alin_rus

Ochelari ciclism cu lentila de vedere

Recommended Posts

Eu am gasit in Constanta pe cineva care aduce rame de ochelari sport din branduri diferite si am comandat lentile cu dioptrii care se puteau mula pe ramele respective. Nu a mers pentru toate ramele probate si aprobate insa intr-un final am obtinut vreo 2 perechi perfecte.

Pentru doritori recent am devenit nefericitul castigator al unui Rudy Project Rydon ImpactX Photochromic, ramă Matt Black, lentile Smoke la Triatlon Challenge 2011 insa pentru ca necesita costuri suplimentare pentru montare lentile cu dioptrii nu ii folosesc.

@AnaP

Oakley-urile asian fit sunt intr-adevar mai mici si se potrivesc la marimea feminina.

Noua ne-a adus cineva din US, pe NV. Eu mi-am luat Fuel Cell normal si sotia mea Miss Conduct. Si ea este micuta si fata la fel si sunt poate primii ochelari care ii vin perfect chiar daca nu ii probase inainte. Intotdeauna are probleme de marime. E drept ca Miss Conduct nu este un model care sa suporte lentile de vedere, dar ideea de asian fit este ok.

Pretul este f diferit fata de Europa, asa cums e vede si pe site-ul lor. Fuel Cell a costat 110, iar Miss Conduct 140 USD. In Europa costa cel putin la fel dar in euro sau mai mult iar in RO si mai mult.

Exista si o varianta customizata direct la Oakley cu dipotrii cum vrei, polarizati sau nu culoare de lentile, etc., dar cand iti spun pretul te lasi pagubas.

Eu m-am acomodat cu lentile de contact, dar inainte cochetam cu Adidas Evil Eye care poate fi achizitionat si cu rama interioara pt lentile de vedere.

@savuts

eu nu as merge pe rame metalice. Am vazut intr-un accident(in care am fost implicat si eu) la un maraton un coleg care a avut rame metalice si i-au facut niste taieturi groaznice. Mai bine plastic si schimbat mai des, decat sa te trezesti cu metalul in ochi.

[...]

@savuts

eu nu as merge pe rame metalice. Am vazut intr-un accident(in care am fost implicat si eu) la un maraton un coleg care a avut rame metalice si i-au facut niste taieturi groaznice. Mai bine plastic si schimbat mai des, decat sa te trezesti cu metalul in ochi.

Este un aspect de luat in seama!

NUMAI BINE!

Dragi forumisti,

Ma adresez voua cu scopul de a primi mai multe detalii in vederea achizitionarii unor ochelari de ciclism care sa poata fi folositi cu lentila de vedere.

De unde pot achizitiona asa ceva in Bucuresti ? Pe de alta parte m-ar interesa daca exista vreun cabinet medical, firma optica care construieste lentile de vedere de diverse culori care sa poata fi atasate unor rame de ochelari de ciclism ?

Va multumesc

Eu am -2 cu -1,75 si mi-am putut face fara nici o problema lentile cu dioptrii pt ochelarii de soare. Am dat aproximativ 40 de lei cu tot cu montaj. Am luat cele mai ieftine lentile din plastic si fara antireflex (am considerat ca este inutil in combinatie cu lentilele de soare).

Bafta!

Am cumparat de la Decathlon http://www.decathlon.ro/RO/sg-b-twin-800-optic-170684910/ (sunt chiar la reducere, 89 RON) si am mers sa montez lentile de vedere (dioptrii -2 si -2.5). Surpriza : mesterul de ochelari zice ca nu poate monta lentilele de vedere, ca rama e sunt curbata si lentilele drepte, bla, bla, bla.

Ca sa nu merg din magazin in magazin, va rog sa-mi spuneti unde ati montat lentilele, pretul e chiar convenabil.

Multumesc

Am cumparat de la Decathlon http://www.decathlon...ptic-170684910/ (sunt chiar la reducere, 89 RON) si am mers sa montez lentile de vedere (dioptrii -2 si -2.5). Surpriza : mesterul de ochelari zice ca nu poate monta lentilele de vedere, ca rama e sunt curbata si lentilele drepte, bla, bla, bla.

Ca sa nu merg din magazin in magazin, va rog sa-mi spuneti unde ati montat lentilele, pretul e chiar convenabil.

Multumesc

Încearcă la Swiss Optik (http://www.swissoptik.ro) sau la OptiBlu (http://www.optiblu.ro/) Ideal să mergi doar cu rama "mică". Mai toţi se sperie când văd ochelarii mari şi curbaţi şi nu procesează cererea de a pune lentile pe cealalată ramă. Depinde mult acuma şi de dioptriile tale... eu Încă nu mi-am găsit lentile suficient de subţiri pentru ei... şi am acelaşi model de ochelari

Multumesc pentru ponturi. Dioptria nu e chiar asa de mare, -2 si respectiv -2,5. Adica s-au putut monta cu usurinta lentile pe o rama metalica foarte ingusta, pe care o port zi de zi, nu vad de ce nu s-ar putea monta pe rama aceea de plastic. E adevarat ca prima data m-am dus si cu ochelarii-suport, cred ca ai dreptate, se sperie de ei....

