QSD

13 ani fără Marco Pantani

Recommended Posts

ce mai trec anii acestia, mai ales dupa o anumita varsta.

Parca mai ieri ne incanta cu ridicarile sale spectaculoase in pedale.

Sa ni-l aducem aminte pe cand era grandios in saua bicicletei.

L-am iubit si nu-l voi uita niciodata pe "il pirata". Il consider mentorul meu, in anul sau de gratie '98 cand castiga atat Il giro cat si TDF, impresionat si motivat fiind de acest colos al ciclismului, m-am apucat si eu de pedalat mai serios, de fapt am inceput sa fac cicloturism, caci n-am avut posibilitati sa fac ciclism de performanta, provenind dintr-o familie mai modesta. In 2007, an cand mi-am implinit visul de a traversa Alpii longitudinal de la est la vest, reusind sa fac 42 pasuri alpine printre care si pasuri unde marele Marco a repurtat splendide victorii cum ar fi Iseran si Pordoi. La acest din urma pas de 2239m pe care l-am facut in slapi (mi se rupsese adidasii si am stabilit un record mondial facand 18 pasuri in Alpi in slapi pana am fost ajutat cu o pereche de adidaside un fost international italian de ciclocross, Raimondo Vairetti). La acel pas in fata statui lui "Il campionnissimo" marele Fausto Coppi, mentorul lui Pantanni, mi-am jurat ca o sa-mi dedic viata sportului pe 2 roti si voi deveni cineva in domeniu. Ramane de vazut daca voi reusi.

Astazi Marco ar fi implinit 40 de ani. A fost o figura inconfundabila a ciclismului mondial, pacat ca a fost un boem ca si mine si s-a mai dedat la unele vicii.

Dumnezeu sa-l ierte!

Azi voi baga o tura in conditii de iarna, afara e un strat de zapada de 5cm. Tura o voi dedica mentorului meu Marco, cu eternele regrete ca nu ne-am putut intalni in viata si ca nu a cunoscut Romania, aceasta gradina a Maicii Domnului.

cu respect,

Claudiu

Pentru cei care vor sa-l revada, pot gasi unele curse pe torrente. Daca nu reusesc sa le copieze...sa-mi trimita mesaj pe privat si voi incerca sa le trimit eu pe net (daca ii ajuta si connexiunea)...am tururile 94/95/98/2000

RIP Marco am scris si un articol pe blog :)

OFFTOPIC @ Claudiu...e un topic in care ar trebui sa vb. mai mult despre Pantani si mai putin despre realizarile personale

• Upvote 1

tin minte ca venisem acasa in ziua aia si maica-mea ma stia pasionat de ciclism. a venit la mine si mi-a zis ca a murit Pantani. mi s-au inmuiat picioarele si n-am fost bun de nimic o saptamana. Dumnezeu sa-l ierte!

Pentru cei care vor sa-l revada, pot gasi unele curse pe torrente. Daca nu reusesc sa le copieze...sa-mi trimita mesaj pe privat si voi incerca sa le trimit eu pe net (daca ii ajuta si connexiunea)...am tururile 94/95/98/2000

RIP Marco am scris si un articol pe blog :)

OFFTOPIC @ Claudiu...e un topic in care ar trebui sa vb. mai mult despre Pantani si mai putin despre realizarile personale

Frumos articol!

Ai dreptate Xqtr, daca s-a oripilat cineva de cele afirmate de mine imi cer scuze, am vrut doar sa dezvalui faptul ca sunt astazi ciclocatarator asa de cacao cum voi fi, datorita mentorului meu Marco Pantani si sunt printrre cei mai indurerati romani de disparitia sa prematura. Voi pedala vesnic in memoria sa, azi am bagat un contratimp puternic cu gandul la "il pirata". Nu-l voi uita niciodata. Este ciclistul care m-a marcat cel mai mult

A facut un show extraordinar in turul frantei din 2000,dar la sfarsit la lasat Armstrong sa bata.Pacat ca numai este,poate devenea antrenor la o echipa,ori isi deschidea o echipa.Dumnezeu sa-l ierte!!!:(Mare pacat..

Edited by AlexPoe

Un om mare. Imi aduc aminte si eu de etapa de pe Mont Ventoux. Nu puteam sta in fotoliu, eram in fata televizorului si patrulam prin casa:)

Cand a plecat Armstrong ca din pusca era sa dau cu bicicleta in televizor.

Il Pirata va ramane un mare campion!

Am avut ocazia sa ajung in 2007 in Cesenatico, localitatea natala a lui Marco Pantani. Este un foarte frumos oras pescaresc, daca aveti ocazia merita vizitat. Acolo e un centru de ciclism dedicat lui care este punctul de intalnire al ciclistilor din zona. Recunosc ca am fost emotionat cand am ajuns acolo, mai ales cand am trecut pe langa biserica unde a fost depus ...

R.I.P Marco Pantani, un mare campion care a plecat prea devreme dintre noi.

[ATTACH=CONFIG]16227[/ATTACH]

Cred ca ar fi o idee buna schimbarea numelui topicului in "6 ani fara Marco Pantani", deoarece de multe ori am avut impresia ca topicul se numeste "6 ani fara pantaloni".

RIP Marco am scris si un articol pe blog :))

Ei... ce se aude despre torentele cu Pantani? Primim ceva? Ms mult! :)

emanuelsj,torente gasesti aici:

CyclingTorrents.nl :: Login

sunt o gramada de documentare despre pantani,plus multe editii de giro si le tour in care il

piratta facea lege pe munti.alpe di pampeago 1999 giro d'italia-e arta pura ce-a facut pantani acolo.

emanuelsj,torente gasesti aici:

CyclingTorrents.nl :: Login

sunt o gramada de documentare despre pantani,plus multe editii de giro si le tour in care il

piratta facea lege pe munti.alpe di pampeago 1999 giro d'italia-e arta pura ce-a facut pantani acolo.

Coppi, Fausto sau nu, multumesc pentru link-ul ala. intr-adevar am gasit aur acolo. Numai bine! :))

9 ani

52693156186779715830314.jpg

Grande pirata

• Upvote 2

A mai fost postata pe forum.

Pe catararea catre pasul Mortirolo (Italia).

51.jpg

Intr-o traducere aproximativa (italiana de balta + Google translate):

"Vouă ciciliştilor !!!, Vouă trecătorilor !!!, Vouă !!!
Cer doar un mic gest
un mic salut
un mic gând
pentru acest mare om căruia îi plăcea să ne facă să visăm,
îi aducem un omagiu PIRATULUI !!
Şi ne amintim că aceasta este caţărarea lui
vârful lui
felul său de a ne face să simţim emoţiile
emoţiile adevărate
emoţiile pe care le simţeam doar când eram copii
Nu te vom uita niciodată
"

• Upvote 4

Bun Pantani asta , dar despre Lance nu  zice nimeni nimic ? Ulrich , Indurain ?

O avea el statuie...dar tot injectat era si el.... ;)