cristianbaila

Biciclisti in Focsani

Recommended Posts

Salutare.

Azi 20.09.2011 plec din Bucuresti cu destinatia Focsani.Preconizez sa plec pe la 12 si estimez sa fiu prin Focsani cel tarziu pe la ora 19 (in cazul in care nu vor exista probleme pe traseu).Daca e cineva dornic sa facem jonctiunea prin Dumbraveni sau mai inspre Ramnicul Sarat,dati de stire.

Traseul e urmatorul:Bucuresti-Afumati-Urziceni-Buzau-Ramnicu Sarat-Focsani.

Un nr. de tel daca e cazul:0720.629.962

Asfalt uscat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

In fiecare weekend plec din Focsani si merg pina la Tifesti, Vidra, mai sus... alteori plec din Bolotesti spre Lepsa, depinde si de vreme, pina acum n-am mers pe ploaie.

De citeva ori am fost si singur dar am mai vazut cicloturisti si am mers cu ei (daca aveam acelasi sens de mers).

Daca aveti idei de trasee cu plecare din Focsani prin imprejurimi, cu sosea buna sau daca sint doritori de trasee mai lungi dati de stire; pina acum, in 600km cel mai mult am facut intr-o tura cu pauza de 5-10 minute 80km continuu.

Bunicii sotiei si implicit soacra-mea traiesc in Cotesti sau Golestii de Jos, ceva de genu'.

Aham. Inseamna ca ai si un vin bun :D si cu alta ocazie dam si o tura impreuna.

Am mai dat doua ture de cite 50km asa scurt; m-am intilnit cu un alt ciclist care alerga in sens invers, am fost solitar...:(

uitasem sa ca deschisesem tipicul acesta

ma uit cu placere ca s-au gasit oameni care au inceput sa mearga pe bicicleta sisa faca trasee

in primavara promit sa facem o tura impreuna

RATB-isti sint NUMAI in Bucuresti... la fel cum UTA Arad e o porcarie de exprimare.

O parere pur personala: fiind in zona am mai calcat traseul pina la Lepsa iar daca aveti de gind sa faceti cu vreo cursiera drumul peste deal va fi vai si amar; eu nu recomand, am mers cu masina de Revelion si mi-am blestemat zilele, partea de la unguri nu e asfaltata iar asta de la noi ce sa zic... mai bine nu. Pina la Galaciuc este ok dar dupa aceea mai bine nu.

Si eu as fi interesat la acest moment de o iesire. Gozmyn, al din frunte esti tu?

Nu facem un recensamint al biciclistilor din Focsani? (eu as prefera cursieristi).

Da. Cel din frunte sunt eu, al doilea este organizatorul. Vara trecuta am facut o cursa din Focsani-Soveja- [am trecut muntele , drum neasfaltat] - Lepsa, si ne-am intors in Nereju unde am stat peste noapte. Exact atunci este facuta poza, de un al treilea coleg. A doua zi ne-am intors in Focsani, iar eu mi-am continuat drumul spre Cotesti iar ca bonus am primit un avertisment din partea politiei pe motivul ca nu am bicicleta echipata corespunzator : ochi de pisica si far . (bine ca nu mi-au spus dinam :antiemo: )

Am trecut muntele in starea lui pe cursiera, insa anul asta nu cred ca o sa mai trec pe acolo, am avut mult de curata la lantul ala... Ar fi interesanta ideea, numai sa iesim din iarna asta lunga.... iar eu sa mai trec prin Vrancea.

Pina nu aud ca s-a turnat asfalt pina dincolo punctul terminus va fi in cel mai bun caz Gresu. La fel cu partea Lepsa-Soveja, nu stiu daca am facut-o vreodata cu masina ca despre bicicleta clar niciodata. Prefer sa merg pe drumuri bune, aveam zile cind faceam succesiv din Focsani traseu pina la Vidra apoi Tifesti, tura din Bolotesti pina la Galaciuc... nu am iesit din judet. Apropo, pe E85 ar trebui echipare chiar daca merg doar ziua? Dar pe DN?

Legea pentru biciclisti e facuta fara cap. Scrie clar in lege ca bicicleta trebuie sa fie echipa inclusiv cu ochi de pisica pentru a forma un cerc de culoare pe roti + far pentru iluminare, pe langa frane omologate si restul punctelor, dar nu specifica ca noapte sau ziua. Deci trebuie sa fie mereu echipata, indiferent de drum. Iar daca ii mai prinzi si pe domnii in stare plictisita, sigur iei chitanta sau avertisment.

Asta i-am spus si eu dar nu l-a interesat. Plus ca formarea cercului fosforescent se observa noaptea, nu ziua. Treaba lor, nu au activitate baietii. Pana una alta, sa iesim din iarna cu soare si temperaturi peste 10 grade . Ca sa putem si noi :bici-7: .

De vineri se incalzeste grav afara, eu incep sezonul. Nu cred ca amicul meu de tura va fi disponibil asa ca voi presta solo.