vazut ca e 30 de lei un BB-UN26. acest monobloc vine stoc pe cube de 2300 lei. daca ce zici tu e corect( faptul ca e penal) inseamna ca si cube-ul ne cam "jumuleste de bani" ... cum se zicea pe aici.

Da, suma valorii pieselor de pe un Cube de 2000 de lei e mai mare decat suma unei comenzi cu aceleasi piese pe un site, in conditiile in care Cube are un discount serios de la fabricanti pentru cantitatile pe care le cumpara. Se numeste goana dupa profit, toti o fac - crezi ca DHS iti vinde bicicleta de 500 de lei cu adaos zero? Pai mai bine ar vinde fabrica si ar pune banii in banca, macar castiga dobanzi :P

Pai parerile nu prea au mare valoare daca vin din partea unora care nu folosesc MTBul pt mountain biking macar o data pe saptamana.

Prin mountain biking ma refer la un maraton XC maxim.

Si parerile psihologilor despre sinucigasi nu au nici o valoare atata timp cat psihologii nu se sinucid macar o data pe luna :P

Nu trebuie sa iti dai cu ciocanul peste degete ca sa spui ca doare, poti sa observi la altii - e o etapa superioara a cunoasterii.

Se zice ca un tip destept invata din experienta altora, unul mediu din experienta personala, iau unul prost nu invata din nimic. Se pare ca unii fac pe desteptii pe-aici :P

• Upvote 1

Da, poti sa observi si diversi care merg cu biciclete d'astea pe la munte. Parerile celor care au un DHS, merg cu el la piata sau in jurul blocului si zic ca tine bine la munte nu se pun :-)

Problemele acestor biciclete provin din mai multi factori.

1 - sunt construite din piese de slaba calitate

2- asamblarea se face in mare graba, de persoane nepricepute, reglajele proaste, suruburi si piulite insuficient stranse.

3 - sunt cumparate si folosite de incepatori care habar n-au sa franeze, sa schimbe sa urce o bordura.

Eu am curaj sa plec in turul Romaniei cu un DHS montat si reglat de mine (si putin modificat).

O piesa oricat de slaba, te tine destul daca nu o abuzezi si o folosesti cum trebuie. Tot timpul le repet clientilor - cu o bicicleta trebuie sa te porti ca si cu iubita.

Unui client i-am schimbat 4 seturi de manete schimbatoare. De ce? Pentru ca voia doar la fel ca cele "originale" pe care le avusese cand cumparase bicicleta. Si tragea de ele cu toata forta, cand ar fi ajuns un deget. Acum si-a facut bicla Single speed. Dar nici nu s-a indurat sa dea bani pe un set de schimbatoare bune. Cu banii dati pe cele 3-4 seturi schimbate si-ar fi luat un set de firma.

Am vazut multe catastrofe, dar nu prea am facut poze. Cred ca totusi am cateva, am sa caut. Si de acum am sa fac poze la toate.

Da, suma valorii pieselor de pe un Cube de 2000 de lei e mai mare decat suma unei comenzi cu aceleasi piese pe un site, in conditiile in care Cube are un discount serios de la fabricanti pentru cantitatile pe care le cumpara. Se numeste goana dupa profit, toti o fac - crezi ca DHS iti vinde bicicleta de 500 de lei cu adaos zero? Pai mai bine ar vinde fabrica si ar pune banii in banca, macar castiga dobanzi :P

nu nu. nu m-am facut inteles. la ce ai zis tu mai sus sunt de acord cu tine. eu ma refeream la faptul ca DHS pune BB-UN26, Cube pune BB-UN26, Cube-ul e 2300, DHS-ul e 850. totusi se insista ca un cube e mult mai bun, fiabil si ca dhs -ul e o povara si ca cine il foloseste il foloseste pe propria raspundere.

[OT] Io nu m-as hazarda sa-i sfatuiasc asta pe romani! :))

[...] Tot timpul le repet clientilor - cu o bicicleta trebuie sa te porti ca si cu iubita.[...]

