Daniel14

Butuci cu BILE sau RULMENTI ?

Recommended Posts

eu acum am cautat si nu este 37 setul , ci doar unul , iar ambele sunt 29 + 33 = 62 euro = 273 ron ... adica pretul de la noi .

http://www.cnc-bike.de/product_info.php?cPath=25_106_755_757&products_id=763

http://www.cnc-bike.de/product_info.php?cPath=25_106_755_757&products_id=5916

mie astia imi trebuie ...

Am gasit si topicul de comenzi de al cnc ... dar pentru mine nu e nici o treaba ... cel putin nu deocamdata .

La 37 euro merita XT-CL. Sunt modelul nou, foarte usori fata de XT-6 suruburi (170 g diferenta):

- 244g vs 170g fata

- 435g vs 330 g spate

Așa e, cu diferența de bani îți cumperi discuri CL noi și jante pentru 32 de spițe :-J .

Am testat butuci Tiagra vs. Mavic la vale. Ambele cursiere au mase egale , stare foarte buna fara joc in roti . Aceeasi presiune in toti dar anvelope diferite . Rotile Mavic aveau anvelope mai bune . Tiagra a castigat la distanta parcursa desi Mavic a atins o viteza de top mai mare . Cam ciudat nu ma asteptam la asta .

Si eu prefer tot rulmentii .

Nu sunt fan rulment sau bile dar saptamana trecuta am desfacut un butuc XT pe centerlock (M775), o adevarata capodopera inauntru, ax mare in diametru, capetele care intra in cardu/furca sunt de fapt niste capace care se infileteaza pe axul gros si reduc diametrul final, in treaba asta cu rulmenti vs bile e vorba numai de preferinte, sistemul cu bile si conuri alcatuieste tot un fel de rulment, care in plus are mai multa rezistenta laterala datorita pozitionarii ansamblului. Nu stiu daca exista butuci cu rulment care sa tina la fel de mult ca un butuc Shimano clasic pe bile, si treaba cu mersul mai usor si cu frecarea mai mica e mai mult placebo, la conuri poti face reglaje fine, la rulmenti nu, Shimano de exemplu recomanda sa strangi butucul astfel incat sa-i lasi foarte putin joc, in functie de sistemul de inchidere, ca atunci cand strangi clema QR, ei se mai strang putin, daca reusesti sa-l strangi nici prea tare, nici sa ramana joc, atunci o sa se invarta super usor. De ce butucii XTR care tot pe bile sunt asa scumpi? La ~450 lei fata si ~850 lei spatele cred ca-si permiteau sa puna rulmenti daca era cazul, ca sa nu zic de gama Saint care tot pe bile e. Asta e punctul meu de vedere..

Spor la reglat daca e asa... :|

La rulmenti, odata pusi, aia sunt.... se invart de nu simti, nu se misca de acolo nici morti %%- Marea problema e cat de bine sunt izolati rulmentii respectiv bilele, si cat de mult si bine te tin clichetii. DT Swiss are mai nou clichetii pe un alt sistem, mult mai fiabil si mai durabil (long story). Eu prefer casete cu 3 clicheti, cei cu doi trebuie grijiti once in a while sau se pot strica.

Mai e si pretul, nu merita sa dai un milion pe 2-3 rulmenti de schimb cand de banii astia poti lua un butuc SLX... trebuie in fine impacata capra si varza... si lupu. :))

Spor la reglat daca e asa... :|

La rulmenti, odata pusi, aia sunt.... se invart de nu simti, nu se misca de acolo nici morti %%- Marea problema e cat de bine sunt izolati rulmentii respectiv bilele, si cat de mult si bine te tin clichetii. DT Swiss are mai nou clichetii pe un alt sistem, mult mai fiabil si mai durabil (long story). Eu prefer casete cu 3 clicheti, cei cu doi trebuie grijiti once in a while sau se pot strica.

Mai e si pretul, nu merita sa dai un milion pe 2-3 rulmenti de schimb cand de banii astia poti lua un butuc SLX... trebuie in fine impacata capra si varza... si lupu. :))

Eu nu am inteles : esti pro conuri si bile sau pro rulmenti ?

DtSwiss are demult sistemul ratchet, cat despre casete, de la slx/xt in sus sunt foarte ok. Eu am avut si M475 2 ani de zile care au vazut si padure si sarituri si in afara de cateva troncanituri nu am avut probeleme cu caseta, dupa 2ani am reusit sa sparg niste bile in butucul de spate dar le-am schimbat si rotile mai merg si acum pe bicicleta altuia. Caseta s-a cam dus ce-i adevarat, dar dupa doi ani un butuc de sub 100 lei dupa ce a vazut de toate e si normal..

Eu nu am inteles : esti pro conuri si bile sau pro rulmenti ?

