Daniel14

Butuci cu BILE sau RULMENTI ?

Recommended Posts

Eu n-am vazut Chorus pe rulmenti, altii decat cei din caseta (freebody). Am vazut doar la mai slabele Veloce si Mirage. Chorus Spate 9 dupa cunostintele mele este pe coroane numite HB-RE023 (G).

Poate totusi gresesc eu. Se regleaza din piulita FH-CH025 © si axul FH-RE201 (K). (F) sunt conurile HB-RE022.

Campagnolo 1999-2006 Rear Hub Parts - Branford Bike - Seattle/Bellevue - Campagnolo Pro Shop

Poza este cu Record, Chorus si Centaur.

[ATTACH=CONFIG]16226[/ATTACH]

LE: Am mai spus-o pe undeva si o repet: eu nu ma pricep deloc la Campa, nu am avut si nu am (decat un tricou galben) piese Campagnolo, insa le-am admirat la altii. Am o brosura tehnica de la Campy si acolo am vazut treaba cu butucii de 9 viteze Chorus si Record, apoi am stat sa-mi amintesc daca am vazut pe vreundeva rulmenti incapsulati la alte modele decat unele Veloce si Mirage, dar n-am reusit sa identific o astfel de situatie.

Edited by Le_Cube

Axul unui butuc NU trebuie sa aiba joc deloc, indiferent daca e pe bile sau pe rulmenti.

La unii butuci pe rulmenti se poate regla jocul, si la toti se poate schimba axul sau rulmentii.

Si nimc nu tine o viata, nici o bila, nici un con, nici un rulment.

Mersi mult CUBE ca intodeauna bine informat . Deci clar au rulmenti reglabili . O sa incerc sa fac rost de un alen de 2,5 mm cu care sa desfac piulita c si sa vad daca pot lua jocul complect. Jocul este foarte mic si nu in toate pozitile apare. Dar cum a spus si LUCIAN nimic nu este vesnic ,si cu speranta sa nu se supere il mai intreb un amanunt . Ce este mai rau un joc la conuri cu bile sau un joc la rulmenti [un joc mic ] la prima impresie un joc la rulmenti parca nu ar fi asa de grav. SI MODUL DE UNGERE LA ELE ,SA-I DAU ON ORIFICIU CENTRAL IN BUTUC ,DEOARECE PRIN DEMONTAREA ACELUI SURUB CARE FOARTE REPEDE SE VA UZA] Iar pentru daniel 14 i-mi permit un mic sfat . Nu te grabi cu constatarile. Eu am folosit zeci de roti cu conuri si bile si pot spune ca sau comportat foarte bine ,am imbatranit cu ele. Nu acelasi lucru pot spune despre butuci cu rulmenti ,de abia acum ma confrunt cu ele. Lucian poate da raspunsuri mult mai corecte deoarece cunoaste bine cele 2 sisteme. Ce pot spune eu este doar ca reglajul se face mult mai usor la conuri cu bile si diferenta mare de pret ,si nu in ultimul rand faptul ca trebuie sa cauti rulmenti e.t.c. SI ca sa dau si un exemplu concret 0 pereche de roti campa record din ani 80[cu orifici de gresare in mij. butucului] cu 2 genti mavic ma costat 2MIL mil cu spitat [spite trase tot vechi] si cu un bloc de pinioane de 6 atom care e la fel ca la prima tinerete . Acuma am cumparat la mana doua o pereche de roti cu jenti ambrozio cu butuci campa chorus pe rulmenti cu spite groase netrase cu cauciucuri bune 3,5 mil la mare tocmeala [4 mil a cerut mult timp] si am luat si un bloc de pinioane de 9 campa veloce inca 1,5 mil [si sunt sigur ca no sa tina ca batranul atom] la care nici macar talhari nu mi-au dat ringlock[noroc ca am rezolvato la job] deci 5 mil si poate mai scump, deci asta este diferenta DANIELE si nu stiu daca merita [conteaza bineinteles si ce bike ai desigur] sanatate multa

