Biciclaru

BIANCHI Fan Club

Recommended Posts

Acum fix 4 saptamani am devenit un fericit posesor de Bianchi. E un Nirone 7 Alu-Carbon (cu furca spate de carbon), model 2006. E full Campagnolo Veloce. Momentan e cam greoaie, sare binisor de 9kg... insa cu timpul o aduc eu pe linia de plutire (cand o sa am bani). In rest ce sa zic... mor de oftica cu vremea asta. In 4 saptamani nu a fost nici macar o zi acceptabila de iesit cu cursiera. Am tot iesit si cu MTB-ul si cu trekking-ul aproape zilnic, insa m-ar durea sufletul sa ies cu noua mea cursiera pe jegul asta. Sper sa vina cat de curand ziua cea mare. Cam asa arata "scula":

Imagine postată

Astept sa vad cine mai are Bianchi si ce parare aveti voi despre ele. Eu inca nu ma pot pronunta, din pacate, insa tind sa cred ca n-o sa regret ca am ales un Bianchi...

Numa' bine!

Am si eu un Bianchi din octombrie, am iesit la cateva ture si sunt foarte incantat. Echiparea este mai slaba dar pentru mine este suficient. [ATTACH=CONFIG]16851[/ATTACH]

Si eu am admirat intodeauna bianchi ,si culoarea vestita verde o face sa iasa in evidenta . Bianchi a scos nu demult o serie reusita si de biciclete de otel [nu stiu cu ce echipare ]si cantareau exact 10 kg . Mi se pare mult totusi 9kg si ceva la asa o echipare [campa veloce ] Mie totusi [sunt mai old man] i-mi plac bianchi pe steel ,au un farmec deosebit si se pare ca la kg mare diferenta nu prea este oricum sa o stapanesti sanatos ,si poate ne spui si cati MONEY te-a costat

Multumesc de urari! Greutatea e mare in special din cauza rotilor... daca pun niste roti mai usoare (nu ceva exagerat, de sute de euro!) scutesc in jur de 8-900g. Daca mai schimb si cauciucurile si pinioanele mai scutesc vreo 200g. Alte piese grele sunt tija de sa, pipa si ghidonul. Din ele mai pot scoate inca o jumatate de kg (cu aproximatie). Deci am de unde sa o usurez (o aduc in jur de 8kg, sau chiar sub) fara mari batai de cap, numai bani sa fie...

Am iesit si eu cu ea in sfarsit saptamana trecuta la un rulaj de 90km pe DN1. Sunt foarte incantat de ea. Merge superb, n-am ce sa-i reprosez. Ce mai, sunt fericit ca o am! Acum astept sa treaca valul asta de frig care vine, sa merg si eu la munte sa vad cum se comporta pe catarare...

Numa' bine! :))

Am si eu o intrebare: stiti cumva Legnano tine tot de Bianchi? Daca da ma bag si eu!

Intreb pt ca am vazut pe site: BIANCHI

si eu sunt un mare admirator al bicicletelor Bianchi. Am un MTB Bianchi Light Tubing, avand cadrul din otel-carbon, dar nu prea stiu din ce an e. Am seria no. dar nu gasesc pe Internet o baza de date care sa-mi confirme anul fabricatiei sau altele. Pot sa zic ca Bianchi e o marca renumita atat prin bicicletele si motocicletele facute MANUAL; DE MANA OMULUI. Fiecare a fost precis construita pentru a satisface fiecare client. De aceea pretul este atat de ridicat fata de ce gasim pe piata la aceeasi echipare/material cadru. Eu m-am decis sa-mi vand Bianchi-ul ca sa trec la una hardtail sau full-suspension XC/Marathon. Daca stiti pe cineva care are o bicicleta dinasta puteti sa scrieti pe forum, dar singura bicla pe care am gasit-o e un

Bianchi Spilo Azurro pe निषिद्ध la un pret fooooare piperat fata de altele.

Salut,

eu vreau un Bianchi Pista Via Condotti...din pacate nu gasesc nici un importator Bianchi in Romania, cunoasteti voi unu?

Multumesc

Din cate stiu, aduc Bianchi cei de la Kero Bike. Au magazin pe bulevardul Mihalache, unde era inainte magazinul Sport Bike Center. Adresa: St. Ion Mihalache Nr.126 (langa magazinul Dioda).

Du-te la fata locului si vezi, vad ca site-ul nu merge, dar oricum era cam varza site-ul ultima data cand am intrat pe el. Vad ca esti din Bucuresti, asa ca n-o sa fie asa de greu sa mergi la ei sa te uiti ce au, eventual sa le spui ce model vrei, daca nu il au pe stoc.

Numa' bine! :)

multam tare, nu stiam de ei...ca s-au transformat din sport bike center; o sa dau o fuga pe acolo poate aduc modelul respectiv, ca de avut pe stoc modelul respectiv..sigur nu-l au

numai bine

Se pare ca o sa am ocazia sa cumpar un cadru de BIANCHI din batranul steel. Are marcajele pe furca bianchi si spate patent gipieme. La momentul oportun o sa pun niste poze. Intrebarea mea este legata de stikuri,si anume de unde pot face rost de niste stikuri cu BIANCHI.

