Daniel14

Butuci cu BILE sau RULMENTI ?

Recommended Posts

Explicatie: otelul rulmentilor e tratat/cementat, respectiv cand incerci sa bagi cutitu' de strung in el cutitul e mai destept si cedeaza primul.

Pe strung cu un polizor de rectificat ar trebui sa mearga.

Sau cu smirghel. In ultima varianta, chiar si pe o bormasina fixata de banc. Da' e mult de munca la fiecare set de rulmenti http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

pinkbike crede-ma pe cuvant ca am strans QRul de i-au venit spumele si jocul exista. Nu ca exista, este enervant intrucat imi apar vibratii la franare. Nu este din headset, nu este din furca, este doar din rulmenti.

Rulmentii se pot aschia pe strung (mai ales daca e de 2 euro bucata - care tine pana la colt :P). Exista si cutite, exista si posibilitati de prindere (se scot simeringurile si se fac doua bucsi pt centrare pe interiorul inelului exterior si sprijin pe suprafata laterala a inelului - ca o prindere intre 'varfuri'). Dar nu asa se face. Solutia cea mai buna e cea care a dat-o E-1 la inceput - se face bucsa pt rulment cu diametru exterior mai mic care se preseaza in butuc cu pastrarea conditiilor de montaj ale rulmetului (cu strangere sau cum o fi).

melcul-e, poanta e ca vibratiile la franare apar si cu si fara joc in rulmenti, nu aia e cauza. Iar pana sa capeti joc in rulmenti care sa deranjeze functional capeti zgomote/vibratii la rulaj si fara sa franezi (uruie, scartaie, piuie ...).

La modelele de butuc de care zici ca ai si facute pana-n 2008 se poate regla jocul (preload-ul lateral). Cred ca se poate si la astea mai noi cu ceva saiba subtire. Mai intai incearca asta daca rulmentii nu sunt uzati (nu uruie etc). Dar, repet, n-o sa dregi vibratiile la franare (decat temporar pt c-o sa 'deranjezi frana cand scoti rota si umbli p-acolo, in scurt timp revine).

pinkbike crede-ma pe cuvant ca am strans QRul de i-au venit spumele si jocul exista. Nu ca exista, este enervant intrucat imi apar vibratii la franare. Nu este din headset, nu este din furca, este doar din rulmenti.

am gasit ceva ieftin pe ebay, asta e rulment sau doar garnitura?

http://cgi.ebay.de/Wellendichtring-Simmerring-15-x-26-x-7-DASL-NBR-70-/160348450379?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2555832e4b

si aici out of stock, da-le un mesaj:

http://cgi.ebay.co.uk/Sealed-cartridge-bearing-bearings-/110617011155?pt=UK_sportsleisure_cycling_bikeparts_SR&var=&hash=item5f76c67a72

E ieftin, are dimesiunile corecte, e ok.

Doar ca nu e rulment ci simering. Dar nu conteaza, "merge si asa" :P

P.S. Pt ca mesajul meu pare ca nu se leaga, redau mesajul lui pinbike in original:

In cel mai bun caz te-ai corectat in timp ce scriam dar nu asta conteaza.

In general e mai indicat sa corectezi taind (strikethrough) sau cu PS ca sa nu se denatureze rezultatul si sa ramana in concordanta cu notificarile.

Cred ca era suficient sa-i dai seria generica a rulmentului (15267), desi cred a aflat-o dupa atatea investigatii, si ar trebui sa fie in stare sa si-l gaseasca si singur prin lume daca zice ca e IT-ist. Ca daca nu e in stare atunci nici macar nu mai merita sa mearga cu bicicleta pana nu invata :P

De gasit am gasit rulmenti, dar nu renteaza sa dau 100 RON (cu tot cu transport de prin DE, UK sau alte tari cu apa calda). In RO nu am gasit nimic la dimensiunea asta. Nici la importatori, nici la distribuitori, nici la magazine auto, nici la piata ... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif iar in butuc nou, pe rulmenti este ~150 ron (da, e Novatec .. si ?)

Toti cei pe care i-am intrebat au ramas surprinsi cand le-am zis ca ATAT scrie pe rulmentii mei: 15267-2RS . Nu ca n-are cum, nu ca nu stiu eu sa citesc si alte aberatii de gen. Pana la urma am batut drumul pana la BADI (in capatul celalalt al Bucurestiului) cu rulmentii in mana. S-au uitat "ca curca-n craci" si au zis ca tot ce au este 15x28x7.