Foarte interesanta discutia de aici si desi sunt un fan al produselor romanesti (care merita) tot nu m-ati convins sa-mi iau un DHS. :)

uite cum zic eu ca lamurim usor problema: eu cu Impulse si unul dintre "inversunati"(sau mai multi) cu ce are(au) in dotare, dintre biclele de 1700 - 2200 lei in versiunea initiala, cum sunt vandute. se propune un traseu, ales de el(ei) si il parcurgem. apoi facem teste de franare, urcat bordui , s.a.m.d., tot ce vrea el(ei).

eu am o singura conditie: omul sa aiba greutatea intre 90 si 100 kg, deoarece atat "posed" eu.

P.S. prin postul asta nu ma cert cu nimeni si nu vreau sa demonstrez nimic.

P.S. 2 nu sunt actionar la DHS si nici nu comercializez bicle :D

• Upvote 1

nu nu. nu m-am facut inteles. la ce ai zis tu mai sus sunt de acord cu tine. eu ma refeream la faptul ca DHS pune BB-UN26, Cube pune BB-UN26, Cube-ul e 2300, DHS-ul e 850. totusi se insista ca un cube e mult mai bun, fiabil si ca dhs -ul e o povara si ca cine il foloseste il foloseste pe propria raspundere.

nici nu stiu de ce ma chinui sa iti scriu, pentru ca sunt sigur ca nu o sa intelegi...

exemplul pe care l-ai dat tu e absolut idiot... Shimano face putine "monobloace"... de exemplu un pedalier lx are acelasi monobloc ca si un pedalier XT, SLX si modelul mai vechi de XTR. la fel si la piesele de rang inferior. asta nu inseamna ca pedalierul de pe Cube Analog (parca asta era in discutie, desi e un exemplu prost deoarece e foarte scump pt ce ofera; mai elocvent era un Focus) e acelasi ca pe Impulse. Si Loganul meu are bricheta de la Megane... si manetele pentru semnalizare si pentru stergatoare de la Megane, din acelasi motiv, pentru a se limita costurile de productie. Dupa logica ta, Logan=Megane.

Shimano a vandut licenta pentru diverse componente low-end, care acum se fabrica "pe vapor" si nu mai au ABSOLUT NICI O LEGATURA CU SHIMANO! Acestea le gasesti pe DHS si NU pe biciclete "de firma"

Chiar si daca luam Cube-ul Analog (care dupa parerea mea e o alegere foarte proasta) si facem suma costurilor pieselor, vezi ca la DHS iesi mai prost.

Hai sa comparam cadrele, de exemplu... aaa stai... nu se pot compara.

Fac pariu ca rup cadrul ala in 2 ore ( a ba nu... ca s-ar putea sa cedeze alte componente inainte ), insa cadrul meu Trek este indestructibil si chiar daca prin reducere la absurd, s-ar rupe, are garantie pe viata.

DHS e o gluma proasta si cine cumpara asemenea biciclete sunt ori necunoscatori ... [cenzurat].

Edit [AnaP]: va rog sa dezbateti idei si nu persoanele care le emit. Orice atac la persoana va fi rasplatit pe masura.

Edited by liviucolceriu
Limbaj licentios

Tot timpul le repet clientilor - cu o bicicleta trebuie sa te porti ca si cu iubita.

Caut iubita cu pipa pe 25.4 (nu oversized!!!) si manete ergonomice. Promit sa ma port frumos si sa franez cu un singur deget (Avid stie de ce) :)

eu ma refeream la faptul ca DHS pune BB-UN26, Cube pune BB-UN26, Cube-ul e 2300, DHS-ul e 850. totusi se insista ca un cube e mult mai bun, fiabil si ca dhs -ul e o povara si ca cine il foloseste il foloseste pe propria raspundere.

Daca asta crezi tu atunci ma duc sa imi tai venele, ca imi sunt prea lungi si mi-e cald :(

Cube ala de 2300 are si vreo 2 piese la comun cu DHS-ul, dar la restul e diferenta mare. La 2300 de lei cred ca vezi Deore prin multe parti, poate chiar si un SLX, un cadru mai bun, roti si cauciucuri bune, asta nu justifica integral diferenta de pret dar cea mai mare parte din ea.