Edited by buchter emil

Mersi mult CUBE ca intodeauna bine informat . Deci clar au rulmenti reglabili . O sa incerc sa fac rost de un alen de 2,5 mm cu care sa desfac piulita c si sa vad daca pot lua jocul complect. Jocul este foarte mic si nu in toate pozitile apare. Dar cum a spus si LUCIAN nimic nu este vesnic ,si cu speranta sa nu se supere il mai intreb un amanunt . Ce este mai rau un joc la conuri cu bile sau un joc la rulmenti [un joc mic ] la prima impresie un joc la rulmenti parca nu ar fi asa de grav. SI MODUL DE UNGERE LA ELE ,SA-I DAU ON ORIFICIU CENTRAL IN BUTUC ,DEOARECE PRIN DEMONTAREA ACELUI SURUB CARE FOARTE REPEDE SE VA UZA] Iar pentru daniel 14 i-mi permit un mic sfat . Nu te grabi cu constatarile. Eu am folosit zeci de roti cu conuri si bile si pot spune ca sau comportat foarte bine ,am imbatranit cu ele. Nu acelasi lucru pot spune despre butuci cu rulmenti ,de abia acum ma confrunt cu ele. Lucian poate da raspunsuri mult mai corecte deoarece cunoaste bine cele 2 sisteme. Ce pot spune eu este doar ca reglajul se face mult mai usor la conuri cu bile si diferenta mare de pret ,si nu in ultimul rand faptul ca trebuie sa cauti rulmenti e.t.c. SI ca sa dau si un exemplu concret 0 pereche de roti campa record din ani 80[cu orifici de gresare in mij. butucului] cu 2 genti mavic ma costat 2MIL mil cu spitat [spite trase tot vechi] si cu un bloc de pinioane de 6 atom care e la fel ca la prima tinerete . Acuma am cumparat la mana doua o pereche de roti cu jenti ambrozio cu butuci campa chorus pe rulmenti cu spite groase netrase cu cauciucuri bune 3,5 mil la mare tocmeala [4 mil a cerut mult timp] si am luat si un bloc de pinioane de 9 campa veloce inca 1,5 mil [si sunt sigur ca no sa tina ca batranul atom] la care nici macar talhari nu mi-au dat ringlock[noroc ca am rezolvato la job] deci 5 mil si poate mai scump, deci asta este diferenta DANIELE si nu stiu daca merita [conteaza bineinteles si ce bike ai desigur] sanatate multa

Edited by buchter emil

Eu am roti de cursiera atat pe conuri cat si pe rulmenti si tind sa spun ca-mi plac mai mult rotile pe rulmenti (capsati). Nu necesita intretinere si nici reglare. Pe conuri e de curatat la ei, de verificat uzura, de pus vaselina, de reglat, etc. (pe conuri am Ultegra). Rotile pe rulmenti industriali se invart mai usor. Din motive de intretinere si eficienta, prefer rulmenti.

buchter emil

Pana la urma Chorus, e pe rulmenti sau pe coroane cu bile? Adica nu sunt lamurit de traba asta si inca mai cred ca-i pe coroane.

Eu am roti de cursiera atat pe conuri cat si pe rulmenti si tind sa spun ca-mi plac mai mult rotile pe rulmenti (capsati). Nu necesita intretinere si nici reglare. Pe conuri e de curatat la ei, de verificat uzura, de pus vaselina, de reglat, etc. (pe conuri am Ultegra). Rotile pe rulmenti industriali se invart mai usor. Din motive de intretinere si eficienta, prefer rulmenti.

buchter emil

Pana la urma Chorus, e pe rulmenti sau pe coroane cu bile? Adica nu sunt lamurit de traba asta si inca mai cred ca-i pe coroane.

E mai grav sa ai joc la un butuc cu rulmenti.

Asta deoarece se gasesc destul de greu rulmenti de schimb, si uneori iti trebuie scule speciale ca sa ii schimbi.

Conteaza si dupa cat timp de folosire apare jocul. Daca apare dupa vreo 4-5 ani, poti sa schimbi tot butucul fara nici un regret. Daca apare dupa 4-5 luni, cu adevarat grav, inseamna ca ai facut ceva foarte rau cu bicicleta sau ca are defect de fabricatie sau montaj. Dar din astea inca n-am vazut.