Butucul nu stiu din pacate ce an este. Eu l-am luat in vara lui 2008 de la un baiat din Cluj. A mers foarte bine insa nu stiu exact cand a capatat joc. Am avut si o furca (daca pot sa-i spun asa) care avea bucsaraia terminata si prin urmare si joc. Insa acum, cu furca noua se vede clar ca problema este din butuc. cu roata montata (si evident stransa) daca trag de roata se simte acel joc la mana. (vreti sa va detaliez si procesul de testare ? .. cred ca atat ma pricem si eu in materie tehnica :P )

Prin urmare, mai am o promisiune de la ProBike (mi-a zis ca se uita prin depozit daca are ceva si ma suna). Daca nu, vineri ma duc sa-mi schimb butucul cu totul!

63 RON cu totul din UK la oamenii astia. Cu doi rulmenti mai mici SKF si doua bucse de compensare tot p-aici ajungi.

Un search in fuga zice ca asta e buba lor. Zice unu' ca si cu rulmenti noi mai avea joc. In principiu se rezolva cu rulmenti noi dar se pare ca nu tine mult.

N-ar fi fost rau sa se uite cineva priceput la toata tarasenia.

Acum depinde de cat mergi cu bicla si cat mai vrei s-o tii dar o rezolvare buna pare ca ar fi un alt butuc. Vezi ca urmeaza si ala pe spate :P

Succes!

Sarumana. Pe omuletii aia nu-i gasisem. Am dat comanda (65.91RON) si acum astept.

De mers cu bici, merg zilnic. Astazi mi-am luat si husa asta pentru ca mai marii din conducerea companiei au schimbat politica si biclele trebuie sa ramana in rastelul din curte. Rastel care, evident, nu este acoperit!

P.S: butucul pe spate este nou. Cand am trecut de la 8 la 9 pinioane am vazut ca era mancata rau caseta. Am preferat sa-l schimb cu totul.

-------------------------------------------------------------------------------

Description Code Qty Price VAT Total

Sealed Cartridge Bearing, 15267 15x26x7mm 2 2.92 NaN 7.00

Subtotal (excl VAT): 5.83 GBP

Promo Discount (P): 0.00 GBP

Delivery Charge (inc VAT): 6.00 GBP

VAT on goods: 1.17 GBP

Vouchers: 0.00 GBP

Total: 13.00 GBP

Your order has been shipped via : 1245

Your tracking reference ID is : RJ734747935GB

Your order will be delivered by your national postal service. You will need to sign for your package. Delivery normally takes 3-5 days. If your order does not arrive in this timescale please contact your local postal service to make sure they are not expecting you to collect your package. They often seem to think you will physically know that they have your package even without leaving a card.

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ce butuci imi recomandati pentru un MTB care vede mai mult asfalt decat off-rod si am slick-uri pe el ? Acum am LX-uri parca si as vrea sa incerc si cu rulmenti , cu 2 sau 4 . Mentionez ca am discuri si destule kg. si ca jantele au 36 de spite .

Din Germania ce fel de butuci buni si ieftini pot sa cumpar ? ( SRAM ??? ) Pentru MTB cu slick-uri , mai mult pt asfalt . Apoi e mai bine cu quick-release subtire sau bolt-on gros ???

( ajung sapt. viitoare pe acolo dupa lupte seculare si vroiam sa iau ceva care sa merite )

Problema care o am acum este ca , dupa 30 km se simte la mana un fel de rontait . La fel se simtea si cu anvelope de MTB , deci nu e de la slick-urile care le am acum , desi zgomotul de rulare s-a schimbat mult . Butucii au fost curatati si gresati la Ion . Nu se simte joc , nu au alte probleme si nici uzati nu s-au vazut la desfacere . Este o vaselina speciala sau altceva care se baga in interior , sau se poate baga orice vaselina de angrenaj ?

Is buni butucii aia SRAM la banii care se cer pe ei.

Salut,ce stiti despre butucii sram x7 si x 9 cam cat sunt de buni?Avantajul fata de novatec e au caseta de otel si nu sapa pinioanele in caseta.

Chiar asa de ramasi in urma sunt cei de la Shimano, ca nici acum nu fac butuci de roti pe rulmenti? Mai ales cand o groaza de alti producatori se lauda cu butucii lor pe rulmenti, culmea JAPONEZI.

Eu unul sunt convins ca butucii pe bile, mai ales cei din categoriile superioare, pot tine cel putin la fel de mult decat cei pe rulmenti.

