gibonu

Transportul bicicletei cu avionul

Recommended Posts

@EyesOnly

Am raspuns deja in postarea anterioara: la dus in cutie de carton, la intors in husa (ideea nu imi apartine, am preluat-o de la @Lucianpim)

Sau, daca voi avea unde sa las cutia, in cutie si la intoarcere. Insa asta este cazul ideal.

• Upvote 1
  • Like 1

Putin off-topic, insa poate ajuta pe cineva.

Ce se vede in poza de mai jos este o bricheta cu benzina [IMCO Junior 6600 pentru pasionati].

image.png.028156cb1b2e118ec81775c8e772399b.png

Adica o bricheta cu vata si filil, similara cu Zippo.

Pana aici nimic deosebit. Insa luna trecuta, cand am plecat de la Berlin [aeroportul Schonenfeld] acesta bricheta [o avem in buzunarul vestei] a fost detectata de scannerul de la controlul de securitate.
Neamtul m-a rugat sa-i arat bricheta si dupa ce a vazut-o mi-a spus ca nu ma pot urca cu ea in avion. M-am mai lovit odata de problema asta la Berlin, asa ca i-am propus sa scot vata si fitilul iar omul a percutat imediat, un coleg de-al lui mi-a dat un patent, plus o punga in care sa pun ce-am scos din bricheta.

La final l-am intrebat care este motivul pentru care nu ma pot urca cu bricheta in avion iar omul mi-a explicat foarte calm ca, fiind cu benzina si fitil, aceasta bricheta poate ramane aprinsa iar posesorul o poate arunca aprinsa in avion sau aeroport si poate provoca un incendiu.
Recunosc, pana acum nu mi-am pus problema cum pot provoca un incendiu.

Astfel, avand in vedere cele de mai sus, aviz posesorilor de Zippo / similar. Ar fi fost foarte posibil sa-l gasesc pe unul batut in cap care sa nu percuteze la propunerea mea de a inlatura vata si fitilul. Si mi-ar fi parut tare rau pentru bricheta.

Personal, cand voi calatori cu avionul voi lasa acasa bricheta pe benzina si voi folosi o bricheta de 2 lei pe gaz.

Scuze pentru off-topic.

• Thanks 1

Salutare, 

Are careva experienta zborului cu RyanAir insotit de bicicleta din dotare?

Nu am zburat inca cu ei (cu sau fata bicicleta) dar pare ca e varianta cea mai buna pentru tura din acest an si as vrea sa stiu la ce sa ma astept, in general. 

Am reusit doar sa aflu ca sunt mai scumpi la bagaj sportiv comparativ cu Wizz - 60euro/segment vs 42euro/segment

Multam!

@EyesOnly

N-am zburat alaturi de bicicleta cu Ryan Air, asa ca din pacate nu te pot ajuta.

Insa am zburat cu ei de doua ori inainte de pandemie de la Bucuresti la Berlin (in 2018 si 2019) si am ramas foarte placut suprins de serviciile lor. Niciun minut intarziere, la venire chiar au ajuns de fiecare data cu vreo 10 minute mai devreme fata de ora de pe bilet. Sper sa isi fi pastrat aceste bune obiceiuri.

In plus, mi s-a parut foarte inteligent din partea lor ca aduceau doua scari la avion (una in fata si alta in spate) atat la Bucuresti, cat si la Berlin. Astfel, imbarcarea / debarcarea se facea mult mai repede. La Blue Air de exemplu nu am vazut niciodata doua scari.

Ca in avion auzem conversatii de genul "Iubi, de ce ne-am urcat prin spate daca avem loc in randul 3?" e alta problema.

Cred ca cel mai bine le trimiti un e-mail si ii rogi sa iti dea detalii despre bicicleta. Indiferent ce am spune noi aici, nu cred ca ar avea vreo valoare in cazul (sper putin probabil) de probleme la imbarcare.

60 de euro per segment de zbor este parfum. La Blue Air este 50 de Euro (probabil pret post-pandemie, pentru ca in 2019 era 25 Euro per segment de zbor).

Bagajul de cala cat costa?

