pLasTy.

MERIDA Fan Club

Recommended Posts

Mersi de raspuns :D

Am trimis niste mailuri pe la cativa dealeri de-ai lor si deocamdata cica n-ar fi pe stocul furnizorului. Legat de componente, cred ca le voi lua de pe bike24 ca sa ies mai ieftin. Ma gandesc la un set shimano 105(sau chiar un ultegra daca ma incadrez in buget) + un set de roti fulcrum racing 7(cele de 2011 am vazut ca sunt pe alb cu negru si cred ca s-ar potrivi bine cu cadrul). Restul de piese ramane de vazut... inca nu m-am orientat spre nimic exact.

Salut.

Merg cam de un sezon pe Merida HFS care-si face treaba cu varf si indesat. Problema mea e ca sta pe o furca cu o cursa de 100mm (de la fosta bicla), in vreme ce cadrul a fost comercializat la vremea lui, prin 2009, cu furci de 80 (nu-stiu-ce Fox). Desi nu am simtit probleme, stau cam incordat la gandul ca bunatate de cadru isi iroseste geometria pe o furca oarecum nepotrivita (cursa nu e reglabila). E chiar asa de importanta diferenta de 20 mm la o furca pentru ca intreg set-up-ul sa functioneze in parametrii optimi? E imperios necesara unei noi furci de 80?

am terminat si eu proiectul :)

merida 905 race lite

foarte misto ti-am mai iesit, arata f bine noul model de cadru si mai ales ergourile model nou cu amandoua cablurile bagate pe sub ghidolina.

o sa revin si eu zilele astea cu a mea, am terminat-o si eu, dar nu am bagat-o in sedinta foto, inca!

• Upvote 1

mersi de aprecieri hipopotanu!

Te-am spionat si eu putin pe picasa si am vazut ca ti-ai luat un set de roti frumusele :D

Sunt curios cum o sa arate in varianta finala :)

• Upvote 1

Daca stie cineva, unde as putea sa gasesc ureche de schimbator original pentru merida ninety-six carbon team ???

nou in acest club si va prezint si eu monopostul meu .... Merida Cross TFS 900 D

post-10016-0-35238700-1301831976_thumb.jpg

post-10016-0-92450200-1301831991_thumb.jpg

fata de poze s-au mai adaugat borseta spate , stop spate , far ,

• Upvote 1

Nice :D

Sa o stapanesti/calaresti sanatos! :)

Cat te-a dus cadrul pana la urma?

Salutare!

Ma adaug si eu aici cu un Merida Matts 10-V, model 2011, luata ieri. :D

E prima mea bicicleta (dupa un Pegas de acum 15 ani, neglijabil) si deci nu am termeni de comparatie, dar mie asta mi se pare minunata. Schimbatoarele merg ceas, schimba ireprosabil, furca isi face treaba exact cum ar trebui, franele blocheaza roata la jumatate de cursa chiar si pe ploaie (evident, in seara in care am luat eu bicicleta a plouat, dar ce era, sa stau in casa?! :D)... Pentru un incepator ca mine, eu zic ca merita. Si pana nu simt nevoia, n-o sa schimb nimic la ea. O sa-i iau niste aparatori, ceva lumini, chestii de-astea.

A, si am luat si un ciclocomputer Sigma BC1609. O minunatie. Distante, viteze, temperatura, rezistent la apa... :D Stai seara in pat si vezi cat ai mers in timpul zilei si cu ce viteza. :D

In concluzie, sunt super-fericit cu Merida mea. Fan convins. :D

• Upvote 1

Hop, ma bag si eu! :D

Azi am intrat in posesia unei "bucati" Merida Crossway 20-MD, cu factura! :) Sper sa ma bucur de ea si ea de mine cat mai mult timp de acum incolo! Ca dotari - doua aripi, una bucata pompa si un cablu antifurt (macar sa fie in stare de ceva!). :D Mama ce dotata e!!! :))

Dar gata cu vorbaraia, ma "duc" sa bag un ochi pe topicul de trasee..

Cam bate vantu' p-aci... Ia, bagam niste poze, mai animam treaba. Merida rulz. :D

post-10338-0-49471600-1307890520_thumb.jpg post-10338-0-71473500-1307890718_thumb.jpg

Acum cateva ore, in parcul de la Palatul Mogosoaia.Si nu, nu m-a prins ploaia. :D

• Upvote 1

ciclism.ro, facebook, hi5....tot aia. am fost acu la un gratar. revin cu poze in cateva momente

Ma, nu stiu, poate am eu o problema cu ochii... sau numele topicului e scris cu font prea mic...? Sa-i ajutam pe copii, poate nu se vede bine. Zic si eu.

• Upvote 2

Hipopotamu are si el cadru Merida Matts LITE 1000-D pe verde. Al meu e pe albastru (3000-D):

Imagine postată

• Upvote 1

Hipopotamu are si el cadru Merida Matts LITE 1000-D pe verde

e hipopotaNu, dar te scuz, am facut ceva poze si o sa revin si cu detalii.

am incercat sa iau alt cadru decat merida, dar chiar nu am putut, a fost merida sau altceva si ghici cine a castigat!

frumos rau cadrul ala, mult mai misto decat 1000-D-ul, coloristic vorbind, ca altfel e acelasi cadru!