gibonu

Transportul bicicletei cu avionul

Recommended Posts

Io ti-as sugera s-o burdusesti cu haine. Cred totusi ca pentru genul asta de transport sunt mai indicate cele rigide, insa sunt mult mai scumpe si implicit mai grele; ca sa nu mai vb ca nu le poti transporta cu bicicleta. Am si eu ceva asemanator de la Decathlon (~3 kg) e foarte practica, e drept ca nu am lasat-o pe mana altora. Asteptam opinii in urma utilizari, succes! :D

Eu iti sugerez sa ii anunti pe cei de la compania cu care zbori ca transporti o bicicleta ca sa o trateze special. Cand am transportat skiuri m-au pus sa le duc in alta parte ca sa fie plimbate cu grija, nu cu alte troace peste si sa se zgarie. Cand le-am primit (in ambele zboruri), aratau foarte ok, desi anamblul era foarte instabil continand 2 perechi de schiuri + 2 perechi de bete + 2 clapari. si au intrat in husa putin fortate si la trantituri ar fi putut nu doar sa zgarie schiul, dar si sa-l rupa. nu a fost cazul de nimic de genul asta, husa nu era nici macar murdarita, desi am zburat cu low-cost.

@ xemax

Exact cum ai remarcat si tu, nu pot transporta cu bicicleta o cutie rigida.

Singura posibilitate ar fi fost sa ma interesez la servicii de curierat gen DHL/UPS si sa-i intreb daca pot prelua cutia de la aeroportul A la aeroportul B.

Insa mi s-a parut destul de complicata ideea asta (daca ar fi fost posibila) + pretul.

@ AnaP

Multumesc.

O sa-i sun pe cei de la Blueair sa le spun ca vin cu bicicleta.

Desi ar trebui sa stie si ei lucrul asta, avand in vedere ca am platit deja tranportul bicicletei.

Ma indoiesc ca vor lua vreo masura speciala pentru mine.

Inainte de a-mi lua biletul, am sunat la call-center sa intreb cum se procedeaza in cazul transportului unei biciclete.

Gagica de acolo s-a blocat, era clar ca intrebarea mea nu figura la cele frecvente.

M-a rugat sa astept cam 1 minut, dupa care mi-a spus doar ca trebuie impachetata ca un bagaj.

Concluzia este ca voi face eu tot posibilul ca bicicleta sa fie protejata, fara a ma baza exclusiv pe serviciile companiei aeriene.

Baga cateva straturi de carton intre geanta si bicicleta.

La destinatie poti sa le arunci.

nu carton. Ziare! multe ziare. le mototolesti si le arunci acolo.

daca gasesti izolatie de tevi, sa pui pe cadru e si mai bine

Cred ca important de stiut este ca bagajele voluminoase se transporta / stocheaza in cala pe orizontala. Bagajele mai mici se aseaza in niste rafturi metalice pe care se prind cu chingi elastice. Aceasta geanta pe care ne-ai aratat-o tu iti garantez ca ti-ar transporta-o pana in cala pe remorca in pozitia orizontala, cel mai probabil avand inca 80 kg de bagaje deasupra. Mai departe, in cala, ramane la cheremul stivuitorului modul in care o depoziteaza - vertical sau orizontal. Nu te grabi sa etichetezi bagajul cu "fragil" pentru ca vei achita suplimentar o suma frumusica, iar bagajul nu va primi atentia cuvenita in urma acestei taxe. Nu vreau sa ma gandesc ce-ar pati spitele tale sub 80 kg.

Succes.

Daca te incadrezi in limita de dimensiune a bagajelor de cala normale si in limita numarului de bagaje permise per pasager precum si numarul de kg permise, nu platesti taxa suplimentara daca il declari ca bagaj normal si nu ca echipament sportiv. De etichetat poti sa-l etichetezi cu orice, buba e ca ei nu sunt obligati sa respecte aceste indicatii pentru un bagaj de cala normal si va fi manuit in modul in care e manuit orice bagaj de cala. Eu nu mi-as pune bicicleta la bataie asa.

Experienta mea cand am transportat skiurile (Wizzair) m-a facut sa cred ca le-au tratat altfel decat pe un bagaj obisnuit. Inainte de a cumpara biletele si optiunea de transport pentru echipament sportiv, i-am contactat telefonic si nu prea stiau ce sa-mi spuna, iar fatucele din call center erau putin paralele. La fata locului insa, fata de la check-in m-a trimis direct in alta parte sa las acel bagaj. Daca a fost doar o intamplare fericita, nu stiu.

@ LucianTheOne

La asta ma gandeam si eu.

