allllexandru

KONA Fan Club

Ce parere aveti de bicicletele KONA?  

43 members have voted

1. 1. Ce parere aveti de bicicletele KONA?

• Merita toti banii
      29
    • Merita banii, dar a trebuit sa mai bag ceva bani in ea
      16
    • Nu se merita, sunt dezamagit de alegere
      8
    • nu am bicicleta KONA
      66

Recommended Posts

ma bag si eu putin in seama prin deschiderea acestui topic. Am o Kona Fire deluxe mountain , am luat-o inainte de inceperea ierniin asa ca nu am putut sa o fortez la capacitate maxima; o bicla solita, conformtabila, pe care o recomand tuturor!

Nu se merita, sunt dezamagit de alegere

http://www.ciclism.ro/forums/f7/campania-scrie-corect-sau-esti-analfabet-luat-startul-1633.html

Cum poti sa fii fan daca esti dezamagit de alegere?

Daca tot ai pus optiunile astea, mai mergea si una: "nu as alege Kona". "Nu am" este prea generic, acoperind atat ideea ca imi doresc una, cat si cea ca nu vreau una.

Toate bune!

Kona Hahhana luata de la bikexpert in 2007,doar o pana pe spate am avut de atunci si a fost rulata aproximativ 9-10 luni anual,e adevrat,numai in bucuresti ,pe sosea;o bicicleta solida care a meritat toti cei 1400 de ron dati pe ea.

Kona Dew cumparata in 2008 si vanduta dupa cateva luni: o bicla rapida si atat. nu avea jenti duble,rotile trebuiau centrate la cateva saptamani,iar dupa o cazatura usoara pe partea opusa schimbatorului spate,acesta a inceput sa sara. o bicla fragila care avea nevoie de multa atentie.

parerea mea e ca marca kona e ok,dar destul de scumpa!

Eu am un Kona Dew pentru mers in oras si un Kona Jake pentru iesiri la ture.

Sunt super multumit de amandoua, la Jake n-am avut absolut nici o problema, la Dew nici atat. Si nu le-am menajat mai deloc. Centratul rotilor nu prea se incadreaza la categoria defecte, depinde strict de felul cum mergi, cate kg ai si cat de mult iti pasa de ele.

Am luat un cadru de Kona Jake the Snake. Restul pina la o bicicleta intreaga am pus eu (Veloce, Mavic Ksyrium, FSA, etc), asa ca nu stiu daca detin o "Kona" sau nu. Imi place foarte tare si "conceptul" Paddy Wagon.

ce rost avea poll-ul? ori esti fan ori nu.

@ allllexandru

Un poll trebuie facut mai mult din cap decit din pedala (vorbesc serios si nu ride de tine)

A fost prima mea optiune in a alege bicicleta. Am urmarit o bicicleta mult timp cred ca era Caldera, cind m-am hotarit sa mi-o cumpar magazinul care o avea in vitrina o vinduse si era ultima piesa , mi-au recomandat Cube ca fiind la fel de bune. Aceiasi bani cu care venisem sa-mi cumpar Kona mi-am luat CUBE LTD Team, nu regret ca e o bicla f.buna. Urmatoarea bicicleta probabil va fi o Kona.

Poate mai postati si voi poze cu ce calariti voi :)

salutare,

abia mi-am cumparat o bicicleta kona fire mountain deluxe dar inca nu am mers cu ea, e prea frig deci nu pot sa-mi dau cu parerea. de cateva luni urmaresc topicul dar abia acum m-am hotarat asupra modelului si sper sa nu fiu dezamagit de alegerea facuta.trebuie sa recunosc ca am fost influentat si de pretul cu care am cumparat-o.

Si eu am o Kona Sutra 2008 de care sunt foarte multumit. Am mers cu ea mult si se comporta excelent, nu ma pot plange. Eu zic ca merita toti banii.

merita toti banii.

Zici ca merita toti banii. Cat ai dat pe ea?

ce-mi place cand oamenii incearca sa fie spirituali. Zaco, mai baga o fisa. Poate nimeresti :D

A intrebat un fel de "Cat te-a costat?". Destul de voalat, nu ?! Acum omu-i de vina ca a zis "merita toti banii"...

Sa-i raspund lui Zaco, sincer sa fiu pe mine nu m-a costat nimic, caci a fost sponsorizare, insa am depus o munca de 10 ani de pasiune, sange si sudoare ca sa ajung la un anumit nivel ca sa pot obtine si eu ceva de la viata. Asta e, nu vreau sa ma laud sau sa fac pe desteptul, fiecare cu norocul si soarta sa.

si eu am avut o kona blast deluxe model 2008. o bicicleta solida, bine echipata pentru dotarile ei. nu am avut nici o problema cu ea. inca mai am piese la santacruz de pe vechea kona.