SANATATE TUTUROR

Se pare ca o sa am ocazia sa cumpar un cadru de BIANCHI din batranul steel. Are marcajele pe furca bianchi si spate patent gipieme. La momentul oportun o sa pun niste poze. Intrebarea mea este legata de stikuri,si anume de unde pot face rost de niste stikuri cu BIANCHI.

SANATATE TUTUROR

Salut, am văzut că avea la un moment dat Nea' Gelu.... ceva stickere Bianchi

Salut, îl găsești la atelier, pe Brăiliței. Asta e strada care face legătura între Dudești și Vitan. Dacă intri pe www.hartavelo.ro poți vedea exact locația pe hartă.

MERSI ALEX MULT tocmai m-am apucat de un BIANCHI [O SA PUN NISTE POZE ] si ma duc cu el la atelier unde sper sa sa iasa ok. Este revopsita dar arata bine .Todeauna am avut slabiciune la bicicletele cu vopseaua originala .De acea vreau sa fac rost de stikuri .COLNAGO super 91 care il am pozat la fun colnago am avut noroc ca a avut vopseaua originala si vopseaua sa pastrat foarte bine .

oricum multumesc mult.[mi-a placut urarea ....o zi cu mult bine ] am si eu una ......SA AUZIM DE BINE ,CA DE RAU LA TOT PASUL.

ATAT ca urarea ta este mult m-ai optimista

Din pacate nu pot baga pozele cu BIANCHI.Este dupa parerea mea de prin ani 85 cu stanta cu vulturul pe ambele parti ale furci ,la partea de sus a furci spate ambele parti ,la furca jos la roti ,la zona angrenajului partea de jos.si apare stanta la furca din spate PATENT GIPIEME. Am avut ceva emoti cand am decapat furca si cateva portiuni de teama ca sa nu fie un cadrul smecherit cuprins de rugina si acoperit cu vopsea noua.Am avut bafta ,cadrul se prezinta impecabil si el a fost restaurat in GERMANIA dar nu sa facut treaba cu pasiune si profesionalism.O sa incerc eu lucrul asta cu ajutorul vopsitorilor de la TAROM care au toate conditile necesare .Nu pot baga pozele deoarece apare insert url ,eu neavand linkul care mi se cere. Deocamdata am demontato complect si caut si o vopsea care se apropie de vestita culoare a lui BIANCHI vernilul ala ou de rata .

Pana atunci cine ma poate ajuta cu niste sfaturi sau cu niste informati despre stikuri cu BIANCHI promit o bere buna . HAI SANATATE SI NUMAI BINE

Ma scuzati dar cateodata uit sa ma loghez si apare NEAEW CARE este baiatul meu ,ce sa fac batranetea papa neuroni .

Am achizitionat si eu un Bianchi echipat chorus, sunt tare incintat de el, nu are greseala. Unde pot gasi si eu un un bidon de apa pt el sau echipament ??

Am si eu o intrebare: stiti cumva Legnano tine tot de Bianchi? Daca da ma bag si eu!

Intreb pt ca am vazut pe site: BIANCHI

Filmuletul lasa un gust amar ,ce departe suntem fratilor de lumea adevarata.Capitalismul se regaseste aici la noi din pacate suntem pe alta planeta. Ce bijuteri de biciclete si unde a ajuns tehnologia lor.Iar ITALIENI cinste lor cum au fost in epoca renasteri asa si in biciclete .mari artisti.

• Upvote 1

Bianchi au fost totdeauna niste biciclete superbe. Chiar si verdele specific, celeste, e genial.

• Upvote 1

Bianchi'u meu

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

imi cer scuze ca nu sunt prea clare pozele.

i-am modificat ghidonul ca o folosesc pe post de bicicleta de oras.

echipare - shimano 600 mai putin schimbatorul de spate care e suntour, am sa il schimb cu un 600 la prima ocazie.

pinioane regina deluxe cu 5.

cercuri weinmann, cam batrane si lovite, trebuiesc schimbate.

butuci millard.

Bicicleta mea Bianchi.9.6 kg.

Apropo, nu stie cineva unde pot sa gasesc alt sit si bar tape de culoare celeste?

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Bianchi'u meu

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

imi cer scuze ca nu sunt prea clare pozele.

i-am modificat ghidonul ca o folosesc pe post de bicicleta de oras.

echipare - shimano 600 mai putin schimbatorul de spate care e suntour, am sa il schimb cu un 600 la prima ocazie.

pinioane regina deluxe cu 5.

cercuri weinmann, cam batrane si lovite, trebuiesc schimbate.------------------------------------------------------------------------------------Frumoasa bikla ,ciudat ca nu are culoarea specifica anilor 80-90.Este un bianchi record campiono del mondo 86-87.Daca faci un efort financiar si il echipez tot campa o faci de nota 10