Sign in to follow this  
marius_shogun

Doping in Ciclism

Recommended Posts

Fratilor cum va puteti voi imagina,ca un om normal indiferent cit antrenament ar avea ar putea sa parcurga 260 km in 6 ore cu toate descoperirile tehnice ale zilelor noastre?In anul 1835 americanii au descoperit in laborator testosteronul apoi in anul 1930 au inceput sa-l fabrice artificial.Deci va puteti face o parere despre ce cotitura a luat lumea sportului din acea vreme.De ce in anii 30- 40 la americani erau cei mai musculosi oameni?rusii folosec creatina din anul 1970,iar nemtii foloseau dhea(androsteion)din anii 71-72.Asta ca sa va faceti o parere despre marii campioni.Nu se poate fera doping sa atingi asemenea performante.Cu ce viteza se merge fratilor in Turul Rominiei?Se merge cu mai mult de 40km/h media nu cred?De ce cistiga bulgari,turci, moldoveni din Rep.Moldova ptr ca au fabrici de steroizi in tarile lor.Bulgarii au descoperit in anii 60 o planta numita ''tribulus teriss''care are efecte ca si steroizii anbolizanti dar trebuie un trat mai indelungat decit cu steroizi.pai ani de zile au fost tatici in haltere aducetiva aminte!!

Eu pledez ptr sportul natural dar atunci cind avem niste idoli si incercam sa ne raportam la ei hai sa mai citim si printre rinduri.Va doresc succes in antrenamentesi astept intrebari.marius_shogun.

Ai sa razi marius dar in Turul Romaniei pe portiunea Sibiu Sebes au mers baietii cu medie de 50 :D .

Ai dreptate cand spui ca dopingul este o "boala" care este prezenta in sport de foarte mult timp.

Nu pot fi insa de acord cu afirmatia ta conform careia ciclistii nu pot parcurge acea distanta fara a se dopa. O etapa de plat de 260 de km o parcurgi lejer daca stai in mijlocul plutonului. Pentru un ciclist profesionist aia este o plimbare de duminica.

Cu siguranta sportivii folosesc o groaza de suplimente...se antreneaza corect, organismul lor este o masina de pedalat.

Eu zic sa nu te lansezi in afirmatii de genul "toti se dopeaza" la fel cum fac toti neavenitii care nu au nici o treba cu ciclismul(in cel mai bun caz stau cu berea si cipsurile in mana si se uita la TDF la televizor).

Ai sa razi dar in competitiile cicliste de top sunt sanse minime sa gasesti sportivi dopati. Cu siguranta mult mai putini decat in alte competitii de anduranta unde lupta cu acest flagel nu este atat de acerba(ba chiar se incearca musamalizarea cazurilor de dopaj).

Guest

Eu pledez ptr sportul natural dar atunci cind avem niste idoli si incercam sa ne raportam la ei hai sa mai citim si printre rinduri.

si eu pledez pentru o societate sincera fara minciuna, coruptie, teatru si curvareala, ce zici :?:

Am fost curios sa vad cine iti raspunde mai intii si Ovidiu ti-a raspuns cat se poate de omeneste, desi s-a chinuit sa ramana omenesc. Io, personal, mda..., mai bine ma abtin 8). Ce nu cunoste omu, nu poti sa-i ceri, una la mana; a doua la mana; acest mesaj al tau spune totul despre persoana ta raportata la acest sport; a trei la mana: avem in fata nostra un sportiv ce demonstreaza ca se poate sa ajungi ca om normal din popor un profi.

Oprea Tudor. Si nenicu merge de usuca. Tu ai nevoiem de un scooter sa te tii de el macar 2km. Nici un dopaj(draku sa-l ia de doping, ca nu mai pot aude), nu poate sa faca din tine un sportiv deosebit, ci numai munca grea si vointa. Intelegeti odata , fratilor :idea:

Marius stie multe despre doping..cel putin asa se pare!Parerile au fost,sunt si vor fi impartite!Deci..are si eu una:)

260 km la 45kmh e o placere in pluton sau la plasa..pe un teren relativ plat!Ca pe munte..ciuciu da media asta! Daca ai antrenament puternic sperii lumea cu 'performantzele' tale-eu am facut 250 de km in 7 ore de unu singur-pana la Buc si inapoi pe o caldura infernala! La dus am mai mers si la plasa pe autos,cu 60 dupa un trailer dar la intors am stat 'in vant' si pe soseaua veche..drum prost:(..Si nu aveam antrenamentul de anu trecut-era prin2002..Acu e durere!!haha

Si eu zic ca nu se dopeaza-sau vreau sa cred asta!-dar mai apare cand si cand cate o stire-un Lance,un Heras,un Pantani...nu stiu ce sa mai cred..as vrea sa fie cinstit dar..hmm?!