[ATTACH=CONFIG]17173[/ATTACH]

3 ani cu Kona :D Kula Primo 2007, X0, XTR, Marta SL, Fulcrum Zero

Am vazut ca majoritatea modelelor de cadre Kona au unghiul de la head tube vizibil mai mic decat alte cadre de XC, de 68.5 fata de 70-71 cum e la cea mai mare parte a cadrelor de la alte firme. Intreb pe posesorii Kona, care au mers si pe altceva, ati observat vreo diferenta la urcare (pentru ca acolo influenteaza in mod direct acest unghi) datorita acestui aspect?

Eu initial am mers cu un Trek 4100, entry level, cu cadru de 16, mai mic decat Kona (17). Fiind doua bicle foarte diferitre e greu sa ma pronunt daca unghiul respectiv facea intr-adevar diferenta la urcare.

Salut! E primul meu post pe acest forum asa ca voi lua o piatra in gura.

Azi am comandat o Kona Fire Mountain Deluxe cu cadru de 16''. Maine o voi primi si sper sa nu ma dezamageasca. Nu am mai "calarit" de ceva vreme asa ca burtica se afla peste limitele permisibile :). Nu am mers niciodata pe o bicla cu furca si frane mecanice pe disc - "a doua piatra".

Am cautat pe net pana am dat peste "dansa" - a fost dragoste la prima vedere !

Bafta si sper sa ne vedem prin trafic...

Parerea mea este ca unghiul bicicletei este dat si de cum iti asezi tija de sa, saua ,pipa si ghidonul.Poti sa ai cam orice bicicleta de aproximativ aceiasi marime careia ii poti da pozitia ta(asta daca ai o pozitie bine definita).Eu am mers pe mai multe tipuri de bike dar pozitia era aproximativ aceiasi.Trebuie doar sa ai distantele notate de la pedalier la sa ,de la sa la pipa ,de la pipa la axul rotii si sa o reglezi sa fie dak se poate identica. Si iti mai spun un secret...sa urci bine nu tine numai de bike...ci in mare parte de bulanul care il ai.

unghiul furcii se simte mai degraba la obstacolele intalnite in cale.cu cat unghiul este mai mic si prin urmare furca cat mai departe de a fi perpendiculara pe sol tinde sa treaca cu mai multa usurinta peste obstacole.

Mi-am luat zilele trecute o Kona Deluxe Blast 2009 si sunt foarte multumit de cum se prezinta. Pentru ca in curand o sa apara versiunea 2010 am luat-o cu o reducere substantiala de 550 RON, ceea ce a contat. Iar din cate am vazut, versiunea 2010 o sa sara peste 30 de milioane in conditiile in care singurele diferente sunt date de cadru (care e vopsit altfel) si de cauciucuri, care nu mai sunt Maxxis Ignitor ci Kenda Komodo - tot de 26/2,1.

Ceea ce ar fi de schimbat sunt poate pedalele dar asta ramane o problema minora si promit ca o sa-mi calaresc Blast-ul fara fara remuscari si asa.

As zice ca bicicletele de la Kona au un raport incorect pret/calitate. In sensul ca pretul e mic. Cum zic producatorii in descrierea modelului 2010 "you'll have so much fun on this bike we might have to charge you extra. Kidding." Oricum, toate modelele pe care le-am incercat (amicii mei au tot Kona) nu m-au dezamagit pana acum.

Abia acum am zarit si eu acest topic....rusinica sa-mi fie.

Posesor de Kona Blast Deluxe 2009 din data de 2 martie :) Pana acum, 580km prin Micul Paris si in afara de frane nu am absolut nici o problema. Franele, mergand prin minunatul oras in care gasesti cate o balta de ulei pe langa aproape orice bordura, au inghitit o mare gura din minunatul lichid si s-au imbolnavit. Patind asta inca din prima saptamana, caut cu ardoare inca de atunci cateva seturi de placute rasinoase pentru minunatele Shimano 486 si nu am gasit nici pana in ziua de azi. Nici la magazinul de unde am luat-o, nici la unicul importator direct din tara, nici la alte 5-6 magazine din capitala. Sa fie ele atat de "unicate"? =)) Oricum, ca si parere, este ok bicicleta; cauciucurile stoc sunt cam moi (consumat 75% din cel de pe spate in primii 250 de km; de, bucuresti = frane multe) dar cu niste Crazy Bob nu mai ai nici o frica; cadrul este rezistent, cazatura cauzata de un pieton la 30km/h, bicicleta proiectata in stalp, rezultat: o zgarietura finuta (deci si vopseaua pare calitativa, zgarietura neajungand la cadru) si absolut nici o indoitura; furca Dart 2 isi face treaba cu brio la cel putin 7-8 "gropane adevarate" (trade mark @ Romanica) si inca pe atatea borduri oribile (vezi exemplu Piata Victoriei); descentrare 0 in conditiile expuse mai sus.

Overall: Super OK in banii dati pe ea (cu reducere exact ca a lui Emanuel).

PS: Poate facem o intalnire de Posesori Kona candva in weekend ca pana acum nu am ajuns nici la 6'o clock meetings (la 19:00 abia ies de la munci) si nici la iesiri de padure (astept fonduri pentru "cauciuce" de nebunii :))

O zi minunata.