Caut iubita cu pipa pe 25.4 (nu oversized!!!) si manete ergonomice. Promit sa ma port frumos si sa franez cu un singur deget (Avid stie de ce) :)

Daca asta crezi tu atunci ma duc sa imi tai venele, ca imi sunt prea lungi si mi-e cald :(

Cube ala de 2300 are si vreo 2 piese la comun cu DHS-ul, dar la restul e diferenta mare. La 2300 de lei cred ca vezi Deore prin multe parti, poate chiar si un SLX, un cadru mai bun, roti si cauciucuri bune, asta nu justifica integral diferenta de pret dar cea mai mare parte din ea.

am inteles ce vrei sa zici . ce vroiam sa scot in evidenta e ca :

1.piese care se pun pe DHS se gasesc si pe "biciclete fiabile"

2.cand sunt puse pe dhs sunt de proasta calitate iar cand sunt pe cube sunt de calitate superioara.

Generalizari, generalizari si iarasi generalizari...

Hai s-o luam simplu si obiectiv:

In gama 0-500 RON poti cumpara un DHS nou (Kreativ, whatever), la fel ca un Rich Bike sau First Bike. Sfatul meu calduros, bazat pe propria experienta, e ca la banii astia mai bine va luati altceva. Astazi am vazut in Decathlon in Cluj una dintre cele mai de bun-simt biciclete vazute lately: un B'Twin cu roti de 26", cadru de otel, furca rigida, singlespeed si frane V. Pretul? In jur de 300 de lei. Bicicleta aia sunt convins ca, in cazul in care e ingrijita corespunzator, n-are moarte cativa ani buni. Altfel, sunt second-hand-uri destule si mult mai civilizate ca raport calitate/pret. Mi se pare pointless sa facem o comparatie intre franele Alhonga de pe un DHS din gama asta de pret si niste Deore (sa zicem) vechi de 5-10 ani. Eu oricand as alege franele alea Deore. La fel si restul componentelor. Concluzia e ca in gama asta de pret, nu-ti iei DHS decat daca 1. Esti incepator, nu te pricepi si nu stii ce altceva sa cumperi; 2. Esti dispus sa-ti pierzi toata ziua regland diverse componente; 3. Nu ai de gand sa o folosesti la mai mult decat mers prin oras; 4. Nu ai alta alternativa (locuiesti in Spermezeu si n-ai nici un magazin de biciclete civilizate in preajma) sau 5. Esti fan inrait DHS.

In gama 500-1000 RON se mai complica putin treaba. Deja aici gasesti DHS-uri care au si piese ceva mai civilizate pe ele. Poate ca esti incepator si nu te pricepi, investesti in primul lucru care iti iese la indemana, si iti iei un DHS din gama asta de pret. Dar! Nu mai discut variantele second-hand, care din nou sunt mai bune (evident, daca stii ce sa cauti si ce sa alegi, nu orice second-hand de X ron va fi mai bun decat un DHS nou de X ron). Aici apar biciclete entry-level de la producatori ceva mai consacrati (Magellan spre exemplu). Luand-o obiectiv, sa zicem ca un Magellan si un DHS de 1000 RON au aceleasi componente, nu foarte grozave. De ce sa nu-ti iei DHS? Pentru ca daca dai jos toate componentele de pe ambele biciclete, ai un cadru DHS vs. un cadru Magellan. Cred ca e pointless sa incerc sa demonstrez care e mai bun. Cu toate astea, s-ar putea ca si pe Magellan sa fie componente made-in-wonderland, reglajul sau montajul sa fie prost, etc. Dar, in final, daca te apuci sa schimbi toate componentele de pe biciclete, vei avea un DHS cu XTR sau un Magellan cu XTR. Din nou, mie mi-e clar ce as cumpara. Totusi, un DHS la banii astia va suporta (teoretic) ceva mai mult decat mersul prin oras. Daca ai grija de el, s-ar putea sa si termini un maraton cu el. Dar totusi, nici in gama asta de pret nu-ti iei DHS decat daca: 1. Nu ai alta alternativa la indemana; 2. Esti fan inrait DHS;

Deja la peste 1000 RON iti cumperi biciclete, nu DHS. Eu mi-am luat acum 2 ani cu 1200 RON o Merida cu piese Acera si Alivio, furca RST Gila cu reglaj rebound si lockout (nu e cine stie ce, dar merge bine si in ziua de azi) si, cel mai important, un cadru proiectat cu cap, fabricat cu grija si cu 5 ani garantie. Asta e doar un exemplu...

