ovidiu

22.05.2010 - Maraton Tg.Secuiesc- Kezdimaraton 2010

Recommended Posts

Multumiri ptr poze.

Imi pare bine Sorin cu CUBE-u si inca odata mersi ptr ulei, sa ne revedem pedaland cat mai curand(la Maratonul din Medias).

Multumirile si nemultumirile s-au discutat deja nu mai am ce sa adaug doar un respect ptr cei de la distanta mare si fetelor care au avut curajul sa ia parte la mudracing.

Sper ca la anu o sa fie tot asa vremea sau daca nu, sa fie ceva care sa ingreuneze situatia concurentilor......ma rog fara marcaje(just a joke).

Astept rezultatele cu nerabdare. Multam anticipat.

Cu ceva intarziere o sa povestesc si eu aventura mea la Kezdimaraton 2010 - traseul lung.

Am plecat din Brasov in dimineata concursului impreuna cu doi prieteni pe o ploaie intensa. Cerul era inchis in orice parte priveai, dar eram linistit si decis sa ma inscriu la traseul lung. Stiam ca nu va fi deloc usor insa eram departe de a-mi imagina ce voi gasi pe traseu :P. Anul acesta a fost prima mea participare la Tg Secuiesc asa ca nu cunosteam zona deloc. A urmat inscrierea, pregatirile de cursa si in final cu o intarziere de vreo 10' s-a dat startul. Eram 15 concurenti inscrisi la traseul lung dintr-un pluton de vreo 70-80 de oameni.

Imagine postată

Evident odata cu startul a inceput si ploaia. A fost si o ambuscada in mijlocul plutonului chiar dupa start si au cazut cativa ciclisti. Nu e prea placut sa incepi un maraton asa. S-a plecat initial foarte tare, si nu inteleg de ce, doar e maraton nu cursa de XC. Oricum pana la iesirea din oras s-au linistit treburile si s-a format in fata un pluton de 10-15 ciclisti. Eram deja complet ud. Rulam linistit si ma gandeam ca aveam nevoie de cursa asta dura sa mai scap de stresul de la munca. Imi placea la nebunie acel rulaj pe sosea fiind udat de ploaie. Ma gandeam insa ca partea frumoasa se va termina curand odata cu iesirea din sosea. Si asa a fost dar mult mai dur decat imi imaginasem :D.

La iesirea din sosea in prima parte traseul se prezenta mult mai bine decat ma asteptam. Plutonul s-a intins, rulam linistit urmarind concurentul din fata fara sa fiu atent la marcaj. Pe ochelari aveam deja destul noroi asa ca nu mai vedeam f bine, oricum ma concentram doar pe portiunea de cativa zeci de metrii din fata mea. Ma uit la un moment dat la GPS si observ ca am iesit din traseu, ceea ce facusera si altii, vreo 5-6 in fata mea. Am decis sa revin inapoi in traseu peste un deal si am fost inspirat gasind un drum bun pe acolo. La revenirea in traseu am constatat ca pierdusem vreo 10 locuri. In albastru traseul oficial iar in verde ratacirea #1. Aici a fost vina mea ca nu am urmarit marcajele si am rulat cu capul in pamant dupa cei din fata.

Imagine postată

Pana la pc unde traseul scurt si lung se desparteau nu au dificultati prea mari. De aici insa a fost mai mult push bike prin noroaie, bolovani si siroaie de apa. Dar aveam un moral bun si mergeam inainte. Cand nu era push bike ma urcam pe bicicleta dar era un fel de slalom printre balti una mai adanca decat alta. Si tot asa urmarind un concurect in galben am ajuns la pc de control unde incepea bucla de 18km pe care trebuia sa o parcurgem de 2 ori.

De aici a urmat o coborare tehnica si rapida de vreo 4 km. Discurile si nobby nic-ul s-au comportat excelent m/. Jos la un fel de viitura pe un parau astepta un fotograf dornic de senzatii tari. Insa m-am oprit si am trecut apa pe langa bicicleta. Nu de alta dar nu mi-ar fi prins prea bine un dus complet in apa rece. A urmat apoi pc de alimentare bine pregatit si cu oameni amabili.

