gibonu

Transportul bicicletei cu avionul

Recommended Posts

De obicei cand is in cutiile "de la mama lor" e scoasa roata de pe fata. Si lasat jos saua. Si pus un distantier de plastic in furca.

De obicei cand is in cutiile "de la mama lor" e scoasa roata de pe fata. Si lasat jos saua. Si pus un distantier de plastic in furca.

Asta e parfum fata de demontat ambele roti, sucit gidonul, dat jos aparatoarele de plastic, etc, etc...

Pacat ca nu mi s-a aprobat concediul... :(

Mmm.. daca s-ar fi aprobat cred ca ar fi trebuit totusi sa scoti aparatorile. Priveste partea buna, macar ai scapat de asta :P

La WizzAir cum se calculeaza taxa totala de bagaje, presupunand ca o sa am un bagaj de mana + rucsac + bici la cala? Se face suma dintre taxa bagaj + taxa echipament sportiv pt. bicicleta?

Pe site e trecut:

Tarif pentru bagaje - Pe zbor, pe pasager şi pe bagaj - 63 RON

Taxă pentru echipament sportiv - Pe zbor, pe pasager şi pe bagaj - 126 RON

iar io as calcula ... 63lei x 2 + 126lei/zbor http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Bagajul de mână nu se taxează, dar trebuie să se încadreze într-un anumit volum și greutate. Doar cel la cală se plătește. 2 valize + bicicleta = 2x63+126.

Poate ajuta pe cineva.

Saptamana trecuta am mai transportat odata bicicleta cu avionul

Bucuresti – Bologna si Nisa – Bucuresti, ambele zboruri operate de Blueair.

Fata de tura de anul trecut:

Am dat lantul jos.

In felul asta, se impacheteaza mult mai usor schimbatorul spate (care a ramas prins in cablu) si nu se mai murdareste, pe interior, husa de transport.

Lantul incape perfect intr-o cutie de plastic pentru ochelari.

Imagine postată

Am urmat sfatul lui Frank si am dat discurile jos.

Pentru transportul in siguranta, le-am pus pe interiorul portabajului, prinse cu doua coliere de plastic (soricei).

Cealata geanta laterala am pus-o pe partea cu discurile, si ambele genti le-am legat intre ele (inclusiv portbagajul) cu o sfoara mai lunga.

Imagine postată

Bicicleta, demontata si impachetata, inainte de a intra in husa pentru transport.

Imagine postată

Cam asa arata bagajul complet:

Geanta de ghidon;

Sacul de rafie in care era tot echipamentul (portbagaj, genti latelate, sa si tija, ax fata-spate, casca, etc);

Husa in care era bicicleta demontata si aripile fata-spate.

Imagine postată

Inca ceva.

Anul asta am folosit manusi chirurgicale pentru montatul si demontatul pieselor mai murdare si uleioase, adica lant si schimbator spate.

Cam transpira mana in ele, insa au avantajul ca nu te mai murdaresti deloc pe maini.

La dus, bicicleta a ajuns perfect, fara niciun fel de problema.

La intors, cel putin pe bucata de la avion la cladirea aeroportului, peste bicicleta a stat un geamantan, de marime medie.

Cu toate aste, se pare ca bicicleta a ajuns perfect si la drumul de intors.

N-am apucat inca sa o montez, doar m-am uitat la roti si nu pare a se fi strambat.

Asa arata bicicleta pregatita pentru wizzair:

Imagine postată

Rotile scoase si puse in triunghiul cadrului. La fel si cu pedalele, ghidonul intors si tije filetate cu piulite in furca fata si spate. Am pus pe bicicleta toate sculele, izoprenul, primusul, cuiele/betele de cort plus niste protectii la sa, foi si pinioane (de carton).

Celofanul cantareste ~1kg, usor de carat pe bicicleta si merge folosit si in timpul excursiei.

Am avut doua genti Ortlieb, una mare si una mica. Geanta mica a fost pliata in interiorul celei mari. Si au intrat toate cele necesare unei plimbari de ~2 saptamani. Geanta am luat-o ca bagaj de mana. Din Sicilia am cumparat o oala si butelie pentru primus.

Bicicletele au fost intotdeauna deasupra.

Una din cele biciclete a avut o buba si anume portbagajul spate a fost indoit (o bara laterala), dar nu afecteaza functionalitatea.

Imagine postată

Am facut-o io si e destul de OK uite AICI.

se impacheteaza sufiecient sa incapa in coburi sau pe ele cumva ca s-o pot cara dupa mine?

Am scris la comentariul uneia din pozele la care am facut trimitere mai sus urmatoarele:

"Geanta de transport impachetata in husa ei, care este de fapt un rucsacel, are cam 35*30*10 (cm) si cantareste 3.1 kg."

Stiu ca am masurat-o si cantarit-o atunci, de fapt la Decathlon asa o gasesti - impachetata.

am vazut-o azi, imi place, e cam grea intr-adevar... :(

o sa iau 2 huse d-astea pana la urma, n-am ce face :)

@ silviusm

Ma bucur sa vad ca ai trecut la nivelul urmator in ceea ce priveste transportul bicicletei.

Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii dispusi sa treaca la acest nivel.

Insa am o nelamurire:

Vad ca ai zburat cu Wizzair.