Vor fi doua straturi:

- unul intre roata si peretele lateral al gentii (geanta are pe interior, pe laterare 2 buzunare in care de baga rotile);

- unul intre roata si cadru.

Intr-adevar, dupa ce ajung la destinatie pot sa le arunc.

In plus, cu putin noroc, poate gasesc si la intoarcere niste cartoane.

Multumesc oricum pentru sugestie.

@ animaloo

Cred ca raman la cartoane.

Buna ideea cu izolatia de tevi.

La asta chiar nu m-am gandit.

Nu am asa ceva, dar se gaseste la orice magazin si nici nu este prea scumpa.

Multumesc frumos.

@ Otmar

Daca ar fi sa gandesc ca tine, nu as mai pleca nicaieri.

Probabil nu as mai merge nici pe bicicleta ca poate ma loveste vreo masina.

N-am pretentia ca am gasit cea mai buna solutie de transportat bicicteta cu avionul, nu am spus niciodata ca sunt sigur ca va ajuge fara probleme la destinatie.

Insa alta solutie nu am, pentru ca vor fi aeroporturi diferite.

Singurul lucru pe care pot sa-l fac este sa-mi iau eu toate masurile de precautie pe care le cred necesare.

@ AnaP

Dupa cum am mai spus, alta solutie nu am, in afara de a pregati bicicleta cat mai bine.

Ajunge bicicleta stricata, vad la fata locului despre ce e vorba si cum ma descurc.

In fond, pentru asta ma si duc.

Pentru aventura, pentru nepravazut, pentru situatii in care trebuie sa te descurci.

Daca totul ar decurge perfect, unde ar mai fi aventura?

Desi initial nici prin cap nu mi-a trecut sa refac rigiditatea cadrului/furcii dupa ce indepartez roata, cugetand pe marginea subiectului m-am gandint ca ar fi mai ieftin dpdv al greutatii sa folosesti o teava de aluminiu taiata la lungime in combinatie cu quick release-ul. Data viitoare cand am s-o transport desfacuta am sa iau in calcul si acest aspect. :D

@ xemax

Problema refacerii rigiditatii furcii/cadrului dupa indepartarea rotilor este rezolvata.

O sa pun o tija filetata, taita la dimensiune, cu 4 piulite, cate doua pe fiecare parte, stranse una contra alteia.

Astfel, in lateral o sa iasa doar latimea unei piulite + o saiba.

Este o solutie si cea propusa de tine cu teava de aluminiu si quick releas-ul, dar in cazul asta iese prea mult in exterior maneta de la quick releas.

Oricum, multumesc pentru sugestie.

@ alex.burlacu

Multumesc pentru sugestie.

Stiu si eu cutia asta care se vinde in State.

Ai vreo sugestie referitor la modalitatea in care as putea cara cutia recomandata de tine (sau alta similara) vreo 350 km pe bicicleta?

Salut, am văzut cutii similare pe la ebay.co.uk... la prețuri care încep să-mi dea de gandit:)

Cât despre transportul cutiei dintr-o parte într-alta... Eu mă gândisem să mi-o trimit înainte :) Ajung în punctul A, scot bicla și mi-o trimit prin poștă la următorul punct. Din câte știu (sper să mai fie corectă informația -nu de alta dar nu am mai verificat-o de ceva vreme) ăsta e un serviciu poștal destul de ieftin... ceva asemănător cu post-restant... găsisem ceva informații când mă bătea același gând de plimbare cu bicla pe continent:D

@ alex.burlacu

Ce spui tu suna bine, dar ma tem ca realitatea este putin altfel. Cel putin in cazul meu.

Ajung la aeroportul din Levaldigi (Italia) sambata pe la ora 17.00.

Lasand la o parte faptul ca aeroportul asta cred ca este putin mai mare decat o autogara, chiar daca ar avea oficiu postal, ala sigur este inchis sambata seara.

Deci ar trebui sa stau cu cutia pana luni cand se deschide posta.

La Nisa, daca totul merge bine, ajung vineri seara, cand la fel, la posta este inchis.

Avand in vedere ca francezii si italienii sunt oameni extrem de muncitori si ca munca este viata lor, ma indoiesc ca posta in Franta ar fi deschisa sambata.

Am mai spus. O solutie cred ca era DHL/UPS care sa transporte cutia de la un aeroport la altul, dar mi s-a parut a fi mare de tot complicatia + costul aferent.

Ca sa nu mai adaug ca mi se pare putin probabil sa poate fi transportat ceva pe adresa: Gibonu, Aeroportul din Nisa.

@ alex.burlacu

Ce spui tu suna bine, dar ma tem ca realitatea este putin altfel. Cel putin in cazul meu.

Ajung la aeroportul din Levaldigi (Italia) sambata pe la ora 17.00.

