cristianbaila

Biciclisti in Focsani

Recommended Posts

Azi am bagat 44 km doar munte , adica pan la releu si inapoi .

M-am intalnit si cu doi biciclisti in urcare spre releu (culmea) ei se intorceau . Din pacate erau din Bucuresti , (Normal nu VN)

http://www.sports-tracker.com/#/workout/IulianMelinteanu/77hc53pll0gtdrv8 am pus si traseul

Urcare ... la greu de nu am visat niciodata pe asfalt cat am urcat azi .

tot mai multi oameni pe doua roti apar, tot mai multe ture se fac, si vreau sa spun ca 90% din ei nici macar nu stiu ca exista acest forum si restul de 10% stiu dar probabil ca nu posteaza.

chiar sambata am intalnit pe la dalhauti un grup de 4. Erau 3 baieti mai mari asa:D unul dintre eu cred ca era si parinte ca aveau o fata cu eu ( daca am retinut bine ).

Si prin focsani cand mai vin seara din ture, si mai faca sa tot bulevardul din sud pana in centru, o multitudine de bicicleta, si sa nu spunem bicicleta de mers pana la pravalie si inapoi.

Si da o sa aud comentarii cum ca: " da uite ca noi vorbim ca postam ca nu stiu ce". Da! dar postam iesirile noastre ca niste ( hai sa nu folosin cuvantu egoisti) singuratici!!!

Exista pe facebook un grup care se numeste // Club Cicloturism "Unirea" Focsani . haideti sa ne mobilizam putin, sa facem sambata sau diminica o tura nu spun pana in alpi si inapoi, asa de "recunoastere".

Eu ies

tot mai multi oameni pe doua roti apar, tot mai multe ture se fac, si vreau sa spun ca 90% din ei nici macar nu stiu ca exista acest forum si restul de 10% stiu dar probabil ca nu posteaza.

chiar sambata am intalnit pe la dalhauti un grup de 4. Erau 3 baieti mai mari asa:D unul dintre eu cred ca era si parinte ca aveau o fata cu eu ( daca am retinut bine ).

Si prin focsani cand mai vin seara din ture, si mai faca sa tot bulevardul din sud pana in centru, o multitudine de bicicleta, si sa nu spunem bicicleta de mers pana la pravalie si inapoi.

Si da o sa aud comentarii cum ca: " da uite ca noi vorbim ca postam ca nu stiu ce". Da! dar postam iesirile noastre ca niste ( hai sa nu folosin cuvantu egoisti) singuratici!!!

Exista pe facebook un grup care se numeste // Club Cicloturism "Unirea" Focsani . haideti sa ne mobilizam putin, sa facem sambata sau diminica o tura nu spun pana in alpi si inapoi, asa de "recunoastere".

Buna initiativa pe Facebook .Felicitarile mele !

Eu postez iesirile pentru ca aici v-am gasit si v-am cunoscut . Consider ca cel care vrea sa ni se alature este bine venit si chiar exista bunavointa pentru a se integra in traseele facute de noi .

Mai, nu stiu ce ai fumat cand ai scris asta dar te rog sa-mi dai si mie... O incoerenta mai mare rar mi-a fost dat sa vad. :-W Am inteles ca ai vazut un grup de 3-4 din care unul era parinte.

Ieri am fost la tara cu masina si la intoarcere erau 2 pe biciclete care mergeau vai de mama lor ca batea vantul din fata. Eu am cam epuizat traseele de o zi din judet (ma refer la munte sau spre munte) practicabile pe cursiera iar la vale nici o placere si din cauza drumurilor inguste si cu trafic destul de mare.

Slaba miscare si la o mobilizare au venit din parti asa ca e o vorba: singur e cel mai sigur. Eu de cate ori am lansat invitatii (si vorba aia am si eu obligatii/familie) au venit amatori din parti...

Ideea e ca eu nu-mi pun mintea cu el, e un copil totusi... A vrut sa spuna ceva dar nu i-a iesit si s-a suparat ca vacarul pe sat pentru "agramaticalitatile" debitate...