Sanatate!

Trebuie sa recunosc ca am citit printre picaturi acest topic, dar m-ar interesa ochelari de soare cu mai multe lentile de schimb (mai deschise, mai inchise) si sa aiba si rama interioara pentru lentile de vedere, dar din metal, nu din plastic. Daca cineva are aceasta informatie ar putea face un scurt clasament pe categorii de pret si calitate, poate si ceva pareri personale de la utilizare uneia sau alteia dintre modele ?

Salut !

Ca o concluzie pentru cei care doresc sa utilizeze ochelari de vedere sport cu dioptrii, exista 2 posibilitati.

1. Achizitionarea unor rame in care se insereaza lentilele cu dioptriile facute pe comanda. Iar aici un producator care se respecta ofera toate detaliile

legate de valorile posibile al dioptriilor pentru fiecare model de ochelari in parte. Asta ca sa nu constati ca-ti cumperi o rama care-ti place si nu poti

sa-ti montezi dioptriile necesare tie din cauza curburii accentuate . Puteti vedea exemple aici :

http://bertonieyewear.com/php/occhiali_per_sport_vista.php

2. Achizitionarea unor ochelari care vin dotati cu una sau mai multe lentile de protectie plus un clips interior in care se insereaza dioptriile necesare.

Avantajul la acest model este ca se pot schimba lentilele de protectie in functie de dorinta utilizatorului si ca se pot monta aproape toate dioptriile. Modele exemplu puteti vedea aici :

http://www.bigline.it/arizona_243.asp

http://www.bigline.it/285_242.asp

http://shopbertoni.com/default/occhiali-per-ciclismo/3-lenti-drive/d310a.html#

Numai bine

teo

Aveti idee daca gasesc ochelari de genul ultimului link de mai sus, dar care sa aiba una din lentile polarizata?

Dioptria mea e de -0,5 la ambii ochi. Am gasit >>ceva<<, dar din descrierea de pe site-urile straine am inteles ca s-ar purta peste ochelarii de vedere pe care ii am si nu-mi suna prea comod. Foloseste cineva astfel de ochelari care se poarta peste ochelarii de vedere?

In ultima instanta ma gandesc la o pereche de ochelari de soare cu lentila polarizata fara adaptor pentru lentile de vedere in combinatie cu lentile de contact.

multumesc mult pentru recomandare! Imi plac din ce vad pe site.

As mai cauta totusi sa vad daca gasesc unii cu lentile interschimbabile astfel incat sa pot monta unele clare noaptea pentru ca de multe ori ma mai prinde pe drum.

Exista si versiunea cu lentile fotocromatice cu acelasi clip de prindere pentru lentile de vedere.

Am investit si eu in niste ochelari din aia cu doua randuri de lentile si i-am folosit fix o data. Se aburesc ingrozitor intre lentile si nu isi mai revin, ca sa ii cureti trebuie sa te opresti si sa demontezi toata treaba aia. La ciclism mai intra si stropi de apa si de noroi intre ele. Parerea mea e ca sunt pentru condus, atat.

In schimb am fost la oftalmolog si l-am rugat sa imi puna niste lentile de contact sa vad cum e. Una peste alta, am trait in ignoranta o viata intreaga. Este atat de faina senzatia cu lentilele... Mi se pare solutia ideala pentru ciclism si alte sporturi. Pui lentile si iti iei ochelari de care vrei tu. Se rezolva si problema de la cursiera, unde cel putin eu din cauza pozitiei privesc drumul peste ochelari, nu prin ei. Un set de 30 de lentile de unica folosinta se gaseste chiar si la 50-60 RON si iti ofera 15 ture de bicicleta fara probleme. Nici igiena nu e o problema pentru ca lentila se arunca dupa utilizare. Doar cine are ca si mine dioptrii diferite trebuie sa ia doua cutii. Mi se pare perfect sa fie folosite doar in combinatie cu ochelarii de soare - in rest, cand nu faci sport, ochelari normali de vedere.

Eu zic ca merita incercate lentilele de contact, oftalmologii in general au mostre de test pe care le puteti incerca gratuit sa vedeti cum va simtiti. Eu la primul salar le-am cumparat fara sa ezit.

Exista si versiunea cu lentile fotocromatice cu acelasi clip de prindere pentru lentile de vedere.

Am vazut, tehnologia lor octopus, ideea e ca acum am niste ochelari de vedere cu lentila fotocromatica si ma gandesc fioarte serios sa le schimb cu unele clare. Noaptea ma enerveaza orice limitarea a transparentei :(.

La o proba cu lentile de contact ma gandeam si eu. Daca ma simt bine cu ele cred ca iau unele permanente , ma rog, cu durata de folosire mai lunga.

Du-te sa probezi lentilele ca nu te costa nimic in plus decat consultatia - poate poti pe undeva chiar gratis, daca decizi sa treci permanent la lentile de contact e mai ieftin cu unele lunare. Efectul la mine, care fara ochelari nu vad cu un ochi absolut nimic decat niste pete de culoare, a fost fantastic.