Si, daca nu sunt prea indiscret, unde va fi tura? (nu insist).

Bafta.

• Thanks 1

în urmă cu 22 ore, gibonu said:

Cred ca cel mai bine le trimiti un e-mail si ii rogi sa iti dea detalii despre bicicleta. Indiferent ce am spune noi aici, nu cred ca ar avea vreo valoare in cazul (sper putin probabil) de probleme la imbarcare.

E destul de evident ce  informatii au pe site-ul oficial: "*Bicycles (max weight 30kg), - MUST be contained in a protective box or protective bike bag in order to be accepted for travel. Electric bicycles cannot be transported by plane."

Eram curios doar daca exista cineva pe aci care chiar a zburat cu ei. Oricum problemele cele mai mari pot sa apara la handling - si asta depinde de angajatii de la aeroporturi si nu de companie. 

60 de euro per segment de zbor este parfum

Putin confuz cu parfumul asta - aparent, din companiile low cost, e cel mai mare tarif din piata la acest moment 

Bagajul de cala cat costa?

Nu m-am uitat, inca, pe preturi separate. Ce e ciudat, si diferit fata de Wizz, e ca dimensiunea bagajului de cala nu poate fi diferita per pasager. 

La Wizz aveam optiunea sa aleg, per pasager, dimensiuni diferite la bagajele de cala. La Ryan, aparent, cand selectezi tipul de bilet se aplica la ambii pasageri. 

Trebuie sa vad, daca e nevoie, sa rezolvi combinatia 32x20 pe bagaje de cala. Din ce aduc aminte cam asa am zburat pana acum. 

Se iau bilete separat când vrei doar un bagaj de cală, iar celălalt merge basic. Știu că e aiurea. Apoi plătești separat, dacă dorești, și locația locului în avion. 
Ce poți face însă, în funcție de locație, este să iei doar dus cu o companie și întors cu altă companie. Uneori datele pe care le oferă o companie anume nu se pupă cu calendarul personal, sau când pleacă și când ajunge, pentru că una e să ajungi după-masa sau seara și una este să ajungi înainte de prânz. 

• Thanks 1

1 hour ago, Mookyama said:

Se iau bilete separat când vrei doar un bagaj de cală, iar celălalt merge basic.

La noi e clar ca amandoi mergem cu bagaj de cala. Pana acum, la Wizz, mergeam cu 32+20. 

Cu Ryan se pare ca e mai "simplu" - nu exista decat bagaje de 20, Cel mai probabil, o sa pun cate unul de 20 pentru fiecare(pe langa bicicleta). 

Cand ma apropii de plecare, daca chiar nu reusesc sa ma incadrez in cele 2x20, o sa mai iau unul (de cala, sau cabina de 10)

Cat priveste comapniile si zborurile - in cazul de fata trebuie sa ma multumesc si sa ma mulez cu dus-intors aceeasi companie. 

On 09.04.2022 at 10:46, EyesOnly said:

Ce e ciudat, si diferit fata de Wizz, e ca dimensiunea bagajului de cala nu poate fi diferita per pasager.

Se pare ca, la final de rezervare, poti alege pentru fiecare pasager baajele(sau sa renunti la ele penru un pasager). 

De asemenea, se pot adauga aditional bagaje de 10 sau 20kg per pasager. 

Bagaj de 32kg nu exista - max e 20kg. 

Salut ,

Am zburat cu ei saptamana trecuta dar fara biciclete . Mi sa parut ca au intarziat un pic la imbarcari dar am ajuns la timp .Am avut doar bagaj mic asa ca nu am experienta cu bicicleta dar parca vazusem ca este 50E /segment , nu 60 . 

• Thanks 1

On 09.04.2022 at 10:46, EyesOnly said:

E destul de evident ce  informatii au pe site-ul oficial: "*Bicycles (max weight 30kg), - MUST be contained in a protective box or protective bike bag in order to be accepted for travel.

Aici s-ar putea sa fie o problema, in sensul ca prin "protective box" s-ar putea intelege cutia speciala din plastic dur pentru transportat bicicleta si nu cutia de carton.

