QSD

16 ani fără Marco Pantani

Recommended Posts

Ai testat vreodată cocaina? Știi ce reacții are și cum se poate comporta un om sub efectul drogului? Ai făcut un studiu de caz ce se intampla sub influența anumitor droguri? Ai stat vreodată cu drogați de vorba, aceeași și in ambele stadii, sub influența unor droguri diferite? Ai fost vreodată la psihiatrie sa vezi ce se întâmpla “legal”. As putea continua.

MP pentru italieni e o emblemă, e un steag. Dacă i-ai spune unui clasic, unui italian mai in vârsta, ceea ce ai scris mai sus ai scapa minim cu niște înjurături și niște degete ridicate. De fapt doar unul.

Revenind in ciclism, tocmai a fost un documentar despre ceea ce se întâmpla sport. Consider ca e mai mult decât suficient mai ales ca ești in domeniu.

O fi fost un drogat, ca și mulți alții, fie sportivi, fie cantăreți (mulți se sinucid), oameni care trec prin depresii de neînchipuit.

Sunt absolut sigur și tind sa cred ca nu știi mai nimic de acest ciclist și de viața lui. Drept urmare replica o consider ca a unui vecin sau a unui amic care știe ca ciclismul e doar plin de drogați, și bineînțeles ca va aduce vorba de Lance.

Uite, nu-s putini.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_doping_cases_in_cycling

De Tom Simpson nu zice nimic? Cine nu cunoaște cazul a murit in 1967 in TDF. Mai multe găsiți pe net.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Doping_at_the_Tour_de_France

E o vorba-n biblie, nu știu exact cum e scrisă. Am mai spus-o : Ăla fără de păcat să ia o piatra și să o arunce in celălalt. Închidem ochii @Traveller și mergem mai departe. Altfel ii acuzam pe toți și închidem Giro, Vuelta, TdF, etc. Sau sa fie mai riguroși cei care fac testele. Ca sa ai o buna apărare pe un sistem nu îți trebuie unul bun, ci un hacker deștept. Se aplica in orice.

Mie mi-a placut de Pantani. Și mai ales găsit in poveștile locale. M-am dus oarecum cu aceeași atitudine, e un sportiv, e un ... stai nene, ca nu e chiar așa. Și am stat, am ascultat, precum poveștile de la gura sobei care te lasa cu gura căscată. Sunt multe lucruri care nu le afli decât dacă prinzi pe cineva pasionat. E ca și cum ai merge in Madrid sa vezi o pictura de a lui Bosch iar unul îți dictează automat de zici ca e Wikipedia cu sunet. Însă poți gasi ghizi mișto și care chiar dacă au povestit de sute de ori aceeași poveste, o spun cu aceeași pasiune, zicând lucruri care nu le vei gasi in nici o carte, transmise boca a boca.

Scuze de off topic.

LE. Sa nu mi-o iei in nume de rau, m-am ofticat doar nitel :) 

LE2. Intre timp mi-am plimbat cainele, de fapt invers, nici nu stiu pe unde am mers, dar m-a adus acasa. Ii bine.

Eram sigur că supăr pe careva, chiar pe mai mulți. Probabil trebuia să postez la topicul zilei de 13, nu aici. 

Dopați sau drogați sunt în mai multe sporturi. Nu am generalizat. M-am exprimat punctual. La fel m-aș exprima și despre alții care au procedat la fel.

Vezi că nu trebuie să fi incercat o substanță ca să o poți cerceta. 

Când încerci o substanță al cărei potențial periculos e binecunoscut... se numește altfel. 

Mi-am petrecut destul de mult timp pe secțiile de toxicologie și psihiatrie. Nu mi-am propus să sigmatizez oameni.

Doar m-am mirat de felul în care unii oamenii își fac "idoli".

45 minutes ago, Traveller said:

Vezi că nu trebuie să fi incercat o substanță ca să o poți cerceta. 

Si orgasmul e diferit de la om la om, unii inca incearca sa il povesteasca :P Ca sa o intelegi, trebuie sa o patrunzi, desi nu e neaparat, intr-adevar.

Eram sigur că supăr pe careva, chiar pe mai mulți. Probabil trebuia să postez la topicul zilei de 13, nu aici. 

Pe mine m-a suparat lantul, mi-a sarit la plecare din gresala mea (sram are o protectie la lant sa nu sara si a intrat dupa ea, ceva magic) si am intarziat vreo 10 minute bune la intalnire, iar Lucian se plimba prin cartier cand am ajuns la locul faptei, asa cam am intarziat amandoi vreo 20 de minute bune in total la intalnire :)) 

Doar m-am mirat de felul în care unii oamenii își fac "idoli".

Si catolicii ardeau pe rug in numele Domnului :)) Fiecare cu ce il propulseaza/motiveaza in viata. De obicei, idol, e vazut ca ceva rau, pagan, ceva care face rau, ceva care te sperie. Singurul lucru care ar fi putut sa te sperie la Pantani erau urechile lui #seti :)) Asta pe langa faptul cum pedala.

De pe prima pagina a acestui topic.

Poza de mai jos este facuta in iunie 2009, pe urcarea spre pasul Mortirolo.

51.jpg

Intr-o traducere aproximativa (italiana mea de balta + Google translate):

"Vouă ciciliştilor !!!, Vouă trecătorilor !!!, Vouă !!!
Cer doar un mic gest
un mic salut
un mic gând
pentru acest mare om căruia îi plăcea să ne facă să visăm,
îi aducem un omagiu PIRATULUI !!
Şi ne amintim că aceasta este caţărarea lui
vârful lui
felul său de a ne face să simţim emoţiile
emoţiile adevărate
emoţiile pe care le simţeam doar când eram copii
Nu te vom uita niciodată
"

Daca traducerea de mai sus poate fi imbunatatia, va rog nu ezitati.

In alta ordine de idei, Pantani, cu toata problemele lui, continua sa ramana uman.

Intr-o etapa din Turul Italiei (nu mai tin minte exact anul) s-a concurat pe o zapada proaspata de aproximativ 10 cm si prin ninsoare.  Pantani a cazut. Mi-a ramas in minte imagine cu Pantani stand in cur in zapada, cu un prosop pe chelie si plangand.

Pe Froome de exemplu l-ati vedea stand in cur in zapada si plangand?

• Like 1

Pantani ramane unul dintre cei mai buni din domeniul profesionistilor nu e erou dar nici un demon al dopingului si drogului, era si el ca si ceilalti neprinsi.

Pantani nu lua cocaina pentru performante, aia era pentru relaxare in timpul liber ;)

Pacat ca acesti oameni au murit si sunt folositi inutil ca exemple negative, ma refer la el si Tom Simpson si nici macar nu erau vinovati intru totul pentru situatia lor, asa mergea atunci. Toti vorbesc de onoare si fair play cand sunt o groaza de curse pe an pentru un ciclist iar etapele ciciliste sunt toate de peste 200 km cu catarari si curse de peste 1000 km, cum ar fi sa mearga cu ciorba si friptura cum se dadea la masa la centru lsportiv de la 23 august Bucuresti, cred ca-i aduna masina pe toti de pe traseu.

Asteptam si la noi legalizarea drogurilor ca pe la altii, mai intai cele "usoare" ex cannabisul, apoi cele mai intelectuale cocaina lsd etc ;)

p.s. toti de aici mergem pe biciclete si putem sa ne dam seama ce inseamna ciclismul de astazi si cu ce se mananca.