Si apoi push bike la greu pana pe un platou unde am avut si o proba speciala din pacate fara fotografi. O apa si-a gasit sa traverseze drumul chiar pe acolo. Am zarit cativa busteni care erau folositi pentru trecerea apei dar acum apa era prea mare si nu ajungeam la ei. Am incercat sa trec direct prin apa dar cum incepusem roata fata a si disparut sub apa :D. Asa ca trebuia sa aleg alta varianta. Am luat-o pe langa drum printr-un fel de mlastina cu stuf si apa pana la genunchi doar. Si tot asa vreo 50m pana mi-au inghetat picioarele. Ma temeam sa nu ne fi bagat organizatorii si vreun aligator pe acolo asa pentru senzatii tari, dar apoi am zis ca oricum ar fi fost alungati de concurentii din fata mea :D. Inca aveam moralul bun. Si dupa vreo 2 ore am terminat prima bucla de 18km. Si a urmat a doua cu aceleasi "probe speciale".

Mi-am zis ca totul e sa rezov buclele astea ca apoi ultimii 22km ii rezolv eu intr-o ora. Dar n-a fost chiar asa. In loc de una au fost doua si coborarea spre oras in mare parte mai grea ca urcarea. Ca sa fie mai interesant am ramas fara placute pe spate. Noroiul era peste tot. Bicicleta facea zgomote infernale in anumite momente. Fizic stateam inca bine, cu psihicul mai putin. Deja imi faceam calcule sa ajung in timpul limita de 8h.

Deja eram de mult timp singur pe traseu. Cu greu am ajuns in Sanzieni si de aici am fost indrumat pe un drum/poteca pe langa calea ferata pana in oras. Fortele mele erau pe terminate si nu mai vroiam noroi dar exact de asta am avut parte in continuare. Rulam cu privirea fixa pe roata fata pe un drum de tara lung si noroios care parea fara sfarsit. La un moment dat ma uit la gps si observ ca nu prea mai sunt pe drumul bun. Sunt prea obosit sa ma mai intorc asa ca o iau de-a dreptul printr-o plantatie de cartofi si alerg ca un bezmetic asa vreo 500m pana intru din nou in traseu. Aveam adidasii mai grei ca o pereche de clapari dupa incursiunea mea printre cartofi. In albastru traseul oficial si in verde ratacirea mea #2.

Imagine postată

A urmat apoi calea ferata peste apa. Am trecut pur si simplu fara sa mai analizez daca e periculos sau nu. Aici deja stateam f prost atat fizic cat si psihic. Eram nevos, ma intrebam ce caut eu aici. Si am mai dat si bani ca sa fiu aici... Totusi era bine ca eram singur si nu aveam pe cine sa-mi descarc nervii. Dar apoi m-am linistit. Am ajuns in Tg Secuiesc. Organizatorii m-au indrumat la fiecare intersectie pana la finish, care cam lipsea dar asa orientativ am incheiat de unde se daduse statul. Timp fina 7h 53' ci ceva secunde, nu mai stiu exact cate... pt cei 80.5km pe care i-am avut pe computer. Deci am fost ultimul concurent incadrat in timpul limita de 8h la traseul lung si in plus am terminat pe 5 din 15. Asta spune mult despre dificultatea traseului daca 2/3 din concurenti nu am termina in timpul limita.

Imagine postată

La final am avut furtun cu apa sa spal bicicleta si dus cald pt mine. Am primit o portie de mancare. Era tot ce mai conta dupa atata efort. S-a vazut ca cei care au organizat nu au inca experienta in special la premiere, dar s-au straduit. Aici vreau sa amintesc ca totusi nu poti sa nu premiezi locul 1 la peste 35 ani cand singurul concurent din categorie (Maus) a terminat cu cel mai bun timp traseul lung. Sau acel premiu special a fost in loc de locul 1...

Data viitoare o sa fie si mai bine. Oamenii au fost amabili pe traseu in pc de control/alimentare, marcajul ok din pc meu de vedere, doar doua rataciri din cauza mea, cred. Si la urma urmei nu ne-a obligat nimeni sa intram in cursa asta. Cine s-a inscris si-a asumat riscul cunoscand conditiile meteo. Acum fie vb intre noi trebuie sa ai o rotita sarita sa te bagi la ceva :D sau sa fi complet inconstient sau poate prea pasionat de sportul asta... Cred ca e cel mai lung post al meu pe forum. Sper ca nu v-am plictisit cu el.

@organizatori:

Mi-ar placea sa vad si un clasament complet cu pozitii si timpii finali pentru toti concurentii.

Edited by mcatalin22

Am testat cu ocazia aceasta probabil cel mai bun model de anvelopa de noroi pentru MTB.