Pro rulmenti (am accentuat doar la inceput asta si de aceea nu am fost f clar, sorry)

Am doua bicle pe rulmenti si e o placere sa invarti rotile, chiar si cu mana !!!

Ideea e ca butucul e mult mai bine izolat contra apei si mizeriei, respectiv se desface mai usor cand servisezi butucul, desi nu toti au scule pt asta. Plus de asta, daca totul e ok, la un butuc cu rulmenti te uiti in el dupa 10000 km incolo (dupa altii, dupa 15000) ptr o eventuala curatare/schimbare... Shimano insa, se lauda pe site la ei ca e mai bun sistemul cu bile la un ANUMIT ASPECT, care nu mi se pare neesential... vezi acolo la liniile de treking

Toate bune si frumoase, insa s-ar putea sa ai o surpriza cand vei desface butucul sa te uiti la el, o poza exemplificativa:

Imagine postată

Inca cateva AICI

• Upvote 1

Toate bune si frumoase, insa s-ar putea sa ai o surpriza cand vei desface butucul sa te uiti la el, o poza exemplificativa:

Inca cateva AICI

Interesant!

Insa ramane de vazut cum afecteaza apa/noroiul butucii, insa, mi-amintesc pe Axe care zicea ca butucii pe 2 rulmenti de spate fac probleme, adica casetele lor se fac muci dupa ploaie. Eu am bulit o caseta novatec dupa 1000 si ceva de km, apoi am luat alt butuc cu 4 rulmenti si are destule ploi luate, si e ok. Mi-am luat recent si 4 rulmenti Timken la 10 lei bucata, de rezerva, f bine izolati (tip 2RS), cu care NU CRED ca voi avea probleme. E atat de lina rotatia ca nu te saturi invartind... Cei cu bile harshaie din fabrica (nu stiu acuma cum e un XT etc...).

eu am pe o bicicleta butuci Novatec pe rulmenti ( modele entry level de la ei) si pe alta bicicleta butuci cu bile Shimano XT. Cei pe rulmenti i-am folosit deja un an jumate si se invart fara nici o problema, parca nu ar avea forta de frecare si cum ziceti voi, iti e mai mare dragul sa ii rotesti. Butucii de la Shimano nu se rotesc atat de mult in gol si dupa ce ii desfac si ii ung trebuie stranse cu ffff mare finete pt ca si 1/4 de rotatie in plus la piulita infraneaza sistemul. Chiar weekendul trecut am curatat butucul si uns bilele si m-am chinuit ceva sa il potrivesc. Pe langa asta, cei de la novatec suna mai bine :)

Azi am schimbat rulmentii pentru roata mavic ,36 lei bucata au costat si erau cei mai ieftini .

Daca luam rulmenti SKF costau 60 lei bucata .

Parca imi e putin dor de butuci shimano pe bile.

Cred ca pretul difera foarte mult in functie de modelul rulmentilor si tipul de protectie. Eu pe 3buc 6000 2rs si 2buc 6200 2rs toti SKF am dat 59 lei. I-am luat de la Bad.ro. Au fost foarte amabili si mi-au facut oferta si pentru varianta 2RSL la aceleasi modele (putin mai scumpi decat 2RSH) dar neavandu-i in stoc ar fi trebuit sa comand cate 10buc si m-am multumit cu 2rsh.

Cine se pricepe si are grija de bicicleta nu va avea probeleme cu butucii Shimano pe bile, cat despre cat de usor se invart, chiar daca se invart usor sau mai greu in gol, sub greutate lucrurile stau altfel, fiecare cu ce vrea sa creada, multi vorbesc din auzite si putini din experienta, de aici si concluziile gresite, daca aveti posibilitatea puneti mana si invartiti axul de pe un butuc xtr sa vedeti ce poate insemna con si bile.

• Upvote 4

N-au cum sa se invarta mai bine decat rulmentii ceramici , orice con si orice bile ar avea!

Am avut butuci xt , novatec d712 si mavic cross max , cei mai buni mi s-au parut novatec(pareau ca se invart ceva mai lin si faceau un zgomot puternic din cauza ca aveau 3 clicheti ) .

Ok, dar daca avea multi clicheti care opuneau rezistenta atunci roata de spate sigur se invartea mai greu decat una cu butuc pe bile, la asta nu v-ati gandit! :)

• Upvote 1

Oameni buni, este neglijabila diferenta intre butuci dpdv al culisarii axului pe bile/rulmeti.