Roata mea de fata American Classic Sprint 350 tocmai a primit cadou o pereche de rulmenti 688RS SKF cadou. Merita sa ma chinui sa ii montez singur? Pot sa ii stric? Sau mai bine ma duc la un service unde se face asta foarte des? Mi-e frica sa nu ii stric, mai ales ca au costat 65 de lei :(

Sunt atat de departe de detaliile tehnice....dar, pana la urma o sa-mi dau si eu cu presupusul. In "prima" perioada in care utilizam bicicleta, dupa o vreme am simtit nevoia de a incerca si alte sisteme alternative decat cele oferite de rulmentii care se distrugeau cu rapiditate. Poate si din cauza calitatii acestora, experimentul realizat cu "manutzele-astea 2" a dat castig de cauza detasat, dar DETASAT, angrenajelor pe bile. Lucrurile este foarte posibil sa se fi schimbat intre timp dar, perceptia mea a ramas stabila pana astazi. Este doar o adiere de parere... :)

Ce butuci imi recomandati pentru un MTB care vede mai mult asfalt decat off-rod si am slick-uri pe el ? Acum am LX-uri parca si as vrea sa incerc si cu rulmenti , cu 2 sau 4 . Mentionez ca am discuri si destule kg. si ca jantele au 36 de spite .

>>> eu am trecut la rulmenti deoarece, ma saturasem de reglat. o diferenta majora nu am simtit dar, s-a imbunatatit rulajul un pic.

nu cred ca e nevoie de 4 rulmenti si ramai la 36 de spite, e mai sanatos, ptr. drumurile noastre.

Din Germania ce fel de butuci buni si ieftini pot sa cumpar ? ( SRAM ??? ) Pentru MTB cu slick-uri , mai mult pt asfalt . Apoi e mai bine cu quick-release subtire sau bolt-on gros ???

( ajung sapt. viitoare pe acolo dupa lupte seculare si vroiam sa iau ceva care sa merite )

>>> din pacate, nu stiu ce sa-ti spun despre butucii sram, nu-i cunosc.

Problema care o am acum este ca , dupa 30 km se simte la mana un fel de rontait . La fel se simtea si cu anvelope de MTB , deci nu e de la slick-urile care le am acum , desi zgomotul de rulare s-a schimbat mult . Butucii au fost curatati si gresati la Ion . Nu se simte joc , nu au alte probleme si nici uzati nu s-au vazut la desfacere . Este o vaselina speciala sau altceva care se baga in interior , sau se poate baga orice vaselina de angrenaj ?

>> merge aproape orice fel de vaselina insa, acum ai o oferta extrem de bogata si ar fi pacat sa nu iei ceva mai specializat, nu te zgirci, ptr. ca, nu defaci foarte des butucii.

Este de preferat sa alegi vaseline cu vascozitate redusa (pentru turatii mici) si care sa aiba in componenta litiu, bisulfura de molibden, grafit, indicativ: NLGI 1 (de iarna) sau NLGI 2 (de vara - asa cum cam mergem noi cu trotinetele).

NLGI 0, NLGI 1, NLGI 2, NLGI 3 sunt vascozitati ale sapunului de baza continut de vaseline . In functie de aplicatie folosesti vaselina cu vascozitatea potrivita. Cea mai uzuala in cazul angrenajelor sau rulmentilor este vaselina din clasa NLGI 2. Eu n-am auzit de vaseline de vara sau iarna, poate uleiuri de vara sau iarna.

• Upvote 1

Vroiam sa trec de la Shimano 525 la Novatech seria 7xx sau 8xx , dar sunt cam scumpi , cam 360 ron ambii si nu stiu daca diferenta este atat de mare fata de XT-uri , la 250 ron ambii . Pe mine ma enerveaza o rontaneala care o simt cand se incalzesc , desi sunt servisati si cica sunt in stare foarte buna .

As castiga si la greutate , - vre-o 300 de grame de la Shimano 525 la Novatech , caci la XT nu e diferenta nici de 70 de grame cica , la ambii butuci . Stie cineva daca si al XT ai aceleasi probleme dupa un timp , cu rontaiala simtita pe asfalt , la un mers lin ?

Niste preturi BUNE la butuci XT stiti ?

Cand mai dai comanda , poate-mi dai si mie de stire . Eu habar nu am germana si nici nu am mai comandat vreodata din Germania . In afara de banii astia , mai costa si altceva ( transport , taxe ... ) ? Ca o bere oricum o dau :).