Eu as trimite un e-mail la Ryan Air, cu detaliile ambelor zboruri, in care sa-i intreb daca accepta transportul bicicletei in cutie de carton, cea in care vin bicicletele la magazin. Si as atasa si o poza a cutiei de carton. Asa am procedat in 2019, cand am folosit cutii de carton la Blue Air. Oamenii n-au parut deloc surprinsi de intrebarea mea, mi-au raspuns afirmativ destul de repede.

Bineinteles, ce am scris mai sus se aplica doar in cazul in care vrei sa optezi pentru cutia de carton. In cazul husei este clara treaba.

Cat despre "handling", aici este categoria "prinde orbu', scoate-i ochii". In cazul (speram toti putin probabil) in care bicicleta / husa / cutia pateste ceva, ti se va spune ca cei de la plecare sunt de vina, ca ei nu au avut grija.

Cat despre pretul bicicletei la Ryan Air, tin minte ca in 2019 era 120 Euro per segment de zbor. Insa este posibil sa nu fi retinut eu bine sau sa fi adaptat ei preturile post-pandemie. Daca la Blue Air este 50 Euro, nu mi se pare tragic cei 60 de Euro pe care ii cer Ryan Air.

Bafta la planificare.

• Thanks 1

Nu am nicio intentie de dezinformare sau descurajare, insa poate ajuta pe cineva.

Si anul asta voi renunta la o tura externa, cu bicicleta transportata in avion.

Ma stiu cu un tip care are o agentie de turism si prin intermediul lui mi-am cumparat biletele la Blue Air in ultimii ani. Nu pentru ca nu m-as fi descurcat cu achizitia direct de pe site, insa am zis ca-l mai ajut pe om, ii mai iese si lui de-o ciunga comision si arata mai bine la evaluarea anuala.

Acum vreo luna am vorbit cu omul, l-am intrebat care mai este situatia la Blue Air si Wizz iar raspunsul a fost ca cele doua companii anuleaza foarte multe zboruri. Au nevoie de incasari, lanseaza multe destinatii la preturi "atractive" insa, daca avionul nu se umple peste o anumita limita, zborul respectiv se anuleaza.

Omul mi-a spus ca cel mai sigur, ca sa nu existe surprize neplacute de zbor anulat, este ca biletul sa fie luat cu doua saptamani inainte de zbor. Motivul: daca zborul este anulat cu mai putin de doua saptamani inainte, compania trebuie sa platesca niste compesatii pasagerilor, ceea ce evident nu le convine.

Insa pe mine nu ma avantajeaza cu nimic asta, nu imi pot lua bilet cu sub doua saptamani inainte de plecarea in tura. Pe de o parte este problema de pret, pe de alta parte este problema ca nu stiu daca mai gasesc loc in avion. Plus ca nu as planifica o tura externa sub o saptamana, nu are rost deplasarea.

Oarecum sigure, adica risc mai redus de anulare, cel putin la Blue Air sunt cursele catre Italia si Spania, unde exista comunitati numeroase de romani. 

Repet, ce am scris mai sus sunt doar niste informatii pe care le am de la unul "din interior". Nu garantez ca sunt 100% corecte. Insa, pe de alta parte, omul nu avea niciun interes sa imi spuna toate astea, interesul lui fiind sa vanda bilete de avion.

In plus, se refera doar la Blue Air si Wizz.

• Sad 1

Multam de insight! Nu mi-am pus problema asta prea mult, pana acum. 

Noroc ca (nu) am luat biletele duminica care o trecut. tocmai pentru August :-D  ..... De acu sa fac programarea detaliata a turei si om vedea ce bafta am cu zoboruile ..... :-D 

@EyesOnly

N-ai pentru ce. Nu pot spune "cu placere".

Posibil ca Ryan Air sa fie mai seriosi, nu stiu ce sa spun.

Nu ma suprinde prea mult politica asta de anulare a zborurilor. Mi-am mai luat-o odata de la Blue Air, in 2010, cand am luat la dus un zbor Bucuresti (Baneasa pe atunci) - Cuneo (langa Torino). Blue Air m-a anuntat, cu o luna inainte, printr-un sms sec, de genul "zborul ... s-a anulat, sunati in call-center".

