Recommended Posts

Eu am schimbat acum cateva zile pinioanele HG50 cu XT770 si lantul HG53 cu lant XT HG93,noi noute.Sper ca am facut o alegere buna, pentru xc.

Ai făcut o alegere mai scumpă. Între HG53 și HG93 nu am văzut nicio diferență în afară de "finish"-ul care apare pe site-ul Shimano. Teoretic nu prinde rugina așa de repede, practic nici la 53 nu dau șansă după ce am pățit ca Lucian. Pinii sunt la fel, doar că XT-ul a venit cu pin-ul "reinforced" din fabrică. HG53 are pin-ul de legătură mai slab.

Am luat din curiozitate un 53 și un 93. Deocamdată voi pune 53-ul.

Eu am CN-HG53 pe o Merida 2009. Dupa o tura pe ud si lasat o noapte a prins rugina ,ce-i drept eliminata usor cu WD-40.

Se poate pune un Shimano HG-93 pe Deore? (stiu ca HG-93 e recomandat pentru XT/ULTEGRA)

Cand ziceam ca le-am vazut pe toate, iata ce am gasit scotocind albume de la diversi ciclisti.

Poate este chiar de-al nostru dar nu sunt sigur, desi in unele imagini apare din spate un ciclist cu tricoul ciclsim.ro model 2010. Imaginile sunt surprinse undeva in Italia.

Etrier postmount pe tandem. E o solutie foarte eficienta dar nu am mai vazut pana acum.

Imagine postată

In detaliu se poate observa ca respectivul disc, chiar mai mare de 200 cred, a fost incins binisor dupa cum arata.

Imagine postată

Merita vazut asa ca m-am gandit ca va place si altora.

[...]Poate este chiar de-al nostru dar nu sunt sigur, desi in unele imagini apare din spate un ciclist cu tricoul ciclsim.ro model 2010. Imaginile sunt surprinse undeva in Italia. [...]

Este vorba de Harry, adica pozele sunt din albumul lui, cred tandemisti au fost intalniti pe drum, nu faceau parte din grupul lui, mai multe povestite chiar de el aici:

Linkul meu

Disc de 250mm, etrier hidraulic cu 2 pistoane, montat intre tevi, abia asta e frana... Si cineva era ingrijorat ca eu mi-am pus discuri de 203mm si frana BB7...

O recomandare pentru un lant pentru 8 pinioane Shimano hg50 ?

Eu m-as orienta catre KMC X8 99 . Merita 17 EUR ?

vreau in primul rand un lant care sa nu rugineasca pe vremea asta.

Am avut Z51 dar m-a tinut foarte putin si daca imi aduc aminte ruginea foarte repede.

Sigur il confunzi. Am folosit Z50 si Z51 ani de zile si sunt foarte multumit de ele. De ruginit, nici pomeneala.

Sigur il confunzi. Am folosit Z50 si Z51 ani de zile si sunt foarte multumit de ele. De ruginit, nici pomeneala.

Posibil. Am schimbat vreo 6 lanturi pana cum toate KMC. M-am uitat acum pe www.kmcchain.us dar nu il gasesc ca si recomandare pentru 8 speed ... In acelasi timp vad ca exista 2 versiuni de Z51 una fiind Z51 RB (rust buster) - probabil asta e cea de care nu rugineste .

Am gasit totusi la bikexcs un z51 la 35 RON care pare sa fie pentru 8 speed. cred ca o sa-l incerc. Merci !

Cam greu vei găsi un lanţ care să nu ruginească acuma. (din cauza sării)

Al meu a ruginit destul de tare, mi-a trebuit mie sa ies afara cu bicicleta pe frig, s-a topit zapada, s-a pus flescaraie pe lant, a inghetat si e de alta culoare acuma. Naspa..:(. Am ce curata si unge.

@7omca7

nu-l gasesti deoarece si Z50 si Z51 sunt lanturi date de ei, ptr 7 viteze. eu am avut un Z7, care este dat tot ptr 7 viteze, dar a functionat OK pe casta de 8.

Oare in tarisoara asta nu s-a gasit niciun producator sa faca lant de bicicleta ? Am cautat dar nimic.

O lamurire din partea cunoscatorilor: doar pe bike 24.com scrie ca lantul CN-6700/6701 de la Shimano este destinat special pentru folosirea pe angrenaj cu 2 foi(10 viteze, desigur), iar pemtru angrenajul cu 3 foi se va folosi doar modelul CN-6600. Care sa fie adevarul si care ar fi diferenta ?

Salutare

Vreau sa imi schimb lantul si am o dilema. Sa imi pun pe cursiera acelasi lant Ultegra de 9v (HG 93- precum cel actual) sau sa caut unul de la Sram care vine cu power link.

Daca aleg ultegra pot sa ii pun power link? Daca merge si ii pun cumva acea are toate sansele sa sa devina calcaiul lui Ahile a lantului?

Apropo de rupt lantul pe bicla, in regim de plimbare, nu de competitie. Regula din punctul meu de vedere e simpla: daca reusesti sa rupi un lant la plimbare inseamna ca-ti fortezi inutil muschii. Pinioanele de la bicla au acelasi rol ca vitezele la masina.

Salutare

Vreau sa imi schimb lantul si am o dilema. Sa imi pun pe cursiera acelasi lant Ultegra de 9v (HG 93- precum cel actual) sau sa caut unul de la Sram care vine cu power link.

Daca aleg ultegra pot sa ii pun power link? Daca merge si ii pun cumva acea are toate sansele sa sa devina calcaiul lui Ahile a lantului?

Pai depinde de power link. Eu am avut o singura data, si nu am avut probleme. Acu poti sa ai power link si sa te duci la service ca sa-ti unga lantul, nu rade chiar am gasit pe cineva. Din exp proprie, nu e neaparat necesar sa dai jos lantul. Pana sa se uzeze lantul se uzeaza pinioanele, si tot trebuie schimbate odata.

• Upvote 1

Lantul se poate rupe cand este uzat peste limita si tragi ca zmeul de bike. 

• Upvote 1

Salutare

Eu unul mi-am pus un HG-93 pe bicla si il montasem prea lung ; l-am scurtat si i-am pus un power link SRAM. Merge fara nici o problema.

vreau si eu sa trec pe 10sp echipare shimano slx/xt!

un sfat achizitie lant daca se poate...

am in vedere urmatoarele: sram pc1051, sram pc1071 sau kmc x 10.93.

sau alte sugestii daca aveti? merci

• Upvote 1