Si mediile astea orare nu sunt chiar de speriat..poate cele pe plat de peste 48la ora..dar pe urcare inteleg un 23-24 pe Alpd'huez..parca,prin 2004(L.Armstrong)!Se poate..cu km multi si 'haleu' bun...

Hai bafta!

Mai Gabee nu stiu citi ani ai tu,eu nu am decit 38 de ani lucrez in ministerul de interne de 12 ani,si nu la birou ce in prima linie,am facut sc de antrenori de culturism si fitness la Buc.am facut curs de kick-boxing cu Ciprian Sora,poate ai auzit de el sau poate il cunosti,alerg 1000m in 3.39 de minute,fac 70-80 de flotari lejer,etc.am prins infractori cit nu ai sa vezi tu la televizor in viata ta,am colindat tara asta cu sportul locul 6 al camp de innot in 2003,locul 4 in 2004,ambele la 100m bras,doua locuri 5 al campionatul national pe ministerul de interne,sportivul anului la galati in cadrul politiei judetene,am o fata de 14 ani,o sotie minunata si am inceput ciclismul din 2002 de placere.Stiu despre doping multe si de aceea ma uimesc anumite performante,deci nu incerca sa ma imbeti cu apa rece.Daca participi la concursuri intreaba-l pe d-ul Andoniu Valeriu despre mine ,am fost colegi la sc de antrenori.Daca esti baiat bine crescut ar trebui sa-ti ceri scuze daca nu ramine tot asa.performanta mea cea mai buna a fost 130km in 5 ore pe un viticel destul de sciitor,in ideea ca ies cu bicla cind am timp,2-3 ori pe saptamina.Vreau sa te vad si pe tine ca ai sa fii in stare sa faci asta al 38 de ani,cu serviciu si familie sa le impaci pe toate.Nu am sa mai scriu nimic despre doping vad ca te deranjeaza foarte tare,vroiam sa va aduc la cunostiinta noutati dar nuare rost.Va urez succes in continuare.

hei hei....

Sunteti amandoi baieti inteligenti. Doar nu o sa va certati acum aici pe forum.

Eu inteleg ce a spus Gabee. Poate a exagerat pentru ca nu avea cum sa stie cat de bun esti tu fata de Tudy.

oricum eu pot sa iti spun ca toti ciclistii care au participat pana acum la nationale(unde vine Tudy) ar cam fi avut nevoie de un scooter. Era singura lor sansa sa il ajunga. In consecinta nu era chiar o jignire.

Inteleg si punctul de vedere al lui Marius....eu spun ca putem discuta constructiv aici. E plin de forumuri in care se cearta toti prosoparii(vorba unui campion national :D ). Eu zic ca nu este cazul sa transformam tocmai noi care mai avem ceva treaba cu sportul asta forumul ciclism.ro in camp de bataie.

Este bine sa discutam despre doping. Dar este bine si sa argumentam

Am precizat mai sus ca eu consider ca performantele ciclistilor se datoreaza in mare parte antrenamentului.

Nu pot sustine ca nu exista doping. Exista cu siguranta oriunde miza este mare. Dar hai sa nu acuzam asa de dragul discutiei.

Prea mult se vorbeste despre dopaj si prea putin despre frumusetea acestui sport. Despre efortul extraordinar pe care il depun ciclistii.

Eu zic ca nu are rost sa te superi Marius. Esti baiat destept si chiar ar fi pacat sa te pierdem.

Cred in continuare ca daca suntem baieti inteligenti putem face din ciclism.ro un loc in care cei care nu prea au tangenta cu sportul asta sa poata invata lucruri noi. De suparari e plina lumea. Hai sa nu mai contribuim si noi.