Nu dai mai multe detalii, m-ai facut curios...

Am participat si eu la acest maraton si aproape mi-a placut.Spun aproape pentru ca avand idee despre traseu,participand si anul trecut,am venit pregatit cu de toate,inclusiv placute de frana de rezerva.Desi am ajuns la locul startului printre primii m-am luat la povesti si ora 10 m-a cam luat prin surprindere,nemaiavand timp de incalzire si de verificat ce aveam prin buzunare.Se da startul,o cazatura se produce in fata mea,raman un pic in spate,insa pe la iesirea din oras reusesc sa prind grupul fruntas.Se intra pe macadam si incep sa urc usurel,fiindu-mi frica sa nu ma tai din cauza lipsei de incalzire.Portiunea ciclabila se incheie repede,urmeaza o bucata de impins bicicleta si prima coborare.Aici ma grabesc putin avand ca scop sa recuperez cei aproximativ 100 de m pe care-i avea Oac in fata mea,lucru pe care il reusesc pana la punctul de control.Cum franele mele erau cam blana pe finalul coborarii ,cat mestec o bucata de glucoza,ma gandesc sa imi scot placutele de frana sa le am la indemana si la prima balta mai limpede sa le schimb.Constat ca le-am uitatin masina,lucru care imi taie tot avantul.Incep sa urc agale,fiind curios cum e restul buclei si nedandu-mi prin cap ca as putea sa ma intorc pe asfalt.Ajung in varful dealului rugandu-ma sa nu pierd vreun pantof prin noroaiele ale apocaliptice,le spun baietilor ca nu mai fac bucla a 2-a si ma lansez pe coborare.A fost o aventura sa ajung pana in Sanzieni fara frane,fiindca plictisindu-ma de atata mers pe jos la un moment dat am incalecat bicicleta.Am ajuns la asfalt cu o singura cazatura la activ,luata intr-o curba pe care am ratat-o din lipsa franelor,insa niste boscheti de treaba m-au oprit destul de elegant.

In concluzie nu pot decat sa spun ca a fost interesant si as participa din nou in aceleasi conditii,dar nu fara vreo 3,4 perechi de placute de frana in buzunar.Cred ca pot vorbi in numele majoritatii participantilor cand spun ca avem un nou etalon in materie de traseu ud pe care nu cred sa il depasim prea curand.

:)) Am retrait cateva momente de la Targu Secuiesc... desi astia nu aveau balega in sant

:-J Am retrait cateva momente de la Targu Secuiesc... desi astia nu aveau balega in sant

La editia viitoare trebuie sa ne dea la start echipamentul de snorkeling. Ar fi fost de mare ajutor si prin mlastinile si baltile de anul asta. :))

Salut,

De curiozitate, a primit careva tricoul si diploma prin posta, din cei care nu au ridicat-o la sfarsit.

Salut,

De curiozitate, a primit careva tricoul si diploma prin posta, din cei care nu au ridicat-o la sfarsit.

Eu unul, nu l-am primit.

Organizatorii s-au tinut de cuvant, astazi am primit prin posta, tricoul si fotografia de grup.

Tin sa le multumesc pe aceasta cale.

Si eu am primit poza. Tricoul l-am luat dupa finish. Multumesc organizatorilor pentru ca si-au tinut promisiunea :). Sa ne vedem sanatosi la impachetarile cu namol de anul viitor :)

Si eu am primit poza! Multumesc pentru seriozitate! Ne vedem cu siguranta la anul, indiferent de vreme :))

Eu am primit doar poza. Au fost trimise impreuna?

Am primit si eu azi poza, tricoul si casca (uitata la finish) fara diploma. Multumesc oricum organizatorilor

Totusi nu inteleg de ce nu au pus in plicul cu fotografia de grup si o diploma de finischer. Tinand cont de dificultatea traseului consider ca toti cei ce l- au terminat ar fi meritato din plin. Eu nu am reusit nici azi sa repar bicla - fiind obligat sa cumpar una SH pt MMM - dupa traseul deosebit de greu de la Tirgu Secuiesc.

Tricoul si diploma le primisem de la finish, insa acum cateva zile am primit prin posta si fotografia de grup impreuna cu.. portofelul meu, pe care il uitasem de cascat ce sunt la hotelul in care am stat. Multumesc inca o data organizatorilor, in special lui Gal Laszlo care a reusit sa-mi recupereze portofelul.

Ride safe :))