Daniel14

Butuci cu BILE sau RULMENTI ?

Recommended Posts

doresc sa achizitionez 2 jante noi +spite +nipluri + 2 butuci noi daca e sa iau cu bile iau deore lx ultimul model , iar cu rulmenti nustiu ce sa iau , care ar fi mai bun , care ar tine mai mult budget undeva la 360 ron pana in 400 ron

Parerea mea!

1-Daca ai Cursiera ia-ti butuci pe bile (asa ti cont si de greutatea lor) dar tebuiesc intretinuti mai atent!

2-Daca ai MTB ia-ti pe rulment ca NU pre necesita asa de mare gresare (si NU ai nevoie de sa tii cont de greutate)

Asa ca alegere iti apartine in totalitate!

Bafta multa la alegera lor!

PS: Acum mai ramane marca :-J

Si când vezi ce ușor coboară unul cu bicicleta cu roti pe rulmenți, iar tu cu bile pedalezi unde el încă merge din inerție, am avut pe bile si nu as mai trece niciodată înapoi, indiferent de grame, am novatec cu 4 rulmenți pe spate si 2 pe fata, deja am uitat cum e sa tot desfaci butuci, săi reglezi si gresezi, sa nu pierzi bilele alea care fug pe oriunde și sa tot strângi la conurile alea tot la câteva sute de km mai ales pe mizerie si acum iarna, nici nu poate fi comparat rulajul unor roti cu rulmenți fata de cel cu bile, în aceeași categorie de preț normal, mai ales dacă riderul are si ceva greutate

EXISTA ROTI DE CURSIERA CU BUTUCI PE RULMENTI !!!

De unde v-a venit ideea asta ca rulmentii ar transforma bicicleta in tractor.

Eu daca as primi GRATIS un butuc pe bile nu l-as folosi pe bicicleta mea.

@LucianTheOne recomanda-mi si mie te rog frumos niste butuci de cursiera pe rulment dar la un pret moderat de criza asa!

Sa ii gasesc si aici in Romania.

Fulcrum sau Novatec

Fulcrum sau Novatec

@Selected - si ieftini si buni si usori, cred ca e imposibil. mai ales in Romania.

Exista butuci pe rulmenti, foarte buni si usori, dar pretul lor e pe masura. Iar in Romania nici macar n-am vazut.

Intreaba-l pe Heinz ca el are butuci Novatec pe cursiera.

@Selected - si ieftini si buni si usori, cred ca e imposibil. mai ales in Romania.

Exista butuci pe rulmenti, foarte buni si usori, dar pretul lor e pe masura. Iar in Romania nici macar n-am vazut.

Intreaba-l pe Heinz ca el are butuci Novatec pe cursiera.

Eu am roti Novatec Speedy si in 2009 am facut 8700 de km cu ele.Cu roata fatza am luat in vara ,o groapa nasoala avand viteza de 45.Cercul s-a indoit putin dar butucul nu a avut nimic.Uite aici niste preturi.

Biciclete, componente si accesorii bicicleta.

Vezi ca in stanga apare "PT. CURSIERE".intrii acolo

Eu am roti Novatec Speedy si in 2009 am facut 8700 de km cu ele.Cu roata fatza am luat in vara ,o groapa nasoala avand viteza de 45.Cercul s-a indoit putin dar butucul nu a avut nimic.Uite aici niste preturi.

Biciclete, componente si accesorii bicicleta.

Vezi ca in stanga apare "PT. CURSIERE".intrii acolo

Pentru domnul Heinz 28, daca aveti furca de carbon ar fi bine sa verificati cu o lupa puternica daca au aparut microfisuri la partea de jos unde se fixeaza butucul rotii !

Pentru domnul Heinz 28, daca aveti furca de carbon ar fi bine sa verificati cu o lupa puternica daca au aparut microfisuri la partea de jos unde se fixeaza butucul rotii !

Eu am o intrebare legat de folosirea de ball bearing la roti. Daca o roata care foloseste rulmenti in butuci are voie sa aibe joc [eu la cea din spate am un foarte mic joc] si unde pot schimba rulmenti [nu am scule] si daca se gasesc rulmenti [am butuci campa chorus]La bile si conuri aveam un foarte mic joc intodeauna deoarece stiam de la cei batrani ca bicicleta are voie sa aibe un mic joc DOAR la roti pentru soc ,in rest NU. SI ca o opinie personala intodeauna am considerat oportun ca la angrenaj [buttom bracket]]sa fie pe rulmenti dar la roti zic eu bile ,deoarece bilele si conurile de calitate tin o viata si se pot face reglaje mult mai usor . Ma refer strict la bicicletele pentru amatori nu cel de performanta.

Deci dupa commentariul lui buchter emil, daca zice ca are joc deja, m-am convins in privinta acestor butuci pe rulmentii , dar sar putea sa mai fie si de la janta nu numai de la butuc , si emil mai are dreptate la ceva in privinta ingrijirii lor adica la cei cu bile daca se strica ceva gaseste repede ce ai nevoie pe-cand la cei cu rulment nu prea gasesti , deci cred ca am sa merg tot pe bile , multumesc tuturor si daca mai are cineva ceva de spus in privinta alegerii butuciilor adica care e mai bun si dece e mai bun ii rog frumos sa lase un mesaj , inca-odata multumesc

buchter emil

butucul chorus spate 9 viteze este reglabil. De asemenea exista si bile de schimb pentru butucii campa din 1999 pana in prezent.

boca bearings - miniature bearings for hobby&industry

mersi ,si ce zici daca are un foarte mic joc il las asa ? Sau pe rulmenti nu se accepta de loc joc . Unde se poate face un reglaj? Si nu vreau sa te contrazic dar eu lucrez in domeniul aviatiei si culmea multe din lucrarile de la avion sunt legate de rulmenti . Dar cand apare joc la rulmenti nu exista reglaj si pur si simplu daca nu este in limitele admise se inlocuiesc.[indiferent daca este rulment care se roluieste ,sau rulmenti cu sleeve] inca odata mersi si poate mai ma ajuti cu intrebarile de mai sus

eram curios daca jocul foarte mic il pot lasa ,din pacate trebuie sa plec si il las pe neaew sa continue discutia [eram la o bericica] dar trebuie sa plec la job ,si nu cred ca cube mai raspunde sanatate