Am investit si eu in niste ochelari din aia cu doua randuri de lentile si i-am folosit fix o data. Se aburesc ingrozitor intre lentile si nu isi mai revin, ca sa ii cureti trebuie sa te opresti si sa demontezi toata treaba aia. La ciclism mai intra si stropi de apa si de noroi intre ele. Parerea mea e ca sunt pentru condus, atat.

In schimb am fost la oftalmolog si l-am rugat sa imi puna niste lentile de contact sa vad cum e. Una peste alta, am trait in ignoranta o viata intreaga. Este atat de faina senzatia cu lentilele... Mi se pare solutia ideala pentru ciclism si alte sporturi. Pui lentile si iti iei ochelari de care vrei tu. Se rezolva si problema de la cursiera, unde cel putin eu din cauza pozitiei privesc drumul peste ochelari, nu prin ei. Un set de 30 de lentile de unica folosinta se gaseste chiar si la 50-60 RON si iti ofera 15 ture de bicicleta fara probleme. Nici igiena nu e o problema pentru ca lentila se arunca dupa utilizare. Doar cine are ca si mine dioptrii diferite trebuie sa ia doua cutii. Mi se pare perfect sa fie folosite doar in combinatie cu ochelarii de soare - in rest, cand nu faci sport, ochelari normali de vedere.

Eu zic ca merita incercate lentilele de contact, oftalmologii in general au mostre de test pe care le puteti incerca gratuit sa vedeti cum va simtiti. Eu la primul salar le-am cumparat fara sa ezit.

Hai ca m-ai facut curios! Si eu aveam fix toate problemele tale: murdarie, abureala, etc. Si lentilele nu le-am luat in calcul doar ptr faptul ca mi se pareau foarte scumpe, cu tot cu solutia vietii, etc. Zi-mi si mie de unde ai luat lentilele si daca merge sa le iei doar cu reteta de ochelari :) ptr 50 de lei, merita sa iau o cutie chiar si doar ptr incercare...

Salutare tuturor, am citit in intregime acest topic si as vrea sa incerc lentilele de contact. Ce marci recomandati ? Cele pentru activitati sportive sunt diferite de cele uzuale ? In Bucuresti recomandati anumite cabinete optice ?

Va multumesc anticipat

HCampian, de aur sunt vorbele tale! Ma tot batea capul sa imi iau si eu ochelari din astia cu clipsuri pentru lentile de vedere si ceva imi spune ca ai mare dreptate. Am gasit Rudy Project la un pret de furca bunicica :)) si tot cautam altceva pe net pana cand am ajuns la aceasta discutie. Ideea este ca eu resimt faptul ca merg cu ochelarii de vedere, care sunt destul de mici, ma ustura ochii si incep sa clipesc aiurea. Deci, imi iau niste lentile de contact si o pereche de ochelari de ciclism si am rezolvat problema, super!

Tineti cont de sfatul asta!

Eu zic ca merita incercate lentilele de contact, oftalmologii in general au mostre de test pe care le puteti incerca gratuit sa vedeti cum va simtiti.

Eu am incercat lentile de contact acum 4-5 ani si nu m-am simtit confortabil cu ele.

Mno, alaltaieri mi-am luat si eu o pereche de ochelari Mighty ieftini cu adaptor de dioptrii si 3 seturi de lentine (black, orange, clear). Ochelarii cu adaptor m-au costat 70 de lei si lentilele de vedere din adaptor m-au costat inca 70. Deci la 140 de lei mi-am rezolvat si problema asta, ca m-am saturat de ochelarii de vedere la ture de mtb si sosea, mai ales pe coborari imi era foarte greu sa vad in fata cand stateam intr-o pozitie mai aero.

Ieri am fost la prima tura si a fost foarte fain, a meritat investitia. :D

LE: Am incercat varianta cu lentilele de contact, dar nu sunt pentru toata lumea si precis nu sunt pentru mine, cand mi le-a pus pe ochii era sa vomit de la senzatie.

LE: Am incercat varianta cu lentilele de contact, dar nu sunt pentru toata lumea si precis nu sunt pentru mine, cand mi le-a pus pe ochii era sa vomit de la senzatie.

Mai ales dacă ai senzaţia permanentă de nisip sub pleoape, aşa cum am avut eu, şi dorinţa permanentă de a te freca la ochi!!! :-B Indiscutabil, lentilele de contact sunt cea mai eficientă soluţie, însă ţine de iritabilitatea oculară a fiecăruia. Am optat pentru gama ochelatilor sport Daemon, ochelari parcă speciali concepuţi pentru ciclism, cu clipsuri pentru lentile şi, deşi i-am folosit în diverse medii, nu mi s-au aburit şi nu mi-a intrat fir de noroi între lentile (există un sistem de protecţie special care impiedică intzrarea gâzelor, a picăturilor de ploaie , etc, între clips şi lentila colorată).