Nu conteaza ca simti la mana ca unu merge mai usor si altul ceva mai greu. In ansamblu, cand dai la pedale, este total nesemnificativa diferenta. Nimeni nu simte acest lucru. Ca mai spun unii ca aluneca mai mult cu bicla la vale decat cei cu bile...sunt 100 de alti factori care genereaza acel rezultat: diferente de greutate intre ciclisti, crampoane la anvelope, rezistenta la inaintare impotriva vantului, strangere necorespunzatoare butuci, cantitate/calitate veselina in butuci, etc... Influenta acelei mici diferente de rulare intre bile/rulmeti in raport cu toti ceilalti factori care te fac sa obosesti dand la pedale, este fix pix, zero barat, nada. Acelasi lucru si in filmele de pe youtube cu rotile care se invart cu 30 secunde mai mult. In folosirea reala nu cronometrezi roti mergand in gol, ci dai la pedale pe vant cu anvelope cramponate, cu roti care flexeaza si multi alti factori care adunati, reduc la nivel nesemnificativ acea diferenta intre butuci.

Acele mici denivelari simtite la unii butuci cu bile, sunt datorate faptului ca s-a strans prea tare conul si s-au imprimat forma bilelor pe camasi. Chiar si din fabrica, unii butuci vin stransi prea tare (si la IDEALUL meu a venit asa si a trebuit sa-i slabesc). In cazul in care se slabesc putin (fara a lasa joc), nu se mai simt acele denivelari si se aseamana rulmentilor ca rulare.

Cert este ca cei de la Shimano nu sunt tampiti, de vand in toata lumea doar butuci cu bile indiferent de ce spun multi.

Aspectul la care exceleaza butucii de la DEORE in sus este izolarea. Ii poti baga la jet cu presiune 100 bari, si nu patrunde apa prin labirintul de garnituri metalice si cauciuc. Acestia sunt excelenti pt cei care merg la maratoane indiferent de conditiile traseului (inoata in noroi) si apoi baga bicla la spalatorie - am facut si eu asta. Ocazional, se serviseaza usor la o bere - atat dureaza operatiunea facuta chiar bine.

Butucii cu rulmenti sunt mai pretentiosi la apa respectiv noroi.

In cazul in care nu se abuzeaza de butuci prin namoale respectiv ploi/balti, ambele tipuri nu necesita intretinere mii de km.

In concluzie dupa parerea mea, alegerea intre bile/rulmenti trebuie facuta in functie de utilizare si talentul/dorinta utilizatorului de a face personal un service/reglaj la nevoie, si nu legat de diferenta pe care o simte la mana cand invarte axul.

• Upvote 3

Oameni buni, este neglijabila diferenta intre butuci dpdv al culisarii axului pe bile/rulmeti.

Nu conteaza ca simti la mana ca unu merge mai usor si altul ceva mai greu. In ansamblu, cand dai la pedale, este total nesemnificativa diferenta. Nimeni nu simte acest lucru. Ca mai spun unii ca aluneca mai mult cu bicla la vale decat cei cu bile...sunt 100 de alti factori care genereaza acel rezultat: diferente de greutate intre ciclisti, crampoane la anvelope, rezistenta la inaintare impotriva vantului, strangere necorespunzatoare butuci, cantitate/calitate veselina in butuci, etc... Influenta acelei mici diferente de rulare intre bile/rulmeti in raport cu toti ceilalti factori care te fac sa obosesti dand la pedale, este fix pix, zero barat, nada.

Exactly my point, bine ca mai sunt si oameni normali pe aici, ar trebui sa va faceti griji de alte alea, nu de bile vs rulmenti! Astea sunt mai mult povesti de adormit copii.. Sau de pierdut timpul..

lucrez la un service si pentru mine daca e sa fie pt MTB atunci sa fie pe rulmenti.

rulmenti de rezerva gasesti de la 10 ron/bucata in sus, adica nu foarte mult- vorbesc de rulmenti SKF de la depozitul de pe laminorului

daca e cursiera as cauta pe bile. ca mecanic pot sa spun ca e foarte placut sa faci o revizie la un butucde calitate pe bile si sa il contrezi "la marele fix" ca sa zic asa. cu o vaselina de calitate nu se vede diferenta intre rulmenti si bile, chiar dimpotriva uneori

Daca gasesti rulmenti skf la 10 lei , vreau si eu 10 bucati :)) , cand am fost saptamana trecuta erau 60 lei bucata !

Gasesti Cristi, am scris mai sus. Depinde mult de model si de tipul de etansare.

exact. sunt rulmenti care par 90% la fel si difera mult ca pret. a venit zilele astea un baiat cu niste butuci mavic si intr-adevar, erau 60 lei bucata. insa eu la butucu spate am dat cam 10 ron pe bucata.

acu daca e sa uiti sa faci revizie la un deore XT si te trezesti cu ceva conuri sau bile ciobite ce faci? cauti ca nebunu conuri de xt care numai usor nu se gasesc. rulmenti, scumpi ieftini macar gasesti si rezolvi treaba

cristiC- ceva imi spune ca tu esti individu caruia i-am schimbat rulmentii pe mavic-uri :)