E mai greu cu limba romana pentru unii. :D/

Din cei cu care m-am intalnit doar 2-3 au fost parolisti, in rest praf si pulbere, una zic si alta fac. De aceea eu nu ma mai incurc si ma duc singur, e perfect.

Ideea e ca eu nu-mi pun mintea cu el, e un copil totusi... A vrut sa spuna ceva dar nu i-a iesit si s-a suparat ca vacarul pe sat pentru "agramaticalitatile" debitate...

E mai greu cu limba romana pentru unii. :D/

Din cei cu care m-am intalnit doar 2-3 au fost parolisti, in rest praf si pulbere, una zic si alta fac. De aceea eu nu ma mai incurc si ma duc singur, e perfect.

Vaai:)), crede-ma, e superb. Sunt chiar surprins cum Iulian a inteles, si altii, revin is placut surprins de metaforele tale.:))
  • Upvote 1

Stai linistit ca am inteles si eu numai ca am punctat modul de exprimare total incoerent. Mai reciteste inca o data cum ai scris si daca ai pretentia ca ai scris corect gramatical astfel incat un posibil cititor sa nu depuna efort si sa caute unde se termina o fraza si incepe alta e ok. Bine, exprimarea orala e simpla insa adevaratele cunostinte ale unui om (dpdv gramatical) se vad in scris ca daca scrii mi-au ca pisica e clar... Si mai lasa-ma cu sfaturile ca pana una alta e o asa de mare diferenta intre noi (ca varsta si pregatire) incat chiar nu stiu de ce ma obosesc sa scriu. Daca nu ai invatat la scoala sa scrii e problema ta dar eu vreau ca fiica-mea sa citeasca cum scriu altii gresit si sa creada ca asa se scrie. Asta nu e un model de urmat si daca in regulament se spune ca se foloseste limba romana atunci folositi limba romana nu o mai pociti. Fac alergie la agramati, asta e un "defect" de-al meu...

Chiar sunt curios din cati zic ca vin la o intrunire din asta onoreaza invitatia si cam pe la ce ora vin. N-as spune daca nu as fi participat la vreo 2 intalniri... dar in fine, fiecare cu ale lui. Eu daca am nevoie de companie caut si gasesc iar daca vad ca nu se poate ma duc singur. Si cu asta eu am incheiat subiectul Biciclisti in Focsani.

ok ok, @mikinina, observ ca ti-am ranit orgoliu si am sporit alergia "agramatilor". Ideea de baza este ca ai dreptate in ceea ce priveste diferentele dintre noi, sunt monumentale, dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi analizezi orice defect astfel incat sa dai dovada ca esti mult superior mie. Puteam pur si simplu sa te chinui 2-3minute si sa intelegi, nu sa'mi atragi atentia asupra formularii si ceorentei mele. Acum in loc sa fi aruncat arogante si opinii unii in altii, am fi putut discuta o eventuala intrunire sau ceva de genu.

Sal,

Pe unde dam si noi o cateva ture de alergare(jogging) prin Focsani. Pana acum mai bagam pe la stadionul 23 august(cel de rugby, peco marasesti). Am fost ieri dar merge doar daca vrei sa inoti pe acolo:))

salutare, sunt din Tecuci.

sunt amatori de sosea in Focsani sa iesim la o tura?

ne intalnim la Tisita si vedem incotro o luam.

Amatori de sosea sunt in Focsani. Ne cunoastem majoritatea iar turele se programeaza prin telefon sau pe grup (Ciclism Vrancea pe FB). Poti sa ii cauti acolo.

intrebare pentru cei cu MTB: stiti careva care din traseele turistice de aici sunt ciclabile si cam in ce proportie? multumesc.

Ciclisti sosea tecuci sau focsani mai sunt pe aici? Sunt toata saptamana viitoare la Tecuci si as vrea sa ies pe un traseu spre Tulnici (daca nu e rupt drumul) sau Soveja. Sau orice alt traseu cu dealuri :)