Lasand la o parte faptul ca aeroportul asta cred ca este putin mai mare decat o autogara, chiar daca ar avea oficiu postal, ala sigur este inchis sambata seara.

Deci ar trebui sa stau cu cutia pana luni cand se deschide posta.

La Nisa, daca totul merge bine, ajung vineri seara, cand la fel, la posta este inchis.

Avand in vedere ca francezii si italienii sunt oameni extrem de muncitori si ca munca este viata lor, ma indoiesc ca posta in Franta ar fi deschisa sambata.

Am mai spus. O solutie cred ca era DHL/UPS care sa transporte cutia de la un aeroport la altul, dar mi s-a parut a fi mare de tot complicatia + costul aferent.

Ca sa nu mai adaug ca mi se pare putin probabil sa poate fi transportat ceva pe adresa: Gibonu, Aeroportul din Nisa.

Salut,

Ai dreptate... și unii și ceilalți muncesc pe rupte... Da, e complicat din aeroport în aeroport. Eu când făcusem planul, îmi propuneam să-mi trimit la hotelul unde aveam rezervarea... DHL-ul e scump și nu prea merită. Rămâne soluția cutiilor de carton...

@ alex.burlacu

Care e solutia cutiilor de carton?

Detaliaza putin te rog, ca poate nu ne gandim la acelasi lucru.

Era o varianta si cu trimisul la hotel, pentru ca la Nisa am rezervarea deja facuta.

Insa, pe langa cost, mai ramanea problema transportului de la aeroport la hotel.

Intr-o masina normala (taxi) nu incape cutia, deci ar trebui o masina mai mare, adica costuri mai mari.

Ar mai fi varianta de carat cutia cu bicicleta de la hotel la aeroport.

In iunie, la Balea Lac, am stat de vorba cu doi englezi, care venisera cu avionul de la Londra la Sibiu.

Mi-au spus ca aveau cutii rigide si ca a fost chinuiala mare sa le duca (remorcate de bicicleta) de la aeroport la gara din Sibiu, ca sa le lase la biroul de bagaje din gara.

Revenind la problema mea:

Am sunat ieri la Blueair sa intreb cum trebuie ambalata bicicleta ca sa nu am probleme la imbarcare (check-in).

Gagica care mi-a raspuns a fost foarte amaabila si se pare ca era bine documentata, nu a fost deloc surprinsa de intrebarea mea.

Mi-a spus ca bicicleta trebuie ambalata intr-o husa, ceva similar cu cea de la undite sau schiuri.

Adica exact ceea ce am eu.

Am intrebat-o de 3 ori daca este OK husa, sa nu am probleme de genul prea mare, prea mica, prea nu stiu cum.

M-a asigurat ca husa este suficienta si ca nu vor fi probleme.

Asigurare suplimentara in cazul in care bicicleta ajunge distrusa mi-a spus ca nu fac si m-a rugat sa ma interesez la o companie de asigurari.

Cutii de la biciclete (în cazul în care ai un magazin prin apropiere) sau chiar cutii d-alea de le găsești în Ikea... și multă bandă adezivă. blochezi cât mai bine tot ce se poate la biclă și o îmbraci în astea... apoi, dacă ai o husă în care să pui tot pachetul e și mai bine. Ca idee despre cum să-ți demontezi jucăria. Tipul folosește o cutie rigidă, dar cred că pricipiile de bază sunt aceleași.

Pana sa imi pun eu multe probleme legate de transportul bicicletei cu avionul m-au anuntat cei de la Blue Air ca, respectiv, cursa cu care trebuia sa plec in Italia a fost anulata.

Dupa zeci de telefoane date la call center, unde imi raspundea doar robotul, ieri seara pe la ora 22.30 am reusit sa schimb biletul de avion.

Adica, in loc sa zbor la Cuneo voi zbura la Bergamo si de acolo voi lua trenul pana undeva langa Cuneo.

Ce este de apreciat este faptul ca schimbarea biletului de avion a fost facuta gratis.

Asadar, acum, in afara de bicicleta o sa ma dau si cu trenul in Italia, desi nu tineam neaparat sa fac lucrul asta.

Ca sa nu mai deschid alt topic:

In Italia o sa schimb 3 trenuri pana ajund undeva langa aeroportul de la Levaldigi, care era destinatia mea intitiala.

In toate cele 3 trenuri se poate transporta bicicleta.

Daca are cineva idee, cum este mai bine, sa merg in tren cu bicicleta in geanta cu care am carat-o in avion sau sa o asamablez si sa ma urc cu asamblata in tren.

Pana acum m-am dat cu bicicleta in tren doar in RO, (in rapide si personale) si aranjam cu nasu' transportul bicicletei.

Banuiesc ca in Italia nu se procedeaza asa.

Multumesc.

sa merg in tren cu bicicleta in geanta cu care am carat-o in avion sau sa o asamablez si sa ma urc cu asamblata in tren.

Tocmai am sunat in Italia la call center Trenitalia: http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=6b00cc0e8b19a110VgnVCM1000003f16f90aRCRD

Acolo un tip destul de binevoitor dar care vorbea engleza destul de slabut mi-a raspuns la intrebarea mea daca pot lua o bicicleta pe tren:

- daca este asamblata se poate lua doar pe trenurile locale(regionale) si se plateste o taxa de 3.50 Euro, aparent valabila 24 de ore, deci se pot schimba trenurile fara a plati alta taxa zic eu.

-daca este impachetata, asa cum o iei din avion, atunci poate fi luata pe orice tren fara a se plati nimic.

Am dat acum un search si am gasit acum si informatiile referitoare la bicicleta pe situl lor: http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=af98788922dea110VgnVCM1000003f16f90aRCRD

Sper ca a lamurit. Bafta.

Pana acum m-am dat cu bicicleta in tren doar in RO, (in rapide si personale) si aranjam cu nasu' transportul bicicletei.

Banuiesc ca in Italia nu se procedeaza asa.

Multumesc.

Dupa experienta personala de asta vara cu Trenitalia:

- iti urci bicicleta singur in tren si o asiguri in suportii speciali;

- sunt mai multe tipuri de garnituri Regionale, la unele mai vechi locul pentru biciclete e in partea din spate a locomotivei si este destul de dificil sa o urci acolo. La majoritatea este in ultimul vagon;

- biletele la trenuri regionale sunt valabile 6 ore, in timpul alocat poti face oricate opriri/schimbari; biletul pentru bicicleta costa 3.5 EU si e valabil o zi;

- majoritatea statiilor mici au doar automate pentru bilete de calatorie, nu si pentru bicicleta. Nu este nicio problema, urci in tren si platesti acolo. Aceste automate emit doar bilete pentru trenuri regionale. Poti cumpara bilete si de pe Internet, dar nu detin detalii pentru ca nu am facut asta;

- cu exceptia statiilor mari, nu exista lifturi, fiind dificil sa treci prin pasaje cu bagaje si bicicleta. In Italia si majoritatea tarilor civilizate nu poti traversa liniile in gara. O sa vezi peste tot interdictia Vietato attraversare i binari! (care se respecta).

- in ciuda celor care cred contrariul, trenurile italiene au intarzieri serioase. Deci, aloca timp suficient si o carte buna de citit, o sa auzi des la difuzoarele din vagon Trenitalia si scusa per disagio! Am calatorit in Italia cu toate tipurile de trenuri in calatoriile mele si majoritatea au avut intarzieri (chiar si Eurostarul):

- usile trenului se inchid automat si raman asa orice ai face. Am asistat la o scena in care o persoana a ramas pe peron, in tricou, fara acte si bani, la 800 km de gara de destinatie, in vreme ce trenul expres se punea lenes in miscare. Nu poti cobori ca in gara la Vintu ca sa iei o apa!

- in pofida tuturor, mersul cu trenul in Italia este o experienta placuta si ieftina, iar angajatii sunt oameni de treaba! Succes!

@ Mircea Trif

Multumesc frumos pentru informatii.

Am tot studiat problema, si pana la urma cred ca voi merge cu bicicleta impachetata.

In felul asta cred ca voi pierde mai putin timp.

Ideea mea este ca de la aeroportul din Bergamo sa merg direct cu autobuzul la gara din Milano (Milano Centrale).

Astfel as scuti bucata aeroport - gara Bergamo, apoi Bergamo - Milano.

Exista un astfel de autobuz, la fiecare 30 de minute si costa 7,90 euro.

In mod normal cred ca ma vor lasa cu bicicleta impachetata in autobuz (eventual in cala autobuzului), ca doar este autobuz care care oamenii cu bagaje la aeroport.

Daca nu ma lasa, ma duc la tren.

De la Milano voi lua primul tren catre Torino (Torino Porta Nova), iar de la Torino cel de-al doilea tren catre Fossano.

As mai avea o intrabare (cam de roman complexat).

Cu bicicleta montata si pusa in tren in locurile special amenajate, nu exista cumva riscul ca la una dintre statii sa de dea altul jos cu ea?

Adica cel care are bicicleta are si locul din tren pe langa zona de depozitatea a bicicletei sau sta in alt vagon?

Sincer imi cer scuze pentru o astfel de intrebare, dar, dupa cum am mai spus, m-am dat cu bicicleta in tren doar in RO.