Sign in to follow this  
Drysna

Let's do it Romania

Recommended Posts

ok...

cu toate ca nu cred in aceasta actiune...

cu toate ca am asistat la foarte multe balbe organizatorice...

cu toate ca ma simt aiurea sa adun gunoiul unor nesimtiti...

cu toate ca mi-am propus sa nu mai particip la actiuni unde mai mult se vorbeste la televizor, decat se face...

am hotarat sa ma alatur unei echipe de voluntari.

Maine, impreuna cu alti 3 fraieri, voi merge in Cernica pentru a aduna mizeriile pe care le stim multi dintre noi, cei care iesim in zona respectiva.

Deoarece cartarea s-a facut cum s-a facut... (stiu, sunt vinovat ca n-am dat o mana de ajutor ! )... vrem sa adunam mormanele de gunoaie pe care nu le regasim pe harta site-ului oficial. Maine mergem la Cernica (la primarie) si speram sa obtinem asigurarea ca vom munci cu rost; adica va veni o masina in care sa incarcam sacii cu gunoaie. Altfel, cred ca munca va fi in zadar. Sunt multe animale (chiar si caini) care au o placere nebuna sa rupa sacii. :)

Cei care cred ca ar putea sa dea o mana de ajutor si ar dori sa se alature echipei noastre, ii asteptam sa-si exprime intentia prin PM (pana maine, 25 sept, ora 11.00) catre userul mariusscarlat

Ii voi comunica lui Marius pozitia noastra. In momentul in care el va ajunge langa un calculator, va trimite (tot prin PM) pozitia noastra celor interesati.

Nu veti fi faimosi, nu va garanteaza nimeni ca va veti simti bine si nici nu va asteptati ca cineva sa aprecieze implicarea voastra.

Pentru cei care nu stiu exact la ceea ce sa se astepte:

http://www.letsdoitromania.ro/wp-content/uploads/2010/09/Manual_Curatenie.pdf

S-au înscris 70 000 de fraieri pe site :D Plus ăia care n-au echipă (nu te poţi înscrie fără) plus ăia care nu au acces la internet :)

E drept, cartarea a fost făcută cum s-a putut, nu tot gunoiul a fost marcat, cred că doar 70% din suprafaţa ţării.

Ombun, despre Let's do it Romania nu cred că mai mult s-a vorbit la tv, decât s-a acţionat :)

Ai făcut zoom pe hartă? :D

cei mai multi voluntari... la Brasov. ( Oare sa fie Brasovul cel mai murdar oras ? Multumesc pentru raspunsuri . )

Văd că mulţi ajung la concluzia asta: unde au fost mulţi voluntari înseamnă că au fost multe gunoaie.

Văd că mulţi ajung la concluzia asta: unde au fost mulţi voluntari înseamnă că au fost multe gunoaie.

Iar unde nu au fost cartate mormane, inseamna ca nu e gunoi...

Am fost ieri pe centura Bucurestiului, in Cernica, intr-o zona unde nu "apareau" gunoaie.

Am acoperit o zona de vreo 3000 mp (aproximativ 150 m de carare si curatare 10 m in lateral). Am reusit sa o curatam intr-o zi de munca, dezafectand una dintre cele doua gropi de gunoi intalnite. Cealalta ne-a invins.

Dar, pana la acesti 150 de metri pe care i-am ales, am mai mers pe carare alti 150 de metri care erau la fel de murdari. Ideea era sa facem un "circuit (cararea facea o bucla, noi urmand sa ne intoarcem catre soseaua de centura). In spatele nostru, venind dinspre soseaua de centura, au mai fost si alti voluntari care insa n-au reusit mare lucru, chiar daca si ei au adunat zeci de saci de gunoi.

La sfarsitul zilei de munca, pentru ca masinile care trebuiau sa adune gunoiul nu aveau "incarcatori", ne-am oferit voluntari si la aceasta actiune. Am mers cu cele doua masini si am adunat gunoiul strans in zona Cernica - Autostrada A2. Pot spune ca SE VEDE unde s-a muncit. Cu adevarat oamenii sau implicat. Cand am mers spre Glina, pentru a goli masina, am vazut aceleasi rezultate si pe acolo.

Dar, cred ca nu s-a strans decat vreo 20% din gunoiul pe care l-am vazut eu ieri.

Sincer, nu ma asteptam nici macar la atat. Acum astept sa vad cat va rezista. Sper ca cei care au trudit ieri prin gunoaie, sa fie mai vehementi impotriva nesimtitilor.

Asta e speranta mea.

Ca nesimtitii nu se vor schimba.

Am participat si io, cu o echipa de 5 oameni. In 5 ore, am strans 36 de saci de gunoi, din care 30 au fost doar pet-uri.

Io cred ca daca sunt multi voluntari la astfel de actiuni atunci scade numarul celor care arunca gunoi pe unde apuca.

Eu cred ca daca legile ar fi mai drastice si s-ar aplica atunci nu ar mai arunca lumea nicidecum pentru ca sunt tot mai multi voluntari.Faptul ca vin altii dupa curul lor sa curete ii face sa ii doara undeva ca arunca unde nu trebuie.

Eu nu prea merg pe la restaurante si cafenele in oras. De ziua mea am mers la Iulius Mall sa-mi cinstesc invitatii.

Cand a sosit haleala m-am speriat - tava de carton, farfurie de carton, lingura, cutit, furculita din plastic, pahare din plastic indiferent ca era suc sau bere, cate 3 paie in pahar, cartofi in cutie, inghetata in cutie, sos in pahar de plastic.

Deci totul de unica folosinta, care ajunge la gropa de gunoi sau in alte parti.

Pe langa faptul ca se face o risipa enorma de resurse, se polueaza pamant si ape, e si naspa sa mananci cu furculita de plastic dintr-o farfurie de carton.

" Posted By: Oana Raluca Brătilă

To: Members in Let's Do It, Romania!

Romania, We Did It!

Sambata ne-am strans peste 150.000 de romani dornici sa traim intr-o tara mai curata si sa aratam ca schimbarea se poate produce si de jos in sus! Am strans peste 200.000 de saci de gunoi si am lasat natura sa respire! Cel mai important: am aratat ca putem!

Felicitari voua! Tuturor celor care ati inteles ce inseamna LDIR si ati dat un exemplu celor din jurul vostru! "

Asta este de pe saitul Let's Do It Romania, si cu toate carcotelile privind organizarea, daca oamenii or sa vina sau nu, iata ca ceva s-a intamplat, si nu a iesit tocmai rau. Felicitari pentru toti cei implicati.