Si, ca sa concluzionez. Multi dintre cei care nu au o parere buna despre DHS au prezentat o gramada de motive pentru care nu merita sa-ti cumperi DHS. Dar am eu o provocare pentru cei care sustin marca: veniti voi cu argumente de genul: mi-as cumpara mai degraba bicicleta asta DHS decat cealalta fabricata de firma X pentru ca: la acelasi pret, are dotare mai buna sau la acelasi nivel de dotare, costa mai putin. Chiar sunt curios.

Altfel, topicul asta devine din Fan Club DHS un fel de topic in care unii le spun altora ca au gresit luandu-si DHS, iar cei acuzati nu fac decat sa se scuze. Eu personal, ca fost posesor de DHS, astept sa vina cineva sa-mi demonstreze ca pentru pretul X, o bicicleta DHS cu o anumita configuratie e mai buna decat o alta bicicleta la acelasi pret (excludem binenteles rich bike, first bike si alte petarde). Ca daca toata lumea aduce argumente de genul "da' si DHS-ul asta e aproape la fel de bun ca bicicleta Y, de ce sa nu-mi cumpar DHS?", nu rezolvam nimic.

• Upvote 5

Ce parere ai de ce a zis Lucian Bogdane? :)

lucian a dat un raspuns 100% pertinent. totusi trebuie sa "atac" punctul 2(nu am zis cu sens peiorativ)

bycicletutor are un tutorial pe site despre bicicletele noi. acolo explica clar ca suruburile nu sunt stranse bine din fabrica si ca nici nu este gresata perfect prin toate locurile. dar poate nu se referea la o bicicleta de firma ci cred ca se referea la DHS.( da, sunt ironic).

dar probabil bycicletutor e un retardat. asa este liviu? e o intrebare retorica . nu ma intereseaza parerea ta.

apropos, liviu, tu ce dhs ai/ai avut? asta chiar ma intereseaza.

Eu am un cube analog pe care am dat 23 mil. care dupa toti banii bagati in el acum cred ca sare lejer de 1000E. De la DHS am mai avut (am si acum la tara) un siver si acum am luat impulsul in detrimentul magellanului pentru ca:

- mi-a placut mai mult cadrul

- magellanul avea numai tourney - impulsul mai are si acera printre componentele tourney

- impulsul costa 8.5 mil in timp ce magellanul aproape 10

- un prieten bun are un impluse de 1 an si stiam ca bicicleta este fiabila

- se poate imbunatatii usor cu piese mai uzate sau mai putin performante care pleca de pe cube - (frane, furca, pinioane , foi etc)

Cu toate astea diferenta intre cube si impulse este f mare si nu vine numai de la diferenta de calitate - vine de la feedbackul care-l da -este greu de explicat trebuiesc incercate. Ca tot suntem la feedback magellanul ala nu are asa ceva. De la culorile tampite in care este vopsit cadrul pana la componentele foarte low....mie nu mi-a placut chiar daca era "firma" - cu toate ca magellan mie nu-mi spune absolut nimic.

Acum dupa aproape 400 km facuti cu DHS-ul nu regret alegerea facut. Ma simt bine pe cadrul al si totul functioneza bine :) Pentru dus la birou sau la o bere in regie fara sa stau cu teama aca o sa dispara este EXCELENTA.

Din cauza furcii nu o recomand sporturilor extreme chiar daca sunt sigur ca restul componenteleor or sa se descurce fara probleme la o plimbare prin padure sau o coborare pe vale azugii spre ex.

Un articol despre magellan:

http://www.freerider.ro/teste/magellan-hydra-6549.html

• Upvote 1

Ok, that's a point. Singura obiectie e ca n-ar trebui sa te bazezi pe faptul ca DHS-urile se fura mai greu. Cunosc mai multa lume la care li s-au furat DHS-urile decat lume la care li s-a furat alta bicicleta. Probabil ca depinde si de "teama" pe care o ai sa nu ti-o fure si masurile pe care le iei in consecinta.

Da da una este pierzi 1000E alta 180 E :) .... bine nici DHS-ul nu-l las nelegat in spernata ca n-o sa se fure si c-o sa strambe din nas hotul ca nu este echipat cu X-0 sau XTR. La noi se fura tot. Mi-au furat pana si presul din fata usii dar bicicleta...

Fost posesor de DHS Incalcul in perioada '03-'08. Furca rigida, cadru la fel. Am schimbat doar camerele si  manetele+cabluri. In rest a mers pana s-au descentrat rotile.

