Daniel14

Butuci cu BILE sau RULMENTI ?

Recommended Posts

Eu am de 4 ani butuci Sram X9 (fata) si Novatec D712SB (spate). Nu stiu cat am mers, poate vreo 15000-20000 km, in principal pe asfalt si aproape deloc pe vreme uda.

Pe fata butucul merge impecabil din prima zi. Pe spate l-am dus anul trecut la service ca agata un pic la rotirea rotii in mana dar nu mi-au schimbat rulmentii, cred doar mi i-au curatat si uns un pic pe cei exteriori.

sa fluieri a paguba :)

Te contrazic, există o soluție pentru roți care se învârt cu mâna cât vrea mușchiul tău.

• Upvote 3

sa fluieri a paguba :)

Asta fac de cand am luat rotile dar cum mai indrept din paguba?

Am spalat bicicleta in cada iar la buduci am dat cred 10-15 secunde cu dusu fara presiune cat sa se duca spuma.

Din curiozitate am desfacut butucu de fata novatec d771 si ce za vezi in alea 10secune a intrat apa in el.

Dupa ce ca costa o caruta de bani mai si intra foarte usor apa in ei.

Ma gandesc sa le schimb garniturile cu unele mai groase

http://postimg.org/image/xynytu1yx/

Eu am dat cu putina vaselina siliconica pe garniturile alea, dar am si evitat sa indrept jet de apa spre doape sau cel putin nu din directia paralela cu axul butucului ci doar perpendicular pe axul butucului. N-a patruns nici o picatura de apa pana acum.

Cand am pus pe fata primul butuc (pt mine) pe rulmenti, am zis ca e o grozavie, invartea frumos, usor si lin. Imi propun in sinea mea, cu prima ocazie schimb si pe spate. Si am schimbat. Hm, parca nu mergea cine stie ce de usor dar in fine. Si destul de repede a inceput sa agate. Am vazut ce numar au rulmentii, am luat skf, m-am dus la mazicon sa ii schimbe sa merg la sigur, prese, chestii. Mi-au zis ca vreo mie de km vor merge mai greu. Dupa mia respectiva nici o imbunatatire. Si pentru ca am luat doua randuri de rulmenti, am scos unul din punga sa ma uit la el. Mergea greu din cale afara. Scot altul polonez luat de rezerva pentru angrenaj. Mergea boboc. Nu stiam ce sa mai cred. Au trecut de atunci enspe mii de km si butucul respectiv tot greu merge. Intre timp am mai facut o roata de spate de 28 de spite pentru alta bicicleta, si cum butucii de 28 de gauri nu prea zburda pe piata ca sa pot sa aleg, am luat unul destul de scumpicel pe conuri si pana acum nu imi pare rau. Asa ca in ce ma priveste nu sunt catusi de putin partizanul vreunui tip, rulmenti sau conuri.

Ca sa nu mai deschid un nou topic..

Ce sa da - DT Swiss R23 DB - 15/10 Trough Axle - luate SH. Rulmentii pe fata muci. In rest sunt ok. M-am dus la un service recomandat pe aici si i-am schimbat cu SKF-uri (cred). Acum - rulmentii merg acceptabil de greu daca roata nu e stransa bine. Daca o strang bine roata nu se invarte mai mult de o tura, hai doua, dupa ce o invart usor si o las. Acum - dupa ce m-am uitat eu prin service manual (https://www.dtswiss.com/Resources/Support/WHEELS/DT-Swiss-Wheels-SPLINE-2013-2014-Technical-Man pagina 18) adaptoarele acelea par a presa direct pe rulment..ceea ce e cam stupid - adica cu cat apas mai tare pe adaptoare - practic cu cat strang roata mai tare - cu atat presiune pe rulment e mai mare.

Si acum intrebarea mea - sunt rulmentii montatii prost sau sunt ele as designed de prost? Cum imi pot da seama?

(Incepe sa imi fie dor de sisitemul cu bile - 2 chei pentru conuri si te descurci acasa cu de toate - si mult mai ieftine)

Rulmenții se testează în sarcină, testul tău nu e concludent; niște rulmenți noi de calitate sunt plini cu vaselină și simeringurile au o oarecare frecare.

Adaptoarele presează doar pe inelele interioare ale rulmenților, inele care au între ele fie un tub rigid, fie chiar axul butucului. 

Ok - dar atunci de gradul de infranare variaza cu cat de tare strang QR?

Deși la roți se folosesc rulmenți radiali, ei sunt tensionați axial pentru a elimina jocul. Până într-un punct, diferența QR deschis / QR strâns e normală.

Mersi mult. De aici trag concluzia ca rulmenti au o fata si un spate, ca sa ma exprim asa, corect? Ce vreau sa zic - daca iei rulmenti originali de la DT aia spun clar - cu partea rosie in afara. Practic ei sunt un pic tensionati iar in momentul in care cuplezi QR poti fie mari tensiunea radiala fie o poti micsora. Exteriorul rulmentului are si el un opritor in interiorul butucului - deci practic adaptorul apasa pe partea interioara iar partea exterioara a rulmentului e oprita sa fuga de opritorul butucului. Ce se intampla daca le montezi invers? Si cum iti dai seama de fata/spatele rulmentului?

P.S. deja mi-e clar ca s-ar putea sa fiu mult pe campii...dar incerc sa inteleg fenomenul.

Rulmenții radiali pot fi montați oricum, doar cei radial-axiali au orientare.

Pot doar să presupun că DT au folosit garnituri/simeringuri diferite pentru a reduce frecarea (cele de la exterior sunt mai rezistente la apă/praf, cele de pe interior doar țin vaselina în rulment).

Există și producători care folosesc rulmenți radial-axiali, dar butucii lor au sistem separat de tensionare a rulmenților (Easton, Mavic, Chris King, etc).

Ce chestii povestiti. Imi dau seama ca am avut noroc cu butucii mei Novatec pe rulmenti.

Sunt la al doilea schimb de rulmenti si nu am nici cea mai mica problema.

Este adevarat, in schimb, ca SKF originali nu gasesti decat la reprezentanta si acolo trebuie sa fii firma ca sa iti vanda. Chiar ei se plang ca piata din sud e plina de contrafaceri sub sigla SKF.