Guest

Daca esti baiat bine crescut ar trebui sa-ti ceri scuze daca nu ramine tot asa.

8O Corespondenta prin mail si mesaj pe forum aduce cu ea o sumedenie de neintelegeri, caci tonul audio nu exista si cel prozator poate fi intotdeauna inteles gresit, in functie de starea cititorului. Eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni, daca se simte cineva atacat, atunci cer scuze tuturor, inclusiv lui Marius.:D. Exista doping, insa nu rezolvam nimic sa-i aducem jertfe, oameni buni,:D , aici mai circula si pustama care citeste mai mult de doping decat de munca si antrenament, si cel care a dorit pana acum sa devina un profi va dorii in viitor sa devina farmacist. :)). Despre reusitele tale in viata, tot respectul insa nu putem pausaliza ciclismul in functie de alte sporturi. Uite si io mai pozez cateodata si sunt incantat de pozele ce ies, insa nu ma pun acum sa-i critic pozele lui Graham Watson, ca l-a pozat gresit pe Hincapie in competitie. Din cauza ca nu am cum.:)). Asa ca hai, lasa supararea, ca doar suntem frati de sport, ce dreku. :)) :D :)) vezi pm

`Vitaminele sunt subst.organice provenite din alimentatie sau produse pe cale sintetica cu rol crescut in sustinerea efortului sportiv.

-vit.A si D-utilizate la juniori iarna,profilaxia regiunilor tegumentare(gimnasti),antioxidant,rol in cresterea imunitatii,

-vit.E-antioxidanta,stimuleaza formarea hematiilor se asociaza cu seleniu,buna ptr ciclisti

-vit.B1-intervine in metebolismul glucidelor prin cresterea depozitelor de glicogen din ficat si muschi;totodata are rol in limitarea formarii de acid lactic si scade oboseala nervoasa.

-vit.B2-rol in procesele de oxireducere celulara si in metabolismul glucidelor

-vit.B6-functie de protectie hepatica,metabolism muscular si miocardic(muschiul inimii)

-vit.C,creste imunitatea,rol oxidant

Vitaminele sunt implicate in reactii enzimatice de eliberare a energiei,de aceea trebuie luate administrate in complexe la micul dejun si prinz.Retineti foarte important vit. antioxidante se iau inainte de antrenament nu dupa.Exp de complexe vitaminice:PolivitaminizantS,Supradyn,Vitamax.ATENTIE-respectati indicatiile farmacistului si nu depasiti dozele indicate.

Data viitoare despre importanta mineralelor.

In speranta ca va va fi de folos pedalare usoara.

Foarte bine marius ca ai zis cateceva despre vitamine pt ca sunt foarte importante,intr-adevar! Eu vroiam sa-ti zic sa ne spui despre fiecare vitamina cam in ce tip de alimente se gaseste..ca sa stim ce sa mancam!:)

La fel si despre minerale..ca am vazut ca vrei sa scrii si despre ele!

Bafta!

Parerea mea este ca daca marius stie bine aceste lucruri ar putea sa scrie un articol. Acolo se poate desfasura in voie cu detaliile si putem pune un link catre un topic pe forum unde persoanele care au nelamuriri pot sa puna intrebari.

Daca esti de acord te rog sa faci chestia asta Marius. Ar fi un ajutor important (nu doar pentru mine, pentru cei care citesc articole pe ciclism.ro). Multumesc anticipat.

Sunt implicate in sport avind un rol bine definit:

-Ca,Mg-importante in contractiile musculare

-Ph(FOSFOR)-energetica musculara

-Cu(cupru)componenta hematiilor

-Fe-componenta hemoglobinei

Mineralele pot fi administate in complexe cu vitaminele,exp:Polimineralizant S

Dragilor nu pot scrie care alimenta contin anumite minerael sau vitamine deoarece fiecare dintre voi avetianumite tabieturi si nu trebuie sa vi le schimbati,mincati asa cum va simtiti voi bine in zona unde va aflati adica,moldova ,ardeal,muntenia,etc.Suplimentati alimentatia cu vitamine si minerale.In general inainte de o cursa mai lungasa consumati mai multi carbohidrati:orez,cartofi,mazare etc.Un cokteil pe care il folosesc eu cu succes este;orez fiert 100g,cu stafide si miere de albine,iti da o energie super.data viitoare informatii despre glucide,aminoacizi si o anumita medicatie de refacere la indemina oricarui ciclist amator sau profesionist si despre alimentatia sportivului.Domnule administrator ce as putea eu cistiga la aceasta afacere in afara de multi prieteni?Nu sunt un afacerist dar ''ma dor degetele batind tastele si mai nou informatia costa'' n-o lua in nume de rau,gabee cerea niste echipament parca.mult succes si tineti-o to asa.marius

da ovidiu sunt de acord sa faci o rubrica unde cei interesati ma pot intreba despre alimentatie,produse sutinatoare de efort,calitate pret,antrenamente de fitness etc.

:)

Nu stiu unde cerea gabee echipament dar si daca a cerut ....cu cerutul a ramas.

Precum vezi acest site nu este unul comercial. El a fost gandit ca un loc in care comunitatea ciclista din romania poata sa gaseasca informatie.

Ar fi culmea dupa ce muncesc sa pun informatie pe site sa mai si platesc pe altii.

Problema este simpla. Asa cum tu citesti ce scriu eu sau altii, la fel de corect ar fi sa impartasesti din cunostintele tale.

Nu este bligatoriu sa faci acest lucru(ar fi culmea) dar in limita timpului disponibil si daca ti se pare interesant exista deschidere din partea mea.

Daca nu...asta este...

Guest andrei_triatlon

marius_shogun : Despre creatina , glutamina ... Ce informatii noi ai ? Eu am cateva articole , dar sunt din 2002-2003 .... probabil nu mai sunt de actualitate...

Revin la sfatul lui Ovidiu ...

In caz ca ai timp : Fa un articol si posteaza-l la stiri ! De fapt nu un articol, mai multe ... si sa fie bine structurate : Proteine(aminoacizi) / Carbohidrati(glucide) / Lipide(grasimi) / vitamine(antioxidanti) / minerale / produse isotonice / ...

inca ceva : Ai putea sa modifici topicul , sa nu se mai cheme "doping in ciclism" , ci eventual : "despre doping , alimentatie sanatoasa si suplimente nutritive ... Ca despre asta se vorbeste, nu ?

Bafta la antrenamente !

Shotgune ca tot vine iarna si ai mai mult timp ,mai zine din experienta ta de antrenor :wink:

vreau si eu lista cu substante dopante! sunt ciclist de 1 an regulat,si inca ceva usor inainte!mio puteti da?

Poti gasi lista substantelor dopante pe site-ul UCI,dar iti spun aici cateva clase in care intra multe substante:

1.Substante Anabolice,orice fel de substante anabolice,e.g.:1-androstenediol,1-androstenedione,androstenediol,testosteron,etc

2.Alte Anabolizante precum clenbuterolul,"inamicu" Contadorului

3.Substante care stimulteaza cresterea artificiala de orice fel: 3.1: eritropoietina,care mareste numarul de globule rosii din sange,

3.2:Hormoni luteinizanti LH,si aici intreb daca ar putea cineva sa-mi raspunda,Tribulina am auzit ca faciliteaza hormonii LH,dar nu am vazut-o pe lista WADA

Si mai sunt beta-agonisti,antagonisti etc...nu ma pricep eu doar copiam,si desigur orice substanta Diuretica,care mascheaza celelalte substante

Ar mai fi salbutamolul,insa doar in cantitati peste 1600 micrograme pe parcursul a 24 de ore.Asta il iau si eu sub forma de inhalator iarna din cauza unor probleme de respiratie...Este si medicamentul astmaticilor

LH,si aici intreb daca ar putea cineva sa-mi raspunda,Tribulina am auzit ca faciliteaza hormonii LH,dar nu am vazut-o pe lista WADA

lol ce-i aia Tribulina ? :) e vorba de Tribulus terestris ? Ajuta cat de cat, dar daca ar fi fost un avantaj clar ar fi fost interzis. Desi sunt destule ergogenice care nu se regasesc in rabojul alora de la wada.