Am un dhs, care in prezent arata mai mult a fier vechi decat a bicicleta. Furca rigida, frane cantilever, transmisie no-name care nu prea mai functioneaza, roti de 26, pipa inalta si ghidon drept. Avea si portbagaj+cric.

M-ar interesa sa stiu daca e posibil sa-i schimb transmisia (pinioane, schimbatoare, monobloc) cu ceva mai nou. Chiar si un Tourney ar fi mai bun decat ce e acum (la origine 3x6, acum doar vreo 1x4 functionale). La fel monobloc noi, frane canti noi, vopsea noua pe cadru, etc.

Nu stiu dimensiuni de ghidon, pipa, numar de dinti si altele.

Stiu ca cei mai multi vor zice ca nu merita, dar macar merita sa incerc. Experienta in montat/demontat biciclete nu am.

Am pus ceva poze aici: http://www.flickr.com/photos/54576493@N06/5051646613/in/set-72157625095756158/

Deocamdata sunt singurele poze pe care le am.

DHS scrie pe cadru. E drept ca e un model mai vechi, cred ca are in jur de 6-8 ani.

Poti sa schimbi piese pe ea, dar e pacat :( Probabil pinioanele sunt pe filet, nu are ureche de prindere pentru deraior mai bun (poti sa faci una, dar e inca o complicatie), poti pune alt monobloc si angrenaj, dar ajungi la o suma cu care iei alt DHS nou sau o bicicleta mai buna sh.

Eu am o dhs adventure . am cumparat-o ca sa merg la servici si la faculta cu ea pentru ca nu mai suportam autobuzele... Mi-am batut joc de ea in ultimu hal (borduri, bolovani,gropi,santuri,carari, carat greutati(am bagaje pentru bicicleta) pentru ca nu ma puteam abtine si nici nu prea aveam incotro, asa ca in momentul de fata este putin zgariata si are un mic joc la furca... Fac cam 6000km pe an , fara sa iau in calcul excursiile de weekend , eu zic ca isi face banii cu varf si indesat... De curand i-am facut niste modificari, mai mult pentru aspect,dar si pentru a fi mai practica,.. cu piese mai scumpe.. pentru ca merita.. Ma gandesc deja sa cumpar o alta bicicleta si sa i-o dau pe asta prietenei mele care vrea sa invete sa se dea(. deocamdata invata cums a cada cu ea) siparca tot nu ma atrag acelea ... Sa dau 1500- 2000 de lei pentru ca scrie mai stiu eu ce marca pe ea sia are furca cea mai proasta de la o firma de renume .... nu stiu ce sa zic.... cred ca tot la un dhs o sa raman.. iar d-alea aduse de dincolo... mitul s-a spulberat de mult pentru mine..Initial am vrut sa iau second-hand si..acele biciclete reconditionate mi s-au parut jalnice..sa dau 650 lei pe ce o aruncat unu si apoi l-o dat cu vaselina altu si dupa aia sa-mi zica vanzatorul, ai vazut ti-a placut ai luat teapa (am vazut asha ceva intr-un magazin de bicle smechere din Cluj).. Referitor la service-uri am vazut biciclete multe din gama peste 1500 ron care intra in service dupa o luna doua pentru joc la monobloc frane duse ,butuci cu joc..

Si ca sa nu ridic doar in slavi dhs-ul am sa zic si punctele slabe..

Pedalele de pe adventure m-au tinut cam 2000 km dupa care au prins joc .. astfel de pedale costa 5 lei. eu le-am schimbat cu unele din aluminiu

Furca capata un joc usor daca o folosesti in contidii ,, dintr-acelea,, mult timp..dar lucreaza. ,. oricum o furca ca asta nu o sa lucreze nicicodata ca una de 200-300de lei (gama ieftina a producatorilor de renume, care sunt si ele renumite pentru jocul care apare relativ repede). .. furca nu am schimbat-o .. o furca ca a mea este 40-50 lei

Adventure este o bicla grea..

in rest nu am ce sa critic la DHS adventure

P.S. ala care zice ca i-o mers bicla ani de zile fara sa fi umblat la ea deloc ori minte ori s-a dat cu bicicleta cate o saptamana pe an si atunci mergea la piata cu ea ca era soare......

• Upvote 2