Pe site-ul lor (http://wizzair.com/useful_information/baggage/?language=RO) scrie ca biciceltele pot fi ambalate si in cutii de carton:

"Bicicletele nu pot fi acceptate pentru transport decât dacă sunt ambalate în saci de nailon, au roţile şi pedalele detaşate şi coarnele orientate în poziţie paralelă. De asemenea, pot fi acceptate dacă sunt ambalate în cutii de carton, cu condiţia ca roţile să fie dezumflate"

Intrebarea mea este de ce nu ai optat la zborul de dus (cel mai important) pentru o cutie de carton?

Mai exact, te-ai interesat si este vrajeala ce scrie pe site legat de cutiile de carton?

Te intreb pentru ca as vrea sa apelez si io la Wizz pentru o tura anul viitor.

Iar ambalarea (la dus) in cutie de carton (din aceea in care vin bicicletele la magazine) ar fi ideala.

Multumesc.

Probabil ca merge si in cutie de carton.

Am optat pentru nailon pentru ca era usor de transportat in timpul turei.

Oricum riscul de a se intampla ceva bicicletei este destul de mare, chiar si in carton. Problema este atunci cand le pun ei in avion.

@ silviusm

Scuze ca insist.

Sa inteleg ca n-ai intrebat de posibilitatea de a transprta bicicleta in cutia de carton?

Cum am spus mai sus, m-ar interesa sa stiu daca este vrajeala sau nu cutia de carton acceptata.

In alta ordine de idei, in cutia de carton (cea de carton gros, in care vin bicicletele la magazine), cred ca bicicleta sta destul de bine.

Dar asta deja este alta discutie.

@ xemax

Accidente se intampla tot timpul.

Daca stam sa ne speriem de diverse povesti, atunci nu mai plecam deloc de acasa.

@ silviusm

Scuze ca insist.

Sa inteleg ca n-ai intrebat de posibilitatea de a transprta bicicleta in cutia de carton?

Cum am spus mai sus, m-ar interesa sa stiu daca este vrajeala sau nu cutia de carton acceptata.

In alta ordine de idei, in cutia de carton (cea de carton gros, in care vin bicicletele la magazine), cred ca bicicleta sta destul de bine.

Dar asta deja este alta discutie.

Nu am intrebat de carton, dar daca asa scrie in regulament ar trebui sa mearga.

Poti doar sa suni la ei sa intrebi (contracost).

@ silviusm

OK.

Multumesc frumos.

Vad cum ma descurc.

P.S. de la tine informatia era moca, d-aia am insistat.

Nu-i problema cu insistatul. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta :).

Pe 10mai plec intr-un minitur prin Toscana si dupa ce am citit mai tot ce era pe forum si conversatii private cu @gibonu, caruia ii multumesc inca o data pentru sfaturi, m-am decis sa fac un test si sa-mi impachetez bicicleta.

Bicicleta are cadrul de 19" si deja nu prea incapea bine in husa Decathlon, asa ca am scos ghidonul de tot.

Imagine postată

Am infasurat controalele in pungi inbulinate cu aer si le-am legat unul intre picioarele furcii si altul in triunghiul cadrului.

Am lasat lantul caci am observat ca nu se retrage deraiorul spate, dar l-am legat de foaie sa nu devina cutite dintii de pe foaie. Am scos pedalele si am legat bratul de cadru ca sa protejeze deraiorul de foi. Deraiorul spate l-am legat cu acelasi tip de punga.

Sculele, portbagajul si restul de piese le-am pus in geanta husei de bbicicleta, care a incaput perfect intre furcile din spate ale cadrului, nu prea se vede caci e negru pe negru.

O sa scot si discurile rotilor, dar imi trebuie torx.

Dupa ce am facut toate astea am observat ca a trecut o ora si bineinteles ca va ramane asa, n-o mai despachetez. O sa fie interesant in aeroport :)

O sa revin si cu rotile si cu cealalta bicicleta pentru asamblat.

@ luci19m

N-ai pentru ce sa imi multumesti.

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

O sugestie.

Cred ca ar fi mai bine ca bratele pedeliere sa le aliniezi cu bratele inferioare ale furcii spate.

Asa cum le-ai aliniat (poza de mai sus) unul dintre bratele pedaliere depaseste tot cadrul bicicletei si aproape singur iti va gauri genta (fundul gentii).

Pozitia bratelor pedaliere se vede mai bine in poza asta:

Imagine postată

Tija filetata pentru rigidizarea furcilor (fata/spate) nu folosesti?

Torx gasesti in seturile de chei multitool, care se gasesec la toate magazinele de biciclete.

Bafta.

Cum arată tijele filetate? Poate fi folosit pentru asta și un ax vechi cu qr de la un butuc pe bile?

rasebo vezi postul #62 de pe pagina anterioara. Practic sunt tije filetatate care se vand la metru... parca.

Si eu imi pregatesc bicla pentru un zbor si ma gandesc sa procedez in felul urmator pentru rigidizarea furcilor: am doua bete de trekking scoase din uz, o sa tai doua bucati la lungimea potrivita le pun in furci si prin ele trec quick release-urile fiecarei roti, astfel ca piese in plus cand voi monta bicicletele la destinatie vor fi doar cele doua tuburi de aluminiu de greutate neglijabila.

@ rasebo

Ti-a raspuns xemax la intrebare.

Doar completez ca acele tije se gasesc in orice Bricostore, Praktiker, piata Obor, etc.

@ xemax

Dupa mine, te complici cu bucata de bat de trekking.

Desi pare greu de lovit, mai bine pui in loc sigur auxul (quick release-ul) fiecare roti la loc mai sigur, cum ar fi interiorul tijei de la sa.

Eu cel putin asa am facut.

Iar greutatea (doua tije filetate, cateva saibe si piulite) cred ca este la fel de neglijabila.