Am mai spus-o si o mai spun. Nu-mi plac butuci cu bile din cauza servisarii complicate si chinuitoare. Cel mai mult imi displace sa curat un butuc, sa sterg fiecare bila si con si cuveta, sa le verific uzura, sa le masor cu micrometrul, sa le montez la loc, sa reglez jocul, sa ma murdaresc pana la urechi...

tot legat de butuci...cand vreau sa ii inchid. taicamio zicea ca trebuie stransi cat mai tare (fara sa ii distrugi) si apoi sa dau jumatate de rotatie in sens invers la piulita cu con ( o rotatie in total). am facut asa numai ca se invarte greu si sacadat. am mai slabit putin si tot asa. ca sa mearga lin trebuie sa slabesc piulitele cat sa le pot invarti cu mana , fara cheie. e normal? (nu taicamio)

aaa si roata nu are joc deloc in niciun caz.

mersi

buchter emil

ce am vazut in desen par coroane pe bile . nu gasesc inca un alen de 2,5 mm . MIE i-mi place sa ma murdaresc cu vaselina ,sa reglez etc deoarece eu la servici toata viata m-am murdarit . In aviatie e greu sa nu te murdaresti ,ce mai conteaza sa ma murdaresc si cu bicicletele . Dar ma rog fiecare cu gusturile lui si cu mentalitatile lui. Acuma adevarat conteaza si complexitatea munci pe care o depui ,daca faci acelasi lucru ani de zile si esti plafonat in domeniul de activitate te scarbesti la un momendat sa faci aceleasi chesti.La noi de pilda intodeauna faci alte chesti si mereu ai cate ceva nou de invatat ,modul de lucru in aviatia romana este sa te pricepi sa faci de toate. Am fost odata cu ani in urma la specializare in ANGLIA si acolo nu funtioneaza modul nostru de lucru. Acolo fiecare face un singur lucru [adevarat impecabil] dar va dati seama ca automat intervine plictiseala ,monotonia si dezgustul . Ma uitam la omul ala care depresa scotea si roluia incontinu aceasi rulmenti pana iesea la pensie . Inginerul nostru ne spunea ca aia fac asa deoarece sa constata ca daca la noi facem de toate si nu ne pricepem prea bine la nimic ,aia fac un singur lucru dar al dracului de bine si bineinteles -no mistake. sper ca nu am batut campi si scuze daca deja va luat somnul

Nu in spiritul contradictiei, dar pe unde m-am plimbat eu prin strainataturi, oamenii fac un singur lucru odata, dar nu acelasi lucru toata viata. Putine sunt cazurile cand cineva iese la pensie de la un singur servici pe care l-a lucrat toata viata. Nu intervine monotonie pentru ca o luna strange suruburi, o luna masoara tensiunea, o luna pune ulei si asa mai departe. Chiar si fara sa schimbe locul de munca, activitatea exercitata este variata in anumite limite. Treaba aceasta este valabila la toate nivelurile, nu doar la fabrica; un profesor universitar preda intr-un an termodinamica, urmatorul an mecanica analitica, urmatorul an electricitate, etc... si revine la termodinamica dupa mai multi ani, fara sa mentionez de anii sabatici.

DECIi in aviatie si in ani aia noi ne-am confruntat cu aceasta situatie.MIE de regula nu imi place sa mananc gogosi ,deci eu m-am referit la munca intr-un atelier unde chiar ne -a mirat modul lor de lucru . prima data am dat vina pe faptul ca sunt ei conservatori ,dar ei preferau ca oameni sa execute ca roboti lucrarile respective ani si ani de zile . probabil tu te referi la alte domeni ,unde au mai multe joburi .lucrarile in aviatie sunt acelasi si se repeta ca ciclu ,si mosulica ala era in prag de pensie si nu facuse altceva [nu ma mai repet] La noi la fel de exemplu la schimbarea de ansamble la roti ,a discurilor se fac aceleasi operati bineinteles cu noi amendamente si in cursul anilor cu schimbarea utilajelor[mai moderne] si la noi este diferit faptul ca facem prin rotatie lucrarile . Ei la ei NU ,acelasi personaje ani de zile faceau acelasi treaba. Lucrarile la avion la 300 h 900 h de zbor la fel aceleasi lucrari dar prin rotatie la ei aceasi oameni. In aviatie se lucreaza in ture si deobicei nu se mai face alt job. inca odata relatez niste chesti reale vazute de my self , acuma sa trecem totusi la ale noastre. AM gasit la un prieten alenul si intradevar exact cum spun ei pe site reglajul teribil de usor. sunt pe coroane cu bile ,o duc si la serviciu sa ii fac un clean service si ce ma bucur ca nu mai are de loc JOC. CU OCAZIA ASTA TE ANUNT OFICIAL CA DATOREZ O BERE BUNA LA VARA CAND SPER SA FINALIZEZ COLNAGO SANATATE MULTA SI MERSI INCA ODATA