A fost o intreaga aventura pana mi-a raspuns cineva de la call-center (pe atunci era doar numar cu tarif normal). Insa, dupa ce mi-au raspus, problema s-a rezolvat rapid, in sensul ca am primit, pentru aceiasi zi cu zborul anulat, un zbor Bucuresti - Bergamo. Apoi a urmat un autobuz si doua trenuri pentru a ajunge undeva langa Cuneo, unde ar fi trebuit sa ajung initial cu avionul.

Que Será, Será!

Il aceeasi ordine de idei - am dat mail acum vreo 3 zile cu intrebarile de impachetare bicicleta. Inca nu am primit niciun raspuns de la Ryan

On 13.04.2022 at 16:22, gibonu said:

@EyesOnly

N-ai pentru ce. Nu pot spune "cu placere".

Posibil ca Ryan Air sa fie mai seriosi, nu stiu ce sa spun.

Nu ma suprinde prea mult politica asta de anulare a zborurilor. Mi-am mai luat-o odata de la Blue Air, in 2010, cand am luat la dus un zbor Bucuresti (Baneasa pe atunci) - Cuneo (langa Torino). Blue Air m-a anuntat, cu o luna inainte, printr-un sms sec, de genul "zborul ... s-a anulat, sunati in call-center".

A fost o intreaga aventura pana mi-a raspuns cineva de la call-center (pe atunci era doar numar cu tarif normal). Insa, dupa ce mi-au raspus, problema s-a rezolvat rapid, in sensul ca am primit, pentru aceiasi zi cu zborul anulat, un zbor Bucuresti - Bergamo. Apoi a urmat un autobuz si doua trenuri pentru a ajunge undeva langa Cuneo, unde ar fi trebuit sa ajung initial cu avionul.

Exact asta mi s-a întâmplat acum 2 zile prin compania de care ai menționat. Apropo, în cât timp ai primit banii înapoi? Am trimis formularele de retur, caci asta trebuie să faci după anulare. Call Center e contra cost, ca idee, și tare mi-e că îmi vor spune taman ce scrie pe site, un minim de 10 săptămâni. Mă întreb dacă e legal asta, în special ca spun pe site ca întârzierea se face datorită Covid 19. Pe lângă ca nu mai sunt restricții, nu văd legătura cu returul banilor și Covid. 

Tot la ei am luat zbor până la urmă, dus, motivul fiind data calendaristică de zbor. Ryan Air am luat la întoarcere însă. 

în urmă cu 9 ore, EyesOnly said:

Que Será, Será!

Il aceeasi ordine de idei - am dat mail acum vreo 3 zile cu intrebarile de impachetare bicicleta. Inca nu am primit niciun raspuns de la Ryan

Suni. Sau întrebi pe comunitate pe Facebook, sau chiar și pe Strava. Dar din ce știu, cutie dedicată ar fi cel mai indicat. In cea de carton e riscant la manevrare in cala avionului, ai văzut cum sunt puse, la nimereală. 

• Sad 1

1 hour ago, Mookyama said:

In cea de carton e riscant la manevrare in cala avionului,

Corect. E riscant. Am 4 zboruri individuale facute pana acum cu cutie de carton. Am avut noroc, totul a fost bine. 

Bani (sau ganduri) de cutie speciala nu am :) 

în urmă cu 1 oră, Mookyama said:

Apropo, în cât timp ai primit banii înapoi?

In 2010 nu s-a pus problema de primit banii inapoi. Am spus ca mi-au dat alt zbor, in locul celui anulat initial.

în urmă cu 1 oră, Mookyama said:

Dar din ce știu, cutie dedicată ar fi cel mai indicat.

Este cel mai indicat. Insa problema este ce faci cu cutia dupa aterizare, unde o pastrezi cat timp faci tura?

Din 2010 pana in 2018 am tot facut ture externe cu bicicleta transportata in husa textila (cea de la Vaude). Si nu am avut probleme. Am "preparat" bicicleta bine inainte de fiecare plecare din RO si aia a fost.

Sunt detalii in topicul asta despre "prepararea" bicicletei.