pLasTy.

MERIDA Fan Club

Recommended Posts

uite aici o lista de preturi cu produsele disponibile, mai au si niste oferte pe aici, dar nu prea mai fac deoarece se cam epuizeaza stocul, cum s-a intamplat anul trecut.

la 1.85 iti recomand unul de 20", eu la 1.84 merg pe unul de 19", dar e o pozitie mult prea sportiva pentru cei care nu-s obisnuiti

Salut , se da cineva pe Merida Race Lite 903 ?  am gasit-o la un magazin , la reducere , si as fi tentat sa o iau ...

Astept si eu niste pareri de la cei care sau dat pe ea sau inca o au. Merci.

pe 903 nu, dar pe 905 da.

e un cadru mai spre competitie decat spre relaxare, e foarte misto ca e pe 10, ca poti face usor upgrade-uri, eu unul as schimba ergourile, as lua unele cu cablurile pe sub ghidolina, cel putin estetic arata intr-un mare fel.

• Upvote 1

Pt fanii Merida, un wallpaper.

(nu detin si nu este facuta de mine)

wallpaper-2768334.jpg

Buna,acum am vazut topicul merida fan club, am intrat si eu de curand in familia Merida. Am achizitionat o Merida Big nine pro Team 2013,de care ma bucur enorm. Upgraduri nu o sa fac la ea,ptr ca nu are nevoie,e perfecta asa cum e. Va voi povesti despre cadrul seriei team,care e unic. Senzatia este ca amortizeaza socurile ,pe de alta parte ca toti wattii se duc la pedala, primele ture nu am inteles nimic. Daca nu stiti ,noutatea consta in folosirea de Bio-fibers si dupa ce feeling am ,nu e o noutate ptr market,chiar e deosebit. Bicicleta are 9 kg fara pedale ,dar cu suport de bidon. post-9643-0-16032100-1368160022_thumb.jpg

• Upvote 1

Uau, rotile astea sunt imense.Mie mi se pareau mari ale mele de pe 15v, dar cauciucurile astea de 29er duc lucrurile la un alt nivel.E clar ca nu-i o bicicleta pentru cei de 1,73 ca mine.:-)

2 Merida Crossway 20-MD 2013 (a mea si a sotiei)

Si incarcate pe masina.... :)

Am zis ca le facem tandari pe traseul de la Colibita anul asta dar vad ca au rezistat. :)

post-15575-0-61078900-1376912336_thumb.jpg

post-15575-0-97857400-1376912369_thumb.jpg

Multumesc frumos!

Am schimbat doar anvelopa, nu au trebuit schimbate nici macar camerele.

M-am tot interesat in stanga si dreapta, am avut emotii, dar s-a potrivit din prima...

Deci, pentru cei interesati, pe Merida de cross (cel putin modelul meu - crossway500d), merge roata de 29er, de latimea de 2,00 inch.

ce anvelope ai pus si de unde le-ai luat ? cum s-au comportat pe off road ? dar pe asfalt ?

ce anvelope ai pus si de unde le-ai luat ? cum s-au comportat pe off road ? dar pe asfalt ?

Continental race king de la marosbike.

Sunt bune si pe off road si se comporta bine si pe asfalt, dar le mai pun si pe cele subtiri cand merg la drumuri mai lungi pe asfalt.

Salutare,

Ma pregatesc sa fac o achizitie cat de curand si anume o Merida, bineinteles.... ce putea fi altceva. Deocamdata m-am oprit la doua modele care mi-au atras atentia si se incadreaza in bugetul meu (sub 2000 ron) si anume: 

1. Merida Crossway 20-MD 2013

2. Merida Crossway 40-MD 2013

Bicicleta o voi folosi in oras prin parcuri iar daca voi gasi prin imprejurul Bucurestiului ceva durmuri mai putin poluate nu voi ezita sa le cutreier.

Ce parere aveti despre alegerile facute?

PS: la Merida 40-MD sunt trecute alte specificatii fata de site-ul de unde o voi cumpara eu; mi se pare cam ciudat.

Salutare (și aici)!

Diferențele sunt mici, dar există. Eu aș înclina spre 40MD. Are 9 pinioane (20MD are 8), are foaia mică de 26 (în loc de 28), așa că pentru început e mai ușor să abordezi pantele și terenul accidentat. Și ar mai fi câteva detalii tehnice minore care ar înclina balanța spre 40MD.

Dar parcă mai sunt câteva persoane pe aici care au 20MD și sunt mulțumite de ele (din ce-mi aduc aminte c-am citit).

Un mare avantaj al bicicletelor Merida este că se și găsesc (nu numai în poze, ca multe altele)!

Multumesc pentru raspuns. Am vorbit cu cei de la magazin si mi-au spus ca nu mai au pe stoc cele doua modele (nici in stocul furnizorului). Dupa lungi cautari am reusit sa gasesc la alt magazin o Merida 20MD 2013 in bugetul meu cu urmatoarele componente:

• Cadru: Crossway DT-Kmount-D
  • Furca: RST Neon TnL 50
  • Manete frana: Shimano EF51-3 / EF51-8
  • Frana: Hayes MX-4 160/160 mm
  • Angrenaj: Shimano M131 48-38-28 CG
  • BB-set: Cartridge Bearing
  • Lant: Shimano CN-HG40
  • Hubs: Disc-F Alloy / Disc-R Alloy
  • Roti: Cross D
  • Pinion: Shimano CS-HG40-8 11-32
  • Spite: Steel CP
  • Cauciuc: CST Cross 40
  • Ghidon: X-Mission Speed Alloy Rise 600
  • Pipa: Adjustable A-Head
  • Headset: A-Head
  • Tija de sa: Suspension Alloy 27.2
  • Sa: Crossway

Ha, ha, asta e chiar bună! După ce i-am lăudat că le au mereu în stoc...

Asta de care zici nu prea seamănă a Merida Crossway 20MD 2013, ai grijă.

Am vorbit chiar acum la telefon cu cineva de la Veloteca (nu am nici o legătură cu ei, e doar magazinul de unde am luat-o pe a mea) și așteaptă zilele astea (maxim 1 săptămână) modelele 2014. Așa că ai de unde alege, că oricum vremea e cam urâtă afară.