Edited by buchter emil

eu sunt adeptul rulmentilor ,bilele reprezinta trecutul . otelul si bilele au ramas o istorie frumoasa dar sa dus. Acum vorbim de rulmenti ,carbon si cine stie de ce in viitor

Salut. sunt posesorul a doua roti cu butuci cu 24 gauri, pe bile..as vrea sa trec la rulmenti, deoarece am vazut o diferenta enorma intre cum merge o roata cu bucuci pe rulment si ale mele...pb e ca nu gasesc butuci pe rulment, cu disc de frana si cu 24 de gauri...nu imi mai permit sa skimb rotile cu totul. stie cineva unde pot gasi asa ceva?a...si sa nu uit...am 7 pinioane...

Salut,

Ar trebui sa schimb rulmentii la butucul fata (WTB LaserDisc Lite) pentru ca au un joc extrem de mic, dar enervant.

Ca si spare-part nu am gasit nimic, dar am aflat ca sunt rulmenti 15x26x7mm . Am tot cautat dar nu am gasit nimic palpabil asa ca ma intorc la forum si intreb: s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ? E stupid sa schimb butucul pt 2 rulmenti amarati. Am intrebat la Badi, dar nimic.

Salut, again :(

Am epuizat toate sursele de cautare si informare. Din pacate NU gasesc in RO rulmenti 15x26x7. Nici la importatori, nici la distribuitori nici la nimeni. 15x24 sau 15x28 :(

Acum este stupid sa platesc ~120 RON si sa-mi aduc butucii de afara, in conditiile in care un butuc nou este 100RON.

Ce ma sfatuiti sa fac ?

15x24x7 si o bucsa cu 1mm in carne ?

Mi se pare cam improvizatie :)

Pe CRC ma costa, cu tot cu transport 120 ron.

Cred ca pana la urma schimb butucul cu totul........ dar e o prostie!

Daca chiar sunt de 26 diametru exterior .. fa-i "tunning" (ca suna mai bine decat "improvizatie" :P ) sa bagi de 24 (sau chiar 28 daca ai de un' sa iei din el la un strungar), sau schimba-l cu altceva mai cinstit.

Nu de altceva, dar cotele standard de rulmenti ai remarcat care sunt.

Personal gasesc cam gretoase apucaturile astea ale producatorilor de a pune componente de uzura non-standard, si imi place sa le combat de cate ori e posibil - de unde si recomandarea :)

Nu stiu cum sa zic, dar chiar imi placea butucul :)

Sunt ITist, deci cam greu cu prietenii strungari. Pana la urma cred ca ma bag la un SRAM X9 ....

Nu stiu cum sa zic, dar chiar imi placea butucul :)

Sunt ITist, deci cam greu cu prietenii strungari. Pana la urma cred ca ma bag la un SRAM X9 ....

Solutia mai ieftina... rulment 6902-2RS (15x28-7 mm) si prelucrat OD=28mm la OD=26 mm. Rulmentii 1-2 euro/buc +plus prelucrarea (dar nu pe strung !)...alti cativa euro/buc.

Pai si pe ce daca nu pe strung? Doar nu ii iau la pila...

Pai si pe ce daca nu pe strung? Doar nu ii iau la pila...

Daca reusiti pe strung... inseamna ca sunteti un TCM-ist Extrem de bun ! Eu NU !