gibonu

Transportul bicicletei cu avionul

Recommended Posts

@EyesOnly

Am raspuns deja in postarea anterioara: la dus in cutie de carton, la intors in husa (ideea nu imi apartine, am preluat-o de la @Lucianpim)

Sau, daca voi avea unde sa las cutia, in cutie si la intoarcere. Insa asta este cazul ideal.

• Upvote 1
  • Like 1

Putin off-topic, insa poate ajuta pe cineva.

Ce se vede in poza de mai jos este o bricheta cu benzina [IMCO Junior 6600 pentru pasionati].

image.png.028156cb1b2e118ec81775c8e772399b.png

Adica o bricheta cu vata si filil, similara cu Zippo.

Pana aici nimic deosebit. Insa luna trecuta, cand am plecat de la Berlin [aeroportul Schonenfeld] acesta bricheta [o avem in buzunarul vestei] a fost detectata de scannerul de la controlul de securitate.
Neamtul m-a rugat sa-i arat bricheta si dupa ce a vazut-o mi-a spus ca nu ma pot urca cu ea in avion. M-am mai lovit odata de problema asta la Berlin, asa ca i-am propus sa scot vata si fitilul iar omul a percutat imediat, un coleg de-al lui mi-a dat un patent, plus o punga in care sa pun ce-am scos din bricheta.

La final l-am intrebat care este motivul pentru care nu ma pot urca cu bricheta in avion iar omul mi-a explicat foarte calm ca, fiind cu benzina si fitil, aceasta bricheta poate ramane aprinsa iar posesorul o poate arunca aprinsa in avion sau aeroport si poate provoca un incendiu.
Recunosc, pana acum nu mi-am pus problema cum pot provoca un incendiu.

Astfel, avand in vedere cele de mai sus, aviz posesorilor de Zippo / similar. Ar fi fost foarte posibil sa-l gasesc pe unul batut in cap care sa nu percuteze la propunerea mea de a inlatura vata si fitilul. Si mi-ar fi parut tare rau pentru bricheta.

Personal, cand voi calatori cu avionul voi lasa acasa bricheta pe benzina si voi folosi o bricheta de 2 lei pe gaz.

Scuze pentru off-topic.

• Thanks 1