gibonu

Transportul bicicletei cu avionul

Recommended Posts

As mai avea o intrabare (cam de roman complexat).

Cu bicicleta montata si pusa in tren in locurile special amenajate, nu exista cumva riscul ca la una dintre statii sa de dea altul jos cu ea?

Adica cel care are bicicleta are si locul din tren pe langa zona de depozitatea a bicicletei sau sta in alt vagon?

Sincer imi cer scuze pentru o astfel de intrebare, dar, dupa cum am mai spus, m-am dat cu bicicleta in tren doar in RO.

La trenurile regionale nu se face rezervare de loc, deci vei sta mai mult decat probabil in apropierea bicicletei. Cu exceptia garniturilor mai vechi (mai rare insa) vei sta in aceeasi parte a vagonului. Mai precis: e vorba de vagoane ca la trenurile noastre tip sageata albastra automotoare, in care o parte este amenajata pentru biciclete, exact langa cabina mecanicului, iar restul vagonului este obisnuit. Eu nu am pus-o niciodata in suport pentru ca a fost mereu singura bicicleta din tren, doar am asigurat-o.

Tarom a schimbat de la 1 iulie 2010 condițiile pentru transportul bagajelor suplimentare față de cele incluse gratuit în costul biletului, trecând de la sistemul de plată per kilogram la sistemul de taxă unică per bagaj.

La Economy ai inclus 1 bagaj de cală de maxim 23 kg și suma dimensiunilor (L + l + h) de maxim 158 cm, și un bagaj de mână de maxim 10 kg. Orice alt bagaj de până la 23 kg e taxat cu 50€. Detalii aici. Pentru bagajele ce depășesc 23 kg, greutatea suplimentară per bagaj se taxează la kilogram și se adaugă la costul bagajului (gratuit dacă e cel inclus în bilet, sau cei 50€ pentru bagaje adiționale); detalii aici.

Bicicleta este una din categoriile de bagaje speciale și se taxează cu 50€, 100€ sau 200€, în funcție de zona de zbor. Detalii aici.

@ Mircea Trif

Multumesc frumos pentru lamuriri.

@ puterfixer

Interesante informatii si bine de tinut minte.

Pentru cei sceptici in ceea ce priveste transportul bicicletei cu avionul.

Bicicleta a ajuns in perfecta stare la dus (Bucuresti - Bergamo) iar la intors (Nisa-Bucuresti), din ce m-am aseara pare OK.

Daca are vreo relevanta:

- la Bergamo a aparut pe banda printre primele bagaje;

- aseara pe Baneasa am vazut cand a venit caruciorul de bagaje si bicicleta era pusa deasupra, fara nimic peste ea;

- tot aseara pe Baneasa, bicicleta a fost luata de un manipulator si pusa cu grija intr-un colt, adica nu au pus-o pe banda, datorita dimensiunii.

Poate am avut eu vreun noroc deosebit, desi nu cred ca pe mine m-au tratat special cei de la Blue Air.

Mie mi-au venit bagajele din Ajaccio la München: baicicleta intr-un carton de transport de la Air France, trailerul fara a fi ambalat. Trailerul a avut o pana de caiciuc si aparatoarea turtitat rau de tot.

Cala pentru bagaje este presurizată, la fel ca și cabina, însă cu presiunea atmosferei pe la 2000 de metri altitudine, nu cea de la altitudinea de decolare (300m, gen). Astfel, avionul are o diferență de presiune mai mică între exterior (10.000 metri) și interior, cu importante consecințe structurale, și totuși permite pasagerilor să supraviețuiască și să nu aibă probleme datorate presiunii. Totuși, pentru o cameră de bicicletă umflată bine la sol, faptul că ajunge la o presiune echivalentă cu altitudinea de 2000 de metri s-ar putea să o facă să pocnească. De-asta ar fi o idee bună să dezumfli roțile înainte de a le pune în avion.

De-asta ar fi o idee bună să dezumfli roțile înainte de a le pune în avion.

Asta am si facut-o. In cazul meu consider atit pana cit si aparatoarea ramolita drept rezultat al tratamentului special aplicat de personalul aeroportului Ajaccio, Paris / Orly sau / si München.

Nu aveam îndoială că ți-ar fi scăpat acest aspect ;) Dacă e și apărătoarea îndoită, atunci clar nu a fost manipulare/stivuire bună. Dar a fost o ocazie bună să amintesc de dezumflarea roților pe avion.

Pentru cei sceptici in ceea ce priveste transportul bicicletei cu avionul.

Gibonu, asteptam cu nerabdare revenirea ta si impartasirea experintelor de transport. Daca nu ma insel ambalarea bicicletei ai facut-o intr-o husa "textila"? Inca ma mir ca a sosit ok dupa zbor fiindca desi este poate cea mai lejera metoda de ambalare este poate si cea mai putin "protejatoare". As vrea sa pui te rog macar o poza cu bicicleta ambalata asa cum a fost pe avion.

Sper ca a fost faina vacanta in Italia. Poate pui ceva poze si amanunte. Mersi si numai bine.

@ bogdan_uk

Am revenit de duminica noaptea.

Deja m-am saturat de munca.

Exact, ambalarea am facut-o in husa textila de la Vaude (e poza pe pagina anterioara, postul 25 daca nu ma insel).

Vor veni si pozele cu bicicleta, pe etapele de ambalare.

Tura a fost in Italia si Franta.

De asemenea, va veni si povestea turei, cu multe poze.

@ Mircea Trif

Multumesc frumos pentru informatiile legate de trenul din Italia.

A fost exact asa cum ai spus si intr-adevar, calatoria cu trenul in Italia este o experienta placuta.

In plus am avut bafta ca cele doua trenuri cu care am mers n-au avut intarziere.

@ Mircea Trif

Multumesc frumos pentru informatiile legate de trenul din Italia.

A fost exact asa cum ai spus si intr-adevar, calatoria cu trenul in Italia este o experienta placuta.

In plus am avut bafta ca cele doua trenuri cu care am mers n-au avut intarziere.

Ma bucur ca ti-am fost de folos. Iti doresc cat mai multe ture frumoase!

@ Mircea Trif

Multumesc.

Asemenea si tie.

@ bogdan_uk

Am promis amanunte si poze legate de transportul bicicletei cu avionul.

Asadar:

La drumul de dus.

Husa textila de la Vaude, are 2,300 kg si se stranga exact cam cat un sac de dormit.

IMG_2972.jpg

Rigidizarea furcii si a cadrului cu tija filetata.

Adica am bagat tija exact in locul in care ar trebui sa stea axul rotii.

O tija taiata la dimensiune, 8 piulite (cate doua, stranse una contra celeilete) si s-a rezolvat.

Tija a fost de 6 mm grosime, daca nu ma insel. Adica piulita o strangeam cu cheia de 10.

IMG_2976.jpg

IMG_2977.jpg

Etrierul fata scos din surbururi (nu si din cablu), infasurat in folie cu bule si legat cu soricei de furca.

IMG_2980.jpg

Aceiasi operatiune a fost facuta si pe spate, insa aici s-a mai adaugat si schimbatorul de pinioane, la fel, dar jos din surubul cu care se prinde de cadru, dar nu si din cablu.

In plus, am slabilt manetele de pe ghidon si le-am infasurat in folie.

IMG_2982.jpg

IMG_2983.jpg

Roata spate, pinioanele izolate cu burete de invelit tevi.

IMG_2984.jpg

Portbagalul rigidizat tot cu tija filetata, iar in interiorul portbagajului (acolo pe unde ar trece roata cand este montat) a stat la fix una dintre gentile laterale.

P1110841.jpg

La drumul de intors, nu am mai avut deloc folie cu bule si nici prea multi bureti, asa ca am ambalat bicicleta mai sumar decat la plecare.

P1110847.jpg

P1110846.jpg

P1110843.jpg

Desi inca nu am montat-o la loc, pare sa nu fi suferit vreo avarie majora la drumul de intoarcere.

Si cam asa arata bicicleta in husa (la intoarcere).

P1110842.jpg

Alte precizari:

- axurile de la roti le-am bagat in tija de la sa (cel fata) si in cadru, acolo unde intra tija de la sa (cel spate)

- pedalele in doua buzunare pe care le are husa pe interior;

- data viitoare o sa-mi iau o cheie de lant si voi da lantul joi. Nu te chimnui nici cu el pus, dar odata dat jos va fi extrem de simplu sa impachetezi schimbatorul de pinioane.

- restul (sa, tija sa, portbagaj, genti laterale, casca, bidon, pompa, etc) au fost bagate intr-un sac de rafie, greutatea totala a sacului fiind de 14,600 kg (sau cel putin asa arata cantarul de la aeroportul din Nisa).

Daca imi mai aduc aminte ceva, voi completa.

Daca aveti vreo intrebare, cu cea mai mare placere.

In final, precizez inca odata ca:

- husa este textila;

- la drumul de dus bicicleta a ajuns in perfecta stare in Italia, fara absolut nici o defectiune, indoitura sau orice altceva;

- pare ca si la intors a ajuns perfect;

- poate am avut eu vreun noroc deosebit, insa, sincer nu cred ca m-au tratat pe mine in mod special cei de la Blueair si manipulatorii de bagaje de pe aeroporturile Baneasa, Bergamo si Nisa;

- n-am pretentia ca asta este cea mai buna metoda de transport bicicleta cu avionul.

Pentru data viitoare iti recomand:

- doua sigurante de transport din plastic care se baga intre sabotii de frina (costa aproape nimic si te scutesc de multa bataie de cap daca din greseala se apasa manetele de frina)

- demontarea discurilor de frina (demontarea nu e asa de complicata ca indreptarea unui disc strimbat)

@ Frank

Corect. Ai dreptate.

Am bagat la cap, data viitoare asa voi face.

Multumesc.

Mersi mult Gibonu pentru detalii si poze. Eu sunt in cautare de noi metode de a ambala bicla pe avion ca cea cu ambalat in cartoane pe care am descris-o pe la incaputul topicului, desi foarte sigura, imi mamanca o gramada de timp si ma streseaza enorm acest proces de impachetare. Sunt oarecum asemanatoare metodele noastre, doar ca in locul husei eu pun cartoane peste care pun role de scoci maro lat.

Chiar cred ca se bazeaza pe foarte mult noroc metoda ta de ambalare fiindca in primul rand rotile sunt foarte vulnerabile, oricand poate intra un geamantan la spite in timpul transportului si e de ajuns sa-ti faca roata varza. Banuiesc ca in cazul tau bicicleta a fost asezata intr-un loc separat de celelalte bagaje, dar nu poti fi mereu asa de norocos.

Keep on rockin'!

offtopic - fiindca ai zburat cu blue air, am auzit un zvon ca au dat faliment, e adevarat?

@ bogdan_uk

N-ai pentru ce.

La metoda carton am renuntat din start.

La dus nu era o problema, pentru ca luam o cutie de carton gros in care vin bicicletele la magazine.

Insa la intoarcere nu stiu ce sanse aveam sa gasesc asa ceva, sau macar cartoane duminica seara la Nisa.

Nu stiu in ce masura s-a bazat pe noroc metoda mea, ca doar ai vazut pozele.

Nu stiu unde au pus cei de la Blueair bicicleta, dar, desi ma repet, nu cred ca am beneficiat eu de vreun tratament special.

Adica n-am auzit pe nimeni prin cele 3 aeroporturi tranzitate sa zica ceva de genul "uite-l pe Gibonu, aveti grija de bicicleta lui".

Daca esti stresat ca ti se distruge bicicleta, ia-ti un geamantan de plastic, facut special pentru asa ceva.

Desi costa destul de mult, macar sti ca bicicleta ajunge OK la destinatie.

Si asa ai scapat de stres.

Geamantanul il lasi la biroul de bagaje din aeroport, iar daca faci ca mine (cu aeroporturi diferite) deja ai o problema.

Ai putea sa incerci transportul prin posta la aeroportul/hotelul de destinatie sau apelare la servicii fen UPS/DHL si fratii lor. Insa costa.

Sugestia mea este sa nu mai fi asa de stresat.

Ia-ti toate masurile de precautie (ai vazut pozele si explicatiile mele) plus completarea lui Frank si asta e.

Inca un argument: chiar daca iti iei geamantan, exista oricand posibilitatea (desi mica) ca aceata sa se rataceasca sau chiar piarda.

Off-topic:

Fara a avea pretentia ca am dreptate, mie nu mi s-au parut deloc a fi in faliment cei de la Blueair.

Atat la dus si cat si la intors avionul a fost 95% plin.

S-au gasit si in cazul meu cativa baieti destepti care sa-mi spuna ca ma intorc pe bicicleta de la Nisa, ca Blueair e pe duca, dar, dupa cum vezi, nu a fost cazul.

Am fost nevoit sa aduc si eu inapoi in Romania bicicleta pe avion.

Aveam cumparat asa ceva: http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=16012;page=1;menu=1000,5,73;mid=277

care este o optiune destul de buna dpdv pret si greutate dar nu este un Samsonite care sa reziste la socuri.

Din pacate pe TAROM se tine cont si de volum si de faptul ca este vorba ca ai o bicicleta si nu e suficient sa fie greutatea sub 20kg. Am platit suplimentar 100 de euro. Acum stiu ca pot cara cu incredere o bicicleta pe avion (dar nu una e carbon, totusi) insa un dus-intors in caz de concediu nu prea merita cei 200 de euro. In al doilea rand pana sa iau Evoc bag am vazut multe bike bag speciale de avion. Cel mai pret incepera de la 45o-500 de euro si greutatea e la 13-15 kg. In conditiile astea chiar daca ai siguranta la bicicleta depasesti limita admisa pe avion la unele companii (Tarom 20 kg, Lufthansa 23 Kg ... la blue air am impresia ca e 27 kg dar nu mai tin minte)

Aseara am reusit sa montez bicicleta.

Nu a patit absolut nimic nici la zborul de intoarcere, desi de data asta a fost ambalata oarecum mai superficial decat la plecare.

@ Trevizes

Fara sa am pretentia ca am dreptate, eu am inteles ca taxa de 100 de euro se aplica la bilet, nu la segmentul de zbor.

Postul nr. 52 din sectiunea asta are niste informatii utile.

Iar daca la Tarom e scump, exista optiunea low cost.

La Blue Air transportul bicicletei costa 25 de euro/segment de zbor.

Interesanta geanta ta de carat bicicleta.

Insa nu ai cum sa o cari cu tine pe bicicleta, cum a fost cazul la mine.

biletul de TAROM nu mi l-am platit eu ... daca asta e problema, de ce am optat pentru TAROM ... n-am fost in vacanta, am lucrat in Germania, ca acum nu pot deconta taxa de bicicleta :) asta e, nu poti intotdeauna castiga

Geanta pe care am cumparat-o nu e de carat pe bicicleta ... de fapt nu stiu cate genti destinate transportului bicicletei pot fi carate si pe bicicleta pe drum. Am cautat ceva intre anumite limite de greutate care poate fi luata si pe avion si pe tren. Dar evident trebuie lasata la destinatie, nu poti sa o iei pe traseu.

Anul trecut am luat cu mine doua biciclete peste ocean, cu escala. Nu m-am complicat cu cutii speciale; doar am scos roata din fata la ambele, aerul din fork / shock / cauciucuri, si le-am pus pe fiecare in cate-o cutie de carton din aia mare in care vin biclele la magazin; a trebuit sa scot si ghidonul din pipa si sa-l pun in lungul furcii ca sa incapa in cutie. La dus a fost in regula, au ajuns odata cu noi si fara nici o problema. Nu-mi aduc aminte, dar nu cred ca cutiile erau lovite.

La intors - alta poveste; n-am avut timp / conditii sa le 'ambalez' la fel de bine ca la dus. Cand am facut escala, in timp ce ma dadeam jos din primul avion, i-am vazut pe 'luggage monkeys' aruncand cutiile cu bicle ca in clip-urile alea postate de cineva, era sa fac infarct nu alta. Cand am ajuns la destinatie si am luat cutiile de pe banda, totul parea okay - pana cand am ajuns acasa si am vazut ca downtube-ul la una din bicle (bineinteles ca cea mai scumpa) era putin indoit in interior, ca si cum apasase ceva pe el - fara implicatii majore, s-ar parea, pentru ca pana acum m-am tot dat pe bicla aia si nu s-a agravat problema.

Cu asigurarea, nu am gasit nici o companie aici care sa fie dispusa sa ma asigure pentru mai mult de $1500 sau $2000 (nu mai tin minte exact) - pentru una din bicle era mai mult decat suficient, pentru cealalta nu ajungea nici pe departe, doar cadrul fusese atat.

Inca ceva: de obicei in cala cutiile mai mari stau la fund si alea mai mici deasupra, deci cutiile cu bicle, fiind cele mai mari, suporta toata greutatea bagajelor de deasupra.

@ oppy27

Poate te ajuta:

"c) Bicicletele nu pot fi acceptate pentru transport decât dacă sunt ambalate în saci de nailon, au roţile şi pedalele detaşate şi coarnele orientate în poziţie paralelă. De asemenea, pot fi acceptate dacă sunt ambalate în cutii de carton, cu condiţia ca roţile să fie dezumflate"

Sursa:

http://wizzair.com/useful_information/baggage/?language=RO#4 (sectiunea Echipament sportiv).

Asadar, in cazul tau, baga bicicleta intr-o cutie de carton.

Du-te la orice magazin de biciclete si roaga-i pe baietii de acolo sa-ti dea (opreasca) o cutie dintre cele in care le vin bicicletele.

In felul asta, nu mai ai nicio problema la transport, cel putin la drumul de dus.

Daca folosesti acelasi aeroport la dus si la intors, vezi cum te descurci sa lasi cutia pe acolo (birou de bagaje, baietii din parcare, etc).

Daca aeroporturile difera, atunci e mai complicat, pentru ca nu poti cara cutia cu tine

Eventual (fara sa am pretentia ca am dreptate), ia-ti o husa ca a mea.

Bafta.

Salut!

Am citit si eu pe site-ul de la WizzAir, insa descrierea nu este prea explicita. Pana la urma am impachetat bicicleta in weekend cu ceva ajutor: i-am scos rotile, am pus un distantier in locul lor, am demontat schimbatorul de viteze pe spate, am intors ghidonul si am protejat pe unde am putut cu izolatie termica pentru tevi cumparata de la Brico. Am pus totul intr-un sac de plastic mare (cumparat tot de la materiale de constructii) si l-am legat cu banda adeziva "fragil".

De plecat plec sambata, o sa raportez cum a mers transportul cand ma intorc ...

Cristi.

@ oppy27

Poate te ajuta:

"c) Bicicletele nu pot fi acceptate pentru transport decât dacă sunt ambalate în saci de nailon, au roţile şi pedalele detaşate şi coarnele orientate în poziţie paralelă. De asemenea, pot fi acceptate dacă sunt ambalate în cutii de carton, cu condiţia ca roţile să fie dezumflate"

Sursa:

http://wizzair.com/u.../?language=RO#4 (sectiunea Echipament sportiv).

Asadar, in cazul tau, baga bicicleta intr-o cutie de carton.

Du-te la orice magazin de biciclete si roaga-i pe baietii de acolo sa-ti dea (opreasca) o cutie dintre cele in care le vin bicicletele.

In felul asta, nu mai ai nicio problema la transport, cel putin la drumul de dus.

Daca folosesti acelasi aeroport la dus si la intors, vezi cum te descurci sa lasi cutia pe acolo (birou de bagaje, baietii din parcare, etc).

Daca aeroporturile difera, atunci e mai complicat, pentru ca nu poti cara cutia cu tine

Eventual (fara sa am pretentia ca am dreptate), ia-ti o husa ca a mea.

Bafta.

@ oppy27

Asta da organizare serioasa.

Bicicleta impachetata cu o saptamana inainte, nu ca mine, care am terminat de facut bagajul la ora 03.00 iar la ora 04.30 trebuia sa plec la aeroport.

Bafta in tura pe care intentionezi sa o faci si astept o poveste frumoasa la intoarcere.

P.S.

La drumul de intors cum impachetezi bicicleta?

Deci daca sunt ambalate in cutii de carton, nu mai trebuie